Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Baridajko, Baridajczyku

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Baridajko, Baridajczyku

Postprzez MAP 1 wrz 2016, o 17:00

Kochani Baridajczycy,

Zbiorczy wątek dotyczący dalszej sytuacji Królestwa:

1. Przewodniczący Rady

Przewodniczącym Rady pro tempore będzie markiz Fryderyk von Hohenzollern. To człowiek skrupulatny i pomysłowy. Ufam, że doskonale zorganizuje prace Rady. Akt powołania znajduje się w DP.

2. Konwent Seniorów

W jednym z ostatnich postów na forum pisałem o konieczności zapewnienia ustrojowego wentyla bezpieczeństwa. Przedstawiałem pomysł Jego Królewskiej Mości, zanim zapadną decyzję, chcę zapytać również o Wasze zdanie. Konwent Seniorów w kilku punktach:

1) W skład KS wchodzą królowie-seniorzy, kworum to 2/6 ich ogólnej liczby, (aktualnie: 6), a decyzje podejmowane przez KS mogą nosić fancy nazwę np. solucje (inne propozycje mile widziane).
2) KS ma "władzę zawieszającą" - w przypadku eskalacji konfliktu Konwent może zawiesić tymczasowo obowiązywanie aktów wydanych przez oba ośrodki władzy - Króla i Radę. Kwestie ustalenia limitów np. czasowych jest otwarta.
3) Celem "postępowania przed" Konwentem Seniorów ma być rozwiązanie tzw. sytuacji, czyli zasadniczo mediacja. Dlatego zawieszenie, nie uchylenie aktów.
4) Konwent Seniorów oczywiście w żaden sposób nie ogranicza absolutnej władzy Króla. Należy jednak uznać, że Król który podpisze akt ustanawiający Konwent, nie będzie gołosłowny. Zaufanie i rozmowa podstawami ustrojowymi Baridasu.
5) Należy podkreślić, że utworzenie Konwentu Seniorów byłoby ustrojowym gestem dobrej woli wobec Rady ze strony Króla. Z jednej strony to ewolucja ustrojowa, z drugiej forma samoograniczenia monarchy, na której zdecydowanie korzysta Rada (bo przecież - jak wie każde dziecko w Slipyjowie - Król ma władzę absolutną).
6) Myślę, że warto.

Komentarze, sugestie, hejty etc. mile widziane. Zapraszam do tzw. dyskusji.

3. Zawieszenia, odwieszenia

Uprzejmie informuję, że okres probacji dla mojego umiłowanego wnuka Arsacjusza już upłynął. Został odwieszony w prawach i obowiązkach obywatela i członka rodu.

Natomiast w przypadku obywatela Asketila zawieszenie pozostaje w mocy. To dość ciężki orzech do zgryzienia, ze względu na sprzeniewierzenie się prawom fundamentalnym i kodeksowi społecznemu, w szczególności zasadzie hierarchiczności organizacji społecznej. Z decyzjami wstrzymam się do ostatecznych rozstrzygnięć wymiaru sprawiedliwości lub innych wiążących decyzji władz państwowych.

4. Nie ma priwowania

Proszę, nie załatwiajcie ze mną spraw na priwach. Denerwuje mnie to. Jeśli macie jakąś sprawę do władz Baridasu - proszę pisać na forum. Będę bardzo wdzięczny za trzymanie się tej zasady.

Liczę na burzliwą rozmowę. Zostańcie w Powadze Senatu.
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Kościół Diuczej Wiary

Re: Baridajko, Baridajczyku

Postprzez Julian FER 1 wrz 2016, o 17:35

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość Regencie!
Szanowni Baridajczycy!

Jeśli mogę wyrazić swoją opinię jako obecny uchodźca to uważam, że proponowane zmiany są ciekawą alternatywą dla takich wydarzeń, które miały miejsce ostatnio. Ponadto jestem zwolennikiem tego by w RK mógł wypowiadać się każdy mieszkaniec Baridasu, ale przy głosowaniach więcej głosów niż pojedynczy mieszkaniec powinien mieć przedstawiciel Dworu Królewskiego tj. kluczowych urzędników królestwa, których nie powinno być aż tak dużo jak kiedyś.

Całym Dworem powinien rządzić Marszałek, a Prefekt powinien być wybierany z mieszkańców Baridasu, a nie z całej Sarmacji dlatego, że nie zna i nie stosuje lokalnego prawa np. nie nadzoruje przestrzegania pięknej i jedynej w swoim rodzaju baridajskiej tytulatury.

Ogromnie cieszę się z faktu, że Królestwo Baridasu rusza z miejsca i wierzę, że wyznaczony tak zacny Przewodniczący Rady pomoże w sprawnym zarządzaniu krajem.

Z poważaniem

(-) Julian v-hr. Fer at Atera
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez IUdR 1 wrz 2016, o 18:14

No z tego chyba jestem znany, że akurat mapomysły lajkuję. Konwent spoko, chociaż korporacjonizm familijny jest nadal tym, na co czekam najbardziej :D (Od dwóch miesięcy, albo trzech lolz, mam na dysku zalążek artykułu, który miał to poprzeć ;p).
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez MAP 1 wrz 2016, o 18:23

Pomysłu korpofamilii nie porzuciłem. Za jakiś czas będzie mi dane przedstawić propozycję uzupełnioną o postulat ubiegłorocznego zjazdu, że Fundacje i Spółki są podstawą Organizacji Ustroju Społecznego (XD).
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez TAR 2 wrz 2016, o 08:32

Wasza Królewska Mość!
Szanowni Baridajczycy!

KS mu głównie kojarzy Księstwem Sarmacji, nie Konwentem Seniorów. Raczej powinno używać innego skrótu, może "KoSe", a może "KoSów"?

MAP napisał(a):2) KS ma "władzę zawieszającą" - w przypadku eskalacji konfliktu Konwent może zawiesić tymczasowo obowiązywanie aktów wydanych przez oba ośrodki władzy - Króla i Radę.

Nie zgadzam się z tym, żeby zawiesić akty Króla, chyba że WKW miał na myśl wicekróla? Jak już zawiesić, to już na wniosek KoSe/KoSów poprosić Króla o zawieszenie konkretnego aktu JKM.

MAP napisał(a):1) W skład KS wchodzą królowie-seniorzy, kworum to 2/6 ich ogólnej liczby, (aktualnie: 6), a decyzje podejmowane przez KS mogą nosić fancy nazwę np. solucje (inne propozycje mile widziane)

Hmmmmm, o ile będzie dwóch aktywnych (ma status aktywnego mieszkańca) Królów-Seniorów. Bo wiadomo jak kto jest z aktywnością.

Ogólnie, pomysł ciekawy i warto poeksperymentować.
Teodozjusz Diuk-Baron Azoramath-Arped Obrazek

Kasztelan Królewskiego Miasta Almera
Kapitan KSZ, Dowódca 5 „Żelaznej” Brygady Pancernej
Pan i władca Hrabstwa Dahrim, lennik Królestwa Baridas
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Julian FER 2 wrz 2016, o 13:51

Wasza Królewska Mość!
Szanowni Baridajczycy!

Jeśli tak naprawdę dobrze się zastanowić to i tak naprawdę taką osobą, która ugasić może każdy pożar, który zaczyna wymykać się z pod kontroli jest Miłościwie Nam Panujący Jego Królewska Mość Tomasz Ivo Hugo jak najdłużej nam panujący Król.

Cały czas stawiam na Dwór Królewski i mam nadzieję, że jakieś wizyty głów innych państw naszej (i nie tylko) wspólnoty uda się nam zorganizować. Brakuje mi też wysłuchiwania narodu np. w jeden z dni tygodnia ,można było by zorganizować audiencję (zapisy i sprawy anonsować przez Marszałka Dworu). Wtedy Król lub Wicekról (zależnie od kalibru sprawy) w ramach audiencji mógł by wysłuchiwać spraw obywateli, przyjmować podarki, daniny itp.

Z poważaniem
(-) Julian markiz Fer at Atera
Dobry Obywatel
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hohenzollern 2 wrz 2016, o 15:41

Wasza Królewska Mość!
Szanowni Baridajczycy!

W pierwszej kolejności pragnę podziękować JKW Regentowi za powierzone mi zaufanie, odnośnie mianowania na funkcję Przewodniczącego Rady Królestwa. Mam nadzieję że nie zawiodę pokładanych we mnie nadziei i wywiążę się z wszystkich nałożonych na mój urząd obowiązków.

Co do propozycji JKW Regenta, podchodzę do niej dość entuzjastycznie. Nie doszukuje się również w przedstawionych propozycji żadnego zamachu na prerogatywy królewskie. I jestem w 100 %, pewny, wierzę, i jestem święcie przekonany że powyższa propozycja była wpierw konsultowana z JJKW Królem Baridasu.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Gauleiter Kakulski 2 wrz 2016, o 19:34

Konwent seniorów źle mi się kojarzy. Może Rada Starców wydająca suspencje?

Pokładam nadzieję, że mój umiłowany Bratanek wykorzysta drugą szansę otrzymaną od Ojca Rodu.
Płk. Gauleiter Komendant Koniunktura-Kakulski von Salvepol
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Wielki Armin Republiki Scholandzkiej
Suchar-San

Lepiej być zerem, niż Gauleiterem
Obrazek

Postprzez IUdR 2 wrz 2016, o 21:58

No generalnie chodzi o to, że to są królowie-seniorzy, więc musi być seniorów. Ale faktycznie, może nie konwent. Hm?

/przezTapatalk/
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Paulus Buddus 2 wrz 2016, o 23:06

Baridajczycy!

MAP napisał(a):
1. Przewodniczący Rady

Przewodniczącym Rady pro tempore będzie markiz Fryderyk von Hohenzollern. To człowiek skrupulatny i pomysłowy. Ufam, że doskonale zorganizuje prace Rady. Akt powołania znajduje się w DP.

Bardzo się cieszę, że WKW Regent powołał Jaśnie Wielmożnego Wicehrabiego na stanowisko Przewodniczącego Rady. Pozwoli to na odjęcie różnego rodzaju działań

MAP napisał(a):
2. Konwent Seniorów

W jednym z ostatnich postów na forum pisałem o konieczności zapewnienia ustrojowego wentyla bezpieczeństwa. Przedstawiałem pomysł Jego Królewskiej Mości, zanim zapadną decyzję, chcę zapytać również o Wasze zdanie. Konwent Seniorów w kilku punktach:

1) W skład KS wchodzą królowie-seniorzy, kworum to 2/6 ich ogólnej liczby, (aktualnie: 6), a decyzje podejmowane przez KS mogą nosić fancy nazwę np. solucje (inne propozycje mile widziane).
2) KS ma "władzę zawieszającą" - w przypadku eskalacji konfliktu Konwent może zawiesić tymczasowo obowiązywanie aktów wydanych przez oba ośrodki władzy - Króla i Radę. Kwestie ustalenia limitów np. czasowych jest otwarta.
3) Celem "postępowania przed" Konwentem Seniorów ma być rozwiązanie tzw. sytuacji, czyli zasadniczo mediacja. Dlatego zawieszenie, nie uchylenie aktów.
4) Konwent Seniorów oczywiście w żaden sposób nie ogranicza absolutnej władzy Króla. Należy jednak uznać, że Król który podpisze akt ustanawiający Konwent, nie będzie gołosłowny. Zaufanie i rozmowa podstawami ustrojowymi Baridasu.
5) Należy podkreślić, że utworzenie Konwentu Seniorów byłoby ustrojowym gestem dobrej woli wobec Rady ze strony Króla. Z jednej strony to ewolucja ustrojowa, z drugiej forma samoograniczenia monarchy, na której zdecydowanie korzysta Rada (bo przecież - jak wie każde dziecko w Slipyjowie - Król ma władzę absolutną).
6) Myślę, że warto.

Komentarze, sugestie, hejty etc. mile widziane. Zapraszam do tzw. dyskusji.

Oczywiście popieram ten pomysł, tylko właśnie jakby to nazwać jakoś tak ładnie - po bariajsku :)

MAP napisał(a):
4. Nie ma priwowania

Proszę, nie załatwiajcie ze mną spraw na priwach. Denerwuje mnie to. Jeśli macie jakąś sprawę do władz Baridasu - proszę pisać na forum. Będę bardzo wdzięczny za trzymanie się tej zasady.

Zrozumiałem aluzję :(
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju

Następna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej