Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Nowa polityka finansowa KT — projekt, konsultacje

W tym dziale Królowa porusza wszelkie sprawy począwszy od tych najmniejszych a na najważniejszych skończywszy. Tu też Królowa udziela audiencji.

Nowa polityka finansowa KT — projekt, konsultacje

Postprzez Albert 18 lut 2016, o 14:26

Drodzy obywatele!

Polityka finansowa działa i funkcjonuje dobrze, przynosząc zyski... tzn. działała. Centrala postanowiła zmienić Ustawę o finansach publicznych, całkowicie wywracając wszystko do góry nogami. Co właściwie uległo zmianie?
  • Subwencje wzrosły z ok. 70k libertów do ok. 100k libertów;
  • Subwencje można otrzymać wtedy, gdy na wszystkich rachunkach należących do samorządu znajduje się maksymalnie 400 000 lt.
Przedstawiam mój, nieskomplikowany projekt polityki finansowej KT:

PROJEKT

Na początek kilka liczb:
  • Obecnie na kontach Królestwa znajduje się ok. 2 400 000 lt.
  • Przychód w miesiącu styczniu wyniósł 60 535,55 lt, natomiast gdybyśmy odjęli wpływy z subwencji, zakończylibyśmy miesiąc na minusie w wysokości 15 964,45 lt.

Jaka jest więc moja propozycja? Nie jest to nic nowego, wyrachowanego. Proponuję pozostawienie obecnego stanu rzeczy. Dlaczego? Jak już wspomniałem, gdybyśmy odjęli wpływy z subwencji w miesiącu styczniu, zakończylibyśmy go na minusie ok. 15k libertów. Czy to dużo? Oczywiście, że nie. Celem Rządu jest sprawienie, aby góry pieniędzy na kontach samorządów zaczęły topnieć — nie dopuszczę do tego, aby stało się to w sposób sztuczny, czy to przez nagłe wypłacanie szalonych zasiłków, chorych wynagrodzeń, refundację każdej rzeczy, czy po prostu rozdanie wszystkiego obywatelom. Proponuję stopniowe, kontrolowane, comiesięczne obniżanie stanu konta prowincji. Zakładając, że wpływy i wydatki będą podobne jak w styczniu, przeanalizujmy, po jakim czasie dojdziemy do granicy 400 000 libertów.

2 mln/15k = 133 miesięcy = 11 lat
No... może przyśpieszmy ten proces. Załóżmy, że podniesiemy wynagrodzenia, dotacje, pogrzebiemy w podatkach i będziemy na, załóżmy, comiesięcznym minusie w wysokości 60k.

2 mln/60k = 33 miesiące
Czy to nie wygląda dobrze? Podniesiemy wynagrodzenia, stwarzając bardziej atrakcyjne warunki pracy, zwiększymy dotację dla GT... czyli wszystko w interesie obywateli, racja?

Zapytacie: Panie! Ale co po tych 33 miesiącach?! Przecież na koncie będziemy mieli już tylko 400 tysięcy! Teutonia bankrut! No... nie do końca. Zapomnieliście już o subwencjach? Kiedy spadniemy do 400k, zaczniemy otrzymywać subwencje, wychodząc na niezły plus. A kiedy dzięki temu znowu będziemy mieli więcej niż 400k, nastąpi miesiąc na minusie i ponownie spadniemy poniżej granicy, raz jeszcze otrzymując subwencje — w związku z tym, utrzymamy się na poziomie tych powtarzanych już wielokrotnie czterystu tysięcy... Teutończycy zadowoleni, Centrala zadowolona... pięknie, prawda?

Na koniec przedstawię jeszcze raz plusy tego rozwiązania, specjalnie dla osób lubiących miłe dla oka listy:
  • Brak konieczności wywracania całej gospodarki do góry nogami, rozdawania pieniędzy, refundowania wszystkiego;
  • Prostota, łatwość, brak konieczności tworzenia nowych ustaw, etc.;
  • Możliwość bezproblemowych podwyżek pensji, premii.

Projekt konsultowałem już z kilkoma osobami, m.in. Rolandem Heachem, czy Anglau Tristorą, którzy wyrazili aprobatę wobec mojego pomysłu. Liczę na konstruktywne uwagi i opinie. Konkretne sumy, o jakie mam zamiar zwiększyć wynagrodzenia, dotacje, etc., zostaną podane po aprobacie projektu przez ogół, ale nie będzie to nic szalonego — chcemy minus w granicach tych 40-70k, a nie 150k.

(—) Albert hrabia Felimi-Liderski,
Lord Koadiutor.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski

Re: Nowa polityka finansowa KT — projekt, konsultacje

Postprzez Cudzoziemiec 1 18 lut 2016, o 14:54

Albert napisał(a):Polityka finansowa działa i funkcjonuje dobrze, przynosząc zyski...

Obrazek

Oczywiście tu słowo "miasto" należy zastąpić słowem "prowincja", czy też po prostu "samorząd".

Fatalnym w skutkach staje się błąd uważania, że samorząd — czy to na szczeblu regionu, czy na szczeblu miasta — musi przynosić zyski. Zyski komu? Udziałowcom? A kto jest jego udziałowcem, jeśli nie jego mieszkańcy? Czego najczęściej oczekują udziałowcy? Dystrybucji zysku, lub też jego reinwestycji. Pytanie najważniejsze: na cholerę samorządowi w Sarmacji 2 duże bańki odłożone na koncie?

I pytania kolejne, równie ważne: Czemu to służy? Przed czym zabezpiecza? Jaki z tego zysk mają udziałowcy danego samorządu? Czy ten pieniądz daje zysk? Czy mieszkaniec Srebrnego Rogu zyskuje na tym, że władze jego samorządu kitrają w sejfach 2 wielkie bańki bezwartościowego hajsiwa?

Proszę też mnie nie zrozumieć źle — pytania te zadaję jako działacz realny samorządu. Udzielam się, komentuję, śledzę wydarzenia. Czy chciałbym by moje miasto miało odpowiednio 2 duże bańki na plusie i trzymało je w bliżej nie określonym celu? Nie chciałbym. Z dwóch powodów. W wyniku inflacji kasa ta traci wartość. I drugi, ważniejszy, to fakt, że kasa leżąca na samorządowych kontach nie pracuje na rzecz tego samorządu.

Czy można w warunkach Sarmacji wykorzystać grubą samorządową kasę narracyjnie?! Ależ można, i to zajebiście można! Jak? Proste — dogadać się z diukiem Zombiakovem z KKS, by użyczył skryptu, który stworzył do prowadzenia wirtualnych inwestycji — budów. I zaplanować narracyjnie wielki "plan pięcioletni" w Teutonii. Budowę dworców, budowę szkół, budowę lotniska, budowę kolei, dróg, stoczni, portu i Wanda jeden wie czego jeszcze. Można też zbudować plażę, marinę, albo zaorać pola i zasiać na nich marichuaninę skrzyżowaną z amelinium. Można wszystko, co się tylko chce.

Nie namawiam Was do tego. Nie wymuszam, jako bezduszny Kanclerz, byście kasę, którą, w wyniku źle prowadzonej centralnej polityki finansowej, zgromadziliście. Nie. Ja Wam chcę pokazać, że to co dziś macie, te dwie duże bańki, mają przezajebistą wartość narracyjną. A to właśnie narracja, umiejętna, ciekawa, intrygująca, napędza aktywność w państwie wirtualnym. Nie wybory do Sejmu, nie pozwy jednego na drugiego, nie ciągnące się odwołania od wyroków i decyzji. Nie. To narracja jest krwiobiegiem kraju wirtualnego, i jeśli ona toczy się wartko, to reszta przychodzi sama — ludzie, ich pomysły, interakcja, hype, hype, hype, nakręcanie się. Kasa, którą macie na koncie, możecie, i powinniście, wykorzystać by wielkie koło zamachowe teutońskiej narracji puścić w ruch. Zrobić rzecz, której nie robią inni. Pokazać, że oprócz kombinowania jak kasę schować, jest jeszcze druga strona medalu — jak kasę przekuć na sukces.

Ale to jest decyzja Wasza i Waszych władz. Rząd nic tu nie może, a i nie chce. Dziś nie występuję tu jako szef Rady Ministrów, ale jako RCA. Facet, który wszedł w 2 połowę swojego realnego życia, trochę w mikronacjach widział, coś tam w nich zrobił, i wie co działa, a co nie. Nie zadziała na dłuższą metę kitranie kasy. Nie jesteście zagrożeni, że nagle jej Wam na coś zabraknie — bo na co by miało?! Jeśli by się zdarzyła taka sytuacja, że nagle wydatki są większe, bo idzie święto — są dotacje! Od tego jest RM by Wam pomagać. Nie jest dobrą drogą chowanie kasiory po chlewach bo akurat do pałacu RM w Srebrnym Rogu jedzie kanclerska limuzyna... i nie daj Wando wyjmie Kanclerz łapę i kasę zabierze. Nie nie nie. Nie wiem skąd się bierze takie przekonanie.

Samorząd to nie firma. Miasto to nie firma. Stan konta samorządu w ujęciu miesięcznych wydatków i przychodów winien oscylować wokół zera. Nie wokół 2 mln, czy nawet 400 tysięcy. Samorząd winien prowadzić taką politykę finansową by zapewnić dochody, które pokryją wydatki. Inwestycje zaś można planować i finansować analogicznie do reala — z pożyczek celowych, dotacji, programów pomocowych. Powiecie, że dziś ich nie ma. Pewnie, że nie ma. Po co mają być, jak samorządy pospołu trzymają pokitrane w sumie 1/4 kasy będącej w obiegu. To Wy powinniście dotować rząd, a nie rząd Was. To Wy macie kasę, nie Rada Ministrów. RM stara się budżet równoważyć. Dostajecie o tym informacje. Wiecie jak to działa. Na koniec kadencji nadwyżkę kasy RM spali. Bo leżąca kasa nic nikomu nie daje. Szkodliwe jest wręcz gdy 1/4 kasy będącej w obiegu znajduje cię na kontach, które nie podlegają opodatkowaniu. To szkodzi Wam, to szkodzi Państwu, to szkodzi Obywatelom i Mieszkańcom.

Samorząd to nie firma. Nie musi przynosić zysków.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Albert 18 lut 2016, o 15:04

Czy chciałbym by moje miasto miało odpowiednio 2 duże bańki na plusie i trzymało je w bliżej nie określonym celu? Nie chciałbym.

Dlatego pieniądze, wg. projektu, pójdą prosto do kieszeni obywateli, którym się coś chce i po czasie saldo stopnieje :)

Pozdrawiam i dziękuję za troskę,

Postprzez Cudzoziemiec 1 18 lut 2016, o 15:07

Albert napisał(a):Dlatego pieniądze, wg. projektu, pójdą prosto do kieszeni obywateli, którym się coś chce i po czasie saldo stopnieje :)

Ale proszę mi wybaczyć, wg którego projektu? Bo jeśli według tego co wyżej to tam zarysował Pan jedynie plan jak kasę zachować i stopniowo z niej schodzić. Tam nie ma planu wydatków. Będą podwyżki — super! Jak one wpłyną na zwiększoną atrakcyjność KT jako samorządu? Nijak. Jak to, że ktoś dostanie więcej kasy sprawi, że druga osoba tu przyjdzie i powie "wow, jak fajnie, też się pobawię"? Nijak.

O tym mówię.

Smutne jest, że z całej wypowiedzi wycina Pan jedno najmniej istotne zdanie... Rozumiem, że gadam tak trochę do ściany, trudno, niemniej Pan jest odpowiedzialny za rozwój KT, to co Pan jednak proponuje to niestety regres.

Postprzez Albert 18 lut 2016, o 15:11

Tak, planu wydatków nie ma :) Przedstawiłem zarys, czekam na opinie Teutończyków. A odnośnie atrakcyjności KT — bardzo chętnie sfinansowałbym projekty, o których tak radośnie mówi Pan w swoim poście, podając za przykład skrypt diuka Zombiakowa. Pomysł jest, świetnie, bardzo dziękuję. Teraz proszę o ludzi, którym się chce :)

Pozdrawiam,

Postprzez Roland 18 lut 2016, o 16:36

Oczywiście propozycję nadal popieram. Szalone wydawanie pieniędzy, bo tak by sobie życzyła centrala jest złe, smutne i niezbyt roztropne. Ja świetnie pamiętam czasy, kiedy Teutonia była bankrutem. Świetnie pamiętam czasy, kiedy musiała zaciągać kredyty u Rady Ministrów. Pamiętam też krytykę tych decyzji i próby dowodzenia, jakoby te środki zostały wykorzystane ze stratą dla centrali.

Mamy przykre doświadczenia finansowe i zapewniam, że nie upatrujemy swojej stabilności finansowej w gwarancjach Rady Ministrów, jakiejkolwiek. Nauczyliśmy się, na przestrzeni lat, że jeśli chcemy być płynni finansowo i żyć spokojnie, to musimy być zaradni i samowystarczalni. Tutaj bardzo, ale to bardzo popieram projekt LK.

Odrębną sprawą jest rozważenie pewnego rodzaju "rozluźnienia" ryzów fiskalnych wobec nowych obywateli teutońskich. Dbanie o konkurencyjność wobec innych samorządów jest w naszym interesie. Poza tym w Teutonii funkcjonują mechanizmy, które pomagają w wydatkowaniu środków na inwestycję. Można wnosić o dotację na przeprowadzenie inicjatyw. Wcale nie małą, dla jednorazowego wydarzenia.

Zainteresowanie powyższą możliwością jest niewielkie. W ramach obecnego systemu należałoby podjąć kroki w celu jego odbiurokratyzowania. Obserwuję, że niektóre z moich własnych rozwiązań stały się papierologicznie uciążliwe, a nie o to tu chodzi. Zachowując obecne zasady, zmieniając nieco ich stronę techniczną jak najbardziej uda nam się zachować satysfakcjonujący stan finansów na kilka lat!

I rozumiem, że pan Kanclerz jest w tym temacie rozczarowany, bo liczył zapewne, że w obliczu reformy subwencji samorządy takie jak Teutonia panicznie rzucą się do wydawania libertów, aby tylko "załapać się" na subwencję. Otóż, nie będzie tak.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Cudzoziemiec 1 18 lut 2016, o 16:40

No więc poproszę o jeden link, który wskaże moją jakąkolwiek wypowiedź sugerujące, że samorządy mają natychmiast wydawać swoją kasę.

Jeśli się nie uda to proszę czytać ze zrozumieniem. A wówczas na pewno porozumienie będzie łatwiejsze.

Postprzez Roland 18 lut 2016, o 16:47

Ja o intencji ustawy jaką pan kanclerz Sejmowi przedłożył, a nie o pijackich pokrzykiwaniach na ulicach Srebrnego Rogu, które w godzinach porannych bywają troszeczkę irytujące. ;)
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Aleksander Damian 18 lut 2016, o 17:01

W pełni popieram zarys projektu. Naszą siłą jest racjonalne wydawanie każdego liberta. Władza na górze się zmienia i ma różne raz zwariowane raz realne pomysły na "uzdrowienie" finansów publicznych. Ale my jako naród Teutoński powinniśmy naszego ciężko wypracowanego dorobku. Lordzie czekamy z niecierpliwością ma projekt.
por. Aleksander Damian markiz von Thorn-Chojnacki herbu Illuminatos
Herold Rodu Dom von Thorn

Postprzez Hetman_Gotfryd 18 lut 2016, o 20:38

Trudna spraw bo przyznam się że wrażenie na mnie zrobiła wypowiedz Kanclerza, o sposobie wykorzystania zgromadzonych środków finansowych . A zarazem pomysł Lorda Koadiutora o skutecznym zmniejszeniu nadwyżki tej samej kwoty. Ale tak na bieżąco to bardziej przypada mi do gustu koncepcja nakreślona przez RCA, to się bardziej może przyjąć u nas niż, wpompowanie kasy w obywateli. Sam mam taki dylemat że zgromadzone środki na kocie leżą i nic z nich nie mam; oprócz miejsca w rankingu.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Następna strona