Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Respublica

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Re: Respublica

Postprzez RCA 26 lut 2018, o 17:02

Jak dla mnie to na tym argumencie dyskusja się skończyła. Nie będę biernie patrzył na dyskurs, w którym ma miejsce eliminowanie jakiekolwiek osoby, z uwagi na wzajemne niesnaski czy dlatego, że akurat nie po naszej myśli był wybór takiego, nie innego Króla.

Do tych jednak osób, które jednak Rzeczpospolitą traktują jako wspólne dobro - jestem dla Was w pełni dostępny i otwarty. Mam swoje przemyślenia, jestem gotów rozmawiać i osiągać porozumienie. Wrota Zamku Królewskiego są dla Was otwarte.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Król Sclavinii, suweren Teutonii, etc. etc.
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Korona Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Führanka 26 lut 2018, o 17:16

Trochę zabawnie, bo wychodzi na to, że są otwarte tylko dla osób, które myślą podobnie. Nikogo nie eliminowałem, przecież w prawie stoi, że obywatelstwo jest podstawą "działania" w Królestwie Baridasu, a nie przynależność narodowa. Ja nikogo nie obrażając przedstawiałem swoje spojrzenie, dziwna reakcja moim zdaniem.

Co do wyboru króla...
Drogi Królu Robercie Fryderyku, nie brałem działu w wyborach królewskich, ani w jakiejkolwiek kampanii wyborczej podczas wolnej elekcji. Na jakiej podstawie pada stwierdzenie, że wybór króla poszedł nie po mojej myśli?

Bardzo ciężkie działo zostało wyciągnięte na plac boju. Kto niby o tym ma decydować o przynależności, albo komu możne tej przynależności odmówić?

Trzeba by było uknuć definicje wirtualnego narodu, od tego wypadałoby zacząć. Odnosząc się do pytania, to moim zdaniem nie powinniśmy pytać kto może decydować. Przynależność do narodu to rzecz naturalna, nabywana poprzez wspólną historię, więzy krwi w rozumieniu wspólnych działań i poświęceń dla danego narodowego celu i po prostu samego utożsamiania się ze społecznością. To moja propozycja, jeśli chodzi o naród w rozumieniu wirtualnym.

Nikomu niczego nie odbierałem, po prostu zwróciłem uwagę, że obywatelstwo a przynależność do narodu to dwie inne sprawy. Ciekawe są wasze reakcje na moje wypowiedzi, a podobno to ja jestem uprzedzony do innych. :)
(-) Adrien Eryk Esjar Józef Alatriste
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Postprzez Konrad Friedman 26 lut 2018, o 17:32

Po pierwsze, jak pisałem — przecież może się tu wypowiadać każdy, nawet von Witt. Stąd nie wiem dlaczego pisze się, że kogoś się do debaty nie dopuszcza albo pomija. WKM napisał już kilka wypowiedzi w tym wątku, co siłą rzeczy udowadnia, że jednak można się tutaj porozumieć.

Po drugie, miało nie być cenzury ideologicznej. Jeden z mieszkańców stosuje jedną z wielu powszechnie akceptowalnych definicji narodu, a wedle tej definicji obywatelstwo nie jest równe przynależności do narodu. Tak tę kwestię postrzega przynajmniej prawo polskie — można być Polakiem z obcym obywatelstwem i przynależeć do narodu (patrz: Karta Polaka wydawana de iure Ukraińcom), można być obywatelem RP nie przynależąc do narodu Polskiego (patrz: kwestia Żydów którzy nie zawsze sami siebie określali jako osoby z narodowością polską, ale mieli polskie obywatelstwo). USA natomiast inaczej tę kwestię postrzega (stąd w trakcie naturalizacji trzeba wykazać się znajomością amerykańskiej historii, ustroju i języka).

Dlatego nie rozumiem skąd przekłamane zarzuty o eliminacji kogokolwiek z dyskusji. Jedna osoba (ja) zwróciła uwagę, że póki co warto ustalić między sobą spójne stanowisko które zaprezentujemy królowi, ale jeżeli ktoś inny ma coś do dodania — to przecież droga jest, podobnie jak wątek, otwarta. Druga zaś osoba obwieściła, że stosuje definicję narodowości i obywatelstwa wzorem z przepisów realnej RP. Król natomiast z oburzeniem kończy dyskusję i pisze coś o wojenkach.

Nie rozumiem o co tutaj chodzi, chociaż usilnie próbuję. Nie przypominam sobie żebym wysyłał komukolwiek zaproszenie do udziału w tej debacie, a jednak naprodukowało się tutaj aż sześć stron dyskusji. Więc jak powtarzam cały czas — jeżeli ktoś ma coś do dodania, to zapraszam, ale zaproszeń indywidualnych wysyłać nie będę. Ich brak natomiast nie może być traktowany jako pomijanie kogokolwiek.
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

Kanclerz Sarmacji, Wicemarszałek Sejmu, Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Instytut Edukacji Sarmackiej
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez MAP 26 lut 2018, o 17:51

RCA napisał(a):
Konrad Friedman napisał(a):Na tym etapie — nie.

A jednak.

Uważam, że w dyskusji nad reformami od samego jej początku powinny brać udział wszystkie zainteresowane strony. Tym bardziej, że z tego co czytam i słyszę - wszyscy zainteresowani mają ten sam cel. Czy naprawdę musimy wszystko załatwiać w atmosferze niezdrowego sporu i nerwów, zmierzając ku sierpniowi?

Powołajmy komisję kodyfikacyjną w ramach Rady, albo pal licho - żeby nie ograniczać dyskusji - niech cała Rada dyskutuje. Możemy zaprosić do rozmowy dosłownie wszystkich, tylko do diuka nędzy, rozmawiajmy. Wolałbym, żebyśmy brali raczej przykład z monarchii brytyjskiej zamiast rosyjskiej.

Niniejszym publicznie zobowiązuje się wywierać nacisk na Jego Królewską Mość w sprawie reform (chociaż - uwierzcie lub nie, nie muszę w żaden sposób naciskać).

W czym leży problem i jak chcemy go rozwiązać?
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 26 lut 2018, o 17:53

MAP napisał(a):Niniejszym publicznie zobowiązuje się wywierać nacisk na Jego Królewską Mość w sprawie reform (chociaż - uwierzcie lub nie, nie muszę w żaden sposób naciskać).

Ano nie musicie. Jako rzekłem w naszej ostatniej rozmowie tak zdanie swe podtrzymuje, i jesteście świadkiem, iż gotów jestem na zmiany, ba!, mam pomysły na przeciw ich wychodzące.

No ale jak się mnie wygania i mi się mówi, że nie mogę rozmawiać... to trochę trudno.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez MAP 26 lut 2018, o 18:00

Nie ciągniemy żali, WKMość. Rzeczowo :)
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Führanka 26 lut 2018, o 18:02

RCA napisał(a):
MAP napisał(a):Niniejszym publicznie zobowiązuje się wywierać nacisk na Jego Królewską Mość w sprawie reform (chociaż - uwierzcie lub nie, nie muszę w żaden sposób naciskać).

Ano nie musicie. Jako rzekłem w naszej ostatniej rozmowie tak zdanie swe podtrzymuje, i jesteście świadkiem, iż gotów jestem na zmiany, ba!, mam pomysły na przeciw ich wychodzące.

No ale jak się mnie wygania i mi się mówi, że nie mogę rozmawiać... to trochę trudno.

Czy można liczyć na odniesienie Waszej Królewskiej Mości się do dwóch powyższych wypowiedzi? Czy zostaliśmy już wykluczeni?
(-) Adrien Eryk Esjar Józef Alatriste

Postprzez MAP 26 lut 2018, o 18:04

I bez gorzkich żali po pozostałych stronach również by było miło.
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 26 lut 2018, o 18:43

BP... MSPANC... ale jeśli nie żale to co możemy ciągnąć? :P
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Konrad Friedman 26 lut 2018, o 19:08

Zapałki.

Ja mimo wszystko z ciekawością dowiem się jakie jest stanowisko Króla co do pomysłu oddania korony — czy możemy zatem liczyć na odpowiedź?
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

Kanclerz Sarmacji, Wicemarszałek Sejmu, Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Instytut Edukacji Sarmackiej
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domena Królewska