Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Sejmik 11'18] Projekt nowej Konstytucji

W tym miejscu odbywają się Kwartalne Zjazdy Delegatów KC SZPM

Moderator: Starosarmacja: władze

Obrazek
Starosarmacja: Serwis internetowy  •  Manifest Oświeconego Monarchofaszyzmu  •  Pomoc finansowa  •  Dotacje  •  Praca w Starosarmacji  •  Sport
M O N A R C H O F A S Z Y Z M      T O       P R Z Y S Z Ł O Ś Ć       S A R M A C J I

Re: [Sejmik 11'18] Projekt nowej Konstytucji

Postprzez Zombiakov 29 gru 2018, o 22:01

Pytanie za 100 punktów - jak skłonić do komentarza innych uczestników Sejmiku ? :(
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Remigiusz L. 29 gru 2018, o 23:01

Zombiakov napisał(a):Pytanie za 100 punktów - jak skłonić do komentarza innych uczestników Sejmiku ? :(

Myślę, że trzeba poczekać do nowego roku, a potem zacząć smęcić na PK ;)
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Legat Koronny
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Michał F. Lubomirski 30 gru 2018, o 01:07

Sądzę, że poparłbym projekt.

Hugo napisał(a):
Zombiakov napisał(a):
Hugo napisał(a):"5. Głosować na Sejmiku można jeno za lub przeciw. O głosach adherentów, którzy ich nie oddali w danym głosowaniu, Namiestnik w ciągu doby od zakończenia głosowania zdecydować może, czy wszystkie za, czy wszystkie przeciw będą."

Tak całkiem osobiście mi się to podoba... ale obawiam się, że skutek będzie negatywny. Powstanie poczucie, że głosy aktywnych nie mają znaczenia bo Namiestnik i tak przepchnie wszystko głosami nieaktywnych - a to byłoby destrukcyjne.

Remigiusz L. napisał(a):
O głosach adherentów, którzy ich nie oddali w danym głosowaniu, Namiestnik w ciągu doby od zakończenia głosowania zdecydować może, czy wszystkie za, czy wszystkie przeciw będą.

Jestem wprawdzie zwolennikiem silnego Namiestnika, ale to już raczej byłaby przesada. Chyba, żeby oddać taką możliwość Marszałkowi i podkreślić istnienie duumwiratu. Taki układ ma wady i zalety: mógłby napędzać lokalną politykę w skali mikro (Namiestnik musiałby dogadywać się z Marszałkiem), ale może też spowodować paraliż Sejmiku. Pozostawiam pod rozwagę Delegatów.

Czasem warto się zastanowić czy nie wyjść poza schematy, ale kompletnie się nie upieram. Pamiętajmy, że jesteśmy w mikronacji, nie musimy dokładnie odwzorowywać rzeczy z reala. Adherenci to chyba raczej nie są takie nieaktywne osoby - nie wiem czy komuś nieaktywnemu będzie się chciało podpisać Konfederację.

Uważam, że nie należy przekombinować. Jeżeli ktoś nie zagłosuje, jego strata. Ale jednak głosy to demokracja. Z jednej strony może by i to zachęciło do głosowania, ale z drugiej ktoś może nie móc zagłosować w tym czasie. A także, jak to zauważył JKW Ivo Hugo, rzeczywiście może to zniechęcić aktywnych. Mam mieszane uczucia. Ma to dobre i złe strony. Uważam pomysł za całkiem ciekawy, ale żeby nie przekombinować tego...
(-) Michael Franciscus Lubomirski-Lisewicz

Ambasador Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Minister Finansów Starosarmacji
Konsulat Sclavinii
Starosarmacja

Postprzez Remigiusz L. 30 gru 2018, o 01:13

Ale jednak głosy to demokracja.

Demokracja sama w sobie nie jest wartością, szczególnie w prowincji rządzonej przez de facto autorytarnego dyktatora ;)

Można rozważyć też opcję, w której wyraźnie zaznaczone będzie w Konstytucji, że wykorzystanie nieoddanych głosów może nastąpić wyłącznie w stanie wyższej konieczności. Oczywiście to będą tylko słowa, ale może przejdą w uświęconą tradycję.
Legat Koronny
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Remigiusz L. 2 sty 2019, o 18:05

W oczekiwaniu na dalsze głosy przedłużam debatę o kolejne dwa tygodnie.
Legat Koronny
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Zombiakov 2 sty 2019, o 19:23

Remigiusz L. napisał(a):Można rozważyć też opcję, w której wyraźnie zaznaczone będzie w Konstytucji, że wykorzystanie nieoddanych głosów może nastąpić wyłącznie w stanie wyższej konieczności. Oczywiście to będą tylko słowa, ale może przejdą w uświęconą tradycję.

... albo, że w celu wykorzystania tych głosów konieczne jest złożenie w ofierze dziewicy. Jako, że powszechnie wiadomo, że takowe wyginęły to zapis ten będzie miał charakter przepowiedni.

... albo, że następuje licytacja nieoddanych głosów i za kwotę nie mniejszą niż 100 tyś. można taki głos kupić.
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez piwniczak 2 sty 2019, o 21:17

Uwaga, może być chaotycznie.

Moje uwagi po przeczytaniu projektu do samego projektu (jeśli moje dalsze dywagacje trafią w próżnię ;):
- Jestem zachwycony otwierającą się możliwością roszczeń terytorialnych wobec Sclavinii ;) W końcu trzeba odzyskać wyspę.
- rola Rady Generalnej nie jest zdefiniowana. Wiadomo tylko, że kieruje nią namiestnik
- wprowadza się nowe pojęcia, które powinny ze sobą być powiązane, ale nie są (Rada Generalna <-> Generalność; za dużo mieszania imho, lepiej używać jednego pojęcia, by można było łatwo zrozumieć o co chodzi; Rada Adherentów to samo, przecież Sejmik.). Trzeba wziąć poprawkę na to, że Konstytucja opublikowana będzie BEZ uzasadnienia projektu. A bez uzasadnienia traci na użyteczności.

No jest to przekształcenie z lekka zagmatwane ;) W starosarmacji władzę sprawuje konfederacja, ta dzieli się na sejmik i radę generalną o bliżej niezdefiniowanym podziale obowiązków, w skład sejmiku wchodzą wszyscy obywatele, ale głosować mogą ci, którzy podpisali akt konfederacji (który może zmienić się raz na kwartał), zaś do rady generalnej wchodzi namiestnik i konsyliarze.

Powiem tak — w kwestii wymiany monarchofaszyzmu oświeconego na jasno zdefiniowane cele narracyjne tj. zwalczanie republikanizmu, federalizacji i teutonizmu, by wyburzyć ściany dzielące sarmacki lebensraum, jestem jak najbardziej na tak. Tego powinniśmy się trzymać. Idee monarchofaszyzmu oświeconego wymagają wczytania się w manifest, a jak coś jest wypunktowane, to powinno trafić do każdego. Książę "ostateczny" to już trochę nieczytelne, bo przecież już książę jest, więc jak to czekamy na przyjście?

Konstytucja powinna być prostym drogowskazem. Wiemy jak wyglądamy. Mamy problemy z urzędami, programami, pilnowaniem list i wszystkim innym. Nie ma chętnych do działania. Przejechaliśmy się na tym nie raz. Uprośćmy model do niezbędnego minimum.

Możemy połączyć Namiestnika i Marszałka Sejmiku. Namiestnik jako Marszałek przewodzi obradami i tyle. Jeśli jesteśmy konfederacją, to decydujemy wspólnie. Namiestnik może sobie wybierać osoby do wsparcia, można to nawet jakoś nazwać (choć Rada Generalna czuć... Gubernią ;) Może Konwent Seniorów, Prezydium/Rada Sejmiku/Konfederacji?).

Musimy zbudować meta-narrację* z prawdziwego zdarzenia. Może nawet martyrologię ;) Łatwą w wykorzystaniu.
Jesteśmy trzonem Księstwa, a odarto nas z czci i nasze ziemie rozdano. Tu mieszkają najwierniejsi poddani Korony, którzy trwają na straży monarchii, stawiają odpór republikanizmowi, bronią przed nadmiernym wpływem teutonizmu. Traktuje się nas po macoszemu, a my chcemy odzyskać swoje znaczenie. Starosarmacki szlachcic i arystokrata to więcej niż jakiś doklejony na rzep inkorporowany element. Nam się za te wszystkie lata coś się należy. Przywileje, lepsze traktowanie. Zagrajmy takimi kartami. Pchnijmy się do polityki centralnej walcząc o nasze (pod szyldem Starosarmackiej Konfederacji Lojalistycznej czy pod inną, ale stałą nazwą, można wtedy Konfederacji co start zwiększać numerek np. II Starosarmacka..., bo przecież będzie trzeba na Sejmiku ustalić program Konfederacji ;).

* meta-, bo nie łudziłbym się, że zrobimy coś z narracją lokalną, ale musimy mieć jakąś wspólną linię, że obecny stan w Starosarmacji to skutek działań wewnątrzsarmackich wrogów! Sytuacja Gellonii to wina teutońskiego lobby, że zapomniane i opuszczone miasta to wina złej polityki centralnej, bunty na Tropicanie to pokłosie republikańskiej propagandy itd. Tak żeby móc prowadzić dowolną narrację, która dane osoby kręci, ale żeby to było zewnętrznie spójne.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Remigiusz L. 2 sty 2019, o 22:49

Właśnie zamierzałem zacząć marudzić, że się diuk szlaja po jakiś discordach, zamiast skomentować projekt, a tu taka niespodzianka! :D
Postaram się jutro odnieść szerzej ;)
Legat Koronny
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Postprzez Peter West 3 sty 2019, o 11:07

"5. Głosować na Sejmiku można jeno za lub przeciw. O głosach adherentów, którzy ich nie oddali w danym głosowaniu, Namiestnik w ciągu doby od zakończenia głosowania zdecydować może, czy wszystkie za, czy wszystkie przeciw będą."

Z tym zapisem na pewno nie poprę nowej konstytucji. Co do reszty, muszę jeszcze przeanalizować.
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Instytut Edukacji Sarmackiej
Starosarmacja

Postprzez Remigiusz L. 3 sty 2019, o 13:18

Rada Generalna <-> Generalność; za dużo mieszania imho, lepiej używać jednego pojęcia, by można było łatwo zrozumieć o co chodzi; Rada Adherentów to samo, przecież Sejmik.

Przepraszam, to efekt mojego gapiostwa i niedokładnego ujednolicenia. Postaram się wkrótce to poprawić.

Książę "ostateczny" to już trochę nieczytelne, bo przecież już książę jest, więc jak to czekamy na przyjście?

Obecny Książę jest wybierany przez Teutończyków, Baridajczyków etc., a my oczekujemy takiego czysto sarmackiego. Stąd wprawdzie uznajemy jego władzę, ale jest on dla nas w jakiś sposób niepełnym monarchą. Nie chciałem tego umieszczać za bardzo wprost, bo boję się, że po ostatnich nagonkach na monarchów różnorakich, ktoś może to odebrać personalnie, a nie jako element narracji. Chodzi jednak zasadniczo o coś takiego mniej więcej jak właśnie w początkach konfederacji barskiej: niby nasz stosunek do monarchy jest niejasny, ale w szufladzie leży gotowy do publikacji w każdej chwili akt detronizacji. Ale tak jak wspomniałem, nie wiem na ile wszyscy się na taką narrację zgadzamy, stąd oczekuję na komentarze Delegatów ;)

Możemy połączyć Namiestnika i Marszałka Sejmiku. Namiestnik jako Marszałek przewodzi obradami i tyle

Też brałem pod uwagę taką opcję i jest taka możliwość uwzględniona w projekcie. Myślę, że Namiestnik niekoniecznie musi chcieć ogarniać Sejmik. Poza tym, jeśli dwie osoby mają funkcję bliskie równorzędności, obie są zobligowanie do jakiejś większej aktywności, choć oczywiście różnie to bywa.

choć Rada Generalna czuć... Gubernią ;) Może Konwent Seniorów, Prezydium/Rada Sejmiku/Konfederacji?

A na to się zdecydowanie nie zgodzę, mam zbyt duży sentyment do Baru ;) Ale możemy używać tylko nazwy Generalność, klimatyczniej brzmi. Ewentualnie może diuk zgłosić poprawkę.

Musimy zbudować meta-narrację* z prawdziwego zdarzenia. Może nawet martyrologię ;) Łatwą w wykorzystaniu.
Jesteśmy trzonem Księstwa, a odarto nas z czci i nasze ziemie rozdano. Tu mieszkają najwierniejsi poddani Korony, którzy trwają na straży monarchii, stawiają odpór republikanizmowi, bronią przed nadmiernym wpływem teutonizmu. Traktuje się nas po macoszemu, a my chcemy odzyskać swoje znaczenie. Starosarmacki szlachcic i arystokrata to więcej niż jakiś doklejony na rzep inkorporowany element. Nam się za te wszystkie lata coś się należy. Przywileje, lepsze traktowanie. Zagrajmy takimi kartami. Pchnijmy się do polityki centralnej walcząc o nasze (pod szyldem Starosarmackiej Konfederacji Lojalistycznej czy pod inną, ale stałą nazwą, można wtedy Konfederacji co start zwiększać numerek np. II Starosarmacka..., bo przecież będzie trzeba na Sejmiku ustalić program Konfederacji ;).

Założyłem, że takie szczegóły narracji powinny być zawierane w manifestach konfederacji, ale oczywiście nad preambułą też można jeszcze popracować.
Co do partii, JO Namiestnik próbował ją ostatnio zorganizować, ale z braku chętnych postanowiliśmy wejść w sojusz taktyczny z federalistami. Choć przez nagłe zniknięcie wspólnego wroga w postaci republikanów, nie wiem na ile ma on dalej sens.

zapomniane i opuszczone miasta to wina złej polityki centralnej

Oraz nieodpowiedzialnego zarządzania za czasów Gustúlopulo! :P

Z tym zapisem na pewno nie poprę nowej konstytucji.

A czy można prosić o uzasadnienie, co w tym zapisie jest złego?

albo, że następuje licytacja nieoddanych głosów i za kwotę nie mniejszą niż 100 tyś. można taki głos kupić.

To mi się podoba. Mielibyśmy z głowy problem z hymnem
http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/6304/15
Legat Koronny
Obrazek
Rada Ministrów
Starosarmacja

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sejmik Koronny