Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Stronnictwo Monarchistyczne [Januszek von Hippogriff-Pałasz]

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Stronnictwo Monarchistyczne [Januszek von Hippogriff-Pałasz]

Postprzez Januszek vH-P 6 cze 2019, o 18:20

Drodzy Baridajczycy,

Przed Państwem tzw. Stronnictwo Monarchistyczne, w odróżnieniu od Stronnictwa Ludowego. Biorę udział w elekcji, dlatego pragnę przedstawić krótko swój plan na nią. (Dłuższa wersja będzie, daj Boże, po udanej elekcji :-D ). Nie przedłużając ...
  1. Rola Króla.
    Od razu napiszę, że jako Król nie będę ograniczał się do roli reprezentacyjnej. Zamierzam dużo działać w Baridasie, a co za tym idzie mieć duże kompetencje. Jednak nie zamierzam wchodzić głęboko w absolutyzm. Myślę, że nawet zmiany, które przedstawię poniżej będą demokratyczne. Zaczne od tego, że Król będzie nadal naczelnym wodzem KGB. Będę na pewno zainteresowany rozwojem KGB. Ponadto będę brać żywy udział w uroczystościach państwowych czy to Baridasu, czy Sarmacji. Dużą wagę położę na tym, aby sprawna była administracja Królestwa. W tym widzę siebie jako Króla.
  2. Premier Rządu JKM czy Wicekról?
    W dobie kryzysu aktywności wiele organów państwowych może nie być objętych. W tej sytuacji widziałbym, obok Króla, zostawić urząd Wicekróla. Ma on dłuższą tradycje od Premiera Rządu JKM, a jak już JKW Konrad Jakub Arped-Friedman zauważył, że są 3 organy rządzące, które poniekąd pokrywają się. Dlatego mam zamiar odrzucić urząd Premiera Rządu JKM, a jego dotychczasowe obowiązki oddać Wicekrólowi.
  3. Rząd JKM.
    Na czele Rządu JKM stałby Wicekról. W składzie Rządu JKM znajdowaliby się: Podskarbi, Kasztelan Almery i Kustosz. Gdzie Pretor i Pisarz? O tym będę dalej pisał. Wicekról odpowiedzialny byłby przed Królem za działania Rządu oraz pełniłby obowiązki obecnego Premiera. Podskarbi, Kasztelan Almery i Kustosz tak samo, w swoim przypadku.
  4. Rada Królestwa.
    Tu trochę rewolucyjnie, ale tak. Rada jest organem ustawodawczym, kontrolnym, opiniującym i tak też zostanie. Jednak myślę, że dobrym pomysłem było by to, aby Wicekról był wybierany spośród obywateli Baridasu (wyłączając Króla). Byłaby to przeciwwaga dla Króla, gdyż jak wspominałem, lekko chciałbym zdemokratyzować niektóre rzeczy, ale nie ograniczać się do roli reprezentanta narodu. Przewodniczący byłby wybierany tak samo jak teraz i może sobie dobrać zastępcę.
  5. Królewska Gwardia Baridasu.
    KGB, oprócz pełnienia funkcji armii Baridasu (tak wiem, że wdł. prawa sarmackiego to paramilitarka, ale wiemy o co chodzi :-D) dorzuciłbym jeszcze Komendantowi Generalnemu funkcje obecnego Pretora w Rządzie. KGB wtedy stało by się też trochę policją, ponieważ myślę, że to by pasowało. Obecnie, jako Komendant, w rozmowie z Gwardzistami doszliśmy do wniosku, że najważniejszy na chwile obecną jest rozwój floty. Pomimo, że w Cracoffi stacjonuje flota KSZ, jednak dobrze mieć własny port wojenny, który prawdopodobnie znajdowałby się w Almerze.
  6. Dwór Królewski.
    Tu sprawa raczej nie skomplikowana. W imieniu Króla Dworem zarządzałby Marszałek Baridasu (powrót do wcześniejszego Marszałka Baridasu, ale zmienione kompetencje). W skład Dworu zaliczeni zostaliby również Komendant KGB, Pisarz Dworu (z kompetencjami obecnego Pisarza w Rządzie). Również, narracyjnie, ale też doradczo dla Króla, w skład Dworu została by zaliczona moja v-rodzina z Rodu Hippogriffów. Nie miała by większych uprawnień (chyba, że członkowie Rodu przenieśli się do Baridasu to owszem), ale administracja i Baridas do Baridajczyków należą i razem będziemy działać na urzędach.
  7. Stosunki z Księstwem Sarmacji i innymi samorządami.Na pewno 1 celem będzie podpisanie nowego traktatu z Sarmacją, bo obecny jest nieaktualny. W tej sprawie apelowałbym do władz centralnych, jak również cała sprawa byłaby konsultowana w ramach Rady Królestwa (lub na kanałach prywatnych). Nie widzę sensu odchodzenia z Sarmacji, jedynie ustalenie prawidłowego stanu rzeczy. Nie będziemy wisieć w próżni tylko dlatego, że mamy nieaktualny traktat. Z innymi samorządami chciałbym się dogadać narracyjnie. Imprezy kulturalne itp. Również chciałbym powrócić do rozmów w sprawie dołączenia do SEG-u. Sam mam grunt w Grodzisku i myślę, że to dobry sposób nawet na Almerską Komunikację Miejską (nad którą też trzeba się pochylić).
  8. Lenno.
    Obecnie lenna nie mam, ale już mi przysługuje możliwość, dlatego po elekcji (udanej czy nie) pragnę również ożywić tę gałąź narracji. Nad miejscem na moje lenno się zastanawiam, ale konkretów teraz nie podam, gdyż nie wszystko jeszcze ustaliłem.

Cieszę się z możliwości udziału w elekcji. Dobrze by było, gdybym mógł zrealizować te zamierzenia, ale o tym przekonamy się 16 czerwca br. Kontrkandydatom życzę powodzenia, a wszystkim Baridajczykom dobrego wyboru nowego Króla Baridasu. Zapraszam również do nieformalnej debaty. Nad wszystkimi propozycjami się zastanowię, a na pytania postaram się szybko i dobrze odpowiedzieć.

Kłaniam się.
(-) Januszek baron von Hippogriff-Pałasz
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz
W stopniu Sierżantaa (czynny),
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Więcej informacji na moim profilu. Chcesz, zobacz!
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Instytut Edukacji Sarmackiej
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów
Dwór Jego Książęcej Mości

Re: Stronnictwo Monarchistyczne [Januszek von Hippogriff-Pał

Postprzez Vladimir 7 cze 2019, o 12:45

Jako obserwator zagraniczny chciałbym zapytać, czy Ekscelencja w razie wygranej elekcji przybierze imiona Januszek Piotruś.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Januszek vH-P 7 cze 2019, o 12:53

Może, kto wie. :lol:
Szczerze nie zastanawiałem się nad tym długo, na to czas przyjdzie choć pewien pomysł przyszedł mi już do głowy. :-)
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów

Postprzez Leszke 7 cze 2019, o 15:47

Nie no, koniecznie Janusz Robert.
Leszek diuk de Ruth

Postprzez Januszek vH-P 7 cze 2019, o 15:48

:lol: :lol: :lol:
Dobre. Myślałem nad Marek Aureliusz. :D
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów

Postprzez TAR 7 cze 2019, o 16:17

Bardziej pasujesz na Klaudiusz czy po łacinie Tiberius Claudius
Teodozjusz Diuk-Baron Azoramath-Arped Obrazek

Kasztelan Królewskiego Miasta Almera
Kapitan KSZ, Dowódca 5 „Żelaznej” Brygady Pancernej
Pan i władca Hrabstwa Dahrim, lennik Królestwa Baridas
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu

Postprzez Januszek vH-P 7 cze 2019, o 16:20

Może. Choć Marek Aureliusz w moim przypadku ma ciekawą symbolikę. Imieniny Marka i Aureliusza wypadają 16 listopada, czyli wtedy, kiedy przyszedłem do Sarmacji. :D
Poza tym opis Marka do mnie przemawia.
Baron Sarmacki,
Magister medycyny net.

Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów

Postprzez Vladimir 7 cze 2019, o 16:52

Pozwolę sobie udzielić rady wszystkim kandydatom. Zalecam obiór takich imion, które nawiązywałyby do realnej lub wirtualnej historii Baridasu. Piotr lub Aleksander - to są imiona godne baridajskiego monarchy. Piszę to, bo ubolewam nad tym, jak mało i rzadko odnosimy się do historii. Sam oczekuję króla Teutonii o imieniu Hergolien, Jakob lub August.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej