Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Co spartaczyliśmy i co trzeba poprawić

Dyskusje dotyczące Królestwa jako całości oraz stolicy, Almery

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Co spartaczyliśmy i co trzeba poprawić

Postprzez Konrad Friedman 17 cze 2018, o 18:51

Dzień dobry,

decyzja o rezygnacji Wicekrólowej, była decyzją złą. Nie przyłączam się do radosnego festiwalu po jej odwołaniu, nawet jeżeli jej start był koślawy i raczej pasuje do niego słowo "falstart".

Sytuacja była taka (nie wiem czy jest nadal), że są dwie strony które wzajemnie sobie nie ufały. Król i Naród. Mieliśmy powody do takiego odczucia, bo i każdy zdrowo myślący Sarmata miał podobne na początku stycznia. Tym bardziej po tym jak dowiedzieliśmy się, że prędzej Baridas wyjdzie z Sarmacji niż doczeka się własnego króla. Skąd brak zaufania w drugą stronę i takie ówczesne spojrzenie - nie chcę wchodzić w czyjeś buty i udowadniać, że wiem lepiej. Po prostu tak było i trudno.

Mieliśmy wicekrólową, która pojawiła się jak z kapelusza, nieobeznaną z realiami politycznymi i nastrojami. Czasami ze zbyt naiwnym i infantylnym spojrzeniem na sytuację dookoła. Jest to do zrozumienia; w zależności od tego w którym momencie wróciłoby się do Królestwa, mogłoby się mieć zupełne inne odczucie co do tego jak się ma Baridas. Powrót w sytuacji, w której w zasadzie jest już gotowość i przyzwolenie na zmiany, oczywiście zawsze będzie skutkował odczuciem takim, jaka miała wicekrólowa.

Podobnie niestety w drugą stronę — taka, a nie inna postawa nowego namiestnika, praktycznie zawsze będzie dla dotychczasowych, aktywnych od początku akcji obywateli, powodowała nieufność i podejrzenia.

Problem pojawia się wtedy, kiedy obie strony, nawet z najlepszymi intencjami, nie rozumieją tej drugiej. Mamy większość obywateli, którzy cokolwiek by nie zrobił namiestnik — jakikolwiek namiestnik, który nie zostałby wybrany bezpośrednio przez Naród — zostałby odebrany tak, a nie inaczej. Mamy też Króla, który nawet w przypadku szczerej intencji Rady o zebraniu swoich postulatów w kupę i przedłożenia ich do rozpatrzenia, zawsze znajdzie w tym intrygę bądź chęć narzucenia czyjejś woli. Mamy wicekrólową, która nie rozumie co przeszli Baridajczycy i dla której wszystko to, co nie jest bezwarunkową wiarą i ufnością w intencje Króla, to "machanie szabelką" czy wyraz głupoty albo narzekania bez pracy.

To, czy to właściwa postawa i która strona ma rację, jest bez znaczenia — dopóki nie potrafimy czytać nastrojów i wyczuć chwili. Zapraszanie kolegi na piwo razem z jego ex-dziewczyną może i wypali, ale nie w tydzień po jej zdradzie, kiedy wzajemne stosunki są raczej napięte. Nie można oczekiwać hurraoptymizmu i wesołości, bo to zwyczajna naiwność.

Końcowy efekt wszystkiego jest taki, że nikt nie wie za bardzo co ma robić. Niby Rada ma przedstawić jakieś reformy, ale już raz zebrała swoje propozycje w całość i zaproponowała ich rozpatrzenie. Czy skoro niezobowiązująca uchwała została odrzucona - już bez rozdrabniania się na to, czy jej postanowienia będą ostatecznie respektowane czy nie - to jaki jest sens pisać prawa kardynalne, których pisanie z punktu widzenia obowiązującego prawa, jest zwyczajnie nielegalne? Jak przyjmować wnioski Dworu o uchwalenie Praw Kardynalnych, skoro nie mamy do nich podstawy?

Jak ma znowu pracować namiestnik, skoro każde potknięcie jest ostro komentowane? Należy rozróżnić sceptycyzm wobec jego planów politycznych, od zwykłego dziadostwa wywlekanego z byle okazji. Nie wiem jaki sens miały ostatnie wpisy na forum, gdzie namawiano do rezygnacji i pisano, że taki i taki poprzednik był lepszy. Może i był, ale teraz nie od niego zależy nasza przyszłość, więc sens tych dyskusji jest równie zasadny, co zakładanie sobie kondoma na głowę.

Bo to, że wicekrólowa zrezygnowała, to rzecz jednoznacznie zła. Przecież przy odpowiedniej współpracy, były szanse żeby przeprowadzić zmiany bez zbędnej padaki. Jak na ten moment, musimy sobie wybrać nowego wicekróla przez Radę, chociaż nie wiemy nawet kto jest w Radzie i co ta Rada może. I jak pisałem wcześniej, nie wiedzieliśmy nawet czy Rada powinna jakikolwiek projekt opracowywać i prosić, żeby król wydał je jako swoje autorskie dzieło — bo tak wyglądałyby prace nad uniwersałami czy prawami kardynalnymi.

Doszło do takiej sytuacji, gdzie nie mamy wicekróla i nie chcemy żadnego mianowanego przez Króla, ale nie jesteśmy jeszcze nawet gotowi żeby wybrać go samodzielnie. Zachowania które do tego doprowadziły, są skrajnie nieodpowiedzialne. Nie możemy krytyki czyichś pomysłów równać z krytyką ich autorów na każdym kroku.

Pojawił się impas. Jakkolwiek oczywiście nie odbieram dobrze odrzucenia podpisania Promissum, tak warto odnotować fakt pierwszych faktycznych i namacalnych dowodów na rzecz tego, że zmiany ostatecznie będą. Pisałem, że dopóki nie będzie dowodów na respektowanie promesy, to będę traktował brak jej podpisu jako faktyczne blokowanie reform. Jeżeli się takowe jaskółki zmian jednak pojawiają na horyzoncie, to trzeba to docenić.

Myślę, że jedna i druga strona wreszcie otrzeźwiała. Jeśli Rada uzyska stałą sankcję królewską na stanowienie prawa, to oczywiście będzie z tego korzystała. Póki co uchylała się od tego z powodów, o jakich wspomniałem.

Był czas na bojowe nastroje, ale kiedy druga strona opuszcza pomału lufę karabinu ku ziemi, to nie można wciąż celować w jego głowę. Jeżeli promesa ma wejść w życie naokoło, bez jej faktycznego podpisania, to niech tak będzie. Liczy się efekt, nie sposób jego osiągnięcia.

W tym momencie trzeba wybrać nowego Wicekróla, który byłby w stanie wszystko pociągnąć. Na którego byłaby zgoda i Króla, i Narodu. Do tej pory albo byli kandydaci Baridajczyków, do których różny stosuniek miał Król i w efekcie nie doszło do żadnej współpracy, albo byli kandydaci królewscy, którzy już na dzień dobry mieli przechlapane wśród Narodu.

Chyba nadszedł dobry czas na to, żeby wreszcie obie strony się dogadały co do kandydata. Tak, żeby nowy Wicekról nie musiał mieć na starcie przejebane u jednej ze stron.

Rozpocznę niedługo na wpół formalne wybory Wicekróla w Radzie. Poczekam na zgłoszenie kandydatur. Chciałbym, żeby od samego początku stanowisko co do niego wygłosiły dwie strony — Baridajczycy i Król.

Liczę, że nowy wicekról będzie i dobrym namiestnikiem - w rozumieniu tego urzędu jako przedstawiciela Króla - jak i ombudsmanem dla Narodu i głosem Rady. Zastanówcie się nad taką kandydaturą. I zgłoście ją, kiedy wkrótce nadejdzie czas.

Fare.
/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman
Kanclerz, Wicemarszałek Sejmu, Przewodniczący Rady Królestwa Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Instytut Edukacji Sarmackiej
Królestwo Baridasu
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Re: Co spartaczyliśmy i co trzeba poprawić

Postprzez Laurencjusz 17 cze 2018, o 19:50

Dzień dobry,

to może nie jest zbyt monarchofaszystowaskie powitanie, ale wydaje mi się, że przynajmniej na tyle neutralne by kontynuować tą dyskusję, którą w tym miejscu rozpoczął Wielmożny Przewodniczący Rady Królestwa.

Dość długo trwał proces nieufności, udowadniania swych racji i piłka zamiast być w grze przestała się toczyć. Z mojej perspektywy priorytetem nie jest obecnie wybór Wicekróla (Wicekrólowej), ale wspólne określenie czym chcemy się dalej zajmować, ustalić priorytety i opracować ordynację wyborczą, którą trzeba przedstawić do podpisu obecnemu Królowi.

Skoro dążyliśmy do tego by Król i Wicekról wybierany był przez nas to proponuję by w projekcie ordynacji wyborczej znalazły się zasady wyboru:

1. Króla,
2. Wicekróla,
3. Przewodniczącego Rady Królestwa.

Przed wyborem Wicekróla wolał bym znać jego wizję tego co by chciał wprowadzić w Baridasie wraz z Dworem Królewskim, a nie najpierw wybrać Wicekróla, a potem mijać się z jego wizją życia w naszym kraju.

Schemat jest bardzo podobny do obecnego wyboru Kanclerza, który przedstawia swój program tj. co planuje w czasie kadencji dokonać wraz z RM.

W Królestwie Baridasu problem jest bardziej złożony niż kolejna zmiana Kanclerza, bo jeden krok może pociągnąć całą lawinę kolejnych np. zmiany prawa. Wiem coś o tym, bo próbowałem zmienić przepisy prawa, które dostosowane były do "Złotej Wolności 2.0" i nie zdążyłem będąc Wicekrólem zmienić wszystkiego.

Jednym z powodów był fakt, że nie łatwo jest znaleźć chętnych do pomocy, a same zmiany prawa to tylko część obowiązków, bo trzeba spróbować też "tchnąć życie" w Baridas tj. zachęcić mieszkańców do uczestniczenia w życiu kraju, motywować urzędników do twórczej pracy itd.

Fajnie jest jak wtedy jak Wicekról ma się na kim oprzeć i dlatego obecnie myślę, że sam wybór Wicekróla nie koniecznie będzie lekarstwem.

Zobaczymy na czym stoimy w trakcie uroczystości. :)
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez RCA 17 cze 2018, o 20:41

Wicekrol to o tyle ważna funkcja, że zajmuje się na bieżąco Baridasem od strony administracyjnej. Ja na to czasu zwyczajnie nie mam, i nie rzucę wszystkiego innego by czas ów znaleźć i starać się choćby pobieżnie zrozumieć niezrozumiałe zasady, które znajduje w przepisach. Dlatego, dla mnie, im prędzej tym lepiej. Poczekam jednak, przy czym podkreślam, że to odbije się na administracji bieżącej.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Sclavinii i Hasselandu, suweren Teutonii, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 17 cze 2018, o 22:02

RCA napisał(a):Wicekrol to o tyle ważna funkcja, że zajmuje się na bieżąco Baridasem od strony administracyjnej. Ja na to czasu zwyczajnie nie mam, i nie rzucę wszystkiego innego by czas ów znaleźć i starać się choćby pobieżnie zrozumieć niezrozumiałe zasady, które znajduje w przepisach. Dlatego, dla mnie, im prędzej tym lepiej. Poczekam jednak, przy czym podkreślam, że to odbije się na administracji bieżącej.

WKM,

od strony administracyjnej to na ten czas można powołać wybranego przez baridajczyków Regenta, bo to okres przejściowy. Poza tym myślę, że w tych sprawach powinni się wypowiedzieć pozostali mieszkańcy Baridasu. Mam nadzieję, że po tym całym zamieszaniu zechcą, bo ruch zamarł i ciężko ocenić ile czasu potrzeba by Ci co zaglądają zechcieli coś napisać po tylu miesiącach przepychanek.
Obrazek

Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 17 cze 2018, o 22:09

Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 17 cze 2018, o 22:14

Konrad Friedman napisał(a):Rozpocząłem wybór Wicekróla.

Trochę szkoda, że nikt więcej ne zabrał głosu w tej sprawie. Nie rozumiem skąd ten pospiech, ale skoro decyzja o rozpoczęciu wyborów i zgłaszaniu kandydatur do 20 czerwca już zapadła to mam nadzieję, że się z nią jakoś uporamy, a w głosowaniu nie weźmie udział kilku z nas.
Obrazek

Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Friedman 17 cze 2018, o 22:17

Pośpiech w wyborze Wicekróla jest jak najbardziej wskazany, co wynika bezpośrednio ze słów JKM.

W razie problemów można czas na kandydatury wydłużyć.
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 19 cze 2018, o 15:45

Konrad Friedman napisał(a):Pośpiech w wyborze Wicekróla jest jak najbardziej wskazany, co wynika bezpośrednio ze słów JKM.

W takim razie ze spokojem sumienia mogę powiedzieć, że robię co mogę ;)
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 21 cze 2018, o 22:28

Konrad Friedman napisał(a):Pośpiech w wyborze Wicekróla jest jak najbardziej wskazany, co wynika bezpośrednio ze słów JKM.

Nie widać zbytniego odzewu. Co Wielmożny PRK proponuje dalej? Ze swojej strony mogę tylko dodać, że czas zabrać się za ordynację wyborczą zgodnie z poniższym cytatem z praw kardynalnych.
Wszelka władza publiczna od Króla pochodzi.
Naród Baridajski stanowi o wyborze Króla Baridasu w zgodzie z obowiązującą Ordynacją.
Ordynację wprowadza i zmienia Rada Królestwa Baridasu w drodze stosownego uniwersału.

W związku z pracami przy organizacji 16 rocznicy Królestwa Baridasu w przyszłym tygodniu zamierzam zająć się tą sprawą.
Obrazek

Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 30 cze 2018, o 11:23

Dzień Dobry!

Czy znajdą się chętni do dalszej pracy na rzecz Baridasu? Dodam, że mam nadzieję, że to pytanie nie trafi do worka pytań czysto retorycznych ;)
Obrazek

Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Domena Królewska