Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Sejmik 11'18] Projekt nowej Konstytucji

W tym miejscu odbywają się Kwartalne Zjazdy Delegatów KC SZPM

Moderator: Starosarmacja: władze

Obrazek
Starosarmacja: Serwis internetowy  •  Manifest Oświeconego Monarchofaszyzmu  •  Pomoc finansowa  •  Dotacje  •  Praca w Starosarmacji  •  Sport
M O N A R C H O F A S Z Y Z M      T O       P R Z Y S Z Ł O Ś Ć       S A R M A C J I

Re: [Sejmik 11'18] Projekt nowej Konstytucji

Postprzez leszcz 31 sty 2019, o 15:28

Drodzy,

w zakresie narracji czapki z głów. Wygląda to przyzwoicie, jest spójne, zgodne z celami, po raz pierwszy Starosarmacja może mieć w miarę ogarniętą narrację.

Wątpliwość moją budzi jednak deklarowany centralizm wobec istnienia dzielnic i to tak różniących się od rdzenia, jak latynoska Tropicana czy postapokaliptyczna Gellonia. A zwłaszcza fakt, że luźny pomysł nawiązywania do historii składowych prowincji wynaturzył się pod postacią formalnych dzielnic.

Pytanie też, czy dotychczasowy ustrój doprawdy wymiana zasadniczych zmian? W tym zakresie jest raczej stabilnie w moim mniemaniu. Nie jest dla mnie do końca jasny podział kompetencji między Namiestnika a Konfederację.

No i pytanie, na ile narracja o oczekiwaniu na księcia jest zgoda z duchem monarchizmu?
Henryk ex-ciast. Leszczyński
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 31 sty 2019, o 19:00

Poprawka jest tylko półśrodkiem, ale i ten przyjmuję jako wróżbę porozumienia ;)

Ja tu konfederację rozumiem jako pomysł na narracyjną stymulację, bo oto wybrany namiestnik zawiązuje konfederację pod szyldem określonych postulatów, a uczestnicy Sejmiku (brakuje słowa - bo adherenci to popierający, a reszta?) popierają lub nie (i tracą prawo wpływu na prowincję, jak nie popierają - trochę, hm, luka?), a potem to już się toczy normalnie - Sejmik głosuje akty prawne, Marszałek prowadzi obrady, Namiestnik wykonuje obowiązki, ma do tego swoją radę do pomocy. No i wychodzi na to, że to z lekka przerost formy nad treścią, który, jak widać post wyżej, sprawia trudności starszym (a takich ci u nas mnogo) Sarmatom :P

Jako że wątek dość obszerny i stary, to pozwoliłem sobie odświeżyć lekturę i cóż, podtrzymuję swój chaotyczny komentarz ze strony drugiej :P
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Remigiusz L. 2 lut 2019, o 00:35

Na wstępie dziękuję bardzo za komentarze, miło, że po takiej obsuwie ktoś jeszcze śledzi debatę :)

Wątpliwość moją budzi jednak deklarowany centralizm wobec istnienia dzielnic i to tak różniących się od rdzenia, jak latynoska Tropicana czy postapokaliptyczna Gellonia. A zwłaszcza fakt, że luźny pomysł nawiązywania do historii składowych prowincji wynaturzył się pod postacią formalnych dzielnic.

Moim zdaniem w tym wypadku obecność dzielnic centralizmowi zbytnio nie przeszkadza. Dzielnice pełnią praktycznie wyłącznie rolę narracyjną, nie mają żadnej roli ustrojowej (czasem tylko ja spamuję w DP dekretami El Dictatore ;)). Sądzę, że dopóki dzielnice jako tako działają, to nawet jeśli są inicjatywą głównie pojedynczej osoby nie ma sensu ich likwidować. A że są narracyjnie odmienne od rdzenia... Cóż, obawiam się, że obecnie jakakolwiek narracja byłaby odmienna od rdzenia, bo ten jej zwyczajnie nie ma.

Pytanie też, czy dotychczasowy ustrój doprawdy wymiana zasadniczych zmian?

Moim zdaniem proponowane zmiany nie są zasadnicze. Podstawowy szkielet sprawowania władzy pozostaje ten sam.

No i pytanie, na ile narracja o oczekiwaniu na księcia jest zgoda z duchem monarchizmu?

Nie widzę tu konfliktu. Jesteśmy w pełni za monarchią, nawet jeżeli na razie wymaga to wybierania mniejszego zła, czyli popierania jej w obecnym kształcie. Ale jeśli nawet od obecnego, wielonarodowego Księcia nigdy nie wyjdzie inicjatywa centralizacji, to wierzymy, że kiedyś buława Namiestnika trafi w prawicę prawdziwego męża stanu, który podporządkuje raz na zawsze rdzennym Sarmatom pozostałe narody Korony, a wtedy Książę stanie przed faktem dokonanym. O!

Diuku Radco - zastanawiając się nad dalszymi uproszczeniami wpadłem na takie pomysły:
  • połączyć Namiestnika i Marszałka, tak jak JO proponował, ale z pozostawieniem Namiestnikowi możliwości wyznaczenia konsyliarza ds. Sejmiku (takiego wicemarszałka)
  • połączyć obywatelstwo z "adherenctwem", czyli uczynić wymogiem posiadania obywatelstwa akces do aktualnej Konfederacji. Trochę to może radykalny pomysł, ale całą rzecz zdecydowanie uprości. Cel wymogu akcesu jest z jednej strony oczywiście narracyjny, ale z drugiej jest jakimś dodatkowym wentylem, zapewniającym, że uczestnik Sejmiku chociaż zagląda na nasze forum. Jeżeli ktoś nie zgadza się z aktem konfederacji będzie mógł podpisać z załączeniem jakiegoś votum separatum, albo, jeśli zachce mu się hucpy, skrzyknąć innych niezadowolonych i zawiązać rekonfederację, a potem przejąć władzę ;)

Czy takie uproszczenia byłyby wg diuka wskazane i wystarczające?
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Minister Pokoju
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Peter West 4 lut 2019, o 10:45

Co do konstytucji.
Proponuje od nowa rozpocząć jej tworzenie według niniejszego planu:
1. Stworzenie ogólnych założeń funkcjonowania Starosarmacji - kto rządzi itp itd (debata, konsultacje itd).
2. Wspólne tworzenie na forum poszczególnych rozdziałów konstytucji. Proponujemy ogólny zarys rozdziału i każdy może zgłosić swoje pomysły nad którymi dyskutujemy.
3. Przedstawienie projektu konstytucji do konsultacji społecznych (czy napisana jest odpowiednim językiem, przejrzysta, spójna itp).
4. Głosowanie nad przyjęciem konstytucji.

Bardzo proszę o opinię na temat mojej propozycji.
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja

Postprzez Hugo 4 lut 2019, o 11:17

A Wicehrabia to ostatnie tygodnie spał czy tylko wstrzymywał się od głosu w Sejmie?
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Peter West 4 lut 2019, o 11:28

Hugo napisał(a):A Wicehrabia to ostatnie tygodnie spał czy tylko wstrzymywał się od głosu w Sejmie?

Nie wiem po co ta uszczypliwość ze strony WKW.
Miałem problemy w realu jeżeli jest Pan tak bardzo ciekawy. Jeżeli u Pana układa się wszystko dobrze to życzę by było tak dalej, ale jednocześnie apeluję o empatię wobec innych...
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Starosarmacja

Postprzez Remigiusz L. 4 lut 2019, o 13:51

Peter West napisał(a):Co do konstytucji.
Proponuje od nowa rozpocząć jej tworzenie według niniejszego planu:
1. Stworzenie ogólnych założeń funkcjonowania Starosarmacji - kto rządzi itp itd (debata, konsultacje itd).
2. Wspólne tworzenie na forum poszczególnych rozdziałów konstytucji. Proponujemy ogólny zarys rozdziału i każdy może zgłosić swoje pomysły nad którymi dyskutujemy.
3. Przedstawienie projektu konstytucji do konsultacji społecznych (czy napisana jest odpowiednim językiem, przejrzysta, spójna itp).
4. Głosowanie nad przyjęciem konstytucji.

Bardzo proszę o opinię na temat mojej propozycji.

Zasadniczo pierwsze dwa punkty zostały już zrealizowane, a jesteśmy aktualnie w trakcie trzeciego, nie rozumiem więc tej propozycji. Nadal czekam na całościowe odniesienie się wicehrabiego do zgłoszonego projektu, bo na razie dowiedzieliśmy się tylko, że jest wicehrabia przeciw, ale nie wiemy dlaczego.

Peter West napisał(a):
Hugo napisał(a):A Wicehrabia to ostatnie tygodnie spał czy tylko wstrzymywał się od głosu w Sejmie?

Nie wiem po co ta uszczypliwość ze strony WKW.
Miałem problemy w realu jeżeli jest Pan tak bardzo ciekawy. Jeżeli u Pana układa się wszystko dobrze to życzę by było tak dalej, ale jednocześnie apeluję o empatię wobec innych...

Jako marszałek bardzo proszę o stosowanie odpowiedniej tytulatury wobec JKW Księcia-Seniora. Jesteśmy na oficjalnym posiedzeniu, a nie w kuluarach.
Minister Pokoju
Obrazek
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Zombiakov 4 lut 2019, o 22:49

Uszanujmy głód mitycznego bóstwa, w podziemiach drugiego po Hadesie - Biurokrateusa.
Marszałek niech pozostanie bytem odrębnym. To zacna funkcja dla aktywnego mieszkańca który nie pali się by być Namiestnikiem.

Jestem zdecydowanie przeciw łączeniu obywatelstwa i adherenctwa. Niech opozycja będzie jawna i łatwa do namierzenia :twisted: A tak na serio zostawmy odrobinę iluzorycznej wolności.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Starosarmacja
Rada Ministrów

Postprzez Remigiusz L. 11 lut 2019, o 13:33

Ponieważ wiem, że co najmniej jedna osoba chce się jeszcze wypowiedzieć, przedłużam debatę o kolejny tydzień.
Minister Pokoju
Obrazek
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez piwniczak 11 lut 2019, o 18:14

Remigiusz L. napisał(a):Diuku Radco - zastanawiając się nad dalszymi uproszczeniami wpadłem na takie pomysły:
  • połączyć Namiestnika i Marszałka, tak jak JO proponował, ale z pozostawieniem Namiestnikowi możliwości wyznaczenia konsyliarza ds. Sejmiku (takiego wicemarszałka)
  • połączyć obywatelstwo z "adherenctwem", czyli uczynić wymogiem posiadania obywatelstwa akces do aktualnej Konfederacji. Trochę to może radykalny pomysł, ale całą rzecz zdecydowanie uprości. Cel wymogu akcesu jest z jednej strony oczywiście narracyjny, ale z drugiej jest jakimś dodatkowym wentylem, zapewniającym, że uczestnik Sejmiku chociaż zagląda na nasze forum. Jeżeli ktoś nie zgadza się z aktem konfederacji będzie mógł podpisać z załączeniem jakiegoś votum separatum, albo, jeśli zachce mu się hucpy, skrzyknąć innych niezadowolonych i zawiązać rekonfederację, a potem przejąć władzę ;)

Czy takie uproszczenia byłyby wg diuka wskazane i wystarczające?
Myślę, że muszę się odrobinę wytłumaczyć. Jako stary, zdegenerowany przeciwnik helwetyzmów ustawodawczych, myślę przez pryzmat upierdliwości utrzymania rejestrów w porządku. Model, w którym coś da się określić automatycznie, jest o wiele wygodniejszy, bo nie jest uzależniony od jednej osoby, która wprowadza zmianę w prawie niejako "pod siebie" i jest gotowa utrzymywać aktualne rejestry. Problem pojawia się, gdy jej zabraknie. Czego najlepszym przykładem jest Sclavinia.

Pamiętam jak ręcznie prowadzony był u nas rejestr obywateli. Zawsze kilka kroków do tyłu względem stanu faktycznego. Ciągłe problemy przy zwoływaniu Sejmiku, bo trzeba było zdeterminować czy ktoś przypadkiem nie utracił takowego. Czas, który można było przeznaczyć na rzeczy bardziej kreatywne, przepadał na rzecz realizacji durnych procedur. Nawet lista lenn na stronie STSu jest zawsze do tyłu.

Nie chcę tu proponować jakichś rozwiązań, ale pragnę naświetlić problem i JW Marszałka oraz Delegatów skłonić do zastanowienia się w jaki sposób doprowadzić, żeby utrzymanie systemu kosztowało jak najmniej czasu, by skupić się a rzeczach ważnych i fajnych tj. budowaniu narracji.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sejmik Koronny