Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Sejmik 08'18] Zmiana Konstytucji - obywatelstwo

Obrazek
Starosarmacja: Serwis internetowy  •  Manifest Oświeconego Monarchofaszyzmu  •  Pomoc finansowa  •  Dotacje  •  Praca w Starosarmacji  •  Sport
M O N A R C H O F A S Z Y Z M      T O       P R Z Y S Z Ł O Ś Ć       S A R M A C J I

[Sejmik 08'18] Zmiana Konstytucji - obywatelstwo

Postprzez Remigiusz L. 21 sie 2018, o 17:41

¡Compañeros!

Przedstawiam PT Delegatom nowelizację Konstytucji otwierającą drogę do zawierania przez Starosarmację umów o podwójnym obywatelstwie z innymi samorządami. Nie będę ukrywał, że, jeżeli Sejmik przyjmie tę nowelizację przed wyborem nowego Namiestnika, chciałbym na jej mocy podpisać jeszcze taką umowę ze Sclavinią. Chciałbym również zauważyć, dla osób, które mogą obawiać się takiego otwarcia w kontekście Sclavinii, że liberalne prawo Konsulatu nie będzie furtką do masowego nabywania starosarmackich obywatelstw przez mieszkańców innych samorządów. Poprawka bowiem uzależnia prawo do nabycia obywatelstwa STS od zamieszkiwania na terenie samorządu związanego z STS umową, a nie od posiadania obywatelstwa tegoż samorządu.

Art. 1 [Przepisy zmieniające]

W Konstytucji Starosarmacji, danej w Ferze w dniu 14 kwietnia 2016 r. (Dz.P. poz. 8421 z późn. zmianami) dokonuje się następujące zmiany:

1. Art. 3 ust. 1 ("Każdy obywatel Księstwa Sarmacji otrzymać obywatelstwo Starosarmacji może, jeno zamieszkiwać w niej musi co najmniej dwie niedziele.") przyjmuje brzmienie: Każdy obywatel Księstwa Sarmacji otrzymać obywatelstwo Starosarmacji może, jeno zamieszkiwać w niej musi co najmniej dwie niedziele lub zamieszkiwać przez dwie niedziele samorząd, z którym Starosarmacja umowę bilateralną posiada.

Art. 2 [Przepisy końcowe]

Gdy tylko niniejsza uchwała do Dziennika Praw trafi, Konstytucja zmienioną będzie.

¡Arriba Sarmatia Antigua!
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja

Re: [Sejmik 08'18] Zmiana Konstytucji - obywatelstwo

Postprzez Remigiusz L. 21 sie 2018, o 17:44

Niniejszym otwieram debatę. Jeżeli nikt nie zgłosi wniosku o przedłużenie, potrwa ona do końca piątku, 24 sierpnia.
Namiestnik Starosarmacji
Obrazek
Starosarmacja

Postprzez piwniczak 21 sie 2018, o 21:25

PT Namiestniku,
PT Delegaci,

Możemy współpracować, jak najbardziej, piszmy umowy i inne, ale jakoś nigdy nie przekonywała mnie idea obywatelstw dla zaprzyjaźnionych prowincji.

Oczekuję konkretnej argumentacji. Dlaczego? Po co? Co nam to da? Zasadniczo nie widzę sensu. Tak samo jak nie widziałem w chwili, gdy takową mieliśmy z Baridasem, tak nie widzę teraz.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Remigiusz L. 21 sie 2018, o 21:42

No więc tak. Po pierwsze wymiar symboliczny - zawarcie takiej umowy pokaże, jakie to z nas bratnie narody i myślę, że może być ostatnim etapem do zjednoczenia (np. za trzy miesiące na następnym Sejmiku), którego jestem umiarkowanym zwolennikiem. Po drugie liczę, że choć Sclavinia ostatnio ma z demografią podobne problemy jak wszyscy, to jednak może jedna, dwie osoby zdecyduje się na działanie w STS, multiobywatelstwa są od jakiegoś czasu modne, a to już byłby spory zysk. Przykładem może być choćby Ludwik Tomowić, który, miejmy nadzieję, wkrótce zostanie prezesem SFSP. Według mnie dwa papierki za jednego (a może więcej) w miarę aktywnego obywatela to całkiem niezła wymiana.
Namiestnik Starosarmacji
Obrazek
Starosarmacja

Postprzez piwniczak 24 sie 2018, o 14:02

Cóż, rozumiem pobudki kierujące PT Namiestnikiem, nie mniej pozostaję nadal bardzo sceptyczny, a moda do mnie nie przemawia.

Jeśli chcielibyśmy procedować ten projekt, to wymaga on podparcia szerszymi zmianami w prawie. Zwłaszcza, że każdy obywatel prowincji stowarzyszonej otrzyma pełne prawa obywatela prowincji, co wiąże się ze wszystkimi przywilejami, prawem do kandydowania na Namiestnika, udziałem w Sejmiku, ulgami podatkowymi (te można by pozostawić) itd. Chyba że taki był cel projektu PT Namiestnika.
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.

Obrazek
Dobry Obywatel
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Remigiusz L. 24 sie 2018, o 16:13

Do mnie moda też nie przemawia, w tym sensie, że generalnie patrzę raczej zezem na multiobywatelstwa. Jednak w wypadku, gdy ma to służyć aktywności STS, jestem skłonny pozwolić sobie na trochę cynizmu.

Wszystkie wymienione przed diuka reperkusje zostały przewidziane. Prawo do udziału w Sejmikach jest kwestią raczej oczywistą, inaczej obywatelstwo byłoby tylko świadectwem jakiejś łączności ze Starosarmacją. Ulgę podatkową też moim zdaniem należy zostawić. Może w sferze publicznej tego nie widać, ale liczba narzekań na nasze podatki ze strony nieobywateli na mojej PK skłania mnie do nadziei, że udostępnienie takiej ulgi bez konieczności przeprowadzki może skłaniać do wnioskowania o obywatelstwo.

Najwięcej wątpliwości mam z biernym prawem wyborczym. Konsultowałem tę kwestię z JO Zombiakovem i (w odniesieniu konkretnie do umowy ze Sclavinią) z JKW Helwetykiem. Ostatecznie stanęło na tym, by pozostawić "zagranicznym" obywatelom pełne prawa. Możliwe, że miałbym inne zdanie, gdyby nie było problemów ze znalezieniem kandydata na Namiestnika, widzimy jednak, że wątek zgłoszeń świeci pustkami.

Oczywiście zachodzi obawa, że takie otwarcie poskutkuje tym, że przewagę na Sejmikach będą mieli trolle, Teutoni, czy inne nie podobające się nam grupy zza miedzy, ale dlatego właśnie nie proponuję całkowitego otwarcia, tylko poprzez umowy zawierane z przyjaznymi nam prowincjami. Moim zdaniem nie należy też się obawiać odpływu aktywności z STS, o czym zresztą świadczy właśnie sceptycyzm "tubylców" wobec proponowanej nowelizacji.

Ponieważ, że jak widać, projekt nie ma wystarczająco dużego poparcia, nie będę (jeśli zostanie oczywiście uchwalony) wykorzystywał go do szybkiego przepychania umowy ze Sclavinią, niemniej samą nowelizację nadal popieram, bo w mej opinii następny Namiestnik powinien mieć zawarcia takiej umowy możliwość.
Namiestnik Starosarmacji
Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Remigiusz L. 24 sie 2018, o 16:43

Przedłużam debatę do końca poniedziałku, tj. 27 sierpnia. Zapraszam pozostałych delegatów do dyskusji. Przecież nie ma chyba przyjemniejszego sposobu na spędzanie ostatnich dni wakacji niż pokłócenie się trochę z Namiestnikiem :)
Namiestnik Starosarmacji
Obrazek
Starosarmacja

Postprzez piwniczak 24 sie 2018, o 21:03

Jakich wakacji? Ja urlop we wrześniu mam.

Poza tym nie wiem czy jest co tutaj przedłużać skoro tylko PT Namiestnik i ja się tutaj produkujemy.

Swego zdania nie zmienię, bo widzę w tym więcej zamieszania niż zysku (skrypty poprawić...). Nie na darmo tu jest STAROsarmacja, a ja umysł mam stary i rejestry wolę mieć czytelne. Poza tym w ten sposób to już w ogóle tragicznie ciężko będzie o wymagane minimum w głosowaniach...

Obrazek
Dobry Obywatel
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Remigiusz L. 24 sie 2018, o 21:55

Hm, w świetle złożonej w wątku wyborów kandydatury ta dyskusja chyba jest bez sensu. Niemniej chyba się nie powstrzymam:

Swego zdania nie zmienię

No to skoro z góry zakładał diuk, że nie zmieni zdania, po co żądał ode mnie argumentów?! :P
Namiestnik Starosarmacji
Obrazek
Starosarmacja

Postprzez piwniczak 24 sie 2018, o 22:59

Chciałem je poznać, bo może i ktoś by się przyłączył do dyskusji ;) A w obecnych czasach każda dyskusja na wagę złota...

Kandydaturę też przedstawiłem motywacyjnie dla kontrkandydatów, choć nie zawaham się prowincji ukościelnić, jeśli nikt się nie zgłosi ;)

Obrazek
Dobry Obywatel
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Następna strona

Powrót do Archiwa urzędowe