Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Powoli do przodu

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Re: Powoli do przodu

Postprzez Hohenzollern 7 gru 2019, o 17:27

Wasza Królewska Mość,
Baridajki, Baridajczycy,

faktycznie moje niedopatrzenie, po drugie tego nie mogę obiecać, gdyż już dawno, ale bardzo dawno oznajmiłem że real jest dla mnie priorytetem. Mogę co najwyżej obiecać że uprzedzę o swoim zaprzestaniu aktywności w KB, jak dotąd często czyniłem.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 7 gru 2019, o 18:38

Hohenzollern napisał(a):faktycznie moje niedopatrzenie, po drugie tego nie mogę obiecać, gdyż już dawno, ale bardzo dawno oznajmiłem że real jest dla mnie priorytetem. Mogę co najwyżej obiecać że uprzedzę o swoim zaprzestaniu aktywności w KB, jak dotąd często czyniłem.

JO Diuku,

myślę, że dla każdego z nas real jest priorytetem, ale uważam też, iż nie otrzymałem pełnej odpowiedzi dotyczącej zaangażowania Diuka w prace RK, więc trudno mi podjąć decyzję. Prawo cały czas mamy niespójne, więc póki nie otrzymam jasnej deklaracji dalej sam będę dokonywał poprawek. Mam nadzieję, że RK kiedyś mi w tym procesie pomoże, bo to wcale nie jest aż tak przyjemna praca, której nie widać, a pochłania dość dużo wolnego czasu.

Baridas sáno alta

Laurẽt Gedeon I
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Hohenzollern 7 gru 2019, o 19:38

Wasza Królewska Mość,
Baridajki, Baridajczycy,

tak, jestem wstanie wziąć na swe barki prowadzenie Rady!
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 7 gru 2019, o 19:52

JO Diuku,
bardzo cieszy mnie ta oficjalna deklaracja, bo wiem, że Rada pod przewodnictwem tak doświadczonej i zasłużonej dla królestwa osoby może znów dobrze funkcjonować i przynosić wymierne korzyści dla kraju.

W związku ze złożona deklaracją zapytam jeszcze. W jakim kierunku JO Diuk chce prowadzić zmiany w prawie tj. w jakim obszarze według JO należy dokonać zmian prawnych i czego te zmiany mają dotyczyć?

Baridas sáno alta

Laurẽt Gedeon I
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Julian FER 7 gru 2019, o 20:07

Jaśnie Oświecony!

Ta deklaracja to naprawdę bardzo dobra nowina, która wymaga sięgnięcia do zapasów i wzniesienia toastu, bo Rada Królestwa to bardzo pożyteczna instytucja, a ja miło wspominam różne dyskusje dotyczące baridajskiego prawa.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hohenzollern 8 gru 2019, o 08:24

Wasza Królewska Mość,
Baridajki, Baridajczycy,

sugerowałbym tu przede wszystkim zmiany dotyczące finansów, myślę że podział na skarb Królestwa i skarb Dworu Królewskiego jest niepotrzebny, i za bardzo nie wiem czemu miałby służyć taki podział. Kolejna rzecz to ordonans o Dworze Królewskim i Urzędach Królestwa Baridasu. Prawda jest tak że w przepisach stworzono mnóstwo urzędów, funkcji, i stanowisk. które raz nie funkcjonują, dwa nie mamy zaplecza kadrowego aby je obsadzić, trzy jest ich więcej nawet niż populacja aktywnych obywateli w Księstwie Sarmacji. Będę dążył do zmniejszenia biurokracji, tam gdzie jest nie potrzebna. I chyba najważniejsze propozycje zmian w Prawie Kardynalnym, zwłaszcza dotyczących Rady, będę tu przekonywał rodaków, aby poszli w kierunku dobrowolności zasiadania w radzie. Uważam że przymuszanie kogokolwiek do zasiadania w tym gremium, nie przyniesie zamierzanego efektu, a wręcz na odwrót doprowadzi do obstrukcji Rady w sposób taki że nie będzie ona funkcjonowała w sposób prawidłowy. Dodatkowo wprowadziłbym przepisy zabezpieczające, czyli w przypadku braku chętnych do Rady, władze ustawodawczą przejmuje Król i Wicekról, którzy wedle swego mniemani tworzą prawo rzecz jasna kierując się szlachetnymi pobudkami i dobrem Królestwa. Myślę że jest to lepszy kompromis niż dotychczasowe rozwiązania. W chwili obecnej to wszystko co mam na uwadze jeżeli chodzi o legislacje.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez AFvTD 8 gru 2019, o 11:44

Szanowni Baridajczycy

Padło kilka słów, a nawet zdań na temat przyszłości Królestwa Baridasu, a dokładniej Rady Królestwa, do których chciałbym się odnieść. Zanim jednak rozpocznę, chciałbym poinformować, że sam optuję za silną pozycją monarchy oraz obecną marginalizacją Rady Królestwa. Moim zdaniem Rada Królestwa, czy PROND KB, wcale nie powinny mieć aż tak ważnego znaczenia w Królestwie, a władza powinna być sprawowana względnie silną ręką. Rada Królestwa powinna mieć funkcję opiniotwórczą, wraz z możliwością weta obywatelskiego oraz odwoływania urzędników państwowych.

Prawo powinno przede wszystkim służyć mieszkańcom Baridasu, natomiast w interesie Króla leżeć utrzymanie porządku prawnego oraz zainteresowania Królestwem przez obywateli. Na polu stricte samorządowym tego prawa nie ma aż tak dużo, zwłaszcza, gdy podlegamy również jurysdykcji sporej części (jeżeli nie całego, bo nie potrafiłbym obecnie wskazać takich ustaw sarmackich, których moc nie obejmowałaby Królestwa) prawa sarmackiego.

Odnosząc się natomiast do poszczególnych wypowiedzi

Stoję na stanowisku że baridajscy obywatele powinni stanowić prawo w Królestwie. Tak rozumiem przesłanki jaki się kierował WKM w uchwaleniu tego prawa. Jednak mym zdaniem można było uniknąć tak drastycznej zmiany. Wystarczy było wprowadzić przepisy o stałym kworum, czy też zmieniając przepisy o naborze do Rady Królestwa, myślę że opcji było kilka.

Tak jak wyżej podkreśliłem, uważam, że prawo w Królestwie powinno być stanowione przez Króla, ale w taki sposób, aby służyło obywatelom - bo to właśnie w interesie Króla jest to, aby obywateli zatrzymać. Jest to zmiana wprowadzona już w trakcie rządów JKW Konrada Jakuba, którą uważam za jak najbardziej słuszną. Rada Królestwa jedynie wyraża opinię na temat ordonansów oraz uniwersałów o którą występuję Król, w ostateczności może przedłożyć projekt uniwersału/ordonansu (nie jestem pewien w 100% który to który), jednakże czy JKM zdecyduje się, aby wszedł on w życie zależy od niego. Myślę, że wprowadzenie kworum czy zmiana o naborze do RK nie pomoże - czasy Rady z czasów panowania JKW TIH już minęły i myślę, że nie powinny wracać.

sugerowałbym tu przede wszystkim zmiany dotyczące finansów, myślę że podział na skarb Królestwa i skarb Dworu Królewskiego jest niepotrzebny, i za bardzo nie wiem czemu miałby służyć taki podział.

Tutaj oczywiście się zgodzę - podział jest niepotrzebny. Tylko nie uważam tego za zmianę pierwszej konieczności - bo ona nikomu nie szkodzi, a jak ostatnio się orientowałem, w Baridasie leży ponad milion libertów, których i tak obecnie prawie nie wydajemy :D

Kolejna rzecz to ordonans o Dworze Królewskim i Urzędach Królestwa Baridasu. Prawda jest tak że w przepisach stworzono mnóstwo urzędów, funkcji, i stanowisk. które raz nie funkcjonują, dwa nie mamy zaplecza kadrowego aby je obsadzić, trzy jest ich więcej nawet niż populacja aktywnych obywateli w Księstwie Sarmacji. Będę dążył do zmniejszenia biurokracji, tam gdzie jest nie potrzebna.

Jeżeli dobrze pamiętam, chodzi o urzędy dworskie tytularne, typu cześnika, stolnika itp., utworzonych tak samo jak wcześniej przez JKW Konrada Jakuba. Tutaj również myślę, że nie ma sensu ich usuwać - bo nikomu nie szkodzą, a może znajdzie się ktoś, kto zechce z nich skorzystać. Obecnie faktycznie jest nas mało, ale chociaż niespodziewany - może nastąpi przełom i nagły wzrost demograficzny? :D Obecnie te urzędy są pomijane, bo szybkość awansu przez wzgląd na małą liczbę osób jest bardzo wysoka.

Uważam że przymuszanie kogokolwiek do zasiadania w tym gremium, nie przyniesie zamierzanego efektu, a wręcz na odwrót doprowadzi do obstrukcji Rady w sposób taki że nie będzie ona funkcjonowała w sposób prawidłowy. Dodatkowo wprowadziłbym przepisy zabezpieczające, czyli w przypadku braku chętnych do Rady, władze ustawodawczą przejmuje Król i Wicekról, którzy wedle swego mniemani tworzą prawo rzecz jasna kierując się szlachetnymi pobudkami i dobrem Królestwa. Myślę że jest to lepszy kompromis niż dotychczasowe rozwiązania. W chwili obecnej to wszystko co mam na uwadze jeżeli chodzi o legislacje.

Słusznie JO zauważa, że zmuszanie kogokolwiek nie przyniesie zamierzonego efektu. Ale czy obecnie jest sens kierować się w stronę reanimacji Rady Królestwa, która i tak jest martwym organem? Od blisko 2 lat, ustaw uchwalonych przez Radę Królestwa prawie nie było, natomiast większość aktywności wiązała się z powoływaniem urzędników państwowych lub zatwierdzaniem ich. Wątpię raczej, aby właśnie taka Rada Królestwa nam była potrzebna. Dlatego też optuję za tym, aby Król trzymał władzę ustawodawczą. Pomimo tego, że jest to ryzykowne - uważam, że najlepsze jak na obecne trudne czasy. I jest to zupełnie odmienny przypadek od kwestii urzędów dworskich.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez Laurencjusz 8 gru 2019, o 18:41

Szanowni Baridajczycy,

w związku z tym, że prezentowane są różne opinie w dość istotnej liczę, że wszyscy aktywni Baridajczycy zajmą stanowisko dotyczące dalszych proponowanych zmian.

Jako Król Baridasu mimo, że w zasadzie mam nieoograniczoną władzę to zawsze pozostanę sługą Narodu i będę popierał większość, bo w Baridasie władza nie powinna być absolutna tylko służyć obywatelom oraz rozwiązywać pojawiające się problemy.

Tak, czy inaczej uważam, że prawo ma służyć nam wszystkim i wszelkie zmiany, ktore zostały dokonane temu służą. Jeśli chodzi o jakiej konkretne zmiany to zawsze jestem gotów na propozycje.

Obecnie Królewsko Baridasu zachowuje płynność działania, a urzędy działają na tyle sprawnie na ile real pozwala.
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Julian FER 12 gru 2019, o 15:20

Wasza Królewska Mość!
Szanowni Baridajczycy!

Popieram stanowisko Prześwietnego Alfreda Fabiana hrabiego von Tehen-Dżek ponieważ w mojej ocenie:
1. Optuję za silną pozycją monarchy oraz obecną marginalizacją Rady Królestwa, bo raz, że jest nas za mało, a liberalne podeście JO Diuka co do udziału lub nie braniu udziału w obradach rady to dla mnie utopia ponieważ nie wyobrażam sobie takiego wybiórczego system oddawania głosów i przyjmowania prawa. W głowie mi sie nie mieści by przy obecnym stanie aktywnych obywateli uniwersały, czy uchwały przyjmowało np. 2 członków Rady, bo reszta (chyba w sumie z całej 5-6) uzna, że nie będzie brała udziału. Dla mnie utopia.
2. Podział majątku na Dwór i Królestwo mi nie przeszkadza.
3. Ilość stanowisk mi nie przeszkadza, a likwidację uważam za zbędny ruch, bo jak znam życie później znów trzeba by było wydawać akt prawny na dodanie urzędu. Po co?
4. Zmniejszenie biurokracji! Nie bardzo rozumiem, bo biurokracja jest nam potrzebna, a my powinniśmy dążyć do rozwiązywania pojawiających się problemów tak aby wszystkim żyło się dobrze.
5. Władzę sprawuje Król i Wicekról, a nie Rada, bo rada nigdy nie była powoływana jako organ wykonawczy tylko ustawodawczy, który w legislacji wspierał Króla, wiec nie bardzo rozumiem słów:
Hohenzollern napisał(a):Dodatkowo wprowadziłbym przepisy zabezpieczające, czyli w przypadku braku chętnych do Rady, władze ustawodawczą przejmuje Król i Wicekról, którzy wedle swego mniemani tworzą prawo rzecz jasna kierując się szlachetnymi pobudkami i dobrem Królestwa.

a nie rozumiem ich, bo Król i Wicekról zawsze tworzyli prawo w królestwie, a nie posądzam ich o to by stanowili prawo, które szkodziło by mieszkańcom Baridasu.
Przemawiają do mnie te cytaty:
AFvTD napisał(a):Prawo powinno przede wszystkim służyć mieszkańcom Baridasu, natomiast w interesie Króla leżeć utrzymanie porządku prawnego oraz zainteresowania Królestwem przez obywateli. Na polu stricte samorządowym tego prawa nie ma aż tak dużo, zwłaszcza, gdy podlegamy również jurysdykcji sporej części (jeżeli nie całego, bo nie potrafiłbym obecnie wskazać takich ustaw sarmackich, których moc nie obejmowałaby Królestwa) prawa sarmackiego.

AFvTD napisał(a):Słusznie JO zauważa, że zmuszanie kogokolwiek nie przyniesie zamierzonego efektu. Ale czy obecnie jest sens kierować się w stronę reanimacji Rady Królestwa, która i tak jest martwym organem? Od blisko 2 lat, ustaw uchwalonych przez Radę Królestwa prawie nie było, natomiast większość aktywności wiązała się z powoływaniem urzędników państwowych lub zatwierdzaniem ich. Wątpię raczej, aby właśnie taka Rada Królestwa nam była potrzebna. Dlatego też optuję za tym, aby Król trzymał władzę ustawodawczą. Pomimo tego, że jest to ryzykowne - uważam, że najlepsze jak na obecne trudne czasy. I jest to zupełnie odmienny przypadek od kwestii urzędów dworskich.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hohenzollern 12 gru 2019, o 18:53

Wasza Królewska Mość,
Prześwietny Hrabio,
Jaśnie Wielmożny Markizie,
Baridajki, Baridajczycy,

Padło kilka słów, a nawet zdań na temat przyszłości Królestwa Baridasu, a dokładniej Rady Królestwa, do których chciałbym się odnieść. Zanim jednak rozpocznę, chciałbym poinformować, że sam optuję za silną pozycją monarchy oraz obecną marginalizacją Rady Królestwa. Moim zdaniem Rada Królestwa, czy PROND KB, wcale nie powinny mieć aż tak ważnego znaczenia w Królestwie, a władza powinna być sprawowana względnie silną ręką. Rada Królestwa powinna mieć funkcję opiniotwórczą, wraz z możliwością weta obywatelskiego oraz odwoływania urzędników państwowych.

Prześwietny panie przedstawiliście swój pogląd na przedstawioną propozycję, szanuje wasze zdanie jednak będę próbował przekonać do zmiany stanowiska. W pierwszej kolejności proponuje aby Hrabia zdecydował się czy jest za ciałem opiniotwórczym czy też ustawodawczym. Ponieważ ma to wielkie znaczenie w sensie stricte prawnym, w przypadku wyboru rozwiązania pierwszego z którym Prześwietny Pan optuje, przepis o wecie obywatelskim byłby bez sensu, i wykraczający po za wszelkie normy prawne. Z prostej przyczyny, jeżeli uznamy że Rada jest gremium opiniotwórczym jej decyzje nie będą prawomocne.Trzeba się po prostu zdecydować "wóz albo przewóz". Zresztą uważam że odpowiednie przepisy o referendum w prawach kardynalnych, a następnie rozszerzające w uniwersale o referendach dostatecznie regulowały by te kwestie.

Prawo powinno przede wszystkim służyć mieszkańcom Baridasu, natomiast w interesie Króla leżeć utrzymanie porządku prawnego oraz zainteresowania Królestwem przez obywateli. Na polu stricte samorządowym tego prawa nie ma aż tak dużo, zwłaszcza, gdy podlegamy również jurysdykcji sporej części (jeżeli nie całego, bo nie potrafiłbym obecnie wskazać takich ustaw sarmackich, których moc nie obejmowałaby Królestwa) prawa sarmackiego.

Tak większości zgadzam się z powyższym twierdzeniem. Uważam też również że Baridajki i Baridajczycy powinni mięć wpływ, oraz prawomocną kontrolę odnośnie legislacji. Myślę że dzięki takim mechanizmom, moglibyśmy uniknąć wewnętrznych sporów, które w Baridasie swego czasu były normą.

Jeżeli dobrze pamiętam, chodzi o urzędy dworskie tytularne, typu cześnika, stolnika itp., utworzonych tak samo jak wcześniej przez JKW Konrada Jakuba. Tutaj również myślę, że nie ma sensu ich usuwać - bo nikomu nie szkodzą, a może znajdzie się ktoś, kto zechce z nich skorzystać. Obecnie faktycznie jest nas mało, ale chociaż niespodziewany - może nastąpi przełom i nagły wzrost demograficzny? :D Obecnie te urzędy są pomijane, bo szybkość awansu przez wzgląd na małą liczbę osób jest bardzo wysoka.

Pytam się po co one są potrzebne? Co człowiek miałby czynić na tych urzędach, zresztą te funkcje są czysto narracyjne, i tylko na papierze - tytuł dla samego tytułu.

Słusznie JO zauważa, że zmuszanie kogokolwiek nie przyniesie zamierzonego efektu. Ale czy obecnie jest sens kierować się w stronę reanimacji Rady Królestwa, która i tak jest martwym organem? Od blisko 2 lat, ustaw uchwalonych przez Radę Królestwa prawie nie było, natomiast większość aktywności wiązała się z powoływaniem urzędników państwowych lub zatwierdzaniem ich. Wątpię raczej, aby właśnie taka Rada Królestwa nam była potrzebna. Dlatego też optuję za tym, aby Król trzymał władzę ustawodawczą. Pomimo tego, że jest to ryzykowne - uważam, że najlepsze jak na obecne trudne czasy. I jest to zupełnie odmienny przypadek od kwestii urzędów dworskich.

Przypomnę tylko że Rada działa, czy też obradowała permanentny, a nie 365 dni w roku.

1. Optuję za silną pozycją monarchy oraz obecną marginalizacją Rady Królestwa, bo raz, że jest nas za mało, a liberalne podeście JO Diuka co do udziału lub nie braniu udziału w obradach rady to dla mnie utopia ponieważ nie wyobrażam sobie takiego wybiórczego system oddawania głosów i przyjmowania prawa. W głowie mi sie nie mieści by przy obecnym stanie aktywnych obywateli uniwersały, czy uchwały przyjmowało np. 2 członków Rady, bo reszta (chyba w sumie z całej 5-6) uzna, że nie będzie brała udziału. Dla mnie utopia.

Jaśnie Wielmożny Markizie, jak wybiórczego? Zresztą kiedyś i teraz wielokrotnie się rozpisywałem na ten temat. Powtórzę więc jeszcze raz, najprościej jak potrafię. Nie ma sensu kogokolwiek przymuszać do czegoś co go nie interesuje, bądź nie odnajduje się w danej rzeczy. To ta jak by stworzyć swój prywatny folwark i przymuszać każdego mieszkańca/ obywatela Baridasu, aby wyraził swoją opinię oddał głos nad danym projektem, bo inaczej czeka go chłosta, gdyż jest zdrajcą narodu. Tak to można odebrać w bardzo skrajnym przypadku. Inaczej,to jak by nagle osoba Króla zwróciła się do mieszkańca X aby ten napisał pamflet na swego politycznego przeciwnika, a ten by odmówił ponieważ po prostu to nie jego klimat, a tak naprawdę to bardziej interesuje go fauna i flora bo woli takie rzeczy opisywać, na co Król po odmowie tego osobnika, uznał że ten nie spełnił swego patriotycznego obowiązku. To również czysto hipotetyczna sytuacja, i również skrajna. Pragnąłbym aby zwrócić uwagę na same nie bezpieczeństwa z tym związane.

4. Zmniejszenie biurokracji! Nie bardzo rozumiem, bo biurokracja jest nam potrzebna, a my powinniśmy dążyć do rozwiązywania pojawiających się problemów tak aby wszystkim żyło się dobrze.

Co chwile słyszę o brakach kadrowych w Baridasie, ba w samej Sarmacji. Co więcej co chwile przejawia się temat spadającej aktywności i demografii. Dlatego też to ja za bardzo nie rozumiem, czego Markiz nie rozumie.

a nie rozumiem ich, bo Król i Wicekról zawsze tworzyli prawo w królestwie, a nie posądzam ich o to by stanowili prawo, które szkodziło by mieszkańcom Baridasu.

No tak spory na linii rodów Arpedów i et Atera, w ogóle nie dają nam klarownego obrazu przeszłości zwłaszcza w tej materii jak i wielu innych. Zresztą jak dobrze sobie przypominam to wtedy Jaśnie Wielmożny stał na zupełnie innym stanowisku.

W zasadzie to na chwilę obecną tyle, mam nadziej że swymi odpowiedziami rozwiałem wasze wątpliwości, a przynajmniej zasiałem ziarno rozmyślania nad przedstawionymi przez zemnie propozycjami.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domena Królewska