Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Tytuł przed imieniem?

Dla ducha i oka

Re: Tytuł przed imieniem?

Postprzez Paczenko 18 sie 2014, o 17:35

A jak ktoś nie ma lenna?
/-/ kpt. dr inż. net. Ryszard mar. Paczenko

Wielki Mistrz Zakonu Dionizosa
Menda, spambot i niediuk.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Karolina 18 sie 2014, o 17:54

Paczenko napisał(a):A jak ktoś nie ma lenna?

To po prostu sam tytuł? ;)

Sama jestem niezdecydowana w tej sprawie. Z jednej strony, faktycznie hr. Altbork brzmi fajniej niż hr. Chojnacki-Ferski, ale z drugiej strony, znacznie utrudni to niektórym [w szczególności nowym mieszkańcom] zorientowanie się w Księstwie. Nie chcielibyśmy latania po spisach lenn tylko po to, żeby nie oberwać za złą tytulaturę :P
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Karolina
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Paczenko 18 sie 2014, o 17:56

Ja oberwałem za baridajską swego czasu :)
I prawda - to utrudni. Człowiek siedzi w KS dwa lata a nie mam pojęcia jakie kto ma lenno...
/-/ kpt. dr inż. net. Ryszard mar. Paczenko

Wielki Mistrz Zakonu Dionizosa
Menda, spambot i niediuk.
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez piwniczak 18 sie 2014, o 21:56

Ja bym tu, mimo wszystko, wolał prosty model akademicki tj.
mar. Jan Kowalski, hrabia Lolcontentu
czyli najpierw tytuł państwowy a potem uczelniany, czy ziemski.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Karolina 18 sie 2014, o 22:07

christosza napisał(a):Ja bym tu, mimo wszystko, wolał prosty model akademicki tj.

Tylko że to może kolidować z tytułami wojskowymi. Płk mar. Kowalski? Będzie się kojarzyło np. z marynarką. Czytelniejszy jest jednak tytuł w środku...

Swoją drogą, osoby posiadające dwa lenna będą miały nieco dłuższą tytulaturę... Jan mar. Kowalski, diuk Lolcontentu, hrabia Gifcontentu
Karolina Aleksandra

Królowa Seniorka Dreamlandu, Królowa Matka Elderlandu, Diuczessa-Wspomożycielka Sarmacji, diuczessa Heidesheim, markiza Vankinner, baronessa Sarmacji, honorowa obywatelka Królestwa Teutonii, Rzeczpospolitej Sclavińskiej, Gellonii i Starosarmacji
Karolina
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 18 sie 2014, o 22:19

Karolina napisał(a):Swoją drogą, osoby posiadające dwa lenna będą miały nieco dłuższą tytulaturę... Jan mar. Kowalski, diuk Lolcontentu, hrabia Gifcontentu

Tak, ale w takim przypadku powinno się stosować tytuł wyższy. Niemniej, jakoś mnie te lenna nie przekonują, to byłaby nowa, świecka tradycja.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański, Marszałek Koronny,
były funkcjonariusz publiczny
Konsulat Sclavinii
Dwór Jego Książęcej Mości
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 18 sie 2014, o 22:26

Karolina napisał(a):
christosza napisał(a):Ja bym tu, mimo wszystko, wolał prosty model akademicki tj.

Tylko że to może kolidować z tytułami wojskowymi. Płk mar. Kowalski? Będzie się kojarzyło np. z marynarką. Czytelniejszy jest jednak tytuł w środku...

Swoją drogą, osoby posiadające dwa lenna będą miały nieco dłuższą tytulaturę... Jan mar. Kowalski, diuk Lolcontentu, hrabia Gifcontentu

Tytuł ziemski jest jedynie do hrabiego? Poza tym, słynne przypadki różnych tytułów: ks. płk Adam Malinowski
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.

Obrazek
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Karolina 18 sie 2014, o 22:29

christosza napisał(a):Tytuł ziemski jest jedynie do hrabiego? Poza tym, słynne przypadki różnych tytułów: ks. płk Adam Malinowski

Pytanie, czy chcemy tę tytulaturę jakoś oficjalnie narzucać, czy po prostu będzie to jedna z możliwości tytułowania. Jeśli tylko jedna z możliwości — to od nas wszystkich zależy, czy będziemy jej używać, prawda?
Karolina Aleksandra

Karolina
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 18 sie 2014, o 22:35

Karolina napisał(a):
christosza napisał(a):Tytuł ziemski jest jedynie do hrabiego? Poza tym, słynne przypadki różnych tytułów: ks. płk Adam Malinowski

Pytanie, czy chcemy tę tytulaturę jakoś oficjalnie narzucać, czy po prostu będzie to jedna z możliwości tytułowania. Jeśli tylko jedna z możliwości — to od nas wszystkich zależy, czy będziemy jej używać, prawda?

Jaśnie Oświecona Diuczesso, myśmy dalecy od narzucania komukolwiek czegokolwiek, toczymy jedynie dysputę nad kluczowym tu „jak?”, hipotetyzując i dywagując nad możliwym modelem tytułowania. Jeśli, zaznaczam, jeśli miałoby dojść do jakiegokolwiek zdefiniowania właściwej normy co do formy, to obowiązywałaby na tych samych zasadach, co obecnie tytulatura baridajska.

Obrazek
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez IUdR 27 sie 2014, o 09:42

No, i to jest calkiem fajowe. Tylko jak ja mam i hrabiego "państwowego" i "ziemskiego", to bym się podpisywał I C-F, hr. Altbork, bo po co dwa razy "hrabia".
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura i sztuka