Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Pytanie do MFiG ws. IUS

Archiwalne zapytania i interpelacje do Rady Ministrów

Moderator: Prezydium Sejmu

Pytanie do MFiG ws. IUS

Postprzez MarceliDeBO 11 lut 2018, o 13:52

Wielmożny Wicehrabia Wojciech Hergemon
Minister Finansów i Gospodarki

Szanowny Panie Ministrze,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji o wysokości:
- podatków wpłaconych przez każdą z instytucji inicjatyw użytecznych społecznie za miesiąc styczeń 2018 r.,
- zgłoszonych wkładów własnych, o których mowa w przepisach ustawy Sejmu nr 318,
- salda (na dzień sporządzenia informacji) konta zarządzanego przez każdy z IUSów.

Z góry bardzo dziękuję,
Obrazek
Wicekonsul Konsulatu Sclavinii
Redaktor naczelny Nietygodnika Sarmackiego
Kustosz Instytutu Zdrowia Powszechnego
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Rada Nauki
Konsulat Sclavinii

Re: Pytanie do MFiG ws. IUS

Postprzez kaxiu 11 lut 2018, o 17:25

Wasza Magnificencjo Rektorze,

Ministerstwo nie prowadzi statystyk w zakresie tego, ile jaka instytucja wpłaciła podatku. Nadto wskazuję, że brak jest w mojej ocenie podstaw prawnych do udzielania odpowiedzi na pytania tyczące przepływów pieniężnych poszczególnych osób prawnych i fizycznych.

Jednocześnie informuję, że wysokość aktualnych wkładów własnych, jak i wysokość stanu kont poszczególnych instytucji posiadających status inicjatyw użytecznych społecznie to informacje jawne i publicznie dostępne.

Niewątpliwe Wasza Magnificencja zdaje sobie sprawę, że nie jest rolą Rady Ministrów tworzenie dla zainteresowanych różnorakich opracowań danych ogólnodostępnych. Zachęcam zatem do skorzystania w tym zakresie z usług instytucji konsultingowej.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez MarceliDeBO 11 lut 2018, o 17:45

Szanowny Panie Ministrze,

Dziękuję za pouczenie, aczkolwiek wydaje mi się, że Ministerstwo Finansów i Gospodarki jest właściwe kompetencyjnie dla Urzędu Skarbowego, ale być może się mylę... Chciałbym jednocześnie zapewnić, że powyżej wskazane dane nie posłużą mi do niecnych celów, a jedynie do odpowiedniego przygotowania przedkładanego już w Sejmie projektu zmiany ustawy o finansach publicznych. Dziękuję również za wyrażoną troskę i wskazanie możliwości uzyskania informacji od innych niż Ministerstwo podmiotów...

Cóż, brak odpowiedzi to również odpowiedź, aczkolwiek liczę, że w trakcie debaty posłowie uzyskają od Pana Ministra treściwsze dane, choćby zanonimizowane.

Mimo wszystko zobowiązany jestem za poświęcony czas na udzielenie odpowiedzi,
Obrazek
Rada Nauki
Konsulat Sclavinii

Postprzez Konrad Jakub 11 lut 2018, o 18:00

Przygotowanie sprawozdania wpłaconych podatków przez 7 instytucji zajmie trochę czasu. Wiceminister został już poinformowany o tej sprawie.

Brakiem odpowiedzi nie może być wskazanie, że jakaś informacja jest powszechnie wiadoma i łatwa do sprawdzenia przez kogokolwiek. Lista instytucji ze statusem IUS jest dostępna w DSG, po kliknięciu na każdą z nich, wyświetli się aktualny stan konta — to samo tyczy się wkładów własnych.

Kierowanie pytań do Rady Ministrów ma na celu uzyskanie informacji, która jest znana wyłącznie Radzie Ministrów. Nie należy do Rządu odpowiadanie i przesyłanie informacji takich, które może sprawdzić dowolnie każdy obywatel, bo Rada Ministrów nie jest centrum pomocy ani infolinią z poradami. Można to oczywiście zrobić, ale w mniej urzędowy sposób, bardziej prywatnie, na pewno nie poprzez składanie interpelacji.

Podobnie jak Rada Ministrów nie jest właściwa do kierowania pytań typu "jak brzmi artykuł 10 ustawy X?", bo to może sprawdzić każdy i jest to powszechnie wiadome (a tak mniej więcej brzmią dwa ostatnie pytania jakie Sławetny Pan nam zadał). Oczywiście można spytać i na pewno ktoś odpowie, ale robienie tego via sala sejmowa i interpelacja, to trochę jak wysyłanie listu przez Pocztę Polską do współlokatora, z pytaniem czy nie wziąć mu czegoś po drodze ze sklepu. Niby można, no ale jednak nie do końca jest to zrozumiałe.

Dlatego zachęcam PT Posłów do składania takich interpelacji, których obszar działalności należy do właściwości Rady Ministrów, a w zwykłych pytaniach o sprawy nieurzędowe, zapraszam na PK bądź priva, ewentualnie na jakiś odpowiedni wątek na forum.

(—) K. J. Arped-Friedman
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu 11 lut 2018, o 18:05

Uzupełniając jedynie wypowiedź Kanclerza, wskazuję, że nawet jeżeli dane dotyczące podaktów wpłacanych przez IUS zostaną zebrane, to brak jest podstawy prawnej do wskazania, która instytucja ile podatku zapłaciła. Tak samo w dordze interpelacji nie można uzyskać informacji ile podatków zapłacił który mieszkaniec, jak i kto komu ile przelał. Co najwyżej możemy przekazać dane globalne, tj. ile jest instytucji, ile łącznie zapłaciły podatku itd.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez MarceliDeBO 11 lut 2018, o 18:28

Szanowny Panie Kanclerzu,

Tytułem wyjaśnienia - oficjalne zapytanie do kierującego resortem nie jest po to, aby wykręcić się od sprawdzenia sobie dostępnych danych, ale po to, aby mieć pewność, że osoba kompetentna przekaże niebudzące wątpliwości informacje. Dodam, że owszem zadałem sobie trud sprawdzenia tych danych, ale z archiwum rządowego wynika, że IUSów mamy sześć, jeden nie będzie ujęty w informacji z uwagi na uzyskanie statusu w lutym, kolejny tylko częściowo, czyli schodzimy do czterech, a Pan Kanclerz wspomina o siedmiu. Właśnie, dlatego zadaję pytanie, bo mam wątpliwości czy ujmę wszystko co potrzeba, bo - uwaga - nie jestem ministrem, a posłem. I proszę wybaczyć, ale nie pokuszę się o kierowanie pytań drogą prywatną o kwoty płaconych przez instytucje podatków...

Zastanawia mnie po co wiceministrowi zlecono przygotowanie czy też sprawdzenie danych, jeśli minister informuje, że takich danych nie otrzymam, a jeśli już coś otrzymam to w pakiecie, całościowo. W tym miejscu proszę, aby wiceministrowi oszczędzić trudu, bo całościowo w niczym to nie pomoże przy projekcie.

Natomiast odnosząc się do meritum zapytania - jeśli w opinii Rady Ministrów - IUSy mają taki sam status niejawności finansów jak każdy inny podmiot to nie zamierzam z tym dyskutować. Proszę o udzielenie informacji jak duży będzie spadek wpływów z podatku przy zejściu opodatkowania IUSów do maksymalnie 5Ⱡ - 10Ⱡ dziennie.

Łączę wyrazy szacunku,
Obrazek
Rada Nauki
Konsulat Sclavinii

Postprzez Konrad Jakub 11 lut 2018, o 18:44

Proszę czytać ze zrozumieniem — o pytania na PK prosiłem w przypadkach nieurzędowych, czyli jeżeli nie chodzi o uzyskanie informacji od Rady Ministrów, ale pytanie gdzie i jak można coś znaleźć. Jako przykład podałem szukanie artykułu w wybranym akcie prawnym, czy pomoc we wskazaniu gdzie jest lista instytucji.

W sprawozdaniu będą informacje co do wpływów podatków w miesiącu styczeń ze wszystkich instytucji ze statusem IUS w danym okresie. Nie możemy ujawniać historii poszczególnych rachunków bankowych — opcja "podgląd sald kont" w IPNie nie bez powodu nie jest nadawana wszystkim. Jeżeli z opcji tej mogą korzystać wybrane osoby, to domniemywam, że nie każdy jest upoważniony do zapoznawania się z rachunkami bankowymi instytucji niepublicznych. Wyciąg z kont państwowych mogę przedstawić w dowolnym momencie, z instytucji innych — nie. Dlatego sprawozdanie ograniczy się wyłącznie do całościowego wpływu z tych instytucji.

Rada Ministrów odmawia natomiast wykonywania wyliczeń i tworzenia modeli ekonomicznych z uwzględnieniem egzogenicznych danych przesłanych przez kogokolwiek — Rząd nie jest biurem analiz dla Sejmu ani agencją consultingową czy think tankiem. Po to udostępniamy dane, żeby każdy mógł zrobić to samodzielnie we własnym zakresie. Nie mamy do tego ani ludzi, ani brak jest odpowiednich podstaw prawnych żebyśmy pełnili zadania biura legislacyjnego dla innych urzędów czy osób prywatnych.
Konrad Jakub, z łaski Urusa i woli Narodu Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez MarceliDeBO 11 lut 2018, o 19:01

Szanowny Panie Kanclerzu,

Postaram się spełnić Pańską prośbę, ba, pójdę o krok dalej i nie będę dopytywał o rzeczy, które mogę sobie sam sprawdzić, wszak Pana wizja zapytań i interpelacji jest dla posłów wiążąca...

Mam tylko prośbę o zaprzestanie tej retoryki pouczeń.

W oczekiwaniu na jakiekolwiek dane,
Obrazek
Rada Nauki
Konsulat Sclavinii

Postprzez Konrad Jakub 15 lut 2018, o 22:59

Uprzejmie informuję, że raport pojawi się do niedzieli.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Konrad Jakub 18 lut 2018, o 13:57

Suma podatków zapłaconych przez wszystkie instytucje o statusie IUS za miesiąc styczeń wyniosła 3 222,51 Ⱡ.

Jednocześnie podliczyłem wydatki RM na takie instytucje. Nie licząc nagród dla Agencji Prasowych (tylko tantiemy) wyszło 7 104,49 Ⱡ.

Łącznie z nagrodami dla AP: 23 604,49 Ⱡ.
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Zapytania i interpelacje