Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Co powiecie na narrację gospodarczą?

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Re: Co powiecie na narrację gospodarczą?

Postprzez Laurencjusz 9 lis 2019, o 13:13

Prześwietny Hrabio!

Co dalej z pomysłem i jego realizacją?
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez AFvTD 9 lis 2019, o 15:41

Wasza Królewska Mość

Sprawa trochę się odwlekła z powodu realnych spraw, ale właśnie miałem się za nią zabierać :D

W związku z tym, chciałbym przedstawić odpowiednie założenia dotyczące całej sprawy.

1. Typy firm: Istnieją trze typy firm:
A) Firmy wytwórcze: zajmują się wytwarzaniem materiałów potrzebnych innym firmom do produkcji danych produktów
B) Firmy usługodawcze: zajmują się wytwarzaniem usług koniecznych do funkcjonowania innych firm (rozwinięte później)
C) Firmy projektotwórcze: zajmują się realizacją projektów państwowych i zleceń ogólnych

Czasami typy firm mogą się zazębiać, firma usługodawcza bądź wytwórcza może być projektotwórczą, bądź projektotwórcza może być usługodawcza lub wytwórcza. Na schemacie firmy wytwórcze mają białe tło, usługodawcze - żółte, a projektotwórcze - czerwone. (na schemacie znajduje się jeszcze Elektrownia - jest to jednak firma usługodawcza, nie wytwórcza, nie uwzględniłem tego podczas tworzenia schematu x dni temu)

2. Rodzaje firm: znajdują się one na schemacie. Każdy rodzaj firm produkuje określony typ towaru oraz wykorzystuje określony typ towaru. Z racji, że wszystko znajduje się na schemacie pozwolę sobie w tym miejscu nie przedstawiać określonych rodzai firm.

3. Zlecenia państwowe - są to zlecenia, których osiągnięcie jest celem firm projektotwórczych. Każde zlecenie jest skierowane do określonego rodzaju przedsiębiorstwa, natomiast realizator danego zlecenia jest wyłaniany w wyniku przetargu. W trakcie przetargu brane są pod uwagę różne czynniki związane ze zwycięstwem w przetargu, do nich zaliczać się będzie m.in. popularność przedsiebiorstwa, koszt wykonania, czas wykonania, oferowana jakość wykonania i inne, w zależności od bieżących potrzeb

4. Zlecenia firmowe - są to zlecenia ogłaszane przez poszczególne firmy - dotyczą one przede wszystkim zakupu towarów, które są potrzebne do wytwarzania danych produktów, bądź też związane z nawiązaniem bliższej współpracy pomiędzy firmami. Mogą mieć charakter przetargowy, ale nie muszą. Firmy samodzielnie wybierają swoich dostawców, bądź towar, który chcą kupić.

5. Na chwilę obecną przyjmujemy, że produkcja odbywa się w skali 1:1 - w związku z tym za jedną jednostkę danego produktu można wytworzyć jedną jednostkę danego towaru. W związku z komplikacjami jakie nastąpiłyby w przypadku zastosowania różnych jednostek układu SI - wszystkie towary są uznawane jako "jo" - "jednostka ogólna" np. 1 jo Narzędzi, 1 jo Żywności, 1 jo Ubrań

6. Produkty wytwarzane przez przedsiębiorstwa usługowe nie są wykorzystywane przez żaden z typów przedsiębiorstwa. W związku z tym zapotrzebowanie na towary przedsiębiorstw usługotwórczych jest ogłaszane raz w tygodniu i jest celem do osiągnięcia. W przypadku, gdy cel nie zostanie osiągnięty - produkcja wszystkich przedsiębiorstw spada o 1/4, a w przypadku nieosiągnięcia obu celi - o 1/2, w następnym tygodniu.

7. Każde przedsiębiorstwo ogłasza własny cennik towarów. Nad uczciwością oraz funkcjonowaniem gospodarczym będzie panował UOK - Urząd Ochrony Konsumenta (w tym przypadku będzie prowadzony przez mistrza gry (czyt. mnie)). UOK będzie mógł nakazać obniżenie przedsiębiorstwu cen towaru, bądź też zwiększenie ceny danego towaru, gdy będzie ona zbyt niska.

8. Na początku każde z przedsiębiorstw otrzyma kapitał początkowy, który będzie mógł zwrócić. Będzie on nadawany w formie zwrotnej pożyczki, którą przedsiębiorca będzie musiał odrobić. Obecnie myślę, że będzie to kwota 10 tysięcy libertów, płatna na konto prywatne. Nie ma konieczności zakładania instytucji w systemie DSG, każda z firm otrzyma własny wątek na forum, w którym przedstawione zostaną najważniejsze informacje dotyczące firmy i w nim odbywać się będzie cała administracja związana z funkcjonowaniem gospodarki.

9. Stan kont bankowych przedsiębiorstw, w związku ze spójnością z kontami prywatnymi będzie prowadzony na forum w odpowiednim wątku. Będzie on edytowany regularnie. Obok rejestru kont bankowych będzie również prowadzony rejestr magazynów - ilość posiadanych towarów potrzebnych do wytwarzania oraz wytworzonych produktów.

Myślę, że wszystkie najważniejsze kwestie poruszyłem i jakoś to ruszy. W związku z tym chciałbym poinformować, że otwieram zapis na objęcie przedsiębiorstw. W związku z tym do objęcia są następujące przedsiębiorstwa:

1. Tartaki (2)
2. Wytwórnie (2)
3. Elektrownie (2)
4. Zakłady mechaniczne (2)
5. Huty (2)
6. Kopalnie (2)
7. Kompostowniki (2)
8. Przedsiębiorstwa rolnicze (2)
9. Tkalnie (2)
10. Cegielnie (2)
11. Odzieżalnie (2)
12. Firmy budowlane (2)
13. Przedsiębiorstwa usługowe (2)

Razem wychodzi aż 26 przedsiębiorstw - ogromna liczba, co osobiście napawa mnie teraz niepokojem nad znalezieniem odpowiedniej ilości chętnych. W przypadku, gdyby okazało się być ich za mało - zdecyduję o możliwości prowadzenia 2 przedsiębiorstw - ale niezależnych od siebie. Jeżeli każdy z przedsiębiorców otrzyma na start 10 tysięcy libertów, to koszt zabawy wyniesie 260 tysięcy libertów. Mam nadzieję, że WKM zgodzi się na wypłacenie takiej ilości z Królewskiego Skarbca. Myślę, że inwestycja powinna nam się zwrócić, niekoniecznie pieniężnie ale na pewno aktywnościowo - sądzę, że jest to zdecydowanie lepszy sposób na przeznaczenie tych pieniędzy, aniżeli wegetowanie ich i trzymanie na koncie nieoszczędnościowym ;)

Każdy zainteresowany zgłasza się - wybierając odpowiedni typ przedsiębiorstwa oraz podając własną nazwę. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, może również dodać dodatkowe elementy m.in. logo własnego przedsiębiorstwa - aczkolwiek nie jest to konieczne.

W razie wątpliwości będę je rozwiewał jak tylko będę mógł. Pierwsze państwowe projekty (jako mistrz gry, mam nadzieję, że WKM nie będzie się na mnie za to gniewał) przedstawię gdy już będziemy mieli obsadzoną większość przedsiębiorstw.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Julian FER 9 lis 2019, o 16:50

Wasza Królewska Mość!
Prześwietny Hrabio!

Bardzo się cieszę, że prace rozwojowe posuwają się do przodu. W związku z prezentacją firm mam jedno pytanie. Czy istnieje zależność produkcji pomiędzy prezentowanymi firmami?

Dla przykładu. Czy zakładając firmę budowlaną będę zależny od produkcji cegieł przez cegielnię?

Fare Aryon!
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 9 lis 2019, o 16:57

JW Markizie

Tak, produkcja jest uzależniona od danego typu wykorzystywanego towaru, który jest produkowany przez odpowiednie przedsiębiorstwa. Wszystkie zależności są zaprezentowane na schemacie, który był wcześniej (powinienem go w sumie przekopiować, co robię poniżej)

Obrazek
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Julian FER 9 lis 2019, o 17:04

Prześwietny Hrabio!

Dziękuję za tak szybką odpowiedź, ale na początek coś musimy mieć, żeby każda firma ruszyła, bo w czwili obecnej nie mamy nic prócz rąk do pracy. Od czegoś musimy zacząć. Od czego?

Fare Aryon!

(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 9 lis 2019, o 17:32

Prawda, zapomniałem o tym. Przemyślę ten aspekt (przychodzą mi do głowy dwa wyjścia, albo każda firma otrzymuje na start określoną ilość towaru, albo robimy określoną liczbę na start, którą można kupić z "centrali"
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Joahim-von-R 9 lis 2019, o 18:58

Jeśli to możliwe dla nie-baridajczyków, chciałbym się zająć tartakiem o nazwie Baridajskie Drewno. Mam pytanie: jak zwrócić to 10 000 Lt?
Rekrut Waffen-Ok
Uwielbiam Kosmos :)
Joahim-von-R
Dobry Obywatel

Postprzez AFvTD 9 lis 2019, o 19:32

Szanowni

A więc po kolei. Nad kwestią startu związanego z surowcami wymyśliłem taki pomysł - każde przedsiębiorstwo będzie miało pasywną produkcję (5 jo danego towaru). Wtedy powoli ilość towaru na rynku będzie rosnąć, on będzie w obiegu i nie będzie go braknąć (przynajmniej mam takie wrażenie). Dodatkowo uświadomiłem sobie, myśląc nad tą kwestią, że z czasem towary produkcyjne będą się kończyć (przez to, że przedsiębiorstwa usługodawcze i projektotwórcze pochłaniają towary, ale nie oddają ich ponownie do obiegu). W związku z tym produkcja będzie się odbywać w stosunku 1:2 - z jednej jednostki danego towaru można wytworzyć dwie. (np. przy użyciu 1 jo narzędzi można wytworzyć 2 jo drewna)

Oczywiście zapraszam do zabawy wszystkich, bez względu na to, czy pochodzi z Baridasu, czy też nie. 10 000 lt będzie oddawane w zależności od decyzji przedsiębiorców ratalnie, wraz z zyskiem osiąganym przez przedsiębiorstwo. Można zwracać liberty od razu po osiągnięciu drobnego zysku, a można najpierw nazbierać drugie 10 000 lt, a dopiero później oddać. Nie można ich oddać z majątku ogólnego - zwrot jest rejestrowany jako strata w rejestrze finansów firmowych
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Laurencjusz 9 lis 2019, o 21:25

Szanowni Przedsiębiorcy!

Pojawiło się kilka spraw, które chciałbym podkreślić i przy okazji rozwiać ewentualne wątpliwości.

AFvTD napisał(a):Razem wychodzi aż 26 przedsiębiorstw - ogromna liczba, co osobiście napawa mnie teraz niepokojem nad znalezieniem odpowiedniej ilości chętnych. W przypadku, gdyby okazało się być ich za mało - zdecyduję o możliwości prowadzenia 2 przedsiębiorstw - ale niezależnych od siebie. Jeżeli każdy z przedsiębiorców otrzyma na start 10 tysięcy libertów, to koszt zabawy wyniesie 260 tysięcy libertów. Mam nadzieję, że WKM zgodzi się na wypłacenie takiej ilości z Królewskiego Skarbca.

Myślę, że Wicekról i Podskarbi zgodzą się na dotację, bo przy okazji rozwiniemy swoją gospodarkę, a nasz kraj zajmuje dużą powierzchnie, na której mało jest zakładów przemysłowych, hoteli, upraw i innych wymienionych przez organizatorów instytucji. Ja jestem na tak :) @JanuszekvHP @TomaszLiberi
AFvTD napisał(a):Prawda, zapomniałem o tym. Przemyślę ten aspekt (przychodzą mi do głowy dwa wyjścia, albo każda firma otrzymuje na start określoną ilość towaru, albo robimy określoną liczbę na start, którą można kupić z "centrali"

Proponuję z góry ustalić niezbędną ilość towarów, narzędzi i innych potrzebnych rzeczy dla każdego typu firmy ;)
Joahim-von-R napisał(a):Jeśli to możliwe dla nie-baridajczyków, chciałbym się zająć tartakiem o nazwie Baridajskie Drewno. Mam pytanie: jak zwrócić to 10 000 Lt?

Jeśli chodzi o zwrot libertów to osobiście widzię dwie opcje. Każdy uczestnik-przedsiębiorca, który otrzyma 10 000 Ⱡ i nie podejmie działalności lub jego wkład pracy będzie znikomy (co oceni np. powołana komisja) będzie musiał oddać przyznane środki, a uczestnik-przedsiębiorca, który rozwinie swoją firmę i uzyska wymierne efekty swojej pracy to w ten sposób nabędzie prawo do częściowego lub całkowitego umorzenia zwrotu przyznanych funduszy.
AFvTD napisał(a):Oczywiście zapraszam do zabawy wszystkich, bez względu na to, czy pochodzi z Baridasu, czy też nie. 10 000 lt będzie oddawane w zależności od decyzji przedsiębiorców ratalnie, wraz z zyskiem osiąganym przez przedsiębiorstwo. Można zwracać liberty od razu po osiągnięciu drobnego zysku, a można najpierw nazbierać drugie 10 000 lt, a dopiero później oddać. Nie można ich oddać z majątku ogólnego - zwrot jest rejestrowany jako strata w rejestrze finansów firmowych

Dołączam się do zaproszenia i z chęcią powitam na baridajskiej ziemi również osoby spoza Baridasu.

Baridas sáno alta

Laurẽt Gedeon I
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez AFvTD 9 lis 2019, o 21:47

Ze wszystkim zgadzam się z WKM, przy czym jednak w jednej sprawie chcę wyrazić przeciwne zdanie

Proponuję z góry ustalić niezbędną ilość towarów, narzędzi i innych potrzebnych rzeczy dla każdego typu firmy

Jeżeli ustalimy z góry ilość towarów itp. dla każdego w taki sposób, aby mogła sama funkcjonować przez długi okres - minie się to z celem założenia narracyjnego. Tak samo ustalenie z góry ilości towarów z czasem może doprowadzić - tak jak wspominałem - do wykorzystania wszystkich i braku możliwości dalszego funkcjonowania mechanizmu (nawet przy produkcji 1:5). Dlatego osobiście nadal skłaniam się do zaproponowanej przeze mnie drobnej produkcji pasywnej. Jeżeli to nie będzie działać, będziemy szukali remedium :D
Zoolog z powołania.
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domena Królewska