Strona 1 z 1

Treningi szachowe

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 12:02
przez Santi Vilarte
Przy okazji trwającego SPM (przypominam o wysyłaniu mi linków :P ) wpadłem na taki pomysł: w jednym wątku co jakiś czas będę wysyłał linki do filmików, przedstawiających jakieś konkretne zagranie, otwarcie, albo jakiś typowy schemat matowy. Potem chętni będą mogli je ze mną poćwiczyć.
Żeby było jasne- nie uważam się za jakiegoś mistrza :D I to będzie ćwiczenie i dla mnie. Będzie można zgłosić się do konkretnego "odcinka", do kilku, do całości cyklu, opcja dowolna. Pytanie, czy są chętni na coś takiego?

Re: Treningi szachowe

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 20:21
przez Andronik
Brzmi o tyle ciekawie, że uważam propozycję za rozwijającą! Jeżeli opatrzy Wierny Obywatel filmowe manewry jakimś dodatkowym opisem, to może z tego wyjść nawet fajna seria prasowa w DSG. I ja oczywiście chętnie piszę się na wzięcie udziału w takim treningu, bo w szachach jestem zdecydowanym amatorem.

Re: Treningi szachowe

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 20:34
przez Santi Vilarte
Dziękuję za komentarz, bo gdy dostaję serduszka, to nie wiem, czy to chęć wzięcia udziału w treningach, czy jedynie poparcie dla pomysłu :lol:

Re: Treningi szachowe

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 20:43
przez AJ Piastowski
W pierwszej kolejności z szachami to mi się kojarzy taki dowcip mówiący, że życie jest jak partia szachów, albo bijesz konia, albo posuwasz królową - bez urazy oczywiście dla zapalonych szachistów, królowych i koni :D

Re: Treningi szachowe

PostNapisane: 2 maja 2019, o 16:29
przez Santi Vilarte
Ruszam zatem z pierwszym punktem, może akurat w majówkę ktoś ma wolną chwilę.

Partia włoska


Debiut, od którego zaczyna się naukę debiutów, bo po pierwsze, jest bezpieczny, po drugie daje możliwość rozwinięcia do wielu wariantów, po trzecie- zawsze jest opcja że traficie na kogoś, kto tego posta nie czytał (na przykład mnie na moim pierwszym turnieju na żywo :? ) i go tym zagniecie.

Zatem zarezerwujcie sobie kwadrans na filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=ZA05JJvQo5M

A potem zapraszam na pw i zagramy partię tematyczną, zaczynając od ruchów, które wskazuje gość na filmiku.

Ogółem w całej serii będę przeplatał konkretne debiuty filmikami bardziej przekrojowymi, więc idąc tą ścieżką i regularnie ćwicząc, będzie można wbić na całkiem fajny poziom.

Re: Treningi szachowe

PostNapisane: 19 maja 2019, o 20:17
przez Santi Vilarte
Ostatnio była mowa o partii włoskiej a teraz coś szerszego. Artykuł z bloga na chess.com, gdzie autor przedstawił podstawowe debiuty, jakie warto znać po obu stronach. Bo bywa tak, że wyćwiczymy sobie jakiś debiut jako białe a potem ktoś gra taki przeciwko nam, i grając czarnymi, robimy błędy albo tracimy cenny czas na odtwarzanie sobie w myślach sekwencji. Zapraszam do lektury. Tym ciekawsza, że uzupełniona interaktywnymi szachownicami:

https://www.chess.com/pl/blog/DawidCzer ... ew_comment

Re: Treningi szachowe

PostNapisane: 20 maja 2019, o 10:57
przez Hugo
Świetny pomysł! Z chęcią będę się dokształcał