Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Respublica

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Respublica

Postprzez AFvTD 17 lut 2018, o 22:23

WKiKM Robercie Fryderyku
WKW Laurencjuszu
Szanowni Baridajczycy

Bardzo rzadko zdarzają się zmiany ustrojowe, jednak w Baridasie to nie pierwszyzna. Wielokrotnie byliśmy zarówno Królestwem, jak i Republiką. Teraz jesteśmy Królestwem, lecz dlaczego by nie zmienić tego? Właśnie w tym celu postanowiłem założyć ugrupowanie Respublika w Baridasie.

Celem jest przywrócenie republiki na baridakską ziemię. Monarchia coraz bardziej chyli się ku upadkowi. Widać to, a przecież nie chcemy, aby sytuacja powszechnego marazmu dalej trwała. Musimy zacząć iść z biegiem czasu. Otworzyć się na zmiany. To właśnie my, chcemy być punktem zapalnym dla nowej ery. Ery, w której Baridas znowu będzie republiką i do pięknych tradycji republikańskich.

Jak chcemy tego dokonać? Etapów będzie wiele, pierwszym z nich jest zbudowanie ugrupowania, które będzie chciało dazyc razem ze mną do utworzenia Republiki. Ludzi, którzy pomogą przejsc każdej uchwale rady, zmniejszającej role monarchy, a zbliżającą do ustroju demokratycznego.

Kolejnym etapem jest zmiana prawa Baridajskiego. Zmiany wielu aktów prawnych, w taki sposób, aby ograniczyły role monarchy, a ostatecznie przekształciły go w kadencyjny urząd reprezentacyjny. Urząd, który jedynie pełni rolę nadzorczą nad organem ustawodawczym i reprezentacyjnym, odpowiedzialnym za polityke na linii Baridas-Centrala i Baridas-Pozostale Samorządy. To właśnie jest etap najdłuższy, wymagający wielu starań i chęci. Pomocy wszystkich was, tych, którzy zdecydują się dołączyć do ugrupowania.

Następnym etapem jest organizacją. Coś, z czym możemy sobie świetnie poradzić, ale moze się okazac również gwoździem do trumny. Musimy tak zorganizować życie polityczne republiki, aby kwitło. Aby przez organ ustawodawczy przechodziły nowe ustawy, aby wymusić rotacje i utrzymać ustrój republikański.

Wśród mniej ważnych postulatów, jednak zawsze w cenie jest;
-Utworzenie w systemie DSG Cracofii i przeniesienie do niej stolicy Baridasu.
-Sladem innych samorządów znieść podatek samorządowy od pożywienia w kantynie.
-Utworzenie z Almery głównego ośrodka gospodarczego w Baridasie
-Dazenie do zwiększenia ilości nowych obywateli w Baridasie, przez wsparcie edukacyjne i finansowe.

Jesteśmy dla Baridajczykow, jesteśmy z Baridajczykami. Nasze działania nigdy nie będą działały na szkodę.

Pamiętajcie również, że liczę na wasze wsparcie. Razem możemy zrobić więcej.

Z wyrazami szacunku. Zapraszam do ugrupowania
(-) Jihymed Niezyd.
magister net Alfred Fabian baron von Tehen-Dżek
Asesor Trybunału Koronnego
Minister Propagandy Starosarmacji,
Burmistrz Książęcego Miasta Grodzisk
Pisarz Dworu Królestwa Baridasu,
Minister Informacji Konsulatu Sclavinii
Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych w Akademii Sclavińskiej,
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Re: Respublica

Postprzez Laurencjusz 17 lut 2018, o 23:45

Czcigodny Baronecie!

Nie uważa baronet, że mija się z prawdą pisząc, że zmiany ustrojowe w Baridasie to nie pierwszyzna. Proszę o informację, bo sam jestem ciekaw ile razy Baridas zmieniał swój ustrój? Poza tym dodam, że korzenie republikańskie w Królestwie Baridasu do końca nie wyschły, a ja chętnie zaproszę Czcigodnego do Republiki Południowego Baridasu.
Jihymed napisał(a):[justify]Bardzo rzadko zdarzają się zmiany ustrojowe, jednak w Baridasie to nie pierwszyzna. Wielokrotnie byliśmy zarówno Królestwem, jak i Republiką. Teraz jesteśmy Królestwem, lecz dlaczego by nie zmienić tego? Właśnie w tym celu postanowiłem założyć ugrupowanie Respublika w Baridasie.

Pozostałych cytatów pozwolę sobie nie komentować, bo za dużo w nich deklaracji, a za mało czynów. Proszę tylko o to by poruszać się w granicach prawa, bo za działalność wywrotową, która uznana była by jako faktyczne działanie mające na celu zmianę władz lub ustroju kraju grozi odpowiedzialność karna.

Z wyrazami szacunku,

(-) Laurencjusz MaHi at Atera
Wieckról Baridasu
Królestwo Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 18 lut 2018, o 08:06

WKW

Nie uważam że mijam się z prawdą. W historii Baridasu już kilkukrotnie był ustrój zmieniany. Przecież na początku królestwo było republiką, przez jakiś czas było krajem składowym Królestwa Dreamlandu. Przez pewien czas istniała konfederacja juweńska, której częścią była Republika Baridasu. Królestwo mamy od 2006 roku. Czyli prawie 12 lat. Jednak dopiero teraz potrzebne są zmiany.

Poza tym zapewniam, że wszystko w ramach i granicach prawa.

(-)Jihymed Niezyd
Zoolog z powołania.
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Kristian Arped 18 lut 2018, o 10:52

Jak już wspominamy przeszłe ustroje, to warto powiedzieć też o epoce Anarchobaridasu (ca. 2008 roku). Kiedyś jego forum (jeżeli mnie pamięć nie myli) było dostępne pod tym adresem, ale po zmianie haseł nadal ich nie zaktualizowano w jego ustawieniach.

Co do historii Republiki Baridasu, warto też zerknąć do mojego opracowania: tutaj.

Natomiast jestem dumny z Waszej świadomości historycznej i narodowej. Serducho się cieszy na taki widok. :)
Obrazek

K+N+B 2017
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Rada Nauki

Postprzez Hohenzollern 18 lut 2018, o 11:53

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Wysoka Rado!

Bardzo rzadko zdarzają się zmiany ustrojowe, jednak w Baridasie to nie pierwszyzna. Wielokrotnie byliśmy zarówno Królestwem, jak i Republiką. Teraz jesteśmy Królestwem, lecz dlaczego by nie zmienić tego? Właśnie w tym celu postanowiłem założyć ugrupowanie Respublika w Baridasie.

Sławetny Baronecie, cóż owe zmiany ustrojowe jednak zdarzają się rzadko w Baridasie - przynajmniej jeśli chodzi o czas w którym Baridas jest w Rzeczpospolitej Sarmacji. Natomiast faktycznie zmiany, czy też przywracanie pewnych tradycji republikańskich w prawie Baridasu występowało, można tu chociaż wspomnieć kwestie związane z przywróceniem urzędu ministra prezydenta, czy też jak słusznie zauważono status Republiki Południowego Baridasu.

Można się równie dobrze zapytać, a dlaczego zmieniać? Moim skromnym zdaniem zachowanie właśnie równowagi między tradycjami monarchistycznymi a republikańskimi jest tym na czym powinien bazować Baridas. Natomiast można rzecz jasna spróbować poszerzać wolności obywatelskie przez wprowadzenie kolejnych to procedur demokratycznych, lecz robić to w oparciu o monarchię.

Celem jest przywrócenie republiki na baridakską ziemię. Monarchia coraz bardziej chyli się ku upadkowi. Widać to, a przecież nie chcemy, aby sytuacja powszechnego marazmu dalej trwała. Musimy zacząć iść z biegiem czasu. Otworzyć się na zmiany. To właśnie my, chcemy być punktem zapalnym dla nowej ery. Ery, w której Baridas znowu będzie republiką i do pięknych tradycji republikańskich.

Faktycznie jest pewien problem z demografią, ludźmi - niestety nie rozwijamy się, nie prowadzimy promocji,
nie pozyskujemy nowych mieszkańców - i tu tkwi problem, nie natomiast w monarchii. Myślę że zmiany powinniśmy zacząć od nas samych i od naszego zaangażowanie w życie Baridasu. Prawda jest taka jeśli nie zaczniemy pracować nad archiwami, atrakcyjnością i opisem naszych stron i instytucji w systemie informatycznym DSG - to będziemy chylić się ku upadkowi, pogrążać w agonii, umierać śmiercią naturalną. Te brzemię nie leży jedynie na barkach władz Baridasu, ale również na naszych - zwykłych obywateli Królestwa Baridasu.

Kolejnym etapem jest zmiana prawa Baridajskiego. Zmiany wielu aktów prawnych, w taki sposób, aby ograniczyły role monarchy, a ostatecznie przekształciły go w kadencyjny urząd reprezentacyjny. Urząd, który jedynie pełni rolę nadzorczą nad organem ustawodawczym i reprezentacyjnym, odpowiedzialnym za polityke na linii Baridas-Centrala i Baridas-Pozostale Samorządy. To właśnie jest etap najdłuższy, wymagający wielu starań i chęci. Pomocy wszystkich was, tych, którzy zdecydują się dołączyć do ugrupowania.

Uważam że jest to już jakiś zamysł, i dyskusja nad konkretnymi przepisami w tej materii nikomu nie zaszkodzi, a co więcej nie co ożywi debatę publiczną w Baridasie. Pragnę jednak podkreślić że poparcie dla otwarcia takiej dyskusji nie jest równoznaczne z poparciem prezentowanych zmian.

Następnym etapem jest organizacją. Coś, z czym możemy sobie świetnie poradzić, ale moze się okazac również gwoździem do trumny. Musimy tak zorganizować życie polityczne republiki, aby kwitło. Aby przez organ ustawodawczy przechodziły nowe ustawy, aby wymusić rotacje i utrzymać ustrój republikański.

W pierwszej kolejności to jest potrzebny nam zastrzyk sił ludzkich w postaci obywateli których by interesowały te dziedziny życia, bo bez tego nawet przy dobrych chęciach będzie to wyglądało ta jak dotychczas. Czyli mało kogo będą interesowały projekty uniwersałów, czy też sfera władzy wykonawczej, nie mówiąc już o innych dziedzinach życia w Baridasie.

Rzecz jasna życzę powodzenia w projekcie, i trzymam za niego kciuki, ponieważ każda taka inicjatywa wzbogaca życie w Królestwie.

Z wyrazami szacunku;
(-)Frideric et Hohensollern.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

(—) Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl mar. von Hohenzollern
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 18 lut 2018, o 16:57

Sławetny Panie baronecie,
Szanowni Państwo.

Jesteśmy więcej niż radzi widząc ożywienie na kanwie politycznej. Szczególnie gdy ma ono miejsce i swój początek w Królestwie. To budujące. Gratulujemy też odwagi w prezentowaniu tak interesującej wizji, która jednak na pewno znajdzie wielu przeciwników. Prawdziwi sarmaccy politycy wykuwali się w ogniu sporów i walk o ciekawe idee. Życzymy Wam, sławetny baronecie, tego samego.

Nie chcemy jednak odnosić się do tego projektu/pomysłu. Uważamy, że zrobić to powinni sami zainteresowani. Wierzymy, że Nasz punkt widzenia, ustami Jego Królewskiej Wysokości Wicekróla, wystarczająco mocno wybrzmi w temacie tradycji monarchistycznej Królestwa Naszego.

Chcemy jednak odnieść się, a w zasadzie zapytać... powiedzieliście na wstępie swej wypowiedzi, iż:
Jihymed napisał(a):Monarchia coraz bardziej chyli się ku upadkowi. Widać to, a przecież nie chcemy, aby sytuacja powszechnego marazmu dalej trwała.

Słowa te wielce Nas strapiły i zaintrygowały. Wstąpiliśmy na baridajski tron ledwie 40 dni temu, uroczysta koronacja odbyła się raptem 8 dni temu. A Wy już wieszczycie i dostrzegacie upadek baridajskiej monarchii, i marazm w Królestwie. Skąd te słowa? Jakie działania Was do takich wniosków przywiodły? Jakie uchybienia nasze? Jakie zaniechania? Każdy sarmacki samorząd, każde wirtualne państwo, przeżywa okresy prosperity i okresu osłabienia aktywności. Być może Baridas znajduje się po tej mniej atrakcyjnej stronie sinusoidy, lecz nie oznacza to w najmniejszym stopniu upadku monarchii. Jeśli uważacie inaczej to zapraszam do rozmowy — i przedstawienie Nam powodów takich myśli. Nie krępujcie się przy tym. Z Naszej strony nie czeka Was żadna przykrość, szczerość i prawdę umiemy doceniać i chwalić. Czekamy więc na nią.

(—) Robert Fryderyk, r.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Sclavinii i Hasselandu, suweren Teutonii, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 18 lut 2018, o 18:01

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
Czcigodny Baronecie!
Baridajki i Baridajczycy!
Jeśli chodzi o niżej zamieszczone postulaty to poniżej chciałbym się do nich odnieść.
Jihymed napisał(a):Wśród mniej ważnych postulatów, jednak zawsze w cenie jest;
-Utworzenie w systemie DSG Cracofii i przeniesienie do niej stolicy Baridasu.
-Sladem innych samorządów znieść podatek samorządowy od pożywienia w kantynie.
-Utworzenie z Almery głównego ośrodka gospodarczego w Baridasie
-Dazenie do zwiększenia ilości nowych obywateli w Baridasie, przez wsparcie edukacyjne i finansowe.

1. Utworzenie w systemie DSG Cracofii to mógł by być dobry pomysł gdyby populacja Baridasu znacząco wzrosła, obecnie dwa miasta systemowe to i tak dużo, a obciązenie każdego z nich z powodu industrializacji z tego co wiem to już jest dość duży problem, bo rodacy rzadko stołują się wykupując w miastach posiłki, do czego zachęcam.

Jeśli zaś chodzi o przeniesienie Stolicy z Almery to potraktuje ten pomysł w kategorii żart ;)

2. Podatek od żywienia w kantynie czasowo był już znoszony, ale w związku z tym, że Baridas płaci prawie 2 tyś. podatku codziennie to nie uważam, że to jest zły pomysł.

Zły pomysł to ten, który umożliwiał czerpanie codziennych korzyści jednocześnie z pracy społecznej i karczmy.

3. Almera to główny ośrodek gospodarczy w Baridasie i będzie to widoczne gdy sami Baridajczycy zechcą nad sprawą popracować np. rozwijając różne instytucje w mieście.

4. Wsparcie edukacyjne, czy finansowe jako zachęta dla nowych mieszkańców to bardzo dobry pomysł. Wystarczy złożyć odpowiednie projekty regulacji w tej sprawie. Problem w tym, że ktoś je musi napisać, a ja osobiście na początku sądzę, że najpierw trzeba skończyć narzędzie dla RK w formie uniwersału, potem wybrać PRK, a następnie można ju do RK zgłaszać wszystkie inne pomysły. Alternatywą jest zrzucenie wszystkiego na Wicekróla i rządy oparciu o jego akty prawne - czego nie polecam, bo Baridas zawsze część regulacji prawnych miał wypracowanych przez obywateli królestwa w czasie obrad Rady.

Sam pomysł Republiki do mnie nie przemawia, bo już RPB istnieje.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez зхао 18 lut 2018, o 18:12

To ja krótko, a treściwie. To po prostu nie przejdzie.
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez AFvTD 18 lut 2018, o 18:14

Ależ nie chodzi tu o błędy, uchybienia czy cokolwiek, co miałoby związek z WKiKM. Chodzi o sam fakt ustroju. Przecież oczywiste jest, że monarchia się nie sprawdza. Coraz bliżej nam do demokracji. Jednak nigdzie nigdy nie było to uwzględnione. A teraz, gdy zmieniany jest uniwersał o porządku obrad rady królestwa, nie można czekać. Przecież oczywiste jest, że w wyniku zmian z organu legislacyjnego powstanie jedynie organ doradczy - a takie propozycje również padały w rozmowie o powinnościach obywatelskich.

Poza tym bardzo nie spodobał mi się, mi osobiście fakt, że pomimo prowadzenia debaty nad poprawką do uniwersału o porządku obrad rady królestwa została po prostu zignorowana. O tak po prostu... Pomimo faktu, że projekt uniwersału JKW pomimo tego, że jest bardzo dobry, pojawił się ponad 5 godzin, po zakończeniu pierwszego czytania. Poza tym, zgodnie z obecnym jeszcze uniwersałem:

Przewodniczący Rady Królestwa może skrócić pierwsze czytanie projektu legislatywy baridajskiej na wniosek Wicekróla, Dworu Królewskiego, 3 Członków Rady, albo w przypadku gdy nikt nie wypowiedział się w debacie przez 48 godzin.
.

Tak, ostatnia wypowiedz przed zaproponowanym uniwersałem pojawiła się 15.02 o 22:48, czyli trochę więcej niż 48 godzin. Więc pomimo tego, że mamy w królestwie demokratyczny organ legislacyjny Rade Królestwa - to czysto widać, że nie funkcjonuje ona prawidłowo. Nie mam tego za złe - ale powinniśmy na to zwrócić uwagę. Ja wiem, że mamy bardzo mało osób do pełnienia stanowisk, ale nie możemy sobie na takie sprawy pozwalać...

I na koniec. Dlaczego by nie spróbować? Zawsze można ponownie wrócić do monarchii. Każda zmiana jest dobra, do czasu, kiedy dobrze działa. I z której jest odwrót.

Oczywiście rownież jestem gotowy się wycofać z pomysłu, jeżeli nie zdobędzie poparcia społecznego. Bo sam na pewno nic nie osiągne.

Z wyrazami szacunku
(-) Jihymed Niezyd
Zoolog z powołania.
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 18 lut 2018, o 18:45

Zhao napisał(a):To ja krótko, a treściwie. To po prostu nie przejdzie.

Potwierdzam i w sprawie zmiany ustroju nie mam więcej do dodania. Całą sprawę traktuję jako happening i liczę na to, że jego pomysłodawca nie będzie dalej naginał tematu oraz czekał na dalsze skutki swoich kolejnych działań ;)
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Domena Królewska