Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Obrady Kongregacji Panów Lennych

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Obrady Kongregacji Panów Lennych

Postprzez Hugo 28 paź 2015, o 13:23

Panowie Lenni Królestwa Baridasu!

Rozpoczynam obrady Kongregacji Panów Lennych. Przedmiotem dyskusji będzie zaopiniowanie przez Was działań, które będę chciał podjąć wobec ziem honorowe - nadanie i odebranie. Sprawa mapy, to rzecz mimo wszystko wtórna, choć wezwiemy PT Wnioskodawców do określenia miejsca, w którym lenno będzie miało być umieszczone.

Za Wicekrólem przypomnę, że obecnie na terytorium Królestwa, zgodnie ze spisem przygotowanym przez Jaśnie Oświeconą Karolinę dssę von Lichtenstein, leży siedem ziem lennych:
  1. hrabstwo Altbork — Ignacy Chojnacki-Ferski,
  2. hrabstwo Zollern — Fryderyk von Hohenzollern,
  3. hrabstwo Sierpc — Mikołaj Torped,
  4. hrabstwo Brama Awary — Mikołaj Torped,
  5. hrabstwo Kalisz — Michał Kiełbasa-Krakowski,
  6. hrabstwo Dahrim — Teodozjusz Azoramath-Arped,
  7. hrabstwo Jakobsztadt — Jakob.

Proszę Wysoką Kongregację o zaopiniowanie:
  1. odebrania Jaśnie Wielmożnemu Panu Jakobowi hrabstwa Jakobsztadt — tę sprawę JKW Markus Arped w sposób wyczerpujący opisał w niniejszym wątku,
  2. nadania Jego Królewskiej Wysokości Mikołajowi Torpedowi hrabstwa Awary Południowej z siedzibą w Arminborgu, jeśli tylko zrzeknie się hrabstwa Bramy Awary,
  3. nadania Jego Królewskiej Wysokości Markusowi Arpedowi hrabstwa Markony,
  4. nadania Prześwietnemu Panu Adrienowi Erykowi Esjarowi Józefowi hr. da Firenzie hrabstwa Eislear z siedzibą w Árnovike,
  5. nadania Wielmożnej Pani Irminie v-hr. de Vellior baronii Kryształowe Lasy,
  6. nadania Wielmożnemu Panu Ivanowi v-hr. von Lichtensteinowi baronii Qirim, jeśli tylko zrzeknie się baronii Frahenburg, znajdującej się w Koronie Księstwa Starosarmacji,
  7. nadania Wielmożnemu Panu Siergiuszowi v-hr. Asketilowi baronii Podziemne Miasto (Sáterdár Hralde),
  8. nadania Wielmożnemu Panu Paulusowi v-hr. Buddusowi baronii Els,
  9. nadania Czcigodnemu Panu Wojciechowi v-hr. Wiśnickiemu baronii Meleny z siedzibą w Juwenie,
  10. nadania Czcigodnemu Panu Laurencjuszowi Ma Hi v-hr. von Vincisowi-Kazakovowi baronii Gideny.

W skład Kongregacji Panów Lennych, zgodnie z moim Ordonansem, wchodzą w skład wszystkie osoby posiadające ziemie lenne w Królestwie.
Przeto wzywam wszystkich Panów Lennych do wyrażenia w ciągu 7 dni swej opinii wobec wyżej przedstawionych nadań lennych. Z upływem tego okresu milczenie przyjmę jako zgodę, a wszystkie wyrażone słowem opinię pod rozwagę swą wezmę. Opinią może być zwykłe poparcie, sprzeciw, czy też wstrzymanie się od głosu, jednak upraszam także do uzasadniania tych słów zwłaszcza przeciwnych nadaniu.

Wzywam wszystkie osoby, wymienione wśród przyszłych nadań o weryfikację nazw i umiejscowienia, zwłaszcza w porównaniu z mapą sporządzoną przez JKW Markusa Arpeda. A jeśli miejsce nie zostało określona ani we spisie, ani na mapie, przeto wzywam do określenia jego.

Wzywam wszystkie osoby, które nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności zostały wśród powyższych pominięte, do przesłania mi Pocztą Konną informacji o tym.

Zezwalam wypowiadać się wszystkim niewymienionym zwłaszcza jeśli interes Królestwa lub wymienionych za tym przemawia.

As naylfar sáh sairus,

(—) Tomasz Ivo Hugo.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Re: Obrady Kongregacji Panów Lennych

Postprzez IUdR 31 paź 2015, o 20:06

Obrazek
Hrabstwo Altborka

Wasza Królewska Mość,
Wasze Ekscelencje Panowie Lenni Królestwa Baridasu,

jako że do czynienia mamy tak naprawdę z trzema rodzajami spraw, pozwolę sobie je pogrupować podług włąsnego uznania.
Po pierwsze, pochylić się należy nas sprawą odebrania ziemi już nadanej (postulat nr 1 na królewskiej liście). Ziemia ta, jak to już tłumaczył w innym miejscu mój Jego Wysokość współmażonek, lenno to nadano dla konkretnego celu politycznego. Miało być haczykiem teutońskości zarzuconym z baridajskiej wędki. Niestety, nie spełniło tej roli, a nawet wiecęj: w ogóle się nie ukatywniło. Pan tej ziemi, JCW Jakob w Baridasie nie jest obecny i niczego dla niego czyni. W takiej sytuacji uważam za całkowicie zasadne, ażeby lenna tego pozbawić. Potrzebujemy ziem, by nagradzać nimi Baridajki i Baridajczyków. Z punktu widzenia państwa jest zupełnie bezcelowym, by ziemię taką trzymał w nadaniu arystokrata nie dośc ze zagraniczny, to w dodatku (właściewiw: przede wszystkim) nieaktywny.
Jako drugie skomentować chciałbym sprawy dotyczące nadania lenn (po raz pierwszy). Do zaopiniowania jest aż pięć próśb o takie nadanie. Popieram roozpatrzenie wszystkich z nich pozytywnie, biorąc pod uwagę, że złożyli je zasłużeni dla Baridasu mężowie, wielokrotnei pełniący urzędy publiczne, którzy odcisnęli działaności na państwa silny ślad. To zasłużone uzupelnienie nagrody - jaką jest przynanie tytułu - na gruncie samorządowym. To także spora szansa dla Baridasu na rozwój - wiem, że przynajmiej niektórzy z wnioskodawców mają szeroko zakrojone plany rozwoju swoich nowych ziem.
Tym sposobem dochodzimy do sytuacji, w której do zaopiniowania pozostają mi już tylko sprawy z trzeciej kategorii, mianowicie dotyczące nadania lenna w Baridasie pod warunkiem zrzeczenia się stosunku lennego wobec ziem na terenie prowincji Księstwa Sarmacji (co nie jest nawet zastrzeżeniem naszym, a sarmackiego prawa 'ceremonialnego'). Są to sprawy oznaczone na powyższej liscie królewskiej numerami 2, 4, 5 i 6. Muszę przyznać, że bardzo krzywo na to patrzę. Uważam, że jeżeli ktoś ma lenno poza granicami naszego państwa, a w nim się udziela - to bardzo dobrze. To znakomicie wręcz. Dlatego, że - pisząc wprost - jest nasz, ale zajmuje ziemię cudzą. To sytuacja odwrotna do tej, w jakiej znalazł się JCW Jakob i jego Jakobsztadt. Dopóki nikt naszej arystokracji i szlachty nie wygania (tak jak my mamy zamiar zrobić), dopóty nie ma potrzeby nagłego przeproadzania kogoś na siłę. Lenno jest z zasady czyjeś i tylko czyjeś - a pani czy pan winni być z ziemią swoją związani, dlatego zmiania tejże jest dla mnie raczej niezrozumiała. Prawdopodobnie inaczej patryzłbym na sytuację, gdyby posiadanie lenna było częścią skłądową jakiegoś wewnętrznego baridajskiego systemu społeczno-politycznego. Ale takiego nie ma, więc inaczej nie patrzę, niż patrzę. Co jednak warto podkreślić - wśród rozpatrywanych spraw jest jedna różna od pozostałych. Mianowicie JKW Torped (dalej będę go zkrótowo nazywał przez JWT) prosi o zmianę ziemi lennej w granicach królestwa. Co więcej - prosi o ziemię, która w momencie cadawnia mu lenna Bramy Awary była przedmiotem międyznarodowego sporu. De facto nei była nasza, a i de iure zdaniem niektórych nasza nie była. Dlatego tę jedną prośbę spośród czterech, rekomendowałbym Kongregacji i Waszej Miłości przyjąć. Pozostałe, jak pisałem, odrzucić.

Przesyłając uniżone pokłony
(—) Ignacy Chojnacki-Ferski,
markiz Altborski

Obrazek
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hohenzollern 1 lis 2015, o 12:29

Wasza Królewska Mość,
Wasze Ekscelencje Panowie Lenni Królestwa Baridasu!

Bardzo dobrze się składa że został poruszony ten temat. Wspaniale się dziej że znów reaktywowano Kongregacje Panów Lennych, która ta jakby osiadła kurzem.

Wracając do meritum sprawy, przedstawiam swoją opinię dotyczącą:

• odebrania Jaśnie Wielmożnemu Panu Jakobowi hrabstwa Jakobsztadt — tę sprawę JKW Markus Arped w sposób wyczerpujący opisał w niniejszym wątku,

- W tej kwestii jestem za odebraniem lenna, z kilku powodów. W pierwszej kolejności osoba Jaśnie Wielmożnego Jakoba jest nieaktywna, dwa osoba Jaśnie Wielmożnego mało była aktywna w Baridasie, przez co uważam że mało co łączyło hrabiego z naszą ojczyzną.

• nadania Jego Królewskiej Wysokości Mikołajowi Torpedowi hrabstwa Awary Południowej z siedzibą w Arminborgu, jeśli tylko zrzeknie się hrabstwa Bramy Awary,

- Nie widzę przeciw wskazań jeżeli jest to swoista zamiana.

• nadania Jego Królewskiej Wysokości Markusowi Arpedowi hrabstwa Markony,

- Za, mimo osobistych sympatii czy też antypatii myślę że osoba JKW Arpeda zasłużyła na hrabstwo Markony, i że jej się należy.

• nadania Prześwietnemu Panu Adrienowi Erykowi Esjarowi Józefowi hr. da Firenzie hrabstwa Eislear z siedzibą w Árnovike,

- Jak powyżej, podobna argumentacja.

• nadania Wielmożnej Pani Irminie v-hr. de Vellior baronii Kryształowe Lasy,

- Jak powyżej podobna argumentacja.

• nadania Wielmożnemu Panu Ivanowi v-hr. von Lichtensteinowi baronii Qirim, jeśli tylko zrzeknie się baronii Frahenburg, znajdującej się w Koronie Księstwa Starosarmacji,

- O ile zrzeknie się baronii Frahenburg.

• nadania Wielmożnemu Panu Siergiuszowi v-hr. Asketilowi baronii Podziemne Miasto (Sáterdár Hralde),

- Tu również nie widzę żadnych przeciwwskazań.

• nadania Wielmożnemu Panu Paulusowi v-hr. Buddusowi baronii Els,

- Za!

• nadania Czcigodnemu Panu Wojciechowi v-hr. Wiśnickiemu baronii Meleny z siedzibą w Juwenie,

- Tu mam mieszane uczucia, z powodu faktu iż osoba Wicehrabiego jest nieaktywna, dlatego też wstrzymam się od wydania opinii w tej materii.

• Czcigodnemu Panu Laurencjuszowi Ma Hi v-hr. von Vincisowi-Kazakovowi baronii Gideny.

- Nie wątpię że Wicehrabiemu należy się baronia, jednak z tego co się orientuje Gideny są lokacją historyczną, wiąże się z tym pewna odpowiedzialność narracyjna. Więc proponowałbym wicehrabiemu zastanowienie się nad inną baronią. Mam nadzieje że nie będziemy się tu obrażać czy też żywić do siebie jakiś uraz, lecz w tym przypadku jestem przeciw.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 1 lis 2015, o 15:19

Wasza Królewska Mość,
Szanowni Panowie Lenni Królestwa Baridasu!

Niezmiernie cieszy mnie, że w końcu sprawy lenne zostały dostrzeżone jako istotny element życia Królestwa Baridasu. Mam nadzieję, że będzie to barwny element naszego codziennego życia.

Moja opinia w sprawie lenn znacząco nie odbiega od opinii wyrażonej JW Ignacego czy Prześwietnego Fryderyka. Moje zdanie w sprawie:

• odebrania Jaśnie Wielmożnemu Panu Jakobowi hrabstwa Jakobsztadt — tę sprawę JKW Markus Arped w sposób wyczerpujący opisał w niniejszym wątku,
    W tej kwestii jestem za odebraniem lenna, z kilku powodów. W pierwszej kolejności osoba Jaśnie Wielmożnego Jakoba jest nieaktywna, dwa osoba Jaśnie Wielmożnego mało była aktywna w Baridasie.

• nadania Jego Królewskiej Wysokości Mikołajowi Torpedowi hrabstwa Awary Południowej z siedzibą w Arminborgu, jeśli tylko zrzeknie się hrabstwa Bramy Awary,
    Za. To tylko zamiana.

• nadania Jego Królewskiej Wysokości Markusowi Arpedowi hrabstwa Markony,
    Za.

• nadania Prześwietnemu Panu Adrienowi Erykowi Esjarowi Józefowi hr. da Firenzie hrabstwa Eislear z siedzibą w Árnovike,
    Za. Prześwietny już nie raz barwnie opisywał Árnovike oraz Lodową Wyspę.

• nadania Wielmożnej Pani Irminie v-hr. de Vellior baronii Kryształowe Lasy,
    Za. Znając zdolności literackie Wielmoznej również spodziewam się niejednej barwnej historii.

• nadania Wielmożnemu Panu Ivanowi v-hr. von Lichtensteinowi baronii Qirim, jeśli tylko zrzeknie się baronii Frahenburg, znajdującej się w Koronie Księstwa Starosarmacji,
    Wielmożny już zrzekł się Frahenburg więc nie widzę przeszkód.

• nadania Wielmożnemu Panu Siergiuszowi v-hr. Asketilowi baronii Podziemne Miasto (Sáterdár Hralde),
    Za. Widząc ile energii Wielmożny włożył w rozwój Almery uważam, że nie trzeba więcej tego komentować.

• nadania Wielmożnemu Panu Paulusowi v-hr. Buddusowi baronii Els,
    Za. Mógłbym się czepiać jeśli chodzi o obecność Wielmożnego, ale myślę, że nadanie lenna przyczyni się do częstszego przebywania Wielmożnego na naszych ziemiach, więc za.

• nadania Wielmożnemu Wojciechowi v-hr. Wiśnickiemu baronii Meleny z siedzibą w Juwenie,
    Osoba Wicehrabiego jest nieaktywna. Przydało by się przeprowadzić rozmowę w tej sprawie z zainteresowanym w celu ustalenia jego możliwości czasowych. Wstrzymuję się.

W swojej sprawie dodam tylko tyle:
  • baronia Gidena.
    Prześwietny Fryderyku von Hohenzollern - pisz aktualne tytyły! Gidena po okrojeniu jej powierzchni przez WKW Markusa gdyż był to uprzednio zbyt duży obszar również przez WKW Markusa została mi zaproponowana.

Hohenzollern napisał(a):Nie wątpię że Wicehrabiemu należy się baronia, jednak z tego co się orientuje Gideny są lokacją historyczną, wiąże się z tym pewna odpowiedzialność narracyjna. Więc proponowałbym wicehrabiemu zastanowienie się nad inną baronią. Mam nadzieje że nie będziemy się tu obrażać czy też żywić do siebie jakiś uraz, lecz w tym przypadku jestem przeciw.

Zostawię ten cytat bez komentarza.
Ostatnio edytowano 1 lis 2015, o 15:44 przez Sierg, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Działania Prefekta - poprawa formatowania
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Sierg 1 lis 2015, o 15:48

Wielmożny Panie at Atera,

Art. 44 ust. 1 pkt 3 Kodeksu Sprawiedliwości oraz art. 26 ust. 9 Kodeksu Społecznego. W związku z wyjątkowo niedbałym formatowaniem wypowiedzi (tutaj wersja przed interwencją) wymierzam karę grzywny w wysokości 2000Ⱡ.

Karę pobrano automatycznie. Od decyzji przysługuje odwołanie do Trybunału Koronnego.

* * *

Prześwietny Panie von Hohenzollern,

Art. 26 ust. 6 Kodeksu Społecznego. Proszę uważać na tytulaturę, tym razem udzielam upomnienia.

Obrazek

Postprzez TAR 2 lis 2015, o 23:38

Wasza Królewska Mość,
Wasze Ekscelencje Panowie Lenni Królestwa Baridasu,

niestety nie mam czasu by zaopiniować. Dopadła mnie realioza, w związku z tym, proszę mnie uznać za obserwatora i nie liczyć na mój głos.

z wyrazem szacunku.
Teodozjusz Diuk-Baron Azoramath-Arped Obrazek

Kasztelan Królewskiego Miasta Almera
Kapitan KSZ, Dowódca 5 „Żelaznej” Brygady Pancernej
Pan i władca Hrabstwa Dahrim, lennik Królestwa Baridas
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu

Postprzez Hugo 16 lis 2015, o 11:31

Panowie Lenni Królestwa Baridasu!

Dziękuję Panom Lennym, którzy zechcieli się wypowiedzieć - za cenne uwagi i poświęcony czas na napisanie odpowiedz na wezwanie. Wziąłem sobie je wszystkie do serca, jednak ostatecznie to ja decyduję i jestem świadom, że nie każdemu decyzja ta się spodoba.

Postanawiam o pozytywnym rozpatrzeniu wszystkich wniosków, tj. w następujący sposób:
  1. odbiorę Jaśnie Wielmożnemu Panu Jakobowi hrabstwo Jakobsztadt, [odebrano]
  2. nadam Jego Królewskiej Wysokości Mikołajowi Torpedowi hrabstwo Awary Południowej z siedzibą w Arminborgu, jeśli tylko zrzeknie się hrabstwa Bramy Awary [nadano],
  3. nadam Jego Królewskiej Wysokości Markusowi Arpedowi hrabstwo Markony [nadano],,
  4. nadam Prześwietnemu Panu Adrienowi Erykowi Esjarowi Józefowi hr. da Firenzie hrabstwa Eislear z siedzibą w Árnovike [nadano],,
  5. nadam Wielmożnej Pani Irminie v-hr. de Vellior baronię Kryształ, jeśli na taką nazwę wyrazi zgodę, [nadano]
  6. nadam Wielmożnemu Panu Ivanowi v-hr. von Lichtensteinowi baronię Qirim, jeśli tylko zrzeknie się baronii Frahenburg, znajdującej się w Koronie Księstwa Starosarmacji [nieaktualne],
  7. nadam Wielmożnemu Panu Siergiuszowi v-hr. Asketilowi baronię Podziemne Miasto (Sáterdár Hralde), [nadano]
  8. nadam Wielmożnemu Panu Paulusowi v-hr. Buddusowi baronię Els,
  9. nadam Czcigodnemu Panu Wojciechowi v-hr. Wiśnickiemu baronię Melenę z siedzibą w Juwenie,
  10. nadam Czcigodnemu Panu Laurencjuszowi Ma Hi v-hr. von Vincisowi-Kazakovowi baronię Gidenę. [nadano]

Wzywam przeto wszystkich, których nadania są obłożone warunkami, do spełnienia tych warunków oraz tych, którzy nie złożyli wniosku o lenno, do ich złożenia (razem z warunkami, jeśli są). Terminu nie wyznaczam, ponieważ nie widzę potrzeby. Kiedy warunek spełnią, lenno otrzymają. Warunek można spełnić w niniejszym wątku, jak i w dziale książęcym dotyczącym lenn. Jednak wniosek (także z warunkiem) już w odpowiednim dziale składać proszę.

Na koniec dodam jeszcze o słowach sprzeciwu. Bardzo cenię sobie wypowiedź Markiza Altborka w tej kwestii. To, że nie uwzględniłem ich przy decyzji, nie znaczy, że przechodzę nad nimi do porządku dziennego. Uważam, ze nie można przystawać na turystykę lenną, ale też nie chcę podchodzić do sprawy restrykcyjnie i gdy nie dzieje się to nazbyt często, będę przychylnie na takie sprawy patrzył. Jednak bacznie będę się takim osobom przyglądał i surowiej rozpatrywał wnioski, jeśli kiedyś ponownie poproszą mnie o przeniesienie lenna do innego Samorządu.

Co do nieaktywności jednego z Panów Lennych - w mojej ocenie nie jest to powód, żeby nie nagradzać jego pracy. A jako, że jest związany z Baridasem, to tym bardziej.

As naylfar sáh sairus,

(—) Tomasz Ivo Hugo.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez MAP 16 lis 2015, o 12:17

Wasza Królewska Mość,

Niniejszym zrzekam się praw do hrabstwa Bramy Awary.
Mikołaj Torped
diuk, markiz, renegat
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Irmi 16 lis 2015, o 18:05

Wasza Książęca Mość,
Wasza Królewska Wysokość,

Wyrażam zgodę na nazwę Kryształ dla mojej baronii i bardzo dziękuje.
Irmina de Ruth y Thorn. Markiza Róży Wiatrów i diuczessa-małżonka Kamiennego Brzegu
herbu Złote Lilie i Piękne Życie
Podpułkownik pilot KSP
Plotkara

Obrazek Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Karolina 21 lut 2016, o 00:03

Aby uporządkować sprawę, przypominam o ustaleniach podjętych podczas obrad Kongregacji Panów Lennych. Lenna, które zostały nadane, w wypowiedzi Jego Królewskiej Mości oznaczone są w stosowny sposób. Wierzę, że nie zamknięto tylko sprawy trzech lenn:

• baronia Qirim — Ivan v-hr. von Lichtenstein — nie dokonano zrzeknięcia się baronii Frahenburg (KKS)
  • baronia Els — Paulus v-hr. Buddus
  • baronia Melena z siedzibą w Juwenie — Wojciech v-hr. Wiśnicki

W razie wątpliwości lub pytań, zachęcam do ich zadawania w niniejszym wątku lub w sarmackich działach urzędowych Jego Królewskiej Mości. Tam też należy składać wnioski o przyznanie lenn dla w/w Panów.
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Karolina
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Archiwum