Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Książęce uwagi.

[Úre Loge ik úrens Teutonišen Ritteren] Organizacja działająca na rzecz dobra i promocji Królestwa Teutonii na arenie tak Sarmackiej jak i międzynarodowej.

Książęce uwagi.

Postprzez Vladimir 5 gru 2012, o 17:40

Bracia i Siostry!

Zwołuję Was do Świątyni, albowiem Jego Książęca Mość zgłosił swoje uwagi dotyczące nazw naszych stopni wtajemniczenia w Loży. JKMość uważa, że stopnie posiadające w nazwie tytuły szlacheckie lub arystokratyczne są niezgodne z obowiązującym prawem. Chodzi tutaj tylko o nazwę. Książę sugeruje, że powinny być one zmienione na takie, które nie kojarzą się z tytułami honorowymi (które nadawać może tylko i wyłącznie JKMość).

Jest tutaj równie, być może, pewna różnica interpretacji słów. A mianowicie, Loża nie nadaje tytułów, a jedynie stopnie wtajemniczenia. Stopień nie jest godnością honorowym, czy tytularną.

Radźcie Bracia i Siostry. Co powinniśmy czynić?

Stanowisko Księcia brzmi: zmienić Ryt Cesarski. Czy popierać to, a może powinniśmy udowodnić władzom Księstwa, że nie nadajemy tytułów. Która droga jest według Was lepsza?
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Re: Książęce uwagi.

Postprzez Irmi 5 gru 2012, o 18:00

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Bracia i Siostry!

Zwołuję Was do Świątyni, albowiem Jego Książęca Mość zgłosił swoje uwagi dotyczące nazw naszych stopni wtajemniczenia w Loży. JKMość uważa, że stopnie posiadające w nazwie tytuły szlacheckie lub arystokratyczne są niezgodne z obowiązującym prawem. Chodzi tutaj tylko o nazwę. Książę sugeruje, że powinny być one zmienione na takie, które nie kojarzą się z tytułami honorowymi (które nadawać może tylko i wyłącznie JKMość).

Jest tutaj równie, być może, pewna różnica interpretacji słów. A mianowicie, Loża nie nadaje tytułów, a jedynie stopnie wtajemniczenia. Stopień nie jest godnością honorowym, czy tytularną.

Radźcie Bracia i Siostry. Co powinniśmy czynić?

Stanowisko Księcia brzmi: zmienić Ryt Cesarski. Czy popierać to, a może powinniśmy udowodnić władzom Księstwa, że nie nadajemy tytułów. Która droga jest według Was lepsza?

Wielki Mistrzu (ojcze)

Stawiam się na wezwanie. Ja Księżna Sześciu Bram, członek Kapituły Orderu Flugencjusza Walecznego i Rada Starszych przy Loży nie zgadzam się aby został zmieniony Ryt Cesarski. Ryt Cesarski istnieje od dawna i to jest podwaliną naszej historii, historii Loży Rycerskiej. Jakkolwiek miłuje naszą Książęcą Mość Piotra II Grzegorza to jednak jako rycerz który przyrzekał, że będzie dbał o Lożę, będzie honorowy i dbał o wszystko nie mogę się zgodzić na zmianę Rytu Cesarskiego. Historii się nie porzuca.

Moim skromnym zdaniem przyczyną tego może być błędna interpretacja słów i gra która może się wydawać jego Książęcej Mości, że my jako Loża nadajemy tytuły. Musimy udowodnić naszemu władcy że Loża tylko nadaje stopnie wtajemniczenia i to są stopnie wtajemniczenia nie związane koniecznie z tytulaturą szlachecką i arystokratyczną.

Moje stanowisko jest takie: porozmawiać z jego Książęcą Mością i pokazać mu, że nasze stopnie to są stopnie wtajemniczenia i tylko wtajemniczenia.

z siostrzanym pozdrowieniem
Twa córka Irmina baronessa Iwanowicz
Irmina de Ruth y Thorn. Markiza Róży Wiatrów i diuczessa-małżonka Kamiennego Brzegu
herbu Złote Lilie i Piękne Życie
Podpułkownik pilot KSP
Plotkara

Obrazek Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Hetman_Gotfryd 5 gru 2012, o 20:27

Witam
Wielki Mistzru
Bracia i Siostry etc etc.
Ja króciutko w temacie
Podobnie jak moja przedmówczyni uważam że powinniśmy przekonać Księcia( Miłościwie Nam Panującego etc etc.)
Że w loży nie nadajemy tyłowy szlacheckich i arystokratycznych
A jedynie dbamy o kultywowanie naszej Tradycji , a zatem nie nie naruszamy ustalonego porządku ;)
Takie jest moje stanowisko w temacie
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Irmi 5 gru 2012, o 20:49

Wielki Mistrzu,

Nie możemy pozwolić aby tą Tradycję kultywowaną od dawna zniszczono. Ja rozumiem sposób pojmowania przez Księcia ale kurcze (że tak kolokwialnie to powiem) nie może też zapominać, że również Jego Mość sam należy do Loży i widzi, ze to się nie kłóci z tytułami szlacheckimi. Nikt z nas nie ma powodu aby o tym zapominać. Należeć do Loży do prestiż ale też wielki obowiązek i honor wobec wszystkich. Nasza historia jest naszą historią i dbajmy o to aby nie została zapomniana. Myślę, że jako Wielki Mistrz, Ty ojcze powienienś porozmawiać z Jego Książęcą Mością na ten temat i pokazać mu argumenty sugerujące że Loża nie nadaje tytułów a jedynie stopnie wtajemniczenia.
Irmina de Ruth y Thorn. Markiza Róży Wiatrów i diuczessa-małżonka Kamiennego Brzegu
Podpułkownik pilot KSP
Plotkara

Obrazek Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 7 gru 2012, o 14:50

Większość Kolegium przemówiła, a co inni Bracia i Siostry na to? Ci, którzy nie należą jeszcze do Świętego Kolegium? Może wystosowalibyśmy list do Jego Książęcej Mości?
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Irmi 7 gru 2012, o 16:23

Wielki Mistrzu (ojcze)

Ja jestem jak najbardziej za abyś to Ty w porozumieniu ze Świętym Kolegium czyli osobami które do niego należą a mianowicie ja i brat Sławomir napisał taki list. List w którym wyjaśnimy Jego Książęcej Mości, że nasza polityka nadawania stopni wtajemniczenia nie kłóci się z nadawaniem tytułów arystokratycznych i szlacheckich ba nawet nie ma z tym nic wspólnego. Również wykażemy stosowne argumenty próbujące go przekonać, że Ryt Cesarski nie powinien zostać zmieniony.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy mogłabym się dowiedzieć jakie zażalenia ma do nas Nam Miłościwie Panujący? Chciałabym poznać jego stanowisko w tej sprawie.

z siostrzanym pozdrowieniem (córka)
Irmina bar. Iwanowicz
Podpułkownik pilot KSP
Plotkara

Obrazek Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 7 gru 2012, o 20:06

Jego Książęca Mość uważa, że (i całkiem słusznie), że wszelkie tytuły nadawać może tylko On, jako Książę Sarmacji. Mowa o tytułach honorowych. W nazwach niektórych stopni wtajemniczenia występują nazwy tytułów (hrabia, książę, arcyksiążę), Książę uważa, że godzi to w sarmackie prawo. Tylko, że Loża nie nadaje tytułów, nikt z Rycerzy ani Dam nie tytułuje się "Księciem/Księżną Sześciu Bram" lub "Hrabią/Hrabiną Purpurowego Krzyża", a jedynie legimitymuje się stopień wtajemniczenia. Oto cała różnia pojęciowa.

Książę jest Honorowym Wielkim Mistrzem. W naszej wymianie zdań był uprzejmy i w sposób grzeczy oraz delikatny przedstawił swoje stanowisko. My również powinniśmy w ten sam sposób postąpić, wyrażając nasze stanowisko w oficjalnym liście (którego projekt przygotuję, jeśli nie jutro, to pojutrze).

Jesteśmy Rycerzami, musimy zdać się na wolę Panującego, zgodnie z zasadą wierności. Liczę, że Książę okaże zrozumienie.
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Irmi 7 gru 2012, o 23:22

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Jego Książęca Mość uważa, że (i całkiem słusznie), że wszelkie tytuły nadawać może tylko On, jako Książę Sarmacji. Mowa o tytułach honorowych. W nazwach niektórych stopni wtajemniczenia występują nazwy tytułów (hrabia, książę, arcyksiążę), Książę uważa, że godzi to w sarmackie prawo. Tylko, że Loża nie nadaje tytułów, nikt z Rycerzy ani Dam nie tytułuje się "Księciem/Księżną Sześciu Bram" lub "Hrabią/Hrabiną Purpurowego Krzyża", a jedynie legimitymuje się stopień wtajemniczenia. Oto cała różnia pojęciowa.

Książę jest Honorowym Wielkim Mistrzem. W naszej wymianie zdań był uprzejmy i w sposób grzeczy oraz delikatny przedstawił swoje stanowisko. My również powinniśmy w ten sam sposób postąpić, wyrażając nasze stanowisko w oficjalnym liście (którego projekt przygotuję, jeśli nie jutro, to pojutrze).

Jesteśmy Rycerzami, musimy zdać się na wolę Panującego, zgodnie z zasadą wierności. Liczę, że Książę okaże zrozumienie.

Wielki Mistrzu,

Jest mi niezmiernie miło, że przedstawiłeś mi punkt widzenia naszego Miłościwie Panującego. Tak zgadzam się, że my jako Rycerze musimy się zdać na wolę panującego, ale również jego stanowisko żeby został zmieniony Ryt Cesarski godzi w istotę istnienia Loży Rycerzy Teutońskich, czyż nie tak? JKM Piotr II Grzegorz sam należy do niej i wcześniej nie miał zastrzeżeń co do funkcjonowania nas i nadawania stopni wtajemniczenia. My jako Rycerze i Damy nie tytułujemy się naszymy stopniami wtajemniczenia jedynie je posiadamy co sprawia, że staramy się przejść na wyższy poziom wtajemniczenia.

Bedę czekać na projekt listu. Chce razem z Tobą o Mistrzu wysłać go i dojść do głębszego porozumienia z JKM.
Podpułkownik pilot KSP
Plotkara

Obrazek Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 8 gru 2012, o 11:39

Projekt listu wysłałem na PW w ZW.
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Irmi 8 gru 2012, o 13:47

Vladimir Iwanowicz napisał(a):Projekt listu wysłałem na PW w ZW.

Tatko,

Najlepiej gdybyś mi wysłał ów projekt jako załącznik. Coś mi nie chce działać.
Podpułkownik pilot KSP
Plotkara

Obrazek Obrazek
Królestwo Teutonii

Następna strona

Powrót do Loża Rycerzy Teutońskich