Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Aut mors aut vita

[Úre Loge ik úrens Teutonišen Ritteren] Organizacja działająca na rzecz dobra i promocji Królestwa Teutonii na arenie tak Sarmackiej jak i międzynarodowej.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Aut mors aut vita

Postprzez Vladimir 26 lip 2015, o 18:37

Aut mors aut vita
czyli o przyszłości Loży

Czcigodni Bracia i Siostry!

Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad przyszłością Loży. Jak wszyscy możemy zaobserwować, organizacja nasza nie grzeszy aktywnością. Wydaje się, że miesiące jej świetności są już dawno za nami.

Muszę przyznać się przed Wami, że osobiście nie mam żadnego pomysłu na to, jaki kierunek wyznaczyć Loży i w jaki sposób zaangażować wszystkich do czynnego udziału w Jej życiu. Sądzę, że czeka nas wybór pomiędzy śmiercią lub dalszym życiem.

Jeśli chcielibyśmy wybrać życie, nie możecie spodziewać się z mojej strony zbyt wielu pomysłów, które mogłyby uatrakcyjnić Lożę. Być może to Wy macie idee, które wskrzeszą Lożę? Dzielcie się więc nimi śmiało.

Jeśli postanowimy wybrać śmierć, nie powinniśmy dopuścić do zaprzepaszczenia dorobku Loży. Przede wszystkim mam na myśli Ryt Koronacyjny, który został już wykorzystany podczas namaszczenia dwóch teutońskich królów. Sądzę, że w przypadku wyboru śmierci, Loża powinna zostać przekształcona w instytucję, która uaktywniałaby się tylko podczas okresu interregnum. Ryt Koronacyjny powinien zostać dostosowany tak do nowych potrzeb, żeby np.: Zgromadzenie Elektorów wybierało, zaraz po wyborze monarchy, Wielkiego Mistrza, który koronowałby króla, a jego urząd wygasałby po zakończeniu ceremonii. Analogicznie powinno dostosować się inne urzędy, które występują podczas koronacji monarchy, z tym, że winny być obsadzane przez wybranego Wielkiego Mistrza.

To wszystko, co mogę na chwilę obecną zaproponować. Dodam jeszcze, że nie powinno się utrzymywać przy życiu instytucji, która nie rokuje zbyt dobrze na przyszłość aktywnością i pomysłami.

Radźcie drodzy Bracia i Siostry, a radźcie mądrze!

Obrazek

/-/ Vladimir Iwanowicz von Lichtenstein,
markiz Abvienolheim, wielki i przewielebny
mistrz Loży Rycerzy Teutońskich etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Powrót do Loża Rycerzy Teutońskich