Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wola o nieuznawaniu godności

W tym dziale Namiestnik Królestwa, a także Lord Koadiutor poruszają wszelkie sprawy począwszy od tych najmniejszych a na najważniejszych skończywszy.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Wola o nieuznawaniu godności

Postprzez anglov 26 maja 2017, o 21:50

Drodzy Teutończycy,

są takie sytuacje, które zwyczajnie zbywa się milczeniem, a z których uśmiecha się w zaciszu. Poważny problem jednak zaczyna się w momencie, gdy owa osoba pnie się po szczeblach sarmackiej kariery, zostaje markizem, a zwyczajowo w Sarmacji przysługuje tytuł Jego Królewskiej Wysokości Regenta Królestwa Baridasu.

Gdy zwracanie się do Króla Teutonii „Panie Fryderyku” w oficjalnym piśmie urzędowym, może budzić niesmak, tak występowanie na oficjalnych obchodach uroczystości przeciwko woli Księcia Sarmacji, a własnego Króla, jest po wszech miar niegodne. Jakby tego było mało, niestosowna wypowiedź była skierowana przeciwko Teutończykowi, zatem była aktem skierowana w Teutonię. Obok tego nie mogę przejść obojętnie.

W związku z tym, w obronie zarówno godności Teutonii, ale też i Jego Książęcej Mości, moją wolą jest, by nie uznawać tytułów posiadanych przez Laurencjusza Ma Hiego at Aterę, a wola ta zapisana została w stosownym akcie woli.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Re: Wola o nieuznawaniu godności

Postprzez VAT 27 maja 2017, o 09:18

Wasza Krolewska Mość,

działając z poruczenia ludu Teutonii oraz jako przedstawiciel Senatu Królestwa, wnoszę by Wasza Krolewska Mość, w uznaniu wielkiego i niekwestionowanego wkładu Pana Laurencjusza w rozwój sarmackiej dendrologii, nadał mu staroteutonski tytuł honorowy - Klonowego Pana.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Hugo 27 maja 2017, o 12:27

To ja bardzo bym prosił, żeby WKW dostrzegał także podobne rzeczy na swoim podwórku. Zwracanie się do mnie "towarzyszu" jest już ok?

Głównym uciskiem ze strony księcia miało być wydalenie Sukcesa, więc jeśli wyciągnąłem do Was rękę, to proszę mi teraz nie odpisywać, że za czyjeś - jego - słowa nie odpowiadacie.

Kawaler Bouboulina-à-la-Triste wspominał, że bardzo Teutończyków uciska to, że nie możecie tytułować Króla Teutonii "WKM". Tytułujecie i to bardzo często - nikt z tego mecyj nie robi. Podobnie, gdy tytułujecie mnie "WKW", a ze strony Teutończyków zdarza się to częściej niż u nowych. I nie robię z tego problemu.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez kaxiu 27 maja 2017, o 16:13

Gdyby nie szacunek i sympatia, którymi darzę obecnie panującego Księcia Sarmacji to zapewne chętnie skorzystałbym z uprawnienia, które nadano mi w 2012 r. w art. 17 Ustawy Stanów Generalnych nr 8 o orderach i odznaczeniach http://cipronex.boo.pl/prawo.php?prawo=33 i stosowny medal nadał panu Laurencjuszowi, który pięknie nawiązuje do najlepszych tradycji późnego kefaszyzmu ;).
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez Sławomir Wikidajło 27 maja 2017, o 16:24

Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie by sobie robić na złość. Gdy ktoś poczuł się urażony, to są zapewne cywilizowane metody zadośćuczynienia. A oddawanie tym samym, by poczuć się lepiej nie jest metodą. Przemoc rodzi przemoc a chyba wszyscy chcą wyjść z tego impasu i nie zaogniać bardziej sytuacji. W końcu żyjemy tutaj razem i nie raz będziemy się widzieć, rozmawiać, spotykać na uroczystościach. Robienie sobie na złość i wojny personalne spowodują jedynie niechęć do samej Sarmacji i stron zwaśnionych, oraz nowych co będą się temu przyglądać.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło. Starszy Szeregowy żandarmerii wojskowej w KWS, Redaktor "Krzywego Kowadła", Poseł w Wielkim Sejmie. Właściciel Niezależnej agencji mediów.
Wicemarszałek Sejmu 6003560 Mój nr. GG Masz temat? Pisz.

Postprzez anglov 27 maja 2017, o 18:58

Hugo napisał(a):To ja bardzo bym prosił, żeby WKW dostrzegał także podobne rzeczy na swoim podwórku. Zwracanie się do mnie "towarzyszu" jest już ok?

Dostrzegamy. Niestety.

Sławomir Wikidajło napisał(a):Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie by sobie robić na złość. Gdy ktoś poczuł się urażony, to są zapewne cywilizowane metody zadośćuczynienia. A oddawanie tym samym, by poczuć się lepiej nie jest metodą. Przemoc rodzi przemoc a chyba wszyscy chcą wyjść z tego impasu i nie zaogniać bardziej sytuacji. W końcu żyjemy tutaj razem i nie raz będziemy się widzieć, rozmawiać, spotykać na uroczystościach. Robienie sobie na złość i wojny personalne spowodują jedynie niechęć do samej Sarmacji i stron zwaśnionych, oraz nowych co będą się temu przyglądać.

Nie, nie jest. Tak samo jak nie jest w porządku robienie kariery politycznej na atakowaniu, wyszydzaniu Króla Teutonii. A to też miało miejsce w niedalekiej przeszłości. A proszę wierzyć – każdy ma granice.

Przemoc rodzi przemoc. To prawda. Dlatego nie czekam biernie, na to, jak to się rozniesie. Jest to dla mnie niepojęte i odrażające, że Markiz Księstwa Sarmacji, ze zwyczajowym tytułem królewskim, przemawiający ponownie w imieniu Królestwa Baridasu (z którym uważam, iż ogólnie mamy wiele wspólnych interesów), może się zachowywać w sposób tak niegodny, wręcz antyksiążęcy, przyjmując za chwilę odeń kolejną nobilitację.

Dobrze rozumiem, że ten akt woli może być kontrowersyjny. Nie mam zamiaru też nikogo zmuszać do przyjmowania mej woli jako własną. Jednakże, będąc pobłażliwy na naprawdę wiele małych rzeczy ujmujących godności – na pewne zachowania jestem zobowiązany powiedzieć „nie” z całą stanowczością.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Sławomir Wikidajło 27 maja 2017, o 19:22

Rozumiem rozgoryczenie JKW. Za nie godne zachowanie będąc na zaszczytnym stanowisku jak można nazwać tak Barona, hrabiego itp. Powinna być degradacja. Skoro ktoś nie umie się zachować i dostosować, to nie powinien piastować tego stanowiska.

Jak mówi powiedzenie "gdy wchodzi się między wrony..." Powinno się przestrzegać prawa i ogólnie przyjętych zasad.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło. Starszy Szeregowy żandarmerii wojskowej w KWS, Redaktor "Krzywego Kowadła", Poseł w Wielkim Sejmie. Właściciel Niezależnej agencji mediów.
Wicemarszałek Sejmu 6003560 Mój nr. GG Masz temat? Pisz.

Postprzez ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ 27 maja 2017, o 22:32

Dobry wieczór,

To ja bardzo bym prosił, żeby WKW dostrzegał także podobne rzeczy na swoim podwórku. Zwracanie się do mnie "towarzyszu" jest już ok?

A co w tym jest niestosownego? Nie znajdowaliśmy się w Baridasie, nie byłem więc zobligowany do używania monarchofaszystowskiej tytulatury jakimikolwiek przepisami. Ze względów ideologicznych zazwyczaj nie stosuję kojarzących mi się ze zbrodniczym systemem zwrotów. Nie był to więc żaden atak wymierzony bezpośrednio w Księcia Sarmacji. Niemniej nie chcę po raz kolejny słuchać, jak bardzo jestem buńczuczny, dlatego też z przyjemnością uczynię dla Waszej Książęcej Mości wyjątek.

Głównym uciskiem ze strony księcia miało być wydalenie Sukcesa

Jego Książęcej Mości Torkana Ingawaara-Arpeda-Svobody y de Ebruz. Jeśli już bawimy się w śmieszną, monarchofaszystowską konwecję, to chociaż zachowajmy jakąś symetrię.

proszę mi teraz nie odpisywać, że za czyjeś - jego - słowa nie odpowiadacie.

Pomimo pełnienia przeze mnie funkcji Premiera Rządu Królewskiego, moja obecna wizyta w Księstwie ma charakter całkowicie prywatny. Sam odpowiadam za swoje słowa, więc bardzo proszę nie mieszać w to żadnych innych podmiotów. Korzystam dokładnie z tej samej możliwości, z jakiej korzystał były Kanclerz i Marszałek Dworu Waszej Książęcej Mości, tow. Robert von Thorn, udzielając się na dreamlandzkim forum. Ja jednak - w przeciwieństwie do wyżej wspomnianego - nie łamię tutejszego prawa i nie przynoszę wstydu własnemu krajowi poprzez obrażanie innych użytkowników forum. Wtedy nie uznał WXM zachowania swojego podwładnego za niewłaściwe, więc myślę, że tym bardziej moje takim nie jest.

Natomiast Tobie, Andrzeju, z całego serca dziękuję za ten akt. To wiele dla mnie znaczy.
Ceterum censeo Teutoniam liberandam esse.

Torkan Ingawaar (ᑐᕐᑳᓐ ᐃᖓᕚᕐ)
Dziekan wydziału skytyistyki Almersko-Złotogrodzkiego Uniwersytetu Lingwistycznego
Królestwo Teutonii

Postprzez Roland 27 maja 2017, o 23:34

Panie Torkan, czy ma pan zgodę na posługiwanie się tytułem innej mikronacji, bo jeśli nie to o symetrii mowy być nie może :) Tuszę, że Król Teutoni ponownie stanie w obronie książęcego majestatu z równą gorliwością.
(—) Roland hr. Heach-Romański,
Główny Architekt Konsulatu, były funkcjonariusz,
płodny artysta, a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kościół Diuczej Wiary

Postprzez anglov 28 maja 2017, o 04:30

Sławomir Wikidajło napisał(a):Rozumiem rozgoryczenie JKW. Za nie godne zachowanie będąc na zaszczytnym stanowisku jak można nazwać tak Barona, hrabiego itp. Powinna być degradacja. Skoro ktoś nie umie się zachować i dostosować, to nie powinien piastować tego stanowiska.

Niestety, jest to daleko bardziej skomplikowany problem – dość mocno z podstawowych założeń się biorący. Proszę wybaczyć, że nie odniosę się do tego w tej chwili, jednakże dziękuję Ci za zrozumienie. To ważne.

A co w tym jest niestosownego? Nie znajdowaliśmy się w Baridasie, nie byłem więc zobligowany do używania monarchofaszystowskiej tytulatury jakimikolwiek przepisami. Ze względów ideologicznych zazwyczaj nie stosuję kojarzących mi się ze zbrodniczym systemem zwrotów. Nie był to więc żaden atak wymierzony bezpośrednio w Księcia Sarmacji. Niemniej nie chcę po raz kolejny słuchać, jak bardzo jestem buńczuczny, dlatego też z przyjemnością uczynię dla Waszej Książęcej Mości wyjątek.

Jesteśmy w Księstwie Sarmacji, państwie wirtualnym o ustroju monarchii. Podobnie zresztą jak Teutonia. To, że prawo nie nakazuje stosować odpowiedniej tytulatury i nie jesteś do tego „zobligowany” nie oznacza, że pewne sformułowania są zwyczajnie niegrzeczne i nieprzystające do naszego społeczeństwa. Zwracanie się do Księcia per „towarzysz” czy „obywatel”, świadczą wyłącznie o braku zachowań elementarnych zasad kultury, obowiązującej w naszym społeczeństwie. Bo o ich nieznajomości nie może być mowy.

Wyrazem braku ogłady jest też „łaskawe robienie wyjątków” dla Księcia Sarmacji, który do Ciebie wyciągnął dłoń, doceniając to, że mimo iż w Sarmacji nie jesteś, pracujesz dla Teutonii. Jak na przemówieniu rocznicowym wspomniałem – doskonale wiem, ze nie jest to rozwiązanie problemów. Doskonale rozumiem powody dla których odczuwasz rozgoryczenie. I doskonale rozumiem powody, dla których Książę Sarmacji, jest wobec Ciebie ostrożny. Wiem, co też boli i budzi obawy innych obywateli Sarmacji. Nie jesteś w centrum świata – trochę pokory.

Jego Książęcej Mości Torkana Ingawaara-Arpeda-Svobody y de Ebruz. Jeśli już bawimy się w śmieszną, monarchofaszystowską konwecję, to chociaż zachowajmy jakąś symetrię.

Niezależnie, jakie funkcje nosisz gdzie indziej, jesteśmy w Teutonii, w Sarmacji. I choć relacje z innymi mikronacjami istnieją, nie ma wśród nich silnych zasad wyłączności i uznawalności. W Sarmacji jesteś przywróconym z wydalenia cudzoziemcem, bez tytuła i bez grosza. Masz dokonania dla Teutonii, pochodzące z czasów wydalenia. Masz odznaczenia, otrzymane przed wydaleniem. I tym właśnie jesteś w Sarmacji. Tego rodzaju symetria tu nie zachodzi.

Pomimo pełnienia przeze mnie funkcji Premiera Rządu Królewskiego, moja obecna wizyta w Księstwie ma charakter całkowicie prywatny. Sam odpowiadam za swoje słowa, więc bardzo proszę nie mieszać w to żadnych innych podmiotów. Korzystam dokładnie z tej samej możliwości, z jakiej korzystał były Kanclerz i Marszałek Dworu Waszej Książęcej Mości, tow. Robert von Thorn, udzielając się na dreamlandzkim forum. Ja jednak - w przeciwieństwie do wyżej wspomnianego - nie łamię tutejszego prawa i nie przynoszę wstydu własnemu krajowi poprzez obrażanie innych użytkowników forum. Wtedy nie uznał WXM zachowania swojego podwładnego za niewłaściwe, więc myślę, że tym bardziej moje takim nie jest.

Masz w sobie mnóstwo żalu. Raz jeszcze przypominam – nie tylko Ty. Pamiętaj, że osoba, do której się zwracasz, uniosła się ponad ten żal. Ty go wylewasz. Dlaczego? Jaki ma to cel? Czy w taki sposób zamierzasz się udzielać „dla Teutonii”? Proszę jednak – nie mieszajmy w to dodatkowo Roberta von Thorna i innych osób. Nie rozszerzajmy spektrum konfliktu.

Przepraszam.

Torkanie, przepraszam że te słowa mają charakter publiczny. Doskonale wiem, że ta rozmowa dużo lepiej by przebiegłą prywatnie. I wiem, że pewnie jeszcze niejedną taką przeprowadzimy.

Wasza Książęca Mość, przepraszam, że na forum Królestwa Teutonii spotyka się WKM z nieprzyjemnymi słowami i jednocześnie proszę o wyrozumiałość. Wierzę, że jest to jednorazowy incydent.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Następna strona

Powrót do Zamek Królewski [Úr Kongburg]