Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wybór Premiera — jaka większość w Radzie?

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Wybór Premiera — jaka większość w Radzie?

Postprzez Konrad Jakub 31 sie 2018, o 19:14

Zastanawiam się nad obniżeniem progu jaki potrzebny jest do zatwierdzenia Premiera przez Radę, z większości bezwzględnej do zwykłej.

Powodów jest kilka, Premier i Rząd nie jest do końca takim organem w naszych warunkach, który potrzebuje jakiejkolwiek większości parlamentarnej do stabilności, ani nie opiera się na legislacji przez Radę. Nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, poza politycznym i kontrolnym, czy ktokolwiek popiera Premiera. Sam Rząd jest też przecież organem, który prawo egzekwuje, nie tworzy, i raczej sprawuje bieżącą administrację państwem. Stanowiska takie jak Kasztelan Almery, Pisarz czy Pretor, a przez to Rząd, to raczej służba cywilna niż pełnoprawny organ władczy.

Dlatego w moim odczuciu, progi są zwyczajnie za wysokie. Chodzi o to, żeby Rada miała udział w powołaniu i kontroli Premiera, stabilność rządu nie ma tutaj większego znaczenia w naszym przypadku, bo mało jest polityki w tym organie i kontrowersji. Może być tak, że z małą liczebnością Rady i wymogiem kworum, większości bezwzględnej nie uzyskamy, a wtedy Rządu nie będzie żadnego.

W związku z powyższym wydaje mi się, że jakakolwiek większość wymagana przy zatwierdzeniu Premiera inna niż zwykła, jest z deczka przesadzona.

Ktoś ma zdanie odrębne?
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny

Re: Wybór Premiera — jaka większość w Radzie?

Postprzez Laurencjusz 31 sie 2018, o 19:28

Wasza Królewska Mość!

Nie bardzo rozumiem powodu tej nagłej zmiany, ale podejrzewam, ze to jest wynik dyskusji prowadzonej kanałem dyplomatycznym w sprawie instytucji podległych Rządowi. Proszę Waszą Królewską Mość o nie owijanie w bawełnę tylko w końcu może prosto z mostu. Jeśli WKM chce bym podał się do dymisji to po prostu proszę to napisać.

Fare Aryon!

(-) Laurencjusz MaHi at Atera
Premier Rządu JKM
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Konrad Jakub 31 sie 2018, o 19:38

Powody wyjaśniłem wyżej. Do odwołania Premiera zgody Rady nie trzeba, ja pytałem o opinię w sprawie zatwierdzania Premiera. Jeżeli będzie negatywna, to niczego zmieniał nie będę.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny

Postprzez Laurencjusz 31 sie 2018, o 19:44

Wasza Królewska Mość,

akurat teraz? Jakby nie było ważniejszych spraw w Baridasie. Właśnie trwają zakłady, że WKM mi tego wprost nie napisze. Nie do wiary jak ludzie potrafią przewidywać sytuację.

Fare Aryon!

Premier Rządu JKM
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Konrad Jakub 31 sie 2018, o 19:47

Jeżeli chodzi o to, to owszem, napiszę.

Jeżeli chodzi o zmiany w Prawach Kardynalnych, mogą nastąpić i za miesiąc, albo wcale. Od tego jest prośba o opinię ;)
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny

Postprzez IUdR 31 sie 2018, o 19:53

WKM,
WKW, Rodzino Królewska,
PT Członkowie Rady,
Reszto ludzisk,

po pierwsze chciałbym zupełnie otwarcie powiedzieć Państwu, że mam bekę z odbywającej się powyżej histerii, chociaż nie mam pojęcia o co chodzi. Albowiem zaprawdę, zaprawdę powiadam wam - walka o stołki, nawet w formie wyimaginowanej teorii spiskowej to dobry tzw. netfliks jest.
Po drugie, wypadałoby odnieść się do meritum sprawy. Co prawda średnią mam na to ochotę, ale w dobie wymierzania ciosów postawie byle jakiej bytności i aktywności takiej, jak moja obecnie - nawet tutaj, należy, jak sądzę, to zrobić. Uważam, że większość bezwzględna jest fajna estetycznie i podnosi trochę prestiż urzędu (och, ach, ależ mam poparcie itp.), z drugiej strony trudno mi odmówić racji JKM Mojemu Trzeciemu Synowi. Rząd to jednak pararząd i administracja w zdecydowanie nieamerykańskim ujęciu jest. Z powodów powyższych, stwierdzić muszę, ze jest mi ganz egal.

Dwa. Trzy.
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 31 sie 2018, o 20:09

IUdR napisał(a): Z powodów powyższych, stwierdzić muszę, ze jest mi ganz egal.

Wasza Królewska Mość!

Popieram. Nazwijmy władzę królewską po imieniu, bo przecież cała władza od Króla pochodzi. Po co udawać jakieś pozory demokracji w tym kraju, w którym nigdy jej nie było. Od 25-go napisałem do WKM niepotrzebnie 25 listów. Mi już teraz też jest wszystko ganz egal.

Fare Aryon!

Premier Rządu JKM
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez IUdR 31 sie 2018, o 20:17

Laurencjusz napisał(a):Wasza Królewska Mość!

Mociumpanem jeszcze nie zostałem, póki co jestem tylko Wysokością ;P

Laurencjusz napisał(a):Popieram. Nazwijmy władzę królewską po imieniu, bo przecież cała władza od Króla pochodzi. Po co udawać jakieś pozory demokracji w tym kraju, w którym nigdy jej nie było. Od 25-go napisałem do WKM niepotrzebnie 25 listów. Mi już teraz też jest wszystko ganz egal.

Ta emocjonalna jottabola sprawia, że popcorn mi zejdzie jeszcze na reklamach :c Nie jesteście poważni, Premierze.
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Konrad Jakub 31 sie 2018, o 20:28

Nie chcę na ten moment szerzej komentować zamieszania. Z Premierem nie doszliśmy do wspólnego zdania w sprawie przynależności instytucji Baridasu. Ja stałem na stanowisku, że instytucje prowincji powinny należeć do prowincji, Premier chciał przeniesienia własności wszystkich instytucji poza Dworem Królewski, na jego prywatne konto. Z oczywistych względów, nie wyraziłem na to zgody.

Różnica zdań nie jest jednak problemem. Problemem jest wynoszenie kłótni na zewnątrz i prowokowanie Króla do odwołania kogoś ze stanowiska. Jak wspomniałem w prywatnej rozmowie, Premier z Królem spierać się mogą, ale walczyć publicznie - w żadnym wypadku. Nie podniosłem rękawicy i nie mam zamiaru brać udziału w tych walkach. Wobec utraty wzajemnego zaufania i nawoływania do abdykacji, podjąłem jedyną słuszną decyzję w tej sytuacji i zdymisjonowałem Premiera.

Jan wspomniałem na początku, nie chcę udzielać obecnie głębszego komentarza. Zapewne, jak to w tego typu przypadkach, w krótkim czasie dowiemy się z artykułu lub postu odwołanej osoby o co poszło. Wolę więc ustosunkować się do tego już później.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny

Postprzez Laurencjusz 31 sie 2018, o 20:58

Wasza Królewska Mość!
Szanowni Baridajczycy!

Konrad Jakub napisał(a): Z Premierem nie doszliśmy do wspólnego zdania w sprawie przynależności instytucji Baridasu. Ja stałem na stanowisku, że instytucje prowincji powinny należeć do prowincji, Premier chciał przeniesienia własności wszystkich instytucji poza Dworem Królewski, na jego prywatne konto. Z oczywistych względów, nie wyraziłem na to zgody.

Słowa, które zostały użyte powyżej mocno mijają się z prawdą. Chyba będę zmuszony domagać się satysfakcji w sądzie. Nie chcę szkodzić Baridasowi, bo kraj niedawno odzyskał koronę, więc się jeszcze zastanowię. Całe szczęście, że w części rozmów uczestniczył JO Krzysztof Czuguł-Chan, który potwierdził możliwość zmian w systemie związanych z podziałem instytucji na Rząd, który reprezentowałem oraz Dwór. Być może ktoś uwierzy, że instytucje państwowe miały by zostać moimi prywatnymi, ale to nie jest prawda, bo to miał być tylko podział na dworskie i rządowe.

Niezmiernie mi przykro ze względu na sposób w jaki zostałem potraktowany przez WKM, bo nie tylko do mnie dotarło jaki cel miało rozpoczęcie tego wątku. Dodam, że kompromis to sztuka, a w drodze tego kompromisu ja przystałem na niekorzystne dla mnie propozycje, które zostały wdrożone przed powołaniem i po powołaniu WKM na urząd Króla. Wszystko co do tej pory uczyniłem było podyktowane chęcią odbudowy Baridasu.

Fare Aryon!

Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Domena Królewska