Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Chram Dawnych Bogów

Chram Dawnych Bogów

Postprzez Sereus von Ahabejż 15 lis 2017, o 11:14

Vladimir napisał(a):
Serieus Ahabejż napisał(a):[...] projekt Chramu Dawnych Bogów. [...]

Wtrącę się i wyrażę swoje zainteresowanie tym projektem. Czy pomysłodawca będzie bazował na jakiś już istniejących materiałach odnośnie dawnych kultów teutońskich? A może to, zważając na zainteresowania pomysłodawcy, będą dawni, słowiańscy bogowie?

Pozwolę sobie odnieść się do postu Jaśnie Oświeconego w oddzielnym temacie.

Pierwotny pomysł był założeniem wewnątrz Sclavińskiego Systemu dzierżawy i dotyczył bogów słowiańskich. Jednak w moim odczuciu w całym Pollinie brak jest wyznawców kultów pogańskich. W związku z tym myślę o Świątyni Synkretycznej poświęconej zarówno tradycyjnym bogom Teutonii, jak i bogom związanym z Loardią i jako centrum kultów pogańskich promieniującym na wszystkie mikronacje...
||Wicehrabia Sereus, Ordynat Ahabejż,
w wędrówkach różnych zaprawion
piórem, stopą i liczydłem
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii

Re: Chram Dawnych Bogów

Postprzez Vladimir 15 lis 2017, o 13:38

Być może pomysłodawca zna te źródła, ale jeśli byłoby inaczej, to odsyłam do tych starych artykułów: Slaviańskie dziedzictwo Teutonii: Bogowie, Slaviańskie dziedzictwo Teutonii: Bogowie cz. II oraz do materiałów zgromadzonych w Teutońskim Instytucie Historii. Znaleźć tam można m.in. Religię Slavian przed chrystianizacją, Od narodzin do śmierci Slavianiana, Religia Enderasjan przed chrystianizacją - obrzędy i bogowie, Pismo Enderasjan, w którym pojawia się mit o Naturosie i runach przypominający bardzo samoofiarę nordyckiego Odyna.

Źródła są stare. Tylko sugeruję, że byłoby fajnie pociągnąć ich narrację dalej, choć zdaję sobie sprawę, że może są już w głowie zupełnie inne koncepcje.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
arcysenator Złotego Grodu i Teutonii,
diuk Abvienolheimu i hrabia Tselebormu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Sereus von Ahabejż 15 lis 2017, o 13:51

Szczerze dziękuję za źródła. Przyznam że w ich poszukiwaniu byłem na początku (tak jak z jajkiem) dlatego oszczędza mi Pan wiele pracy. Na pewno je wykorzystam, ale i przetworzę - ponieważ religia ma to do siebie, że w miejscu nie stoi i odtworzenie obrzędów może wymagać ich reinterpretacji. Szczególnie że dążę do utworzenia szerokiego ruchu na rzecz rodzimowierstwa sarmackiego i bijącego, gorącego serca pogaństwa. To ono swą jasnością da odpór ciemnocie rotryjskich zakonów...
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 15 lis 2017, o 13:53

Z serca kibicuję. Przystałbym nawet do takie v-związku wyznaniowego. Nasze, własnego, teutońskiego. Bo co stoi na przeszkodzie, byśmy mieli własną religię, obok własnego języka, pisma, kultury i tradycji!
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hetman_Gotfryd 15 lis 2017, o 20:42

Powiem że to fajny pomysł z tymi Bogami ;) To było by fajna inicjatywa by w tym kierunku działać narracyjnie...
Gotfryd Slavik de Ruth
HETMAN WIELKI KSZ
h.Czarna Lilia
Palatyn Ruhnhoff
Diuk Kamiennego Brzegu
Rektor Teutońskiego Instytutu Historii

Obrazek
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Sereus von Ahabejż 15 lis 2017, o 23:05

Ok, przeczytałem na szybko dostarczone materiały. Myślę, że wystarczy to by ufundować pierwszy z Chramów Dawnych Bogów.

Chciałbym jednak odejść od tworzenia Kultu jako religii zakonserwowanej. Planuję postawić Chram jako duży kompleks, pełen nowoczesnej, choć zgodnej z naturą architektury.

Pośrodku kompleksu znajdzie się świątynia z ołtarzem Krostoboga i Syleny. Oświetlony srebrnym światłem, ołtarz pośrodku świątyni, ale pod otwartym niebem. Na wschodzie świątyni znajdzie się miejsce dla bóstw solarnych, które w Święto Pochówku przeprowadza się na zachód, gdzie spoczną na czas zimy w zapieczętowanych niszach.

Dookoła będzie ustawiony Święty Gaj, z ołtarzami wybranych bóstw. Na północnej stronie znajdować się będzie część gospodarcza z mieszkaniami kapłanów i szkołą. Na terenie samej świątyni będzie płonął wieczny ogień z którego czerpać będą wszystkie świątynie i chramy odrodzonej religii.
Obrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez kaxiu 18 lis 2017, o 09:37

A ja przypominam jeszcze o krótkim rysie wierzeń w Santiago.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 18 lis 2017, o 11:37

Ja bym jeszcze dodał, że powinno się przeprowadzić deifikację cesarza Hergoliena i cesarza Jakoba. W świadomości Teutończyków mają oni i tak niemal boski status, byłaby więc to tylko czysta formalność.
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez kaxiu 19 lis 2017, o 17:22

Vladimir napisał(a):Ja bym jeszcze dodał, że powinno się przeprowadzić deifikację cesarza Hergoliena i cesarza Jakoba. W świadomości Teutończyków mają oni i tak niemal boski status, byłaby więc to tylko czysta formalność.

Deifikacja jest zbędna. Wszyscy bowiem wiedzą, że każdy członek Rodu jest istotą boską, piękną, wspaniałą i nieomylną.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Postprzez Vladimir 19 lis 2017, o 17:29

W takim razie nasi bogowie są krzyżówką osłów i studzienek kanalizacyjnych. :/
Obrazek
rex sepulcrorum,
palatyn Lichtensteinu,