Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

List otwarty do Baridajczyków

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Postprzez Laurencjusz 21 lut 2018, o 21:48

Almera, 21 luty 2018 r.

Wasza Królewska Mość!
Szanowne Baridajki!
Szanowni Baridajczycy!

Za podpowiedzią jednego z wielu zasłużonych dla Królestwa Baridasu rodaków (JWP Frideric et Hohensollern) postanowiłem spróbować, bo zależy mi na tym by nam wszystkim w Baridasie żyło się lepiej.

Dzień po tym jak zostałem Wicekrólem napisałem na początek kilka swych słów o tym co potrzebne jest do sprawowania władzy oraz o tym na czym mi najbardziej zależy.

Najbardziej zależało mi i wciąż zależy na tym by przy okazji poruszania różnych spraw ważnych dla mieszkańców i obywateli poprzez znalezienie sprawnej i doświadczonej administracji rozwijać nasz kraj. Kilka kreatywnych i doświadczonych osób może zdziałać wiele, a przynajmniej tyle by w kraju zawsze coś ciekawego się działo. Liczyłem na to, że gdy z tymi ludźmi uda mi się rozruszać ten kraj to i nowe osoby szybciej będą się wdrażać i rozumieć to jakim jesteśmy społeczeństwem i jakie wartości bliskie są każdemu Baridajczykowi.

Miałem nadzieję, że znajdę osoby, które pomogą mi znowelizować prawo, które po objęciu przeze mnie urzędu trzeba było dostosować do obecnej rzeczywistości tj. zmienić na takie, które nie bazuje na Złotej Wolności 2.0.
Niestety zostałem Wicekrólem między innymi dlatego, że JKW Piotr II Grzrgorz został ciężko dotknięty przez realiozę, a ZW 2.0 ( tak w dużym skrócie) ukierunkowana była na całkiem inną aktywność oraz wymianę liberta na srebro, więc zmiany były nieuniknione.

W prawie na początku pomógł mi nie kto inny jak JWP Frideric et Hohensollern, który przedstawił projekt uniwersału dotyczący obrad Rady Królestwa, który też obecnie zmieniamy, bo mieliśmy nadzieję, że powstaną baridajskie familie, że ludzie będą się wspierać w oparciu o sojusze klubowe. Szkoda, że nie wyszło.

Dalsze zmiany prawne po "gorzkich" doświadczeniach z Eislarską Republiką Socjalną kierowałem w stronę regulacji prawnych, które umożliwiały by zarządzanie od strony prawnej własnym lennem, a docelowo i inną ziemią.
Zdaję sobie sprawę (bo i wielu młodych baridajczyków pytało się mnie w listach) z tego, że prawie każdy chciałby mieć coś swojego np.instytucję lub ziemię.

Od momentu zamieszkania w Baridasie do uzyskania lenna droga daleka, więc zmierzałem do tego by aktywnym obywatelom Baridasu można było by nadać ziemię inaczej niż poprzez nadanie lenna. Obecnie jest to możliwe.

Ordonans o podziale administracyjnym Królestwa Baridasu daje prawną możliwość przekazania baridajskiej ziemi, a przecież mamy kilka miast, które można by przekazać tak samo jak można było by przekazać zarządzanie Kantonami w "sprawne ręce". Temat baridajskiej ziemi nie został jeszcze definitywnie skończony, a ja jak tylko mam czas staram się by sprawa posuwała się naprzód.

Dodatkowo pracowitym obywatelom Baridasu, którzy mają mniej niż 11 wsi lennych za ich zasługi dla kraju mogę sam nadawać wsie lenne na podstawie podpisanego przez JKM Roberta Fryderyka przywileju.

Moje poszukiwania związane z aktualizacją mapy naszego kraju legły w gruzach, bo mimo moich skromnych umiejętności w tym kierunku nie udało mi się pozyskać kartografa (grafika). Jakiś czas temu pojawiło się światełko w tym tunelu, bo deklaracje wykonania mapy Baridasu złożył JO Markus Arped. niestety jak sami widzicie na razie "łatam" to co jest, ale czy to jest wyjście z sytuacji - na pewno nie, bo grafik jest poszukiwany.

Czego potrzebuję? Otóż potrzebuję chętnych rąk do pracy i liczę na Wasze zaangażowanie w każdej formie. Co więcej potrzebne? Myślę, że dyskusja. Szczególnie wtedy gdy Wy macie jakiś pomysł. Nie piszcie o nim od razu, a zanim Wasza inicjatywa "ujrzy światło dzienne" dobrze jest ją omówić z innymi osobami, które pomogą Wam ją zrealizować, bo samemu jest ciężko, a często to co nam się podoba może niekonieczne podobać się innym.

Sam się skusiłem na zaproponowaną przez Prześwietnego Tomasza Liberi piłkę nożną i zapisałem się do BLP (Baridajska Liga Piłkarska) do której udało się nam namówić kilku Menadżerów. Chwilę później zapisałem się do SLP, bo pomyślałem, że w sumie wysiłek niewielki, a coś pożytecznego można zrobić.

Przy okazji dziękuję Prześwietnemu Eradlowi Adrienowi Marcusowi Piusowi da Firenza za jego nowatorskie próby z FN 24 oraz pomoc w czasie koronacji (nad artykułem z jej przebiegu oraz konkursami pracuje Prześwietny Julian Fer at Atera). Nie mogę tu nie wspomnieć zaangażowania Poważnego Daniela Szekeresa w prowadzeniu baridajskiego konkursu z okazji koronacji.

Największe sukcesy sportowe Baridas osiągnął dzięki Teutończykowi JO Timanowi Demollari, który będąc Selekcjonerem reprezentacji dobrowadził piłkarzy do pierwszego w historii tak znaczącego zwycięstwa. Dzięki obecnemu Prezesowi BZPN Baridas został mistrzem v-świata!, a przy pomocy Kanclerza Wielmożnego Konrada Jakuba Arpeda-Friedmana przebudowany został dział BZPN. Smutne zaś jest to, że nie wystartowała Baridajska Liga Szachowa, na co liczyłem, bo były szanse na reaktywację.

Po dość dużym "szarpnięciu" miałem nadzieję, że dokończony zostanie nasz narodowy język. Cały czas mam nadzieję, że prace jednak ruszą, a Baridajczycy częściej będą się nim posługiwać wraz z naszą unikalną tytulaturą.

Obecnie myślę nad uszczupleniem administracji, bo dobry urzędnik to taki, który przynajmniej od czasu do czasu pokazuje, że pracuje. Wiem, że każdy jest zajęty, ale myślę, że Ci urzędnicy Dworu Królewskiego, którzy nie robią nic i nie myślą nad tym, żeby ten stan rzeczy zmienić sami powinni zrezygnować.

Jeśli chodzi o tajemnicze zdania o przekazaniu większych swobód dla Baridasu to w chwili obecnej mogę napisać, że konsultacje z JKM trwają. Proszę o zachowanie odrobiny "zimnej krwi", bo liczę, że JKM Robert Fryderyk jest Królem, któremu zależeć będzie na tym by Baridas się rozwijał, a ja zamierzam przekonać go do takich rozwiązań byśmy wszyscy byli zadowoleni. Gdyby Wasz wkład w rozwój Baridasu był bardziej widoczny to myślę, że łatwiej było by mi negocjować.

Na koniec zostawiłem najważniejsze do Was Baridajczyków pytania. Czego Wy oczekujecie? Co byście chcieli robić w Baridasie? Co proponujecie?

Fare Aryon!

(—) Laurentius MaHi et Atera
Wicekról Baridasu
Królestwo Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Re: List otwarty do Baridajczyków

Postprzez Führanka 21 lut 2018, o 22:16

Szanowny Panie,
Towarzysze,

Xár Esai,
Cõpanios,

Jeśli chodzi o tajemnicze zdania o przekazaniu większych swobód dla Baridasu to w chwili obecnej mogę napisać, że konsultacje z JKM trwają. Proszę o zachowanie odrobiny "zimnej krwi", bo liczę, że JKM Robert Fryderyk jest Królem, któremu zależeć będzie na tym by Baridas się rozwijał, a ja zamierzam przekonać go do takich rozwiązań byśmy wszyscy byli zadowoleni. Gdyby Wasz wkład w rozwój Baridasu był bardziej widoczny to myślę, że łatwiej było by mi negocjować.

To jest właśnie ta patologia, o której ciągle wspominam. Dlaczego to jedna osoba ma decydować o tym, czym i w jaki sposób, my jako naród mamy być zadowoleni. Na to nie może być zgody. Mi zarzuca się radykalne i autorytarne zapędy, a tutaj widzę wizję podobną jednak usprawiedliwianą archaiczną tradycją zwaną monarchią i monarchofaszyzmem.
(-) Adrien Eryk Esjar Józef Alatriste

Postprzez Laurencjusz 21 lut 2018, o 22:27

Führanka napisał(a):To jest właśnie ta patologia, o której ciągle wspominam. Dlaczego to jedna osoba ma decydować o tym, czym i w jaki sposób, my jako naród mamy być zadowoleni. Na to nie może być zgody. Mi zarzuca się radykalne i autorytarne zapędy, a tutaj widzę wizję podobną jednak usprawiedliwianą archaiczną tradycją zwaną monarchią i monarchofaszyzmem.

Szanowny Panie!

Konsensus polega na tym, by się dogadać, a nie robić rewolucję. Proponowany sposób działania to oficjalne stawianie ultimatum, barykad itp. rzeczy. Monarchia i monarchofaszyzm rządzi się innymi prawami i wymaga przynajmniej odrobiny taktu i dyplomacji, czego jak widać Panu brakuje. Tak trudno trochę wyhamować i poczekać na efekty działań, które planuję, a później dopiero stawiać dalsze żądania. Mówić o zadowoleniu, czy niezadowoleniu.

Obecnie "My naród" zgodnie z prawem to Król, a jak czytałem to większość cały czas opowiada się za monarchią. Poza tym monarchia, czy republika to i tak ktoś w imieniu narodu rządzi, wiec proszę się z tym przespać.
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Führanka 21 lut 2018, o 22:33

Szanowny Panie,

nie mogę się zgodzić. Monarchiści prędzej czy później wychodzą z założenia "państwo to ja" i traktują państwo jako własny folwark. W republice natomiast naród wybiera swojego przedstawiciela, który jest ich przedstawicielem, a nie władcą.

Postprzez Laurencjusz 21 lut 2018, o 22:38

Führanka napisał(a):Szanowny Panie,

nie mogę się zgodzić. Monarchiści prędzej czy później wychodzą z założenia "państwo to ja" i traktują państwo jako własny folwark. W republice natomiast naród wybiera swojego przedstawiciela, który jest ich przedstawicielem, a nie władcą.

Szanowny Panie!

Proszę jeszcze raz przeczytać wszystko co napisałem, ocenić obecny stan prawny oraz ilość osób za republiką i monarchią. potem się z tym przespać i jutro jeszcze raz zastanowić. Nie gwarantuję, ale coś może do Pana dotrze.

Pozdrawiam
Obrazek

Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Führanka 21 lut 2018, o 22:42

Prawo ma służyć ludziom, je zawsze można zmienić. Co do ilości osób za lub przeciw monarchii, tutaj trzeba by było zrobić ankietę, jednak tylko dla mieszkańców prowincji baridajskiej. Tak, żeby wynik można by było uznać za prawdziwy.

Postprzez Laurencjusz 21 lut 2018, o 22:49

Führanka napisał(a):Prawo ma służyć ludziom, je zawsze można zmienić. Co do ilości osób za lub przeciw monarchii, tutaj trzeba by było zrobić ankietę, jednak tylko dla mieszkańców prowincji baridajskiej. Tak, żeby wynik można by było uznać za prawdziwy.

Zgadzam się, że prawo ma służyć ludziom. Co do tego kto za, a kto przeciw. To jak na razie wszyscy, którzy się do tej chwili wypowiadali oprócz Pana są jak czytałem za monarchią. Po co robić ankietę skoro reszta nie buja w obłokach, a w Baridasie jest i królestwo i republika?
Obrazek

Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Führanka 21 lut 2018, o 23:17

Bardzo brutalnie zapomniał Pan o inicjatorze całej dyskusji. Śmiem twierdzić, że jest on zwolennikiem republikańskiego ustroju. Myślę, że ktoś by się znalazł jeszcze. Natomiast za monarchią opowiedziały się cztery osoby. Cóż, wydaję mi się, że nie można uznać tego konfliktu mimo wszystko za rozstrzygnięty.

Postprzez Hohenzollern 24 lut 2018, o 05:18

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Drodzy Baridajczycy!

W pierwszej kolejności chciałbym podziękować Jego Królewskiej Wysokości, za ten list otwarty, który nie co nam przybliża plany polityki Wicekróla jak i Dworu Królewskiego. Choć tak naprawdę odnoszę wrażenie że ten list to de facto jest swoistym podsumowanie pracy najwyższych władz Królestwa Baridasu.

Obecnie myślę nad uszczupleniem administracji, bo dobry urzędnik to taki, który przynajmniej od czasu do czasu pokazuje, że pracuje. Wiem, że każdy jest zajęty, ale myślę, że Ci urzędnicy Dworu Królewskiego, którzy nie robią nic i nie myślą nad tym, żeby ten stan rzeczy zmienić sami powinni zrezygnować.

Uważam że to bardzo dobry pomysł - znaczy się przystosowanie liczby członków Dworu od obecnej kondycji demograficznej, ilości chętnych na te stanowiska, oraz pracy jaka jest do wykonania.

Na koniec zostawiłem najważniejsze do Was Baridajczyków pytania. Czego Wy oczekujecie? Co byście chcieli robić w Baridasie? Co proponujecie?

W zasadzie wielokrotnie to już pisałem ( zresztą nie raz nie dwa się przymierzałem, bez większych efektów) priorytetem w chwili obecnej powinno być uzupełnienie opisów instytucji baridajskich, miast w DSG. Ponieważ wiąże się to trwale z promocją oraz polityką przyciągania nowych mieszkańców do KS. Myślę że jest to do wykonania jeżeli obierze się odpowiednie kalendarium prac. Kolejną rzeczą jaka leży mi na sercu jest stworzenie zbiorów literatury, baridajskiej twórczości, w jednym miejscu, krótko mówią archiwizacja i katologowanie zbiorów. Trzy uporządkowanie forum zwłaszcza tzw tematów wiszących, czyli stworzenie jednego tematu etykiety dworskiej zamiast trzech, oraz usunięcie nie aktualnych wątków. To według mnie są priorytety na obecną chwilę.

Nie tak dawno temu przez Baridas przeszła burza dyskusji na temat tzw.. poluzowania cugli, czyli danie większych możliwości prawnych Baridajczykom odnośnie kształtowania baridajskiej rzeczywistości. Myślę że jest tu coś na rzeczy, jednak nie rozpoczynałbym rewolucji. Zacząłbym od stopniowej zmiany przepisów poczynając od praw fundamentalnych po uniwersał o finansach Królestwa Baridasu, bądź posunąłbym się jeszcze dalej i uchwalił Konstytucje, to albo Wielką Kartę Swobód Baridajskich. Jedno z dwóch, bo chyba nikomu nie umyka uwadze, że w Baridasie jest co raz więcej zwolenników demokratyzacji życia publicznego.

(-)Frideric et Hohensollern.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

(—) Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl mar. von Hohenzollern
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez зхао 24 lut 2018, o 11:21

Na chwilę obecną jestem chętny do brania udziału we wszystkich pracach związanych z prawodawstwem i działania w Radzie Królestwa. Jeżeli byłaby taka możliwość, mogę objąć urząd Przewodniczącego Rady ad hoc.

W zasadzie wielokrotnie to już pisałem ( zresztą nie raz nie dwa się przymierzałem, bez większych efektów) priorytetem w chwili obecnej powinno być uzupełnienie opisów instytucji baridajskich, miast w DSG. Ponieważ wiąże się to trwale z promocją oraz polityką przyciągania nowych mieszkańców do KS. Myślę że jest to do wykonania jeżeli obierze się odpowiednie kalendarium prac. Kolejną rzeczą jaka leży mi na sercu jest stworzenie zbiorów literatury, baridajskiej twórczości, w jednym miejscu, krótko mówią archiwizacja i katologowanie zbiorów. Trzy uporządkowanie forum zwłaszcza tzw tematów wiszących, czyli stworzenie jednego tematu etykiety dworskiej zamiast trzech, oraz usunięcie nie aktualnych wątków. To według mnie są priorytety na obecną chwilę.

Popieram każdy z wymienionych pomysłów, ale upieram się na skupieniu uwagi na Uniwersale.

Nie tak dawno temu przez Baridas przeszła burza dyskusji na temat tzw.. poluzowania cugli, czyli danie większych możliwości prawnych Baridajczykom odnośnie kształtowania baridajskiej rzeczywistości. Myślę że jest tu coś na rzeczy, jednak nie rozpoczynałbym rewolucji. Zacząłbym od stopniowej zmiany przepisów poczynając od praw fundamentalnych po uniwersał o finansach Królestwa Baridasu, bądź posunąłbym się jeszcze dalej i uchwalił Konstytucje, to albo Wielką Kartę Swobód Baridajskich. Jedno z dwóch, bo chyba nikomu nie umyka uwadze, że w Baridasie jest co raz więcej zwolenników demokratyzacji życia publicznego.

Konstytucja lub Wielka Karta Swobód Baridajskich są warte rozważenia, ale chciałbym najpierw zapoznać się z opiniami Jego Królewskiej Mości i Jego Królewskiej Wysokości. Ze swojej strony jestem na tak, ale nie wiem czy jest to teraz dobry moment. Byłaby to pewnego rodzaju rewolucja, ale z pewnością dałoby się z tego wyciągnąć wiele dobrego.
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości

Następna strona

Powrót do Domena Królewska