Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Tytuł przed imieniem?

Dla ducha i oka

Re: Tytuł przed imieniem?

Postprzez IUdR 18 lip 2014, o 11:55

Adrien da Firenza napisał(a):A wasze dzieci jaki tytuł będą miały? ;P

Taki na jaki sobie zasłużą :)
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez von Lichtenstein 18 lip 2014, o 11:57

Hugo napisał(a):
zbbrow napisał(a):
ICF napisał(a):Jak juz przed czymkolwiek stawiacie mój tytuł, to przed - kurcze - nazwą lenna. Hrabia Altbork, nie hrabia Ignacy :c

To ja nie jestem diukiem Zbyszkiem? :(

Oczywiście, że jesteś! Diukiem Zbyszkiem. Diukiem Kuflem.

herbu Baton :)
Michael ik Lihtenštán,
úr Gewerded Kong ik Teutonies
Królestwo Teutonii

Postprzez Marek 21 lip 2014, o 18:20

Dziwna sprawa
(-) gen.bryg.Marek diuk von Thorn-Chojnacki (A7718)

Postprzez Helwetyk 25 lip 2014, o 09:33

Wykopując jeszcze w miarę świeży wątek…

(1) Niedawno w Radzie Gellonii i Starosarmacji wspominałem o hr. Chojnackim-Ferskim. Moim zdaniem, wydźwięk jest trochę zbyt oficjalny (a z kolei pisanie o „Ignacym” byłoby zbyt kolokwialne w oficjalnej debacie). Zastanawiam się, czy jednak nie moglibyśmy zaktualizować naszych zasad protokołu w ten sposób, aby forma „tytuł — imię” była poprawna (oficjalnie uznana za dopuszczalną). Ostatecznie w tym zakresie wszystko jest kwestią konwencji.

(2) Odrębną, nieustaloną kwestią, jest „tytułowanie” kolektywnych organów władzy. Do Sejmu zwracamy się „Wysoki Sejmie” lub „Wysoka Izbo”, do Trybunału Koronnego — przez zwyczaj sądowy — „Wysoki Trybunale”; ale jak, na diuków, w jedynie słuszny sposób adresować pisma do Rady Ministrów czy Naczelnej Izby Architektury?

(3) Odkąd sięgam pamięcią, Kanclerze posiadali tytuły arystokratyczne i szlacheckie. Obecnie, przy każdym z milionów zapytań poselskich, mam poczucie pewnej niestosowności, zwracając się do szefa rządu per „Szanowny Panie” (uprzedzając ewentualne pytanie, nie, brak zapytań nie wchodzi w grę :-)). Proponowałbym przyjęcie reguły, iż członkom Rady Ministrów przysługuje baronowska forma „czcigodny”, o ile nie posiadają wyższego tytułu.
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Michał 25 lip 2014, o 10:44

Helwetyk napisał(a): [...] ale jak, na diuków, w jedynie słuszny sposób adresować pisma do Rady Ministrów czy Naczelnej Izby Architektury?

Czcigodny Mistrzu, Wielki Ekspercie, Ekstrawagancki Perfekcie, Wasza Mistrzowska Mość, Przywódco Pomniejszej Krucjaty Sarmackiej, etc. ?
/—/ Michał Pséftis, daw. Bryennios.
Więzień Jego Książęcej Mości

Postprzez Michał 25 lip 2014, o 10:46

A tak na poważnie to serio podobają mi się lożowe tytuły. Taki smaczek.

Postprzez Helwetyk 25 lip 2014, o 10:47

Andronik napisał(a):A tak na poważnie to serio podobają mi się lożowe tytuły. Taki smaczek.

Do „(Czcigodnych?) Mistrzów” zapewne trzeba byłoby się przyzwyczaić, ale… hmm…?
(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez piwniczak 25 lip 2014, o 11:03

Wasza Magnificencjo?
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Michał 25 lip 2014, o 11:08

christosza napisał(a):Wasza Magnificencjo?

O, to, to.

Swego czasu istniał (niedawno nieco pobudzony) pomysł stworzenia pewnej organizacji nawiązującej do Loży, o której niektórzy moi rodacy wiedzą (żeby nie zdradzać więcej szczegółów). Trochę mniej sekretów, ale stylizacja - ona właśnie buduje klimat. Aż chętnie bym ujrzał głosowanie w SOBOSie - "czy jesteś za unikalnymi tytułami honorowymi dla członków RM?" czy jakoś tak.

Postprzez IUdR 13 sie 2014, o 14:58

Helwetyk napisał(a):Wykopując jeszcze w miarę świeży wątek…

(1) Niedawno w Radzie Gellonii i Starosarmacji wspominałem o hr. Chojnackim-Ferskim. Moim zdaniem, wydźwięk jest trochę zbyt oficjalny (a z kolei pisanie o „Ignacym” byłoby zbyt kolokwialne w oficjalnej debacie). Zastanawiam się, czy jednak nie moglibyśmy zaktualizować naszych zasad protokołu w ten sposób, aby forma „tytuł — imię” była poprawna (oficjalnie uznana za dopuszczalną). Ostatecznie w tym zakresie wszystko jest kwestią konwencji.

Wolałbym jednak „tytuł — lenno”, jeśli już poszukujemy konwencji krótszej, mniej nadętej, a pasującej do urządpapierków.
Sierota Baridaska Po Zdrowym Rozsądku Mająca Zatwardzenie
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura i sztuka