Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Poradnik]Poradnik Teutończyka

[Poradnik]Poradnik Teutończyka

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 11:39

PORADNIK TEUTOŃCZYKA
_________________________________________________________________________________
Publikacja ma na celu ułatwienie startu nowym mieszkańcom Królestwa Teutonii w naszej prowincji. Zawarte tu informacje mają charakter edukacyjny i na stosowny wniosek mogą zostać zmienione lub też rozszerzone. Nie zwalnia to jednak Teutończyków z obowiązku udzielania pomocy nowym mieszkańcom.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - o Teutonii

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 11:46

Czym jest Teutonia?
_________________________________________________________________________________


Witaj na ziemi teutońskiej, wędrowcze!
Teutonia to piękna, choć niespokojna kraina, gdzie codzienne życie przeplata się z legendą dni przeszłych. Żyje tu lud bitny, mężny i honorowy, który tradycję i rodzime wartości kultywuje w najdrobniejszej nawet codziennej sprawie. Właśnie na tej ziemi, w każdym teutońskim domu Teutonizm to pilnie strzeżona relikwia w skarbcach dzielnych teutońskich serc.

Historia - podstawowe informacje

Teutonia powstała około lipca roku pańskiego 2003, choć podówczas zwała się inaczej. Były to bowiem czasy Cesarstwa, gdy jeszcze ziemie te nie były częścią Księstwa Sarmacji. W tamtych dniach Cesarstwo, niczym wielki lew, wspinało się na łapach sukcesów powiększając własne ziemie, wpływy i kontakty międzynarodowe, w tym z nacjami zagranicznymi (tu: Królestwo Polonii).

Wzrastające w siłę państwo dodawało chwały i powagi swym mieszkańcom, którzy już podówczas zwali siebie dumnymi teutonamii. Niemniej karty historii potoczyły się inaczej. Aktywność mieszkańców zaczęła spadać, aż w końcu Cesarz musiał podjąć trudną decyzję.

Sierpień roku pańskiego 2004 okazał się okresem decydującym o dalszych losach Teutonii. Aktywność, która poważnie spadła w czerwcu i w lipcu, w sierpniu nie była już praktycznie widoczna. Cesarz nie widząc innej drogi wyboru, przejęty troską o losy Cesarstwa polecił baronowi Nosewiczowi podjęcie rozmów z Księstwem Sarmacji na temat ewentualnego przyłączenia Cesarstwa. Na okres od 10 do 30 sierpnia powołany został Regent w osobie barona Nosewicza. Praktycznie cały sierpnia upłynął pod znakiem negocjacji z Księstwem, które prowadził regent, a o których informowany był Cesarz. Ostatecznie Hołd Teutoński podpisany został 30 sierpnia przez Regenta, choć imieniem Cesarza.

Od tamtego czasu losy Królestwa Teutonii nieodzownie związane są z dziejami Księstwa Sarmacji. Więcej na temat dziejów Teutonii, tak tych internetowych jak i przedinternetowych można znaleźć na kartach opracowań Teutońskiego Instytutu Historii.

Geografia - podstawowe informacje
Większa część Królestwa Teutonii położona jest na zachód od Kontynentu Sarmackiego - na dwóch archipelagach: staroteutońskim (4 wyspy) i nowoteutońskim (6 wysp). Centralnie położona, największa wyspa to Teutonia (w języku dawnych Slavian nazywana również Teuzenią). Dominuje tu raczej surowy, umierkowanie-mroźny klimat, zaś cała powierzchnia wyspy przedzielona jest przez masywne pasmo Gór Tauzeńskich. To tutaj znajdują się największe ośrodki miejskie: Srebrny Róg (czyli stolica Królestwa Teutonii), Zielonybor, Runhoffi i Eltdorf oraz Marduk - dzielnica Miasta Margon (którego centrum administracyjne leży na innej wyspie).

Ważniejsze lokacje geograficzne wyspy Tauzenii to:
 • Kopalnia Srebra położona na południowy-wschód od Srebrnego Rogu,
 • Kopalnia Miedzi na północ od Miasta Ruhnhoff,
 • Szczyt Mt. Jakob,
 • Jezioro Lokan u stóp Zielonyboru,
 • Rzeka Norte, w delcie której leży Eltdorf.

Na północny zachód od Teutonii leży wyspa Rarogonia. Klimatem bardzo przypomina Teutonię. Jedynym miastem ulokowanym tutaj jest Ab'Dorst. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że na wyspie znajduje się czynny wulkan Raróg, którego pomruki spędzają sen z powiek okolicznym osadnikom. Jest to teren bardzo górzysty, zaś w jego centrum znajdują się słynne już Gejzery.

Na wschód od Rarogonii położona jest kolejna z wysp, a mianowicie Naservia. Jako jedyna nie posiada miasta prowincjonalnego. Niemniej ma duże walory estetyczne i krajobrazowe. Znajdują się tutaj fiordy, skaliste wybrzeża rzeźbione przez srogie fale północnych wód. Zaś w centrum górskich kotlin znajduje się jezioro Servan.

W skład wysp teutońskich wchodzą jeszcze wyspa Detzonia, z miastem Margon, oraz archipelag Nowoteutoński, na ziemiach którego znajduje się Królewskie Miasto Złoty Gród, gdzie zamieszkuje Król Teutonii Michael von Lichtenstein.

Więcej informacji na temat geografii, oraz szczegółowe mapy Królestwa Teutoni znajdziesz na stronach Centrum Kartografii.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - pierwsze kroki

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 11:55

Pierwsze kroki w Teutonii
_________________________________________________________________________________

Na początku pamiętaj, że aby zamieszkiwać Teutonię musisz zamieszkać w jednym z teutońskich miast. Przynależność do miasta wiąże się z wieloma przywilejami, ale też i obowiązkami. Odpowiedź na pytanie odnośnie tego jak zamieszkać w miastach Królestwa odnajdziesz w dalszej cześci poradnika (->).

Po tym jak zamieszkasz w jednym z naszych miast, odwiedź nasze forum państwowe, i w dziale Aktualności przywitaj się z mieszkańcami Teutonii. Daj nam się poznać, podziel swoimi zainteresowaniami, tak byśmy mogli Ci pomóc w doborze zajęcia.

Twoim kolejnym krokiem powinno być dołączenie do Gazety Teutońskiej, naszego regionalnego medium, za pomocą którego będziesz mógł publikować różnorodne artykuły na stronie głównej Księstwa Sarmacji. Odpowiedź na pytanie jak zapisać się do Gazety Teutońskiej, oraz jak publikować artykuły odnajdziesz w dalszej części tego poradnika (->).

Nie spoczywaj jednak na laurach. Warto przypomnieć, że w Królestwie obowiązuje Obowiązek Powszechnego Zatrudnienia. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Teutonii winny jest przynależeć do jednej z kilku sekcji rozwojowych, gdzie realizuje okresowo przydzielony mu zakres działań.

W celu realizacji tego obowiązku odwiedź TEN temat, przeczytaj go i w odpowiedzi na niego podaj do jakiej sekcji chcesz przynależeć.

Ostatnią kwestią o jaką powinieneś zadbać jako nowy mieszkaniec Teutonii jest kwestia obywatelstwa. Aby zostać obywatelem Teutonii, czyli osiągnąć pełnię praw przysługujących Teutończykom, z piastowaniem urzędów publicznych i możliwością udziału w sesjach Senatu włącznie, powinieneś złożyć stosowne wnioski na forum centralnym Sarmacji. Więcej o tym jak uzyskać obywatelstwo teutońskie znajdziesz w dalszej cześć tego poradnika (->)

Gdy wykonasz powyższe nie pozostaje Ci nic innego jak tylko zacząć aktywnie działać i udzielać się w Teutonii. W razie kolejnych pytań, kieruj się do mieszkańców po przez forum, czy też inne drogi komunikacji. Na pewno każdy chętnie Ci odpowie i doradzi.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - miasta

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 12:07

Jak zamieszkać w Teutonii?
_________________________________________________________________________________


Nowi mieszkańcy Teutonii często nie zdają sobie sprawy, że zdeklarowanie przynalezności do Teutonii na forum nie wystarcza, by zyskać status mieszkańca. Aby być mieszkańcem naszego Królestwa, musisz zamieszkać w jednym z teutońskich miast. Obecnie w systemach informatycznych Księstwa Sarmacji istnieją cztery miasta teutońskie: Srebrny Róg, Złoty Gród, Zielonybor i Auterra.

Poniżej przedstawiam Ci krótkie opisy każdego z nich. Zastanów się dokładnie gdzie chcesz mieszkać, gdyż ewentualna przeprowadzka możliwa będzie dopiero po siedmiu dniach od zameldowania w obecnym mieście!

Złoty Gród
Złoty Gród jest miastem stołecznym Królestwa Nowej Teutonii - jednego z najpiękniejszych państw wirtualnych. Miasto jest także prężnym ośrodkiem życia znacznej części mieszkańców Królestwa, bowiem mieszka tutaj ponad połowa Teutończyków. Do miasta przyciąga ich niesamowite tempo życia - w Złotym Grodzie dzieją się najważniejsze wydarzenia polityczne, biznesowe i kulturowe całego Królestwa, w związku z czym "być na bieżąco" w praktyce oznacza właśnie "mieszkać w Złotym Grodzie". Z pewnością niewiele jest w wirtualnym świecie miejsc, które w tak urokliwy sposób łączą królewski majestat i narodowe tradycje z nowoczesnym zarządzaniem i stylem życia.

STRONA MIASTA
[ZAMIESZKAJ]

Srebrny Róg
Cesarskie Miasto Stołeczne Srebrny Róg jest stolicą Królestwa Teutonii, jednej z prowincji Księstwa Sarmacji. Miasto powstało 4 grudnia 2004 roku, a jego pierwszym burmistrzem był Krzysztof Konias. Srebrny Róg to miasto o blisko 500 letniej historii, obfitującej w ważne wydarzenia rodzące się na stylu kultury Slavii i Enderasji, Marchii Teutońskiej. Nie można w pełni zrozumieć tego miasta bez poznania jego tradycji z okresu średniowiecza, współczesnego teutonizmu. Obecnie magiczny klimat Srebrnego Rogu tworzy między innymi posiadające własną duszę Stare Miasto i ulokowane w zabytkowych kamienicach liczne stylowe restauracje i puby. Srebrny Róg to miasto, w którym historia przeplata się ze współczesnością, a bogate dziedzictwo kulturowe wpływa na codzienne życie. Aby się o tym przekonać, trzeba tego doświadczyć.

STRONA MIASTA
[ZAMIESZKAJ]

Auterra
Auterra to stolica nieistniejącego dzisiaj Królestwa Loardii, które po inkorporacji przez Księstwo Sarmacji przemianowano na Hrabstwo Loardii. Obecnie jest stolicą Ligi Miast Złotego Brzasku w Teutonii. To urokliwe nadmorskie miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez wczasowiczów, zwłaszcza w sezonie letnim. Piękne plaże i gorące słońce przyciągają turystów nie tylko z okolic miasta, ale z całego Królestwa Teutonii i Sarmacji, a nawet spoza jej granic! Auterra mimo swych walorów wypoczynkowych, takich jak specyficzny mikroklimat, czy sprzyjająca całym rokiem pogoda, jest jednocześnie doskonałym miejscem do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Aktywność ekonomiczną miasta pobudza istnienie Alei Biznesowej, a na niej takie punkty jak Loardzkie Centrum Finansowe czy siedziba Korporacji Welberta. Auterra to również miasto o świetnej kulturze. Nasze zabytki słyną z nienaruszonego stanu i zachwycającej architektury. Organizujemy również wiele różnego rodzaju imprez kulturalnych, między innymi dyskoteki, konkursy oraz festiwale i koncerty. Auterra to bez wątpienia miejsce doskonałe do zamieszkania, potrafiące dać swoim mieszkańcom praktycznie wszystko, czego zapragną. Każdy Auterrańczyk jest dumny ze swojego miasta.

STRONA MIASTA
[ZAMIESZKAJ]

Zielonybor
Znajdujesz się u bram najpiękniejszego miasta w całym Królestwie Teutonii - Zielonyborze! To położone w wysokich górach Teutońskich malownicze miasteczko jest azylem, dla wszystkich tych, dla których Teutonizm to nie tylko puste słowo, ale sposób na życie! Wśród nieskalanej gellońską stopą przyrody, tu w samym centrum Teutonii mężnie bije serce Narodu, tak dumnego i niezłomnego jak górskie szczyty. Dziś Zielnybor jest ostoją spokoju, mąconego jedynie przez szemrzące liczne górskie potoki, sanktuarium nad krystalicznie czystym jeziorem Lokan, które od wieków patrzyło na historię Teutońskiego męstwa. To idealne miejsce na dostatni żywot dla tych, którzy szukają swojego miejsca na ziemi, zapewniającego strawę tak fizyczną jak i duchową. Miasteczko słynie bowiem z bogatej kultury kulinarnej, tradycji i receptur kultywowanych z pokolenia na pokolenie. Rozciągające się zeń górskie szlaki, poprowadzą Cię swymi ścieżkami w głąb siebie i Twojej duszy, a gdy strudzony wracać z nich będziesz, Tu - w domu, czekać na Ciebie będzie kufel najświeższego piwa w regionie i ciepłe, nigdy puste łoże.

STRONA MIASTA
[ZAMIESZKAJ]

Aby zamieszkać w jednym z miast odwiedź jego stronę i w górnej części wyświetlonej witryny kliknij przycisk ZAMIESZKAJ, lub użyj przycisków [ZAMIESZKAJ] znajdujących się pod opisami miast.

Jeśli chcesz sprawować w mieście funkcje publiczne, lub pracować na jego rzecz mając odpowiednie uprawnienia, po zamieszkaniu w nim powinieneś złożyć swoje CV. Aby to zrobić kliknij przycisk ZŁÓŻ CV, który się znajduje w panelu Informacje o mieście, pod rubryką Kantyna.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - obywatelstwo

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 12:19

Jak uzyskać obywatelstwo teutońskie?
_________________________________________________________________________________


Chcąc piastować urzędy publiczne, lub aktywnie uczestniczyć w życiu Senatu Królestwa Teutonii musisz posiadać obywatelstwo teutońskie. Jego zdobycie nie jest trudne, ale wiąże się z pewną procedurą, którą postaram się Ci tutaj przytoczyć.

Na wstępie zapoznaj się z Ustawą o obywatelstwie sarmackim. Jest to niezbędny dokument przy ubieganiu się o obywatelstwo teutońskie. Nim bowiem zostaniesz Teutończykiem też w sensie prawnym, najpierw musisz otrzymać obywatelstwo Sarmacji. Składając wniosek o obywatelstwo sarmackie w książęcym dziale urzędowym, pamiętaj, by tuż po dokonaniu tego zamieszkać w jednym z Teutońskich miast. Dlaczego? Ważnym warunkiem zaraz po posiadaniu obywatelstwa sarmackiego, w procedurze pozyskiwania obywatelstwa teutońskiego jest zamieszkiwanie na terenie Teutonii co najmniej siedem dni. Do zamieszkiwania nie wymaga się obywatelstwa centralnego, więc oczekując na rozpatrzenie wniosku o obywatelstwo, jednocześnie skracasz późniejszy czas oczekiwania na wpis do Rejestru Obywateli Teutońskich.

Kiedy uzyskasz już obywatelstwo sarmackie, niezwłocznie poproś o dokonanie wpisu w TYM temacie. Wpis potwierdzający nadanie Ci statusu obywatela teutońskiego nastąpi bezzwłocznie, kiedy kryterium pobytu zostanie spełnione.

Jeśli zaś już posiadałeś wcześniej obywatelstwo tak sarmackie jak i Teutońskie, kryterium czasu nie obowiązuje.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - gazeta

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 12:34

Jak zapisać się do Gazety Teutońskiej?
_________________________________________________________________________________


Gazeta Teutońska to własność Królestwa Teutonii, gdzie mieszkańcy mogą swobodnie publikować swoje prace artystyczne, kulturowe, społeczne i publicystyczne. Nasza gazeta umożliwia Ci realizację swoich ambicji redaktorskich.

Każdy mieszkaniec Teutonii ma obowiązek zapisania się do Gazety Teutońskiej. Aby to zrobić odwiedź stronę i złóż CV klikając przycisk "Złóż CV".

Warto też wysłać List do Karoliny dssy von Lichtenstein, z prośbą o szybkie nadanie uprawnień redaktorskich, w celu skrócenia czasu oczekiwania na uzyskanie pełni praw.

Aby stworzyć artykuł wejdź do Panelu redaktorskiego (Zakładka w panelu Twój Gabinet na stronie głównej KS). Pamiętaj, aby na samym dole okna edycji artykułu w polu "Opublikuj w:" zawsze wybierać "Gazeta Teutońska!"
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - urzędy

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 12:49

Kto jest kim w Teutonii?
_________________________________________________________________________________


 1. Król
  • Jego Królewska Wysokość Michael von Lichtenstein
 2. Władza Wykonawcza
  • Lord Koadiutor - Roland Heach von Hohenzollern
  • Lady Kustosz - Helena Młockówna
  • Lord Ekonom - Marek Lipa-Chojnacki
 3. Dwór Królewski
  • Prefekt Królewski - Karolina von Lichtenstein
  • Szambelan Królewski - Roland Heach von Hohenzollern
 4. Wielkorządcy miejscy
  • Naczelnik Srebrnego Rogu - mar. Marek Lipa - Chojnacki
  • Naczelnik Złotego Grodu - Roland Heach von Hohenzollern
  • Naczelnik Ligii Miast Złotego Brzasku - Karolina von Lichtenstein
  • Naczelnik Ligii Miast Starotetońskich - Vladimir Iwanowicz von Lichtenstein
 5. Inni
  • Rektor Teutońskiego Instytutu Historycznego - Sławomir Żółtowski de Ruth
  • Dyrektor Teutońskiego Instytutu Badań Kosmosu - Igor Żdanow
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - senat

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 12:55

Czym jest Senat i jak w nim działać?
_________________________________________________________________________________


Senat jest organem władzy ustawodawczej Królestwa Teutonii. Obraduje on na sesjach zwoływanych przez Marszałka Senatu. Po reformach, Senatorem może zostać każdy z obywateli teutońskich, który zgłosi się do udziału w danej sesji senatu zgodnie z procedurą podjętą przez Marszałka.

Oznacza to, że obywatele mają swobodną możliwość do decydowania o losach Królestwa, po przez model dobrowolnego udziału i demokracji bezpośredniej.

Sprawy senatu reguluje Konstytucja Królestwa Teutonii. Warto się z nią zapoznać, jeśli planujesz karierę polityczną w ramach Teutonii.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - prawo

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 13:07

Najważniejsze Akty Prawne
_________________________________________________________________________________


Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

[Poradnik]Poradnik Teutończyka - kalendarium

Postprzez Roland 16 cze 2013, o 13:17

Kalendarium Teutonii
_________________________________________________________________________________


29 lipca 2003
- powstaje Cesarstwo Sardamacji z cesarzem Jakobem na czele

14 września 2003 - Sardamacja zmienia nazwę na Teutonia.

listopad 2003 - pierwszym kanclerzem Cesarstwa zoastaje Konrad Hennig

24 grudnia 2003 - uchwalanie konstytucji Cesarstwa

1 stycznia 2004
- odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu(pierwszym marszałkiem Senatu zostaje Kich- Toboła)e

marzec 2004
- opracowanie symboli Cesarstwa (herbu i flagi)

II. poł. kwietnia 2004
- do Teutonii przybywa sarmacki książę Piotr Mikołaj

czerwiec - lipiec 2004
- rebelia, w wyniku której na terenie Teutonii powstają Republika Bracką i Republika Teutońską. Cesarz Jakob po powrocie z urolu ułaskawia jednak rewolucjonistów

30 sierpnia 2004 - Hołd Teutoński, oficjalna inkorporacja Cesarstwa do Sarmacji. Teutonia zaczyna funkcjonowac w ramach Księstwa jako Marchia Teutońska

grudzień 2004 - burmistrzem Srebrnego Rogu zostaje Krzysztof Konias, początek kariery

28 grudnia 2004 - wprowadzenie demokracji bezpośredniej na terenie Marchii

17 stycznia 2005
- nadanie praw miejskich Zielnyborowi

29 stycznia 2005 - cesarz Jakob zrzeka się funkcji namiestnika Marchii, nowym Namiestnikiem został wybrany Wojciech Kaczmarczyk

maj 2005 - spór pomiędzy namiestnikiem Wojciechem Kaczmarczykiem, a markizem Jakobem

28 maja 2005
- wydanie ponadczasowego dzieła przez Wojciecha Kaczmarczyka pt. "Mistrz Teuton III i jego uczeń"

sierpień 2005 - marzec 2006 - mglisty okres Marchii Teutońskiej

maj 2006
- Teutoński Maj, w wyniku rozruchów separatystycznych w Marchii część obywateli zakłada niepodległe Królestwo Nowej Teutonii

sierpień 2007 - Sarmacja i Nowa Teutonia powołują Komisję Wspólną, która ma zająć się zjednoczeniem Teutonii

październik 2007 - swą działalność rozpoczyna Teutoński Instytut Statystyczny

marzec 2008
- merem Srebrengo Rogu została zazłużona dla tego miasta Edyta von Thorn- Browarczyk

lipiec 2008 - likwidacja Hrabstwa Loardii i włączenie jego ziem do Teutonii

18 marca 2009
- pojawia się wspólne oświadczenie księcia sarmackiego Daniela Łukasza oraz króla nowoteutońskiego Łukasza Augusta ws. zjednoczenia Teutonii

07 czerwca 2009 - doszło do zjednoczenia Nowej Teutonii i Marchii Teutońskiej pod protekcją Sarmacji, powstaje Królestwo Teutonii. Królem zostaje dotychczasowy król Nowej Teutonii Łukasz August

18 maja 2010 - abdykacja Łukasza Augusta

20 maja 2010 - na namiestnika Teutonii wybrano Michaela von Lichtensteina

17 lipca 2011
- reaktywacja Loży Rycerzy Teutońskich

15 kwietnia 2012 - koronacja Michaela von Lichtensteina na króla Teutonii
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 


Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości