Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Pytania do Kanclerza o sprawy bieżące

Archiwalne zapytania i interpelacje do Rady Ministrów

Moderator: Prezydium Sejmu

Pytania do Kanclerza o sprawy bieżące

Postprzez MarceliDeBO 9 maja 2018, o 20:26

Szanowny Panie Kanclerzu,

Będę zobowiązany za informację w następujących sprawach:

1. Czy Rada Ministrów zamierza podjąć jakiekolwiek kroki względem pustej od ponad dwóch tygodni Karczmy? Czy rozważana jest procedura przejęcia instytucji pod zarząd państwa?

2. Czy podjęto kroki, a jeśli tak to jakie i na jakim etapie jest ich realizacja, względem stworzenia kalendarza, informującego Sarmatów o nadchodzących wydarzeniach (świętach państwowych, wydarzeniach w prowincjach, zdarzeniach kulturalnych, konkursach, itd.)?

3. Na jakim etapie jest zapowiadana reforma finansów publicznych? Czy powstał projekt nowelizacji ustawy czy prace nad nim zostały zarzucone?

4. Czy i kiedy program Bociek będzie miał kolejne etapy?

Z wyrazami szacunku,
Obrazek
Wicekonsul Konsulatu Sclavinii
Redaktor naczelny Nietygodnika Sarmackiego
Kustosz Instytutu Zdrowia Powszechnego
Konsulat Sclavinii
Rada Nauki

Re: Pytania do Kanclerza o sprawy bieżące

Postprzez Konrad Jakub 13 maja 2018, o 12:33

Sławetny Panie Pośle,

1. Karczma w zasadzie jest rządowa, w związku z tym nie trzeba jej przejmować pod zarząd państwowy. Problem z Karczmą polega jednak na tym, że administrowanie jej przez Rząd nie jest tutaj rozwiązaniem — jest nim znalezienie dobrych rąk, do których można by ją oddać. Rada Ministrów choćby chciała, nigdy nie będzie skutecznie administrowała tego typu instytucją, bez uszczerbku na innych zadaniach. Rząd to w zasadzie prawie zawsze do trzech osób maksymalnie, a w praktyce i tak 3/4 pracy spada na Kanclerza. W związku z tym w naszej rzeczywistości zjawisko tzw. zawodności państwa jest o wiele mocniejsze niż w realu.

Dlatego Karczma działała od początku jej istnienia w ten sposób, że zwierzchność Rady Ministrów była w praktyce formalna, a funkcjonowała ona w pełni samodzielnie. Dopóki czuwali nad nią twórcy, było dobrze. Obecnie nie są oni aktywni w Sarmacji, a jak pisałem, przejęcie jej już de facto przez Rząd, nie jest tutaj rozwiązaniem.

Trzeba znaleźć po prostu nowego kierownika Karczmy, który w imieniu RM mógłby się nią zajmować. Jeżeli więc jest Sławetny Poseł chętny, mogę przekazać pełnomocnictwa dotyczące prowadzeniu Karczmy.

2. Nie podjęto takich kroków gdyż zgodnie z moją wiedzą, nie proponowaliśmy tego typu rozwiązań, ani w programie wyborczym, ani w przemówieniu programowym.

3. Jak pisałem w poprzedniej odpowiedzi na interpelację poselską, sytuacja finansowa została uregulowana, wobec czego na ten moment nie ma potrzeby dokonywania zmian w funkcjonowaniu finansów publicznych. Sądziliśmy, że poza zmianami cen w Karczmie, trzeba będzie zrewidować system podatkowy i inne mechanizmy gospodarcze KS, jednak jak się okazało, nie było takiej potrzeby wobec czego zostało to zawieszone.

4. Będzie miał, o ile w kolejnych kadencjach kanclerskich pomysł nie będzie zarzucony. Na wykończeniu jest podsumowanie ostatniego badania w SOBOSie oraz określeniu listy osób które chcą się zająć realizacją programu. Następnie zorganizuje się zapowiadany harmonogram prac oraz listę rzeczy do zrobienia.

Co będzie potem, tego nie wiem — moja kadencja na urzędzie się kończy, a jak pisałem jeszcze przed wyborami — jest to plan na kilka miesięcy, gdzie jak przewidywałem, w ciągu czterech miesięcy moich rządów, zapewne uda się przeskoczyć góra do drugiego etapu. I tak też się finalnie okazało.

Kłaniam się

/—/ Konrad J. v-hr. Arped-Friedman
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury

Postprzez MarceliDeBO 19 maja 2018, o 13:06

Szanowny Panie Kanclerzu,
Bardzo dziękuję za przekazane informacje. Cieszę się, że Rząd poszukuje administratora Karczmy, a przy ogłoszeniu pojawiły się już pierwsze odpowiedzi. To daje nadzieję na rozwiązanie problemu.

W odniesieniu do kalendarza wydarzeń dotarły do mnie informacje, iż Ministerstwo Kultury za poprzedniego ministra nad takim kalendarzem pracowało i stąd też to pytanie. Niemniej jednak byłbym zobowiązany za informację czy Pani Minister taką inicjatywę rozważa.

Z wyrazami szacunku,
Obrazek
Wicekonsul Konsulatu Sclavinii
Redaktor naczelny Nietygodnika Sarmackiego
Kustosz Instytutu Zdrowia Powszechnego
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Konsulat Sclavinii
Rada Nauki

Postprzez Konrad Jakub 20 maja 2018, o 11:24

Poprzedni Minister Kultury miał autonomiczny program, w dużej niezależności od planów reszty Rządu. W związku z tym, że złożył dymisję, pomysły przez niego zaproponowane zostały zawieszone i nie są kontynuowane przez Radę Ministrów.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury

Powrót do Zapytania i interpelacje