Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Nowe symbole Baridasu

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Nowe symbole Baridasu

Postprzez Konrad Jakub 3 wrz 2018, o 11:56

Jak wszyscy wiemy, obecne symbole Baridasu możemy sobie wsadzić. Są kompletnie nieprzystosowane do naszych warunków, gdzie potrzebujemy mieć cały czas dostęp do nich w wersji w pełni zwektoryzowanych, do tego na zasadach takich jak Urus przykazał. Potrzebujemy mieć możliwość edycji, ukrycia, przesunięcia bądź zastąpienia dowolnego elementu, dowolnego symbolu. Z obecnymi symbolami, jest to marzenie ściętej głowy i nie można z tym nic zrobić.

O ile tam, gdzie już są wklepane symbole Baridasu (papierki, ikony itp) jest to bez różnicy, to każda jakakolwiek inna modyfikacja powoduje ból głowy. Przykładowo, przy opracowywaniu herbu królewskiego dla mojej skromnej, acz hucpiarskiej osoby, okazało się że obecne grafiki osiągnęły swoją granicę jeżeli chodzi o możliwość ich edycji i kompozycji z innymi elementami.

Kiedyś widziałem taki odcinek Kiepskich, gdzie do ich przybytku zawitał Ken oraz Barbie. W czasie libacji alkoholowej, Barbie spytała w pewnym momencie Pana Ferdynanda, czy wie co Ken ma pod majtkami. Po krótkiej dyskusji odpowiedziała rozbawiona, że… nic. Kiedy Ken raczył opuścić spodnie oraz swoją bieliznę okazało się, że jego plastikowa partnerka mówiła prawdę.

Możecie się zastanawiać co to ma wspólnego z tematem. A owszem, ma, i to dużo, bo naszym baridajskim Kenem jest nasz orzełek. Dodatkowo, jest niby w wektorach, ale nie do końca — cały orzeł to jeden element, a jego kontury i wypełnienie, to wcale nie kontury i wypełnienie które można edytować klikiem, tylko pozamykane ścieżki wypełnione kolorem. Czyli zamiast linii która ma określoną grubość, jest zwyczajny kształt ograniczony ścieżkami i wypełniony w środku kolorem.

Dalej — korona jest zwyczajnie brzydka. Orzeł jest biały, a dobrze byłoby, żeby był lekko szary, tak jak to ma miejsce w heraldyce. Tarcza na piersi musi zostać bo pod nią nie ma nic, a z tarczą wygląda po prostu głupio. W jej środku są kolory, które nie wiadomo co tam właściwie robią — ani to flaga, ani to herb, zwykłe kolorki (nota bene, które są prostokątami wychodzącymi poza obrys tarczy, ale na niebieskim tle tego nie widać).

Z uwagi na wszystko powyższe, przy okazji rysowania herbu królewskiego, opracowaliśmy wraz z innymi hucpiarzami od zera herb Baridasu.

1) Orzeł jest niepowtarzalny, bo klejony z trzech różnych orłów;
2) mamy nową koronę, ładniejszą, opracowaną w nawiązaniu do propozycji Ignasia — czyli różne odcienie niebieskiego w klejnotach etc;
3) pozmieniano kolory na bardziej stonowane i mniej "wyświechtane" — obecny biały i niebieski są chyba z podstawowej palety barw która na dzień dobry wita nas w byle MS Paint;
4) wszystko jest w pełni w wektorach, a każdy element jest oddzielny i można łatwo go podmienić — korona, tarcza, orzeł etc;
5) orzeł nie jest taki "dziecinny", z grubymi konturami i rysowaniem mało szczegółowym, zupełnie na płasko. Jest poważny i wzbudza rispect, zgodny z heraldyką i nie wygląda jak herb gminy;
6) tarcza zmieniona z wąskiego i wysokiego "prostokąta" i jest bardziej kwadratowa. Orzeł wpisuje się w kwadrat/koło, natomiast na tarczy bardziej prostokątnej, zawsze będzie wychodził poza jej obrys. Dlatego trzeba go potem zmniejszać. Zostaje dużo pustych miejsc które się marnują, bo w naszej rzeczywistości, używamy częściej małych miniaturek i ikon — kiedy coś ma rozdzielczość rzędu 50 pikseli wysokości, to te kilka pikseli straty na wielkości orła, to dużo. W obecnej, bardziej kwadratowej tarczy, przy przeskalowaniu do małych rozmiarów, orzełek jest bardziej widoczny i większy niż gdybyśmy zostawili stary kształt tarczy.

A oto i wstępny draft nowej wariacji herbu państwowego:

Obrazek

W związku z korektą kolorystyki, poprawiono również flagę:

Obrazek

Herbu królewskiego na razie nie prezentujemy ;) Jest w zasadzie gotowy projekt, trzeba tylko dodać kilka elementów, ale to innym razem. Samo godło Baridasu umieszczone w herbie majestatycznym króla wygląda o wiele lepiej niż na samej tarczy i z koroną. Przyjeliśmy wariant luksemburski, gdzie jest herb państwowy, a monarcha ma swój herb na którym składają się elementy herbu prywatnego i państwowego. I również jak w Luksemburgu, podzieliliśmy tarczę na cztery pola. Szczegóły wkrótce, jak skończymy.

Na koniec jeszcze wizualizacja papierka urzędowego:

Obrazek

oraz jako wersja demo herbu królewskiego - papierek króla:

Obrazek

Zapraszam do dyskusji i zgłaszania uwag. Po wypracowaniu wspólnego stanowiska, złożymy projekt zmian w Radzie.

Jesteśmy też w trakcie opracowywania wizerunku orderu domowego w KB - Orderu Wielkiego Księcia Arped, który to order ma już gotowy łańcuch i prawie gotowy order a także symboli religii oraz insygniów najwyższego kapłana. Wszystko to znajdzie sie finalnie w herbie królewskim.

Współuczestniczyli w projekcie: Ignaś, Kristian, Markus i Arsa.
Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Re: Nowe symbole Baridasu

Postprzez Führanka 3 wrz 2018, o 21:19

Herb jest... piękny. Flaga jest cudowna w tych odcieniach, niby nie duża różnica a robi robotę. Cóż wiadomo do czegoś muszę się przyczepić, przydałoby się symbole, albo ich brak, mniej monarsze(choć mam świadomość, że w warunkach monarchistycznych to nie przejdzie ale muszę pomarudzić).

Dobra robota.
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu

Postprzez Konrad Jakub 3 wrz 2018, o 21:52

Mniej monarsze elementy… to lepiej nie oglądajcie herbu królewskiego jak już będzie :P
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez Führanka 3 wrz 2018, o 23:20

Konrad Jakub napisał(a):Mniej monarsze elementy… to lepiej nie oglądajcie herbu królewskiego jak już będzie :P

Cóż, jeśli ktoś nie jest zwolennikiem monarchii to trudno żyje mu się w państwie o takim ustroju. Nie mogę się doczekać. :)
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu

Postprzez Konrad Jakub 4 wrz 2018, o 12:50

Baridajczycy!

Jednym z moich głównych celów jakie sobie postawiłem obierając tron, jest walka z obecnym stanem Baridasu, w którym to Baridas stał się ostatnio Podlasiem Sarmacji. Przaśność i splendor rodem z gminy czy nawet jej sołectwa, to nie jest to co nam się ostatnio podobało. Największym jednak symbolem który świadczy o takim stanie, jest właśnie symbol Baridasu — herb. Dlatego w pierwszej kolejności, zająć się należy wreszcie nim. Póki co, obecny to raczej powód do kpin, co jest wielce nie na miejscu.

Dlatego przestawiam wreszcie cały pakiet herbów państwowych Baridasu. Wersja concept, więc jest tak w paru miejscach, że coś się chowa pod czymś a powinno być odwrotnie, jest minimalnie niedopasowane i niewyśrodkowane i tak dalej, ale ogólny wizerunek jest już w zasadzie gotowy. Będziemy zmieniali w razie czego szczegóły i szlifowanie, ale projekt jest w zasadzie skończony.

Jak pisałem, poszliśmy wariantem z Luksemburga. Król będzie miał swój herb, złożony z herbu prywatnego i herbu państwowego. Zmodyfikowna wersja majestatyczna herbu królewskiego, będzie używana również jako herb państwowy w uroczystych chwilach i sytuacjach, gdzie usunie się elementy bezpośrednio związane z królem i oczywiście podmieni tarczę z herbu monarchy, na orzełka.

Mamy trzy wersje każdego z herbów. Zwykły - tarcza i korona na nim. Wersja zwykła państwowego herbu już została zaprezentowana. Wersja średnia — herby z samymi trzymaczami. Wersja majestatyczna i wielka — z płaszczem.

Niżej natomiast herb wielki króla:

• Płaszcz wzięliśmy zupełnie inny niż reszta Sarmacji, bo po co papugować wszystko jak leci, skoro można zrobić po swojemu — tym bardziej, że płaszcz jest ładniejszy i lepiej pasuje do reszty.

• Na jego górze oczywiście nowa korona królewska.

• Trzymacze to dwa złote lwy — złoty lew to pierwszy historyczny symbol Baridasu, jeszcze zanim zmieniono go na białego orła. Trzymacze stoją na postumencie.

• W tle widać dwie laski kapłańskie będące atrybutami najwyższego kapłana, zwieńczone symbolem religii jakim wczoraj narysował.

• Zwisa też Krzyż Wielki Orderu Wielkiego Księcia Arped — orderu domowego jaki zamierzam wprowadzić. Na orderze znajduje się symbol czerwonej wieży — skąd się tam znalazł, opiszę jak będziemy wprowadzali wspomniany order. Król będzie Wielkim Mistrzem Orderu, stąd ten atrybut.

• Na samej zaś tarczy są cztery pola, z czego dwa zajmuje godło Baridasu, natomiast pozostałe dwa — mój herb osobisty, Rawicz. Zmieniono pod nim jedynie tło ze złotego na biały, który lepiej wygląda, eksponuje panienkę na niedźwiedziu oraz wspaniale komponuje się z motywem biało-niebiesko-złotym herbu.

HERB KRÓLEWSKI — WERSJA MAJESTATYCZNA

Obrazek

Powyższe wymaga korekty jak już będziemy robili na gotowe. Głównie wycentrować lepiej pewne elementy i je ułożyć (orły i moje godło na tarczy są ustawiane zupełnie na oko; laski kapłańskie powinny być pod tarczą, ale jednocześnie nad postumentem, na razie są na samym dole).

HERB KRÓLEWSKI — WERSJA ŚREDNIA

Obrazek

W tej wersji brak płaszcza i korony która go wieńczy. Reszta bez zmian.

HERB KRÓLEWSKI — WERSJA ZWYKŁA

Obrazek

Sama tarcza z koroną, nie wymaga szerszego omówienia

HERB MAJESTATYCZNY KRÓLESTWA

Obrazek

W stosunku do wersji majestatycznej króla różni się brakiem atrybutów Najwyższego Kapłana (logiczne) oraz Orderu — również logiczne, Królestwo nie jest jego Wielkim Mistrzem.

HERB ŚREDNI KRÓLESTWA

Obrazek

Nie wymaga omówienia, zwykły brak płaszcza i korony na jego górze.

HERB ZWYKŁY KRÓLESTWA

Obrazek

Prezentowano już wczoraj, wersja używana w zwykłych i codziennych okolicznościach.

Zapraszam do dyskusji i przedstawiania uwag. Niedługo zajmiemy się również takimi rzeczami jak odznaczenia, podział terytorialny oraz inne tego typu kwestie.

Na razie trzeba się zastanowić, którego symbolu gdzie użyjemy. Przede wszystkim na stronie głownej Forum. Wszystkie prowincje mają samą tarczę, ale Sclavinia ma wersję z płaszczem. Ja myślę, że taka wersja to może nie, ale ta średnia z trzymaczami to wcale niegłupi pomysł. Do papierków natomiast wkleimy normalne tarcze, przy czym król albo majestatyczny, albo średni. Dla Dworu ustawi się tarczę królewską.

Ikonki na forum oraz ikona rangi pozostanie natomiast na tarczy zwężonej, czyli na takiej jakie są wszędzie teraz. To nie moja decyzja, ale administracji forum.
Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Jakub 4 wrz 2018, o 13:17

Teraz dopiero zauważyłem, po zwróceniu uwagi, że w orderze kolor wieży nakłada się na inny kolor, co wygląda brzydko. Oczywiście tego typu sprawy poprawimy, pod wieżą ustawię złoty albo biały.
Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez zbbrow 4 wrz 2018, o 13:39

Piękne, chociaż gwiazdki na fladze są lekko pikselowate. A tak to miodzio i opisy nawet się miło czyta!
Zbyszko Gustolúpulo
zbbrow
Starosarmacja

Postprzez RCA 4 wrz 2018, o 13:57

Ja tylko podpytam — któż jest autorem i odpowiada za graficzne opracowanie tych herbów?

Postprzez Konrad Jakub 4 wrz 2018, o 14:30

zbbrow napisał(a):gwiazdki na fladze są lekko pikselowate

Jak pisałem, to jest wersja koncepcyjna żeby zobaczyć czy ogólny kierunek jest właściwy. Tego typu rzeczy w finalnych grafiach będą jak najbardziej poprawione.

RCA napisał(a):Ja tylko podpytam — któż jest autorem i odpowiada za graficzne opracowanie tych herbów?

Autorem jestem ja, natomiast jak wspomniałem w pierwszym poście, zapleczem opiniodawczo-doradczym i pierwszymi krytykami oraz recenzentami byli Kristian, Markus, Ignacy oraz Arsacjusz.
Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 4 wrz 2018, o 14:38

Konrad Jakub napisał(a):Autorem jestem ja [...].

To Wy tak w grafikę? Szanuję!
Może się więc WKM zainteresuje współpracę z Heroldem w ramach powstającej Heroldii? Jest kilka projektów do zrealizowania.

Następna strona

Powrót do Domena Królewska