Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Język teutoński

W tym dziale Namiestnik Królestwa, a także Lord Koadiutor poruszają wszelkie sprawy począwszy od tych najmniejszych a na najważniejszych skończywszy.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Język teutoński

Postprzez Juarez 26 sty 2017, o 20:43

Úren Teutonen!

Jestem z Wami już kilka ładnych miesięcy nie licząc pewnych przerw i zauważyłem pewne zaniedbanie dotyczące elementu dość ważnego dla każdej społeczności. Mianowicie moją uwagę przykuwa zaniedbanie języka teutońskiego. Po odejściu Vlada chyba nikt nie podjął się nawet nie rozwoju, ale choćby pielęgnacji mowy teutońskiej. Lord Lingwista to już tylko legenda, słownik nie jest uzupełniany, brak jakichkolwiek reform, brak dalszej wizji. Jednym słowem kaszana. Osobiście staram się co jakiś czas używać pewnych zwrotów lub wyrazów teutońskich, lecz poza mną już nikt chyba tego nie robi. Teutonia to kraj dumny. Ze swej historii, ze swojego dziedzictwa. Język to też jest dziedzictwo i to bardzo piękne dziedzictwo, którym uraczył Nas nasz rodak. Czy nie należy więc o nie dbać? Czy nie przeszkadza Wam obecna sytuacja naszej mowy, jakby to nazwać, ojczystej?

Liczę na gorącą debatę. :)
Obrazek
Książę Monderii, Przywódca Thornmáku, Redaktor Naczelny Gazety Teutońskiej.
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Re: Język teutoński

Postprzez AJ Piastowski 26 sty 2017, o 20:52

No raczej, ale potrzeba nam przewodnika. Baaa jeśli tylko czujesz się na siłach to działaj jako Lord Lingwista, myślę że nikt nie będzie miał nic przeciwko, a Vlad pewnie chętnie Ci pomoże.

Fajnie, że przemycasz teutońskie słowa. Może faktycznie dobrze byłoby trochę więcej ich używać, tylko że nie każdemu się chce przysiąść i zastanowić jak dany wyraz, lub zdanie powinno poprawnie brzmieć. Przyznam, że ja w tej materii też jestem dość leniwy. Dlatego przydałby się Lord Lingwista, który mógłby służyć swoją radą ;)
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Juarez 26 sty 2017, o 21:06

Najpierw chciałbym poznać zdanie całej Teutonii na temat języka, bo jak na razie to mam wrażenie, że taka próżnia większości odpowiada.
Obrazek
Książę Monderii, Przywódca Thornmáku, Redaktor Naczelny Gazety Teutońskiej.
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez OvS 26 sty 2017, o 21:56

Nikomu chyba nie odpowiada, ale jest taki error, że nie ma nikogo, kto miałby chęci i przede wszystkim umiejętności, by za to się wziąć.
Otto hrabia von Spee-Asketil
Dyrektor Głosu Pustego ds. Szkalowania, Hucpiarz

Postprzez Roland 27 sty 2017, o 12:29

Jest taka zasada mikronacyjna. Po Vladzie nie bierze się ani inicjatyw, ani chłopców. Vlad ma to do siebie, że jak już coś robi, to robi to ambitnie. Kontynuacja dzieła nie swojej wizji, bez "czucia" idei jaka temu dziełu przyświecała jest trudna. Mnie np.: zawsze język teutoński odrzucał. Nie tyle jako sam język teutoński, ale jako twór językowy oparty na języku niemieckim. Po prostu mam awersję.
(—) Roland hr. Heach-Romański,
Główny Architekt Konsulatu, były funkcjonariusz,
płodny artysta, a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kościół Diuczej Wiary

Postprzez anglov 12 lut 2017, o 19:22

Drodzy,

dzięki zgodzie JKW Piotra II Grzegorza, wicekróla Baridasu, słownik polsko-teutońsko-baridajski przeszedł pod moją techniczną opiekę i jest obecnie dostępny na http://slownik.sarmacja.org

Co więcej, dzięki płodności twórczej Torkana Ingawaara, słownik ten zapełnia się nieustannie nowym słownictwem! Chociażby, nazwami miesięcy. Na przykład: luty.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez VAT 13 lut 2017, o 08:54

anglov napisał(a):Co więcej, dzięki płodności twórczej Torkana Ingawaara, słownik ten zapełnia się nieustannie nowym słownictwem! Chociażby, nazwami miesięcy. Na przykład: luty.

Cóż można rzecz, jeśli nie powtórzyć po raz wtóry: Wando! Dziękujemy Ci za Torkana Ingawaara; dziękujemy, że każdego dnia możemy go gościć w Teutonii i chronić (niczym najwartościowszy klejnot) przed obślizgłymi łapami naszych zaciekłych wrogów i prosimy byś pomógł nam ich rychło rozgromić, a JKM Torkan mógł w chwale wrócić tam, gdzie jego miejsce!
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste

Obrazek
Trybunał Koronny
Królestwo Teutonii

Postprzez IUdR 22 maja 2017, o 14:38

To ja odkopię, bo to bardzo fajny temat. Czy Torkan nadal uzupełnia? Lista wgranych słówek zdaje się już nie rosnąć. Czy po prostu jestem głupi? xd
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez anglov 22 maja 2017, o 17:48

IUdR napisał(a):To ja odkopię, bo to bardzo fajny temat. Czy Torkan nadal uzupełnia? Lista wgranych słówek zdaje się już nie rosnąć. Czy po prostu jestem głupi? xd

Raz na jakiś czas słówka są wrzucane :) Wiecie – jakby nie patrzeć obecnie Torkan ma też zadania za granicą :) Cały czas liczę, że zostanie sporządzony raport co w słowniku przybyło, bo jednak – przyrost znaczący.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Powrót do Zamek Królewski [Úr Kongburg]