Strona 1 z 1

Pytania do Kanclerza o sprawy bieżące

PostNapisane: 9 maja 2018, o 20:26
przez MarceliDeBO
Szanowny Panie Kanclerzu,

Będę zobowiązany za informację w następujących sprawach:

 1. Czy Rada Ministrów zamierza podjąć jakiekolwiek kroki względem pustej od ponad dwóch tygodni Karczmy? Czy rozważana jest procedura przejęcia instytucji pod zarząd państwa?

 2. Czy podjęto kroki, a jeśli tak to jakie i na jakim etapie jest ich realizacja, względem stworzenia kalendarza, informującego Sarmatów o nadchodzących wydarzeniach (świętach państwowych, wydarzeniach w prowincjach, zdarzeniach kulturalnych, konkursach, itd.)?

 3. Na jakim etapie jest zapowiadana reforma finansów publicznych? Czy powstał projekt nowelizacji ustawy czy prace nad nim zostały zarzucone?

 4. Czy i kiedy program Bociek będzie miał kolejne etapy?
Z wyrazami szacunku,

Re: Pytania do Kanclerza o sprawy bieżące

PostNapisane: 13 maja 2018, o 12:33
przez Konrad Jakub
Sławetny Panie Pośle,

 1. Karczma w zasadzie jest rządowa, w związku z tym nie trzeba jej przejmować pod zarząd państwowy. Problem z Karczmą polega jednak na tym, że administrowanie jej przez Rząd nie jest tutaj rozwiązaniem — jest nim znalezienie dobrych rąk, do których można by ją oddać. Rada Ministrów choćby chciała, nigdy nie będzie skutecznie administrowała tego typu instytucją, bez uszczerbku na innych zadaniach. Rząd to w zasadzie prawie zawsze do trzech osób maksymalnie, a w praktyce i tak 3/4 pracy spada na Kanclerza. W związku z tym w naszej rzeczywistości zjawisko tzw. zawodności państwa jest o wiele mocniejsze niż w realu.

  Dlatego Karczma działała od początku jej istnienia w ten sposób, że zwierzchność Rady Ministrów była w praktyce formalna, a funkcjonowała ona w pełni samodzielnie. Dopóki czuwali nad nią twórcy, było dobrze. Obecnie nie są oni aktywni w Sarmacji, a jak pisałem, przejęcie jej już de facto przez Rząd, nie jest tutaj rozwiązaniem.

  Trzeba znaleźć po prostu nowego kierownika Karczmy, który w imieniu RM mógłby się nią zajmować. Jeżeli więc jest Sławetny Poseł chętny, mogę przekazać pełnomocnictwa dotyczące prowadzeniu Karczmy.

 2. Nie podjęto takich kroków gdyż zgodnie z moją wiedzą, nie proponowaliśmy tego typu rozwiązań, ani w programie wyborczym, ani w przemówieniu programowym.

 3. Jak pisałem w poprzedniej odpowiedzi na interpelację poselską, sytuacja finansowa została uregulowana, wobec czego na ten moment nie ma potrzeby dokonywania zmian w funkcjonowaniu finansów publicznych. Sądziliśmy, że poza zmianami cen w Karczmie, trzeba będzie zrewidować system podatkowy i inne mechanizmy gospodarcze KS, jednak jak się okazało, nie było takiej potrzeby wobec czego zostało to zawieszone.

 4. Będzie miał, o ile w kolejnych kadencjach kanclerskich pomysł nie będzie zarzucony. Na wykończeniu jest podsumowanie ostatniego badania w SOBOSie oraz określeniu listy osób które chcą się zająć realizacją programu. Następnie zorganizuje się zapowiadany harmonogram prac oraz listę rzeczy do zrobienia.

  Co będzie potem, tego nie wiem — moja kadencja na urzędzie się kończy, a jak pisałem jeszcze przed wyborami — jest to plan na kilka miesięcy, gdzie jak przewidywałem, w ciągu czterech miesięcy moich rządów, zapewne uda się przeskoczyć góra do drugiego etapu. I tak też się finalnie okazało.Kłaniam się

/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman

Re: Pytania do Kanclerza o sprawy bieżące

PostNapisane: 19 maja 2018, o 13:06
przez MarceliDeBO
Szanowny Panie Kanclerzu,
Bardzo dziękuję za przekazane informacje. Cieszę się, że Rząd poszukuje administratora Karczmy, a przy ogłoszeniu pojawiły się już pierwsze odpowiedzi. To daje nadzieję na rozwiązanie problemu.

W odniesieniu do kalendarza wydarzeń dotarły do mnie informacje, iż Ministerstwo Kultury za poprzedniego ministra nad takim kalendarzem pracowało i stąd też to pytanie. Niemniej jednak byłbym zobowiązany za informację czy Pani Minister taką inicjatywę rozważa.


Z wyrazami szacunku,

Re: Pytania do Kanclerza o sprawy bieżące

PostNapisane: 20 maja 2018, o 11:24
przez Konrad Jakub
Poprzedni Minister Kultury miał autonomiczny program, w dużej niezależności od planów reszty Rządu. W związku z tym, że złożył dymisję, pomysły przez niego zaproponowane zostały zawieszone i nie są kontynuowane przez Radę Ministrów.