Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Konsultacje] Polityka finansowa Królestwa Teutonii

W tym dziale Królowa porusza wszelkie sprawy począwszy od tych najmniejszych a na najważniejszych skończywszy. Tu też Królowa udziela audiencji.

[Konsultacje] Polityka finansowa Królestwa Teutonii

Postprzez Albert 7 sty 2016, o 19:23

Drodzy obywatele!

Przedstawiam plan budżetowy Królestwa Teutonii. Wpływy mogą i będą zmienne — w tej chwili bazuję na miesiącu grudniu i z moich obserwacji wynika, że częściej zmieniać się to będzie na naszą korzyść, z racji całkiem wysokiej aktywności w KT, co świadczy o wyższych subwencjach. Wydatki są stałe, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 7 Rozporządzenia Lorda Koadiutora nr 1/2016 o trybie i zasadach określania wysokości wynagrodzeń, ale tu, podobnie jak przy wpływach, zmienić się to może jedynie na korzyść budżetu KT. Przedstawiam więc schemat wpływów i wydatków, jak już wspomniałem, dość pesymistyczny:

Wpływy:
  1. Subwencje: ok. 70 000 lt
  2. Podatki inne: ok. 40 000 lt
  3. Podatki od tantiem, industrializacji, zup: ok. 20 000 lt

Wydatki:
  1. Wynagrodzenia: ok. 70 000 lt
  2. Gazeta Teutońska: 40 000 lt

Założenie dysponowania budżetem jest proste. Otrzymujemy określone wpływy z podatków, subwencji, etc. Zadaniem Lorda Ekonoma jest dokładne obliczenie tychże wpływów, a następnie wypłacenie wynagrodzeń oraz dotacji dla GT. Następnie suma, która zostanie, zostaje rozdysponowana w następujący sposób:

Fundusz Kulturowy(dotacje, konkursy, inicjatywy, etc.) — 60%
Fundusz Socjalno-Aktywnościowy (zasiłki socjalne, premie) — 40%

Jeśli więc wziąć pod uwagę pokazany przeze mnie powyżej bilans, zostaje nam do podziału 20 000 lt:

Fundusz Kulturowy — 12 000 lt
Fundusz Socjalno-Aktywnościowy — 8 000 lt

Jak widać — nie jest to zbyt imponujący zastrzyk gotówki. Teoretycznie — nie ma czym się przejmować, mamy przecież po coś te dwa miliony na koncie głównym! Bardzo chciałbym jednak, żeby ta góra libertów nie topniała, a raczej rosła w siłę. Musimy założyć, że raz w miesiącu trzeba będzie wypłacić chociaż jednej osobie zasiłek socjalny, a być może także wspomóc kogoś dotacją. W związku z tym, złożyłem w Senacie projekt, którego główną ideą ma być delikatne, bo o 0,5%, podniesie podatku od osób aktywnych. Zakładając te zmiany oraz to, że jak wspomniałem we wstępie, wpływy powinny być wyższe niż te przedstawione przeze mnie w schemacie, mielibyśmy całkiem stabilną politykę finansową, dzięki której nie musielibyśmy podbierać libertów z głównego budżetu.

Proszę Was o opinie, propozycje, gdyż to przede wszystkim Wasze pieniądze.

(—) Albert hrabia Felimi-Liderski,
Lord Koadiutor.
(–) Albert diuk Felimi-Liderski
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: [Konsultacje] Polityka finansowa Królestwa Teutonii

Postprzez Roland 7 sty 2016, o 20:27

Budżetem trzeba dysponować rozsądnie. Rozsądnie, to znaczy w taki sposób by mieć nad nim pełną i przemyślaną kontrolę. Proponowałbym przyjąć pewien próg fiskalny odnośnie konta głównego poniżej którego nie można by wydatkować zgromadzonych tam środków. W ten sposób uniknęlibyśmy ryzyka roztrwonienia (lub bankructwa).

Trzeba brać też poprawkę na to, że opłaca się inwestować w aktywność, bo ta rodzi większe wpływy. Słowem, w pierwszych miesiącach powinieneś być może wydawać więcej niż wpływa, by napędzić koniunkturę.

Co do reszty, jestem zwolennikiem takiego rozwiązanie, podobne stosowałem w swoich czasach :D
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii

Postprzez Marek 7 sty 2016, o 21:03

Tu sie zgadzam, jednak oba fundusze dofinansowałbym kwotą około 100 tys, co jednocześnie odpiszesz od konta głównego. Jednocześnie nie wydasz wszystkiego od razu. Znaczene środki są na koncie Rady co stanowi pewien zabezpieczenie.Jednak dyscyplina budżetowa sie przyda, określenie takiego progu do poziomu miliona z którego nie zejdziesz będzie odpowiednie.
(-) gen.bryg.Marek diuk von Thorn-Chojnacki (A7718)
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Albert 7 sty 2016, o 21:16

Dofinansowanie obu funduszy to faktycznie dobry pomysł, ale z pewnością nie w tak makabrycznych ilościach jak 100 000 lt. Dobra uwaga, przemyślę dokładne proporcje.

Odnośnie dolnej granicy budżetu: to też dobra uwaga, liczę na więcej tego typu! :)

Postprzez Cudzoziemiec 1 8 sty 2016, o 10:12

"mamy przecież po coś te dwa miliony na koncie głównym! Bardzo chciałbym jednak, żeby ta góra libertów nie topniała, a raczej rosła w siłę. "

Absolutnie nie rozumiem takiego toku myślenia. W jakim celu góra pieniędzy (które wobec tego nie pracują) ma rosnąć? Co to da Teutonii? Nic...

Pieniądz jest silny jak krąży, jest bez sensu jak leży.
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Albert 8 sty 2016, o 10:40

No tak, lepiej notować co miesiąc straty, żeby w końcu mieć na koncie okrągłe zero :)

Postprzez Cudzoziemiec 1 8 sty 2016, o 10:44

Albert napisał(a):No tak, lepiej notować co miesiąc straty, żeby w końcu mieć na koncie okrągłe zero :)

Bzdura. Nic takiego nie powiedziałem.

Napisałeś - że chcesz by góra kasy rosła. Ja zapytałem dlaczego, że to bez sensu. Odpowiedziałeś jak wyżej...

Proszę o odpowiedź - dlaczego góra kasy ma rosnąć? Jaki jest tego cel?

A odpowiadając na powyższe - nie, należy taką prowadzić politykę by była zrównoważona. Wydatki równały się wpływom. Jeśli zaś macie górkę pieniędzy to warto zastanowić się jak je spożytkować by w przyszłości przełożyły się na zwiększone comiesięczne wpływy! A nie na prześmiewcze odpowiedzi, które nic nie wnoszą.

Jaki jest cel trzymania na koncie prowincji ogromnych środków finansowych i ich dalsze zwiększanie?
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Albert 8 sty 2016, o 15:43

A na co prowincja może przeznaczać fundusze? Nie ma żadnych biznesów, możliwości, aby zainwestować. Oczywiście, możemy zacząć wypłacać każdemu pensje po 20 000 miesięcznie, ale w takim przypadku zwiastuję rychły deficyt budżetowy :)

Wydawać, tyle, co zarabiać — mówisz. I dokładnie tak będzie. Odnosisz się to napisanego przeze mnie sformułowania, które nie do końca oddaje moją wizję polityki finansowej KT. Cały dochód(wpływy odjąć wynagrodzenia i GT) idzie na dwa fundusze, które będą dysponowały tymi środkami na różne sposoby — dotacje, premie, zasiłki, etc. W efekcie, budżet KT wychodził będzie co miesiąc na równe zero. Chodzi po prostu o to, żeby nie być co miesiąc na minusie... nie muszę tłumaczyć, dlaczego?

Obawiam się, że podejrzewasz mnie także o politykę liczenia każdego grosza, żebyśmy tylko mieli więcej martwych libertów na koncie. Nie — tak nie jest. Nie mam zamiaru szczędzić grosza na aktywność, a w kwestii naszych dwóch milionów na głównym koncie — jeśli pojawią się jakieś alternatywy, może coś w stylu gospodarki ze Złotej Wolności, to wtedy będzie można przemyśleć zagospodarowanie tych środków, aby nie były martwe. Na ten moment nie widzi mi się jednak zwykłe roztrwonienie oszczędności prowincji, ażeby tylko weszły do obiegu. Bo nie ma na co ich wydać.

Postprzez anglov 9 sty 2016, o 00:22

Drogi Albercie,

niestety, RCA ma rację, chociaż oczywiście Ty też. Jeszcze jak kandydowałem na Lorda Koadiutora mówiłem – trzeba wyznaczyć sobie kwotę do jakiej budżet powinien dążyć w ujęciu rocznym.Nie ma sensu zbierać libertów „na ciężkie czasy”. Ciężkie czasy mamy tu i teraz, a ilość pieniędzy przewyższa miesięczne wydatki około piętnastokrotnie. Pytam – na cholerę?

I nie – nie należy więc bezmyślnie wyrzucać te pieniądze. Należy starać się by teraz przyrastały, aby w czasie wakacyjnych imprez (najpierw ogólnosarmackich, potem teutońskich) móc je wydać na ich porządną organizację z naszej strony, sensowne wynagrodzenia itp. A obecnie nie obawiać się ich wydać, jeśli pomoże to nam dodać prowincji aktywności.

Niektórzy pamiętają, jak krytykowałem Najwspanialszego Na Świecie Lorda Koadiutora, Rolanda Heacha, Który Miał Najlepsze Pomysły Gospodarcze, w materii żebrania od obywateli pieniędzy na obchody któregoś z naszych świąt. Mówiłem wtedy – na cholerę mam oddawać własne pieniądze, jak Teutonia ma na koncie 1,2 mln. libertów. Mówiono wtedy, że trzeba mieć zapas bo to, bo tamto. Obecnie mamy na koncie 2 mln. libertów. Ile to będzie jeszcze trwać?

Masz więc rację Albercie, pieniądze w obecnym okresie lekkiej ciszy i pustki, powinny przyrastać i się zbierać na koncie. Po to, ażeby w okresie wydatków móc je wydać. A w ujęciu prawdopodobnie rocznym, nasz budżet powinien starać się dążyć do jakiejś kwoty, będąc po drodze wydatkowany na sensowne rzeczy – i tu jest racja RCA. I to, co ja zawsze mówiłem.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez zbbrow 9 sty 2016, o 00:56

Spokojnie z 250k można przelać na te fundusze, przeznaczyć na nowych mieszkańców, konkursy czy nawet premie za aktywność na forum, dzięki której pieniądze poniekąd wrócą do prowincji. Przy takiej ilości gotówki spokojnie można małą część przeznaczyć na zbudowanie aktywności. 100,000 lt to nie jest makabryczna kwota... ;)
Zbyszko Gustolúpulo
zbbrow

Następna strona

Powrót do Zamek Królewski [Úr Kongburg]