Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Elekcja] Wizyta w Królestwie Baridasu

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

[Elekcja] Wizyta w Królestwie Baridasu

Postprzez Sereus von Ahabejż 30 gru 2017, o 18:11

Obrazek

Baridajczycy!

Zapewne zauważyliście, że część z kandydatów używa formuły "Kandydat na tron Księstwa Sarmacji i Królestwa Baridasu". Przyznam, że w pierwszej chwili nie pomyślałem o takim wyróżnieniu Was, ale z czasem uznałem, że w moich ustach brzmiałoby to sztucznie. Przychodzę tu bez wysoko uniesionej głowy, za to z uwagą w sercu i otwartym umysłem.

Nie czuję się specjalistą od spraw samorządowych, zawsze bardziej intrygowały mnie problemy globalne. Jednakże obrana przeze mnie koncepcja Księstwa i urzędu Księcia jako pośrednika, mediatora każe mi ciągle rozmyślać o Samorządach.

Obiecałem u Was pojawić się jako pierwszych, gdyż chciałbym z Wami usiąść i rozwiązać sprawę Awary. I nim z warknięciem zamkniecie ten wątek przeczytajcie do końca...

Awara, to symbol. Nie tyle agresywności, co zacietrzewienia mikronautów. Tego jak głęboko się dzielimy mimo tego, że w naszym interesie jest byśmy rozmawiali i szanowali się wzajemnie. I choć to ignorujemy - wiemy przecież, że Dreamland będzie nam w ten czy inny sposób dogryzał w tej materii. Swoje przemyślenia oczywiście przekazałem również lennikowi z Awary Południowej, Jaśnie Oświeconemu Mikołajowi Torpedowi. Jeśli dojdę z nim do porozumienia, to opiszę je tu również.

Oprócz Awary jest jeszcze szereg spraw, które są sprawami samorządów. Tak jak pisałem w swoim artykule, chcę renegocjować umowy unii. W związku z tym chciałbym zapytać Was o to co w takiej umowie zechcecie zawrzeć.

• W mojej opinii chciałbym nadać Wam możliwość tworzenia prawa lokalnego, w tym karnego - które będzie obowiązywało tylko na Waszym terenie.
  • Chciałbym też pozwolić Wam tworzyć własne odznaczenia, które będzie można nadawać tylko za zgodą Waszej Rady.
  • Ustanowienie specjalnego Funduszu Królewskiego, którego celem mają byłyby akcje promujące Królestwo Baridasu - tylko i wyłącznie. Zasilane byłyby one spoza bezpośrednich funduszy Prowincji.

A czego pragniecie Wy?
||Wicehrabia Sereus, Ordynat Ahabejż,
w wędrówkach różnych zaprawion
piórem, stopą i liczydłem
Obrazek
Królestwo Teutonii

Re: [Elekcja] Wizyta w Królestwie Baridasu

Postprzez Laurencjusz 30 gru 2017, o 20:43

Wielmożny Wicehrabio!

Z radością witam kolejnego pretendenta do baridajskiego tronu w progach Zamku Królewskiego w Almerze. Wizytę traktujemy jako formę szacunku dla pewnej odrębności Narodu Baridajskiego i gest ten pozostanie na zawsze jako dobre wspomnienie w naszej pamięci.

Jeśli chodzi o sprawę Awary to jest to dla każdego z baridajczyjów sprawa bardzo delikatna. Nie wiem, czy porównywalna z Teutońskim Majem, ale na pewno to nie tylko sprawa JO Mikołaja Torpeda i wolałbym obecnie nie wychodzić poza poniższy cytat:
Sereus von Ahabejż napisał(a):Obiecałem u Was pojawić się jako pierwszych, gdyż chciałbym z Wami usiąść i rozwiązać sprawę Awary. I nim z warknięciem zamkniecie ten wątek przeczytajcie do końca...

Zresztą pisząc o warknięciu sam chyba Wielmożny zdaje sobie sprawę ze złożoności tematu.

W sprawie niżej poruszanych przez Wielmożnego spraw:
Sereus von Ahabejż napisał(a):Oprócz Awary jest jeszcze szereg spraw, które są sprawami samorządów. Tak jak pisałem w swoim artykule, chcę renegocjować umowy unii. W związku z tym chciałbym zapytać Was o to co w takiej umowie zechcecie zawrzeć.

• W mojej opinii chciałbym nadać Wam możliwość tworzenia prawa lokalnego, w tym karnego - które będzie obowiązywało tylko na Waszym terenie.
  • Chciałbym też pozwolić Wam tworzyć własne odznaczenia, które będzie można nadawać tylko za zgodą Waszej Rady.
  • Ustanowienie specjalnego Funduszu Królewskiego, którego celem mają byłyby akcje promujące Królestwo Baridasu - tylko i wyłącznie. Zasilane byłyby one spoza bezpośrednich funduszy Prowincji.

1. Z przykrością muszę stwierdzić, że chyba Wielmożny nie jest na bieżąco, bo prawo sarmackie gwarantuje każdej prowincji oraz Krajowi Korony tworzenie prawa lokalnego, a w tym nakładania sankcji karnych, które na dzień dzisiejszy zostały już uregulowane w Baridasie. No chyba, że Wielmożny chciałby się pochylić nad egzekwowaniem tych sankcji oraz przypisaniem uprawnień np. osadzenia w więzieniu również urzędnikowi Dworu Królewskiego tj. Pretorowi.
Obecnie uprawnienia od osadzenia w więzieniu ma Prefektura. Nie zdążyłem tego sprawdzić w praktyce, ale mam nadzieję, że osoba, która złamie prawo baridajskie i zostanie w oparciu o nie ukarana przez urzędnika królestwa to dalej zostanie przez Prefekta osadzona w więzieniu zaraz po dostarczeniu mu danych związanych z tym ukaraniem.
Jeśli to Wielmożny miał na myśli przekazanie tych uprawnień pisząc w swoim artykule, którego fragment zacytuję to uważam, że to bardzo śmiała i godna uwagi propozycja dla kraju związanego z Sarmacją poprzez Unię, bo w chwili obecnej z powodu zjednoczenia Baridas nie ma żadnych dodatkowych przywilejów ponad te, które przysługują Prowincjom. Kraj Korony to nie Prowincja.
"...Myślę, że moment podjęcia dyskusji konstytucyjnej jest też dobrym momentem do renegocjacji umów Unii. Jako Książę będę dążył do wypracowania wspólnego szkieletu takich umów i jednocześnie zawarcie w ramach konstytucji traktatów z prowincjami. Chciałbym by te traktaty prócz szkieletu miały silny, niezależny ryt praw i zwyczajów lokalnych. Nawet za cenę sporej niezależności od centrali..."

2. Baridas ma prawo do stanowienia odznaczeń i nawet już je nadawano.
3. Nie bardzo rozumiem celowość tworzenia dodatkowego funduszu skoro dofinansowanie ze skarbca Sarmacji jest możliwe, ale zwiększenie obrotu libertów uznałbym za wskazane.

Życzę powodzenia w walce o tron królewski i zapraszam na tradycyjną lampkę wybornego almerskiego wina. Proszę się rozgościć też w apartamencie Zamku Królewskiego.

Fare Aryon!
Obrazek
Królestwo Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Sereus von Ahabejż 30 gru 2017, o 23:17

Wasza Królewska Wysokość!
Baridajczycy!

Jak powiedziałem na początku swojej poprzedniej wypowiedzi - nie czuję się ekspertem od Samorządów. Moja wiedza jest w tej materii w dużej mierze intuicyjna.

W sprawach delikatnych można podejść na trzy sposoby. Król Baridasu jako monarcha ma możność rozwiązać sprawę jednym słowem. Mądry monarcha rozpocznie debatę. Ja zaś chciałbym użyć trzeciej drogi. Do końca elekcji zebrać Wasze propozycje i zaproponować coś co Was ucieszy a innym zamknie usta. Z Jaśnie Oświeconym Diukiem kontaktowałem się bo jego sytuacja ta dotyczy najpełniej i nie chciałbym ogłaszać poza nim moich pomysłów i planów.

Jestem świadomy istnienia praw lokalnych. Jednakże jak Wasza Królewska Mość wspomniał nie Baridajczycy są wykonawcami swojego prawa. Zależy mi zresztą nie tylko na prawie karnym. Chciałbym by Wasze prawa.faktycznie i znacznie różniły się od regulacji innych nacji sarmackich.

Jeśli zaś chodzi o odznaczenia tu pokornie schylam głowę. Albowiem moja niewiedza dała o sobie znać. Pragnę jednak by ten aspekt na pewno był wyróżniony.

Skarbiec Baridasu to jedno. Stypendium Króla Baridasu, jak je roboczo nazywam - to drugie, niefomalne, narzędzie, które może choćby poprzez urozmaicenie generować aktywność.
||Wicehrabia Sereus, Ordynat Ahabejż,
w wędrówkach różnych zaprawion
piórem, stopą i liczydłem
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Julian FER 31 gru 2017, o 16:13

Wielmożny Wicehrabio!

W imieniu Dworu Królewskiego i swoim własnym bardzo jest mi miło powitać kolejnego pretendenta do tronu Królestwa Baridasu. W polityce i w życiu ważny jest dialog. To miło, że zechciał Wielmożny odwiedzić nasz kraj. W sumie szkoda, że nie przybył żaden z przedstawicieli Starosarmacji, a i nasz kandydat z tej ziemi reklamuje się poza Baridasem.

Życzę szampańskiej zabawy i szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku.

Fare Aryon!

(—) Julian hrabia Fer at Atera,
Marszałek Baridasu
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 31 gru 2017, o 18:42

Wielmożny Wicehrabio!

Poniższy cytat to jedna z kluczowych spraw, która według mnie wymaga uregulowania, bo każdy kraj i każdy jego obywatel zasługuje na odrobinę szacunku, a wszyscy Ci co uważają, że mogą pisać co im ślina na język przyniesie nie zważając na ton swych słów oraz miejsce ich zamieszczenia zasługują na działania bez zwłoki z powodu braku decyzji Prefekta.
Sereus von Ahabejż napisał(a):Jestem świadomy istnienia praw lokalnych. Jednakże jak Wasza Królewska Mość wspomniał nie Baridajczycy są wykonawcami swojego prawa. Zależy mi zresztą nie tylko na prawie karnym. Chciałbym by Wasze prawa.faktycznie i znacznie różniły się od regulacji innych nacji sarmackich.

Korzystając z okazji życzę zdrówka, pomyślności, radości i wszystkiego najlepszego w Nowym 2018 roku, który mam nadzieję, że będzie dla Wielmożnego rokiem satysfakcji i wielu sukcesów.

Fare Aryon!
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej