Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Sejmik 04'18] Zmiana Konstytucji (3)

W tym miejscu odbywają się Kwartalne Zjazdy Delegatów KC SZPM

Moderator: Starosarmacja: władze

Obrazek
Starosarmacja: Serwis internetowy  •  Manifest Oświeconego Monarchofaszyzmu  •  Pomoc finansowa  •  Dotacje  •  Praca w Starosarmacji  •  Sport
M O N A R C H O F A S Z Y Z M      T O       P R Z Y S Z Ł O Ś Ć       S A R M A C J I

[Sejmik 04'18] Zmiana Konstytucji (3)

Postprzez piwniczak 14 maja 2018, o 11:21

PT Delegaci,

od dłuższego czasu borykamy się z nomenklaturową rozbieżnością między linią narracyjną prowincji, a nazwą urzędu prowincją zarządzającego. Motyw Sarmackiej Zjednoczonej Partii Monarchofaszystowskiej nie przyjął się i wątpię, by miał się przyjąć. Co Sejmik podnoszą się te same głosy, a dalsze zmiany w tym kierunku powodują opór. Sugeruję więc poniższe zmiany, które po prostu wymażą ten martwy element naszego folkloru, a dodatkowo zastępują Namiestnika inną nazwą urzędu, która bardziej odpowiada stanowi faktycznemu, bo nie sprawujemy tu władzy w imieniu kogokolwiek, a jesteśmy samorządną prowincją działającą na równych zasadach przewidzianych w Konstytucji Księstwa Sarmacji. Zresztą głosy o zmianie Namiestnika na coś bardziej adekwatnego też ostatnio się pojawiały.

Dodaje się też poprawkę, co do której były zastrzeżenia przy poprzednim głosowaniu. To łatanie luki, a nie żadne novum, więc po prostu trzeba ją przyjąć.

Uchwała Sejmiku Koronnego o zmianie Konstytucji

Art. 1 [Przepisy zmieniające]

W Konstytucji Starosarmacji z dnia 14 kwietnia 2016 roku dokonuje się następujących zmian:
  1. występujące w odpowiednich przypadkach słowo „Namiestnik” zastępuje się, występującymi w odpowiednich przypadkach, słowem[słowami - jeśli nazwa będzie wieloczłonowa] „Wojewoda”.
  2. skreśla się art. 6
  3. dodaje się art. 6 [Stan nadzwyczajny] o następującej treści: „1. Namiestnik na drodze art. 5 ust. 3 powoływany, który poparcia nie uzyska, do zwołania zwyczajowego Sejmiku przez najstarszego stażem obywatela Starosarmacji jest sprawowany, a który chociaż dziesięć punktów aktywności, w myśl Ustawy o obywatelstwie sarmackim, w ostatnich 30 dniach wykazał. 2. Takoż władza jest sprawowana w sytuacjach konstytucją nieprzewidzianych.”

Art. 2 [Przepisy końcowe]

Gdy tylko niniejsza uchwała do Dziennika Praw trafi, Konstytucja zmienioną będzie.

Nazwa zawarta w projekcie to jedynie propozycja. Liczę, że wspólnie ustalimy co byśmy chcieli tam zobaczyć ;)
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Re: [Sejmik 04'18] Zmiana Konstytucji (3)

Postprzez Remigiusz L. 14 maja 2018, o 11:39

Mi się nazwa "Namiestnik" podoba. Jeżeli jednak reszcie w jakiś sposób przeszkadza to można ją zmienić, tylko błagam, nie na premiera. Jako alternatywa dla zaproponowanego wojewody mógłby być jeszcze "starosta".

Drugą część projektu oczywiście popieram.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez piwniczak 14 maja 2018, o 11:42

Oczywiście, jeśli PT Delegaci stwierdzą, że nie ma sensu, to usunę ten fragment projektu i procedować będziemy drugą część. Nic na siłę.
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Hugo 14 maja 2018, o 12:12

PT Delegaci.
Jaśnie Oświecony Diuku.

Albo to wina poniedziałku z mojej strony, albo coś nie pasuje - po co skreślać i dodawać ten sam artykuł (6.), zwłaszcza traktujący o tym samym? A po drugie - w "nowej" treści art. 6 pozostał "namiestnik".
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez piwniczak 14 maja 2018, o 12:25

WKW,

to poniedziałek z mojej strony ;) Wydało mi się o wiele prostszym rozwiązaniem skreślić niż rozpisywać, że te ustępy się skreśla, ten zmienia numerek i treść, a do tego cały artykuł zmienia tytuł. Bleh.

Namiestnika poprawiam na drodze autopoprawki:

Uchwała Sejmiku Koronnego o zmianie Konstytucji

Art. 1 [Przepisy zmieniające]

W Konstytucji Starosarmacji z dnia 14 kwietnia 2016 roku dokonuje się następujących zmian:
  1. występujące w odpowiednich przypadkach słowo „Namiestnik” zastępuje się, występującymi w odpowiednich przypadkach, słowem[słowami - jeśli nazwa będzie wieloczłonowa] „Wojewoda”.
  2. skreśla się art. 6
  3. dodaje się art. 6 [Stan nadzwyczajny] o następującej treści: „1. Wojewoda na drodze art. 5 ust. 3 powoływany, który poparcia nie uzyska, do zwołania zwyczajowego Sejmiku przez najstarszego stażem obywatela Starosarmacji jest sprawowany, a który chociaż dziesięć punktów aktywności, w myśl Ustawy o obywatelstwie sarmackim, w ostatnich 30 dniach wykazał. 2. Takoż władza jest sprawowana w sytuacjach konstytucją nieprzewidzianych.”

Art. 2 [Przepisy końcowe]

Gdy tylko niniejsza uchwała do Dziennika Praw trafi, Konstytucja zmienioną będzie.

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Remigiusz L. 15 maja 2018, o 08:14

Zachęcam innych delegatów do udziału w debacie, szczególnie tych, którzy nie głosowali za poprzednim projektem i nie napisali dlaczego.
Namiestnik Starosarmacji
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez rybczak 15 maja 2018, o 08:31

Ja nie mam zastrzeżeń do zmian, będę głosował za projektem.
(—) diuk Paviel Gustolúpulo
Słoneczko Tropicany, Kuriozalny Bezczelny Cham

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Remigiusz L. 17 maja 2018, o 18:27

Z racji braku jakiejś większej debaty, przed głosowaniem chciałbym jeszcze zgłosić dwie poprawki, zgodnie z moim poprzednim postem. Tak jak pisałem, nie chcę głosować za zmianą nazwy Namiestnika, jednak drugą część projektu uważam za jak najbardziej potrzebną. To moje stanowisko przedstawia pierwsza poprawka. Równocześnie zaznaczyłem, że jeśli większość jest za zmianą nazwy, to nie zamierzam rozdzierać szat. Jednak że względów czysto subiektywnych nie podoba mi się słowo "wojewoda" dlatego w drugiej poprawce proponuję zastąpić je starostą. Jako, że poprawki są właściwie sprzeczne, sugerowałbym głosować najpierw pierwszą, jeśli zostanie przyjęta, to pominąć drugą, jeśli nie, głosować drugą razem z projektem. Pozostawiam to oczywiście decyzji Pana Marszałka.

Poprawka nr 1 do projektu Uchwały Sejmiku Koronnego o zmianie Konstytucji

1. Skreśla się art. 1. ust. 1.
  2. Występujące w odpowiednich przypadkach w projekcie słowo "Wojewoda", zastępuje się słowem "Namiestnik"

Poprawka nr 2 do projektu Uchwały Sejmiku Koronnego o zmianie Konstytucji

Występujące w odpowiednich przypadkach w projekcie słowo "Wojewoda" zastępuje się słowem "Starosta".
Namiestnik Starosarmacji
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez piwniczak 17 maja 2018, o 18:45

Jak najbardziej słusznie. Ja też szat rozdzierać nie będę. Tak jak pisałem — były takie a nie inne głosy, ten projekt w zamyśle miał tylko likwidować resztki po SZPM, ale postanowiłem wobec tego, że już był zgłoszony w zasadzie, dołączyć do projektu zmianę nazwy.

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Peter West 22 maja 2018, o 05:33

Głosujemy nad tą ustawą z uwzględnieniem pierwszej poprawki.
Kto z Państwa jest ZA proszę o podniesienie ręki, kto PRZECIW, kto SIĘ WSTRZYMAŁ.

Głosujemy do piątku (25.05.2018) do godziny 24:00.

Jeśli projekt z peirwsza poprawka zostanie odrzucony będziemy głosować nad drugą poprawką. Wszystko zgodnie z wolą autora projektu uchwały.
Ostatnio edytowano 22 maja 2018, o 05:34 przez Peter West, łącznie edytowano 1 raz
(-) Peter West
Burmistrz Miasta Harz

Obrazek
Instytut Edukacji Sarmackiej
Rada Ministrów
Korona Księstwa Sarmacji
Rada Nauki

Następna strona

Powrót do Sejmik Koronny