Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Apel o zmianę Konstytucji

W tym dziale Namiestnik Królestwa, a także Lord Koadiutor poruszają wszelkie sprawy począwszy od tych najmniejszych a na najważniejszych skończywszy.

Moderator: Królestwo Teutonii: władze

Czy popierasz apel zawarty we wniosku

Ankieta wygasła 4 lis 2018, o 14:13

Tak
4
80%
Nie
1
20%
Nie mam zdania
0
Brak głosów

Liczba głosów : 5

Apel o zmianę Konstytucji

Postprzez anglov 27 paź 2018, o 22:27

Wasza Królewska i Arcyksiążęca Wysokość Regencie,

przed kilkoma dniami przyjęliśmy Nową Konstytucję autorstwa Waszej Królewskiej i Arcyksiążęcej Wysokości (bazującym na poprzedniej), z poprawkami diuka Vladimira von Lichtensteina. Pierwotny projekt zakładał kadencyjność Tronu Królewskiego. W związku z nim wprowadzono przepis artykułu 9 ust. 6.

Królowi, który objął urząd na podstawie niniejszej Konstytucji nie przysługuje tytuł Króla-Seniora.

W sytuacji kadencyjności, przepis był słusznie argumentowany inflacją tytułów seniorskich. Gdy jednak kadencyjność została zniesiona, przepis ten nie ma zastosowania, a wręcz odbiera istotnie znaczący tytuł seniorski dla przyszłych władców Teutonii.

Według nowej Konstytucji, która wejdzie w życie już za kilka dni, zmienić ją może wyłącznie Regent, za pomocą Dekretu. Wobec tego zwracam się z publiczną prośbą o poddanie pod obrady Senatu Dekretu o niniejszej treści:

Dekret Regenta
o zmianie Konstytucji

Art. 1.

W Konstytucji Królestwa Teutonii z dn. 25 października 2018 r., skreśla się art. 9 ust. 6 („Królowi, który objął urząd na podstawie niniejszej Konstytucji nie przysługuje tytuł Króla-Seniora”).

Art. 2

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jestem przekonany, że wyżej zaproponowany dekret winien wejść w życie jeszcze przed dokonaniem wyboru przez Zgromadzenie Elektorów.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Re: Apel o zmianę Konstytucji

Postprzez kaxiu 28 paź 2018, o 13:48

Wasza Królewska Wysokość,

Osobiście moim zdaniem - niezależnie od rezygnacji z kadencyjności - kierunek jest słuszny. Mamy 8 aktywnych osób, a na przestrzeni dłuższego czasu zapewne z 20. Już w KS są takie jaja, że czasami spiera się o jakieś bzdury kilku książąt seniorów. Gołym okiem widać, że nasz rynek przed hiperpodażą seniorów uratowała wyłącznie długa posługa WKW. Niezbyt widzę sens istnienia państwa, w którym co drugi obywatel jest Królem Seniorem.

To oczywiście moje zdanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowowybrany Król konstytucję zmienił. Ja sensu takiej zmiany nie widzę i już na etapie głosowania miałem świadomość tego, że przepis w projekcie pozostał.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez anglov 28 paź 2018, o 14:13

Utworzyłem w takim razie 7-dniową ankietę, w której zainteresowani Teutończycy będą mogli poprzeć bądź nie mój apel.
Andrzej Fryderyk
Król-senior Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez Hetman_Gotfryd 28 paź 2018, o 20:19

Oddałem głos w ankiecie; i nie będę udawał że popieram apel.
Gotfryd Slavik diuk de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Rada Nauki
Dobry Obywatel

Powrót do Zamek Królewski [Úr Kongburg]