Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez KJAF 19 sty 2019, o 17:52

Przecież dopiero co, głównym zarzutem było mnożenie bytów ponad miarę.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez AFvTD 19 sty 2019, o 18:09

Sytuacja jest dynamiczna i czasami wymaga podjęcia innych decyzji aniżeli się planowało. Teraz rzuciłem jedynie pomysł, jednakże jeżeli to również spotyka się z niepozytywną opinią, to jestem w stanie to zaakceptować. Tak jak mówiłem, ostateczną decyzję pozostawiam osobom kompetentnym w tej sprawie.
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez KJAF 20 sty 2019, o 13:37

Ja bym to widział wyjściowo w tym stylu:

1. Połączenie nowoczesnego wojska i specyfiki organizacji jednostek wojskowych Polski przedrozbiorowej — dzisiaj stopień wojskowy to miara umiejętności i doświadczenia konkretnego wojskowego, jest do niego przypisany i w zależności od wysokości stopnia, jest on kierowany do różnych zadań. Kiedyś było to bardziej stanowisko etatowe niż stopień. Więcej o tym niżej.

Jednostki wojskowe dzieliły się z grubsza na te utrzymywane przez państwo (wojska komputowe czy zaciężne) oraz wszelkiej maści prywatne — ordynackie, czy finansowane przez konkretne osoby. Stąd właśnie traktowanie stopnia wojskowego jako etat — rotmistrzem był nie tyle wojskowy w takim stopniu, co osoba wyznaczona na dowódcę chorągwi. Z racji tego, że sponsorzy chorągwi jedynie wykładali na nią kasę i byli dowódcami bardziej honorowymi, faktycznymi dowódcami byli oficerowie niższego szczebla typu porucznicy.

Jak miałoby się to przełożyć na Baridas? Poszedłbym bardziej w stronę powiązania jednostek wojskowych z konkretnymi osobami, kantonami, lennami czy rodami. Czyli utworzyć trzon wojsk stricte państwowych, a do tego dać możliwość tworzenia wojsk pseudoprywatnych, które byłyby pod zarządem państwowym. Polegałoby to na tym, że zainteresowane osoby mogłyby po dogadaniu sprawy z Królem/Komendantem sformować jednostki dla których byliby patronami. Wiązałoby to ludzi bardziej z wojskiem i stanowiło czynnik obywatelski.

Przykładowo — Diuk von Hohenzollern postanawia utworzyć jednostkę, która fabularnie byłaby finansowana przez niego i objęta jego patronatem. Niech będzie to przykładowo "3. Kompania Zmechanizowana JO Fryderyk von Hohenzollerna". Dostaje ona sztandar na którym jest hasło wymyślone przez diuka, element jego herbu, decyduje on z jakimi tradycjami wiąże się jednostka, jest diuk wymieniany jako patron jednostki i założyciel. Fabularnie jest finansowana i trzymana przez diuka, podlega jednak dowództwu KGB.

Dalej — Batalion Zmechanizowany hrabstwa Els (albo "elijski baon zmechanizowany), Kompania Piechoty Lekkiej Rodu Arped, Batalion Zmechanizowany Kantonu Andurii i tym podobne. Byłoby to po pierwsze mocniejsze związanie ludzi z danymi jednostkami, a i fabularnie byłoby rozwiązanie które uzasadnia fakt istnienia naszych jednostek — Baridas jako de facto samorząd osobnej formacji pewnie by nie utrzymał, ale gdyby było to jak w RONie, gdzie finansowałby jedynie trzon, do którego dołączone są wojska na wpół prywatne - czemu nie? Oczywiście nie jako przymus, ale jako możliwość dla zainteresowanych.

2. Stopnie wojskowe — mamy już gotowe w ordonansie, niżej przedstawienie jak wyglądałaby ich specyfika

SZEREGOWI

- gwardzista — nadawany zaraz po ukończeniu kursu podstawowego. Nie ma co się rozpisywać

- starszy gwardzista — nadawany albo zamiast gwardzisty, jeżeli poborowy wykazał się w szczególny sposób na szkoleniu, albo w drodze awansu z gwardzisty, jeżeli przez powiedzmy miesiąc będzie wykazywał jakąś aktywność

szeregowi kierowani byliby do służby w jednostkach liniowych, a ich obowiązki przedstawiałaby się w zasadzie normalnie jak w KSZ — napisać artykuł, zrobić to i tamto. Nic szczególnego.

PODOFICEROWIE

- kapral — jeżeli poborowy od razu rozpoczął służbę jako starszy gwardzista, byłby to pierwszy stopień awansu. Jeżeli nie — pierwszy stopień po kursie podoficerskim lub stopień nadany w drodze weryfikacji stopnia z KSZ. Obowiązki w zasadzie takie same jak szeregowi, z tym, że byliby trochę traktowani jak kaprale z czasów ZSW w PL — pomagaliby szkolić nowych gwardzistów.

- plutonowy — nadawany w drodze awansu lub weryfikacji. Żołnierz byłby mianowany dowódcą jednego z fabularnych działonów np. moździerza.

tutaj kończy się ścieżka żołnierzy "zwykłych". Od teraz wszyscy wyżej to dowódcy jakiejś jednostki. Oparłbym KGB, jak to wspomniano gdzieś wyżej przez kogoś, na jednostkach dowododznych przez oficerów, gdzie niższy szczebel istniałby w zasadzie fabularnie. Stopnie niżej jednak trzeba zrobić, bo 1) głupio wyglądałoby zaczynać wymienianie stopni od oficerów, 2) może jednak ktoś nie będzie miał ambicji na wyższe stopnie, 3) musi istnieć jakiś odpowiednik w celu weryfikacji stopni z KSZ.

Wszyscy od tych stopni wyżej podlegaliby hierarchii wojskowej i byli przydzielani jako dowódcy poszczególnych jednostek, którzy mieliby swoich przełożonych i podwładnych.


sierżant — dowódca załogi wozu albo drużyny piechoty lekkiej

chorąży — dowódca bardziej "poważnych" drużyn — np. dowódca czołgu czy helikoptera

OFICEROWIE

porucznik — pierwszy "prawdziwy" dowódca, który ma pod swoją komendą faktyczną jednostkę wojskową. Docelowo przewidziany na dowódcę plutonu

kapitan — dowódca kompanii

major — dowódca batalionu

pułkownik — dowódca pułku. Pułk miałby być najwyższą jednostką którą tworzymy (wyżej tj. brygad, dywizji czy w ogóle korpusów nie damy rady jako samorząd). Pułkownicy byliby więc żołnierzami najwyższego szczebla, w praktyce byłoby ich pewnie ze dwóch.

Oczywiście kadra oficerska może być przydzielana do innych zadań niż dowódcy jednostek o których była mowa. Np zastępcy jednostki wyższego szczebla albo jakiekolwiek inne pasujące do stopnia.

GENERAŁOWIE

stopnie istniejące wyłącznie honorowo, jako pewien rodzaj zaplecza gdyby jakiś pułkownik zasłużył na awans. Docelowo dowódcą KGB miałby być pułkownik.

generał major — pierwszy stopień generalski, nadawany wyłącznie dotychczasowym pułkownikom. Nie da się w inny sposób na niego awansować. W praktyce nie będzie go miał nikt, lub sam Komendant KGB

generał lejtant — jeszcze rzadszy stopień, nadawany byłby w zasadzie jedynie po długoletniej służbie.

Marszałek Polny — podobnie jak za Marszałkiem w realu, nieosiągalny w trakcie pokoju, a na czas wojny — za największe zasługi. O ile generał major się nam pewnie trafi, generał lejtant za kilka lat, to Marszałka Polnego nie uświadczymy, chyba że znowu będą kwasy o Awarę. W przeciwieństwie do stopni generalskich, stopień Marszałka nadać można każdemu żołnierzowi KSZ. Jest on dożywotni i Marszałek może być tylko jeden.

3. Dobrze byłoby, gdyby służba w KGB była swego rodzaju naturalną sprawą wśród Baridajczyków. Chociażby ograniczająca się do samego przeszkolenia i przeniesienia do rezerwy. Fajnie byłoby też, gdyby fundatorzy i patroni jednostek "prywatnych", o których wspomniałem wcześniej, odbyli odpowiedni kurs oficerski i mogli samemu stanąć na czele fundowanych przez siebie jednostek. Nie byłoby ciśnienia z tym, żeby musieć coś pilnie robić. Wystarczy, żeby czysto symbolicznie i honorowo dowodzić swoją jednostką w czasie pokoju, dla samego prestiżu. IMO chyba jednak fajnie jest mieć wojsko powoływane ze swojego lenna, które miałoby nadany przez króla sztandar z wymyśloną przez nas dewizą, określonym symbolem (np nasz prywatny herb), nazwą którą nadaliśmy i do tego być dowódcą tejże jednostki.

4. Jak pisałem, najwyższym oddziałem taktycznym w ramach KGB byłby pułk. Widziałbym dwa pułki piechoty zmechanizowanej na cały Baridas.

Pułk dzieliłby się na 3 bataliony zmechanizowane po 3 kompanie zmechanizowane (+ jakieś bataliony czy plutony wsparcia) + batalion czołgów po 3 kompanie. Tutaj też dodatkowo czysto fabularne jednostki wsparcia typu kompania rozpoznawcza itp.

Część składu pułku byłaby państwowa, część - prywatna.

5. Pułki te tworzyłyby Korpus Lądowy. Korpus Morski stanowiłaby prosta flotylla, porównywalna z siłami Polski (z tym, że nie pływalibyśmy na złomach). Głownie byłaby to w zasadzie straż przybrzeżna, jednostki pomocnicze + kilka okrętów bojowych, mniejszej rangi (żadnych tam lotniskowców czy czegoś w tym stylu, co najwyżej ze dwie fregaty max).

6. Do tego istniałby Korpus Powietrzny, jako samo wsparcie — kilka jednostek rozpoznania, śmigłowce transportowe i tym podobne. Też bez żadnych rewolucji. Bardziej byłoby to Lotnictwo Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej jednocześnie, aniżeli osobny rodzaj SZ.

7. Ze zmian w prawie ograniczyłbym się tylko do większej deregulacji i przeniesieniu ich na barki Komendanta. Czyli np zamiat wymieniać stopnie wojskowe w Ordonansie, napisać że określa je Komendant w rozporządzeniu. Tak, żeby miał on dużą swobodę i mógł zmieniać tego typu sprawy w zalezności od potrzeb.

8. Szkołę Gwardyjską bym zostawił, bo to nie tyle szkoła jako taka, co po prostu zbiorcza nazwa kursów na określone korpusy osobowe. Jeżeli Komendantowi się bedziie chciało albo znajdzie Komendanta Szkoły, to napisałby on te kilka poradników dostosowanych do warunków mniejszej armii skupiającej się na obronie terytorialnej. Potem byłby z tego egzamin i tyle. Jeżeli nie - można dogadać się z KSZ i tam szkolić ludzi.
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez Paulus Buddus 20 sty 2019, o 16:25

O WKM! <3

1. Część z tych rzeczy chodziło mi po głowie, aby lennicy mieli pod sobą oddziały, ten kto nie ma lenna - jest na utrzymaniu lennika, który zechciałby go wziąć, ale pieniążki wypłaca Korona :twisted: - musi być jakaś zależność, skoro Królestwo chce mieć swoich obrońców :P

Komendant KGB byłby przedstawicielem wszystkich lenników w sprawach dotyczących wojska. Taki trochę Hetman Koronny, a u nas mógłby to być Hetman KGB
Jego zadaniem byłaby:
dbałość o sprawy administracyjne w czasie pokoju, w tym dbałość o finanse

Członkiem KGB stawałaby się i pytanie, czy z automatu, czy z wyboru - obywatele i we wniosku o obywatelstwo składałby stosowną przysięgę na wierność Królowi Baridasu i jego następcom i obrony granic.

2. Połąćzenie z KSZ:
Są bazy KSZ na terenie KB, więc tutaj jest inny problem, bo dowódcą bazy może zostać nie-Baridajczyk.
Jak to ugryźć nie mam pojęcia.

3. Stopnie w KGB:
Nie szedłbym tutaj w jakieś daleko idące podziały. Samo bycie Gwardzistą winno być zaszczytem. Drugim stopniem mógłby być Chorąży, czyli odpowiedzialny za sztandar Królestwa Baridasu, czy elementów religii, ewentualnie kolejny stopień - nazwa do wymyślenia - odpowiedzialny za religię, czwartym stopniem jest zarządzający wojskiem w swoim lennie no i piąty Hetman KGB.

Bardzo proszę o dalszą dyskusję.
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez Paulus Buddus 20 sty 2019, o 16:30

Sorry, za multiposting

Co tyczy się podziału,

Pułki stanowiłyby lenna:

np. 2 Pułk Zollern (ne wiem jak odmienić)
3 Pułk Elski

A w tychże pułkach każde lenno wystawia po jednym baonie piechoty, powietrzny i o ile graniczy z wodą to wodny
Można by dodać do Chorążego i/lub odpowiedzialnego za posługę religijną (co pisałem we wcześniejszym poście) stopień Mentora, odpowiedzialnego za wiedzę w Szkole Gwardzistów
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez Paulus Buddus 21 sty 2019, o 18:42

Tak wiem, multiposting :(

Czy ktoś jeszcze chciałby się odnieść do zaproponowanych pomysłów? Do końca tygodnia zostawiłbym możliwość a na weekend zrobiłbym wstępny projekt odpowiedniego aktu prawnego.
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez KJAF 22 sty 2019, o 23:49

Ja bym jednak zostawił kwestię wojska pochodzenia prywatnego jako możliwość, nie wymóg. Jeżeli chcemy siłą przymusić każdego do utrzymywania takiego wojska, może wyjść średnio. W założeniu chciałbym, żeby — nawet jeżeli taki dowódca miałby mało obowiązków — to żeby jakieś minimalne miał. Np. na wezwanie do walki, jakoś opisał mobilizację czy od czasu do czasu zrobił przegląd. Ciągnąc wszystkich na siłę, część zrobi to od niechcenia i będziemy mieli ze 20 jednostek, które są martwe. Tym bardziej, że przecież nie każdy lennik jest obecnie aktywny, więc byłoby średnio gdyby po powrocie dowiedzieli się, że ktoś zarządził pobór rekruta z ich ziem i siłą wcielił do wojska.

Tym bardziej, że nie tylko o lenna miałoby się to opierać, ale też kantony, rody czy prywatne osoby. Zostawiłbym to jako możliwość powołania na wniosek zainteresowanego.

Co do baz KSZ w Baridasie, to tutaj problemu nie widzę — bazy te są pod zarządem i jurysdykcją KSZ, więc nic nam do tego. Nie możemy Sarmacji narzucać, żeby powoływała naszych ludzi na stanowiska sarmackie. Skupmy się na naszych jednostkach.

Stopnie bym jednak trochę urozmaicił, chociaż jednocześnie ograniczył w porównaniu do tego co jest teraz. Dobrze wiemy, że tytuł gwardzisty "powinien" być zaszczytem, ale nie będzie. Im mniejsza progresja w tym aspekcie, tym bardziej to nudne (to samo zresztą ze zbyt rozbudowaną strukturą). Gdyby w KSZ były ze 4 stopnie, albo mielibyśmy tytuły szlacheckie w postaci kawaler -> diuk, to po drodze byłoby strasznie nudno, gdyby trzeba się przekopywać kilka lat do awansu. To w zasadzie betonowanie rozwoju i system zero-jedynkowy.

Wyrzuciłbym ze dwa łącznie stopnie i zostawił tak:

SZEREGOWI:
- gwardzista
- starszy gwardzista

PODOFICEROWIE:
- kapral
- sierżant
- chorąży

OFICEROWIE
- porucznik
- kapitan
- pułkownik

GENERAŁOWIE
- generał porucznik
- generał pułkownik

(zmieniłem z tych całych lejtantów i majorów, bo bez sensu mieć generała majora, skoro nie mamy zwykłego majora, albo generała lejtanta, skoro samego lejtanta też nie mamy).
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez Paulus Buddus 26 sty 2019, o 21:30

Wasza Królewska Mość
Wasze Królewskie Wysokości,
Pleno Titulo Obywatele,
Mieszkańcy Baridasu,
Wierni sprawie Baridasu.


Nie umiem ubierać w piękne słowa, które dotyczą prawa, więc na wstępie bardzo przepraszam. Chciałby mimo wszystko przedstawić, pierwszy i ramowy projekt reformy Królewskiej Gwardii Baridasu. Bardzo bym prosił o kreślenie, zmiany jak również dopowiedzenia i pytania. Chciałbym, aby KGB byłą dla wszystkich!
Jeżeli będzie to dobre, może warto przenieść ten wątek do Rady, lecz nie wyznaczać mu dat, kiedy konsultacje mają się zakończyć.

§ 1

Królewska Gwardia Baridasu jest oficjalnymi Siłami Zbrojnymi Królestwa Baridasu.

§ 2

Król Baridasu jest zwierzchnikiem Królewskiej Gwardii Baridasu.

§ 3

Król Baridasu powołuje Hetmana Gwardii, który w czasie pokoju pełni funkcje administracyjno-gospodarcze w Królewskiej Gwardii Baridasu i reprezentuje ją przed Królem. Jest jednocześnie członkiem Dworu.

§ 4

W skład Królewskiej Gwardii Baridasu wchodzą jednostki lądowe, powietrzne i morskie, wystawione i utrzymywane przez poszczególne ziemie lenne Królestwa Baridasu.

§ 5

Każdy Pan Lenny, o ile wyrazi zgodę i chęci, umieszczając we wniosku o lenno, utrzymywanie i dbanie o pułk w swoim lennie odpowiada za sprawy materialne, które wypłacane są ze środków Królestwa Baridasu.

§ 6

W skład puku wchodzą dwa bataliony - batalion sił lądowych oraz, w zależności od położenia geograficznego lenna batalion sił morskich lub sił powietrznych. W szczególnych wypadkach dwa bataliony mogą być siłami lądowymi.
Stolica Królestwa Baridasu dysponuje siłą trzech batalionów - lądowym, morskim oraz powietrznym, a cały garnizon podlega bezpośrednio pod Króla lub dowódcy KGB wyznaczonego przez Niego.

§ 7

Królewska Gwardia Baridasu ma własny sztandar, który oficjalnie używany jest przy uroczystościach państwowych. Każdy pułk, może wyrazić chęć własnego sztandaru, który ofiarowany jest przez Króla Baridasu

§ 8

Stopniami w szeregach Królewskiej Gwardii Baridasu są:

w korpusie szeregowych:
 • gwardzista
 • starszy gwardzista

  w korpusie podifcerów
 • kapral
 • wachmistrz
 • chorąży - odpowiedzialny za sztandar pułkowy

  w korpusie oficerów
 • lejtnant
 • pułkownik
 • Hetman Gwardii
§ 9

Za wykształcenie gwardzistów odpowiada Główna Szkoła Gwardii , zlokalizowana w Alemerze. Tutaj przeprowadzane są zajęcia teoretyczne. Zajęcia praktyczne odbywają się w lennych pułkach. Po zakończeniu szkolenia kandydat zdaje egzamin państwowy przed Komisją.

§ 10

W skład Komisji wchodzi Jego Królewska Mość Król Baridasu, Hetman Gwardii oraz dowódca pułku lennego

§ 11

Nomenklatura (nazwa i numer pułku) jak i cały podział administracyjny Królewskiej Gwardii Baridasu, dostępny dla żołnierzy po wcześniejszym zaopiniowaniu przez JKM, a które przygotowuje Hetman Gwardii lub inny gwardzista wyznaczony przez niego.

Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez KJAF 1 lut 2019, o 16:21

Tylko pytanie podstawowe — po co publikować nowe przepisy i pisać je od zera (powtarzając zarazem poprzednie stwierdzenia), zamiast dostosować obecne? I czy jest sens w tak sztywnym akcie zamieszać szczegóły dotyczące np. organizacji poszczególnych jednostek?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Reforma KGB [konsultacja społeczna]

Postprzez Paulus Buddus 1 lut 2019, o 18:40

Dlatego proszę o kreślenie po tym dokumencie, aby mógł nabrać kształtów. Ja po prostu nie umiem pisać takich aktów...
Obrazek
Paulus Buddus h. Szczerbiec z historycznego rodu Elijczyków

Hrabia Urodzaju
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości