Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Połączenia z Sarmacją

Archiwalne debaty, głosowania i pozostałe

Moderator: Królestwo Baridasu: władze

Połączenia z Sarmacją

Postprzez Jul 3 cze 2018, o 18:04

Szanowni Baridajczycy!

Mój pierwotny plan zakładał, że najpierw wybierzemy Króla, i to on pokieruje dalszymi zmianami. Projekt w Radzie Królestwa został słusznie zmiażdżony. Chciałam iść łatwiejszą drogą, ale faktycznie, Wielmożny Arped-Friedman rację ma.

Co teraz?

Poniżej przedstawiam wszystkie akty prawne, które łączą nas z Sarmacją. Te na zielono są (moim zdaniem) w porządku. Tymi czerwonymi trzeba się zająć. Dopiero po uporządkowaniu tego minimum można wybrać Króla.

[Zostaje jeszcze kwestia kształtu Rady Królestwa Baridasu – nie chcę jej zmieniać. Nie dlatego, że uważam ją za słuszną ale dlatego, że zostawiłabym tę kwestię dla przyszłego Króla.]

Do rzeczy.

=> Prawa Fundamentalne (nie są w porządku, ale mam na nie pomysł. Wkrótce przestawię go RK)

=> Akt ratyfikacji Traktatu Unii z Sarmacją http://prawo.sarmacja.org/akt,809.html (jest OK.)

=> Ustawa Sejmu o Królestwie Baridasu http://prawo.sarmacja.org/akt,5200.html (jest OK.)

=> Akt ratyfikacji Traktatu Unii z Baridasem http://prawo.sarmacja.org/akt,808.html (jest OK.)

=> Akt ratyfikacji niektórych przepisów Aktu Unii z Baridasem http://prawo.sarmacja.org/akt,805.html
Nie mam pojęcia, jak się za to zabrać. Ale może wspólnie dojdziemy do jakiegoś pomysłu? Mogę na Was liczyć?
Juliette Alatriste
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Połączenia z Sarmacją

Postprzez Jul 9 cze 2018, o 15:14

Baridajczycy!

Szczerze dziwi mnie brak odzewu w tym wątku. Chcemy, by Korona Baridasu wróciła do Królestwa. JKM Robert powiedział: OK. Ale hola, hola. Sam sobie ma napisać prawo? Sam ma wpaść na pomysł, jak odkręcić dawna decyzję, żeby wszystko się nie rozsypało? No nie, moi drodzy. Tak to nie działa.

Jestem zaskoczona, że jestem tak długo na tym stanowisku. Dlaczego to się tak przeciąga i nie wybierzemy sobie w końcu Króla? Coś się zmieniło? Nie chcecie już? A jeśli chcecie - czemu milczycie w temacie? Jak inaczej chcecie to rozegrać jak nie zmieniając prawo?
Juliette Alatriste

Postprzez Helwetyk 9 cze 2018, o 15:47

Jul napisał(a):Akt ratyfikacji niektórych przepisów Aktu Unii z Baridasem http://prawo.sarmacja.org/akt,805.html.
Nie mam pojęcia, jak się za to zabrać. Ale może wspólnie dojdziemy do jakiegoś pomysłu? Mogę na Was liczyć?

Moim zdaniem, do zignorowania. Po stronie sarmackiej ratyfikowane były następujące postanowienia:

My, Piotr Mikołaj, […] postanowiliśmy woli króla Baridasu zadość uczynić, a to koronę królestwa Baridasu przyjąć i lud baridajski otoczyć naszą, i naszych dziedziców i następców najszczerszą ojcowską opieką.
Ofiarowaną nam przez Jego Królewską Mość Mikołaja Aleksandra Piotra koronę Królestwa Baridasu przyjmujemy. […]
Świętego prawa własności strzegąc, prawnych właścicieli na ich majętnościach uroczyście zachowujemy. […]

— można byłoby uznać, że nakłada to na księcia Sarmacji traktatowe zobowiązanie panowania w Baridasie, ale moim zdaniem byłoby to cokolwiek naciągane i lepiej uznać, że Akt Unii ma wartość wyłącznie historyczną. Alternatywnie, można dla czysto biurokratycznego puryzmu Akt Unii po stronie baridajskiej wypowiedzieć, ponieważ istotnym porozumieniem jest Traktat Unii.

Mam natomiast zasadnicze, bezpośrednie pytanie… czy w gronie Baridajczyków są w ogóle chętni do objęcia korony? Obserwując proces zmian mam wrażenie, że istnieje porozumienie co do dwóch założeń: pierwszego — Baridas ma pozostać monarchią oraz drugiego — Baridas ma posiadać odrębną od sarmackiej monarchię. Brakuje mi tutaj mocno trzeciego filaru (lub filarki ;-)). Moim zdaniem źle się stało, że rada nie podjęła czynnie tematu sposobu wyboru króla, ale to również kieruje mnie myślami w stronę powyższego pytania…
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, b. dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Sorcha 9 cze 2018, o 17:04

Helwetyk napisał(a):Mam natomiast zasadnicze, bezpośrednie pytanie… czy w gronie Baridajczyków są w ogóle chętni do objęcia korony?

Jako jedna z Baridajek wywołana do tablicy nie mogę na to pytanie udzielić jasnej odpowiedzi, jestem tylko ciemną zielarką z lasu, ale myślę iż są zapewne godni panowie (lub panie), którzy będą mieli odwagę poprowadzić nas ku świetlanej przyszłości. Niestety ostatnie wydarzenia troszkę ochłodziły zapały, co nie znaczy, że jesteśmy bezsilni. Nie mam zamiaru tu nikogo typować, ponieważ każdy sam musi podjąć dla siebie właściwą decyzję.
Obrazek
Wiedźmia Hrabina, hrabstwo Ravenspell
Almerska zielarka
Arcywiedźma Kowenu

Postprzez Laurencjusz 9 cze 2018, o 23:28

Wasza Królewska Mość,
Wasza Książęca Wysokość,
Wasza Królewska Wysokość,

obecna sytuacja w Baridasie nie sprzyja pracom nad niczym pożytecznym. By nie być gołosłownym dam podstawowe przykłady. Pomijając fakt, że Król nie odda z własnej woli korony to powołanie Wicekrólowej jako przyklaskujcej mu osoby, która niby chce doprowadzić do zmiany na tronie nie jest dla wielu z nas wiarygodne, bo to jedno z kłamstw Króla, który obiecał, że Wicekróla powoła zgodnie z decyzją społeczeństwa. Czemu tak się nie stało. Odpowiedź jest prosta, bo Królowi wygodniej.

Co WKM na ten konkret?
Obrazek

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera GIDENA
Ostatni Wicekról Baridasu.
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Julian FER 10 cze 2018, o 18:41

Wasza Królewska Mość!
Wasza Królewska Wysokość!
JO Diuku!

Wątpię by obecna "góra" przejęła się powyższymi słowami, a dlaczego? Odpowiedź jest już wskazana, bo im wygodniej. Po co Król sam miał by oddać tron. Po co Król miał by dotrzymać słowa, że Wicekróla wybierzemy sobie sami. To tylko pusta obietnica jak ta cała federalizacja, w wyniku której ustał ruch w Baridasie, a niektórzy mówią, że i w Teutonii.
Helwetyk napisał(a):Mam natomiast zasadnicze, bezpośrednie pytanie… czy w gronie Baridajczyków są w ogóle chętni do objęcia korony?

WKW!

Do tego potrzebna jest dyskusja, która nie powinna być prowadzona pod dyktat Króla, czy Wicekrólowej i dlatego może zabraknąć chętnych do rozmów. Zresztą wszystko widać jak na dłoni. Baridajczycy przestali się udzielać, bo nie widzą sensu w przelewaniu wody. To żadna aktywność. Nikomu nie chce się w tej zepsutej przez Króla atmosferze zabierać głosu, bo i po co. Baridajczycy maja dość już tej kłótni.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez AFvTD 10 cze 2018, o 19:17

No to może niech Baridajczycy zastopują z dążeniem po koronę? Może pora odetchnąć i zająć się czymś innym - chociażby zbliżającą się rocznicą? Męczące jest samo przyglądanie się całej sytuacji, a męczące z pewnością jest uczestniczenie w zdarzeniach. Natomiast jak widzimy nie przynosi to wymiernych zysków - bardziej zauważalne są straty (chociażby aktywnościowe). Włóżmy ręce w coś innego - niezwiązanego z reżimem centrali. Sytuacja jest teraz bardzo nerwowa, ale nikt nie dąży do ustabilizowania jej.

Kiedy przybyłem tutaj już ponad 1,5 roku temu była tu sielanka. Wszystko było pięknie, ciekawie i kolorowo. A teraz jakby deszcz przyszedł i wszystko zmył. Dlaczego? Co jest nie tak? Czy tylko dlatego, że Książę Sarmacji wam nie pasuje będziecie zaprzepaszczać dorobek dziejów. Czy tylko dlatego zamierzacie dążyć do tego, aby Baridas był jak najmniej atrakcyjny dla nowych mieszkańców?

A może po prostu chcecie, aby Baridas stoczył się w mroczne czeluście nieistnienia. Czy Królestwo ma zostać mikronacją, która będzie jedynie ciekawą historią dla potomnych?

Krótko mówiąc - Weźcie się w końcu w garść bo tęsknie...
magister net Alfred Fabian baron von Tehen-Dżek
Minister Spraw Wewnętrznych
Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych w Akademii Sclavińskiej,
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Rada Ministrów
Konsulat Sclavinii

Postprzez Julian FER 10 cze 2018, o 19:41

AFvTD napisał(a):[justify]Męczące jest samo przyglądanie się całej sytuacji, a męczące z pewnością jest uczestniczenie w zdarzeniach. Natomiast jak widzimy nie przynosi to wymiernych zysków - bardziej zauważalne są straty (chociażby aktywnościowe). Włóżmy ręce w coś innego - niezwiązanego z reżimem centrali. Sytuacja jest teraz bardzo nerwowa, ale nikt nie dąży do ustabilizowania jej.

W tym reżimie jak widać nie ma chęci Króla i Baridajczyków.

AFvTD napisał(a):Kiedy przybyłem tutaj już ponad 1,5 roku temu była tu sielanka. Wszystko było pięknie, ciekawie i kolorowo. A teraz jakby deszcz przyszedł i wszystko zmył. Dlaczego? Co jest nie tak? Czy tylko dlatego, że Książę Sarmacji wam nie pasuje będziecie zaprzepaszczać dorobek dziejów. Czy tylko dlatego zamierzacie dążyć do tego, aby Baridas był jak najmniej atrakcyjny dla nowych mieszkańców?

Niby jak zachęcać nowych mieszkańców. Cała władza w rękach Króla, a Naród nie ma nic do powiedzenia. Do cxzego w tej sytuacji mamy zachęcać? Do do szarpania nerwów. Ja jestem tu 4 rok. Szkoda, że Czcigodny Baron nie był tu wcześniej. Wtedy dopiero się działo. Żaden Książę, który był naszym Królem nie napisał przeciw nam takich słów jak ten obecny.

AFvTD napisał(a):A może po prostu chcecie, aby Baridas stoczył się w mroczne czeluście nieistnienia. Czy Królestwo ma zostać mikronacją, która będzie jedynie ciekawą historią dla potomnych?

Gdyby była choć szansa na nić porozumienia z Królem to baridajczycy by się tak nie pochowali. Jak widać nie chcą uczestniczyć w tej żenującej sytuacji, a Królowi jak widać jest z tym dobrze, bo myśli, że on nie ponosi odpowiedzialności za ten stan rzeczy.

AFvTD napisał(a):Krótko mówiąc - Weźcie się w końcu w garść bo tęsknie...

Ni też serce pęka, ale nie zamierzam wspierać tej dyktatury, która obiecała Baridasowi swobodny wybór Wicekróla i federalizację. Jak ktoś tak kłamie to nie można mu zaufać. Bez wzajemnego zaufania nic dobrego nie powstranie, a jak ta sytuacja dalej się będzie tak utrzymywać to później nawet nagła zgoda na wybory Wicekróla i zrzeczenie się tronu nie pomoże, ale co ja tam wiem. Jestem tylko zwykłym baridajczykiem bez aspiracji do wysokich urzędów. Mi nie wiele potrzeba, ale w tych warunkach niestety nie mam chęci do twórczej pracy.

To, że piszę i ponoszę głos w tej sprawie świadczy, że mi zależy. Pewnie prościej było by nie narażać się Królowi, który już nie raz odgrażał mi się procesem i nie pisać nic. Trudno. Być może to wzajemny brak szacunku, bo niby za co mam szanować Króla? Za to że jest i zrobił dla Baridasu tyle złego. Za to, że zrzuca na Sejm decyzje.

Co JKM zrobił dobrego dla Baridasu odkąd zasiadł na tronie? Jaki daje przykład nam poddanym?
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Sorcha 10 cze 2018, o 20:36

AFvTD napisał(a):Kiedy przybyłem tutaj już ponad 1,5 roku temu była tu sielanka. Wszystko było pięknie, ciekawie i kolorowo. A teraz jakby deszcz przyszedł i wszystko zmył. Dlaczego?

Proszę wybaczyć, ale nie do nas to pytanie.

AFvTD napisał(a): Czy tylko dlatego zamierzacie dążyć do tego, aby Baridas był jak najmniej atrakcyjny dla nowych mieszkańców?

A może po prostu chcecie, aby Baridas stoczył się w mroczne czeluście nieistnienia.

A może Waszmość zacznie rozglądać się, kto cały czas prowadzi Baridas po równi pochyłej i sprawia, że Baridas staje się taki, jaki jest?
Kto nam "przydzielił" Wicekrólową?
Kto zachowuje się jak rozkapryszone dziecko "nie, to nie"?
W końcu, kto ma gdzieś spokój w Sarmacji i zadowolenie mieszkańców, a bardziej skupia się na łechtaniem swojego ego i "panowaniu"?

AFvTD napisał(a):Krótko mówiąc - Weźcie się w końcu w garść bo tęsknie..

Krótko mówiąc, Baridajczycy mimo dobrej woli zostali potraktowani jak natrętne muchy, poniżeni, osłabieni, pokazano nam, że tyle naszego co sobie pogadamy, a Książę zrobi i tak swoje, zachowuje się w sposób, który mieszkając tu od 2006 roku widzę po raz pierwszy, jestem zaskoczona i zszokowana, żaden Książę do tej pory nie "pielęgnował" tak pieczołowicie i nie podsycał konfliktów, zawsze były starania pojednania się, porozumienia.
Teraz mamy do czynienia z sytuacją "siadaj, pala!".

I proszę nie zwalać całej winy na Baridajczyków, Książę nie jest nadprzyrodzony, a jego działania nie noszą znamiona cudu czy świętości.
Podobno z wysokiego stołka spada się boleśniej, nam to nie grozi...
Obrazek
Wiedźmia Hrabina, hrabstwo Ravenspell
Almerska zielarka
Arcywiedźma Kowenu

Postprzez Jul 11 cze 2018, o 09:47

Oddalamy się od meritum. Dyskusja otwarta została w celu prześledzenia, jak najskuteczniej odzyskać Koronę.

JO Laurencjuszu, JO Julianie, Prześwietna Sorcho,
Musicie pamiętać, że Baridas to wszyscy jego obywatele, nie zaś ich trzech najgłośniej krzyczących. Przypomnę, że odbyło się referendum, zadałam Wam (wszystkim obywatelom Baridasu) pytanie, czy powinnam pozostać na stanowisku – jeśli nie pamiętacie odpowiedzi, znajdźcie owe wyniki.

Proponuję zamiast wybierania nowego Wicekróla dla Baridasu skupić się na przyszłości i kolejne wybory przeprowadzić w celu wyboru Króla.

Helwetyk napisał(a):Moim zdaniem, do zignorowania. Po stronie sarmackiej ratyfikowane były następujące postanowienia:

My, Piotr Mikołaj, […] postanowiliśmy woli króla Baridasu zadość uczynić, a to koronę królestwa Baridasu przyjąć i lud baridajski otoczyć naszą, i naszych dziedziców i następców najszczerszą ojcowską opieką.
Ofiarowaną nam przez Jego Królewską Mość Mikołaja Aleksandra Piotra koronę Królestwa Baridasu przyjmujemy. […]
Świętego prawa własności strzegąc, prawnych właścicieli na ich majętnościach uroczyście zachowujemy. […]

— można byłoby uznać, że nakłada to na księcia Sarmacji traktatowe zobowiązanie panowania w Baridasie, ale moim zdaniem byłoby to cokolwiek naciągane i lepiej uznać, że Akt Unii ma wartość wyłącznie historyczną. Alternatywnie, można dla czysto biurokratycznego puryzmu Akt Unii po stronie baridajskiej wypowiedzieć, ponieważ istotnym porozumieniem jest Traktat Unii.

WKW,
Dziękuję za opinię. Preambuła Aktu Unii, moim niedoświadczonym w prawie okiem, wyglądała na dużą przeszkodę. Co reszta sądzi? Powinniśmy zostawić to jako relikt historii czy spróbować wypowiedzieć?
Juliette Alatriste

Następna strona

Powrót do Archiwum Domeny Królewskiej