Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Streszczenie zasad

Emocje i dobra rozrywka gwarantowane!

Streszczenie zasad

Postprzez Hugo 24 kwi 2016, o 10:56

Gra będzie odbywać się w turach – jedna trwa tydzień. O 20:00 w niedzielę będę informował każdą Agencję o statusie misji, ekspedycji i sugerował ewentualne działania (przemieszczanie, leczenie, naprawa itp.). W jej trakcie można przeprowadzić szereg czynności, w zależności czy przemieszczamy się między układami, czy eksplorujemy planetę.

Najbliższe układy znajdują się w odległości 5 parseków od siebie i kolejne odległości, to wielokrotności 5 parseków. W wyjątkowych przypadkach, wyjątkowe układy znajdują się w odległości 10 do 15 parseków od najbliższego układu.

W trakcie tury Agencje Kosmiczne powinny opisywać w artykule(-łach) co się w niej wydarzyło. Ja daję tylko wytyczne w postaci rodzaju terenu oraz ewentualnych obcych form życia i przedmiotów Obcych widocznych w zasięgu widzenia, eksploracji. Ostatni artykuł w turze, powinien zawierać informację na temat zamiarów ekspedycji na następną, żebym mógł poinformować o dalszych możliwych działaniach.

Mapa planety składa się z heksadecymalnych pól, więc obszar eksploracji stanowi miejsce, w którym znajduje się załoga ekspedycji oraz okalające ją pola, jeśli załoga porusza się pieszo. Jeśli załoga porusza się Łazikiem, wówczas teren eksploracji powiększa się o kolejny „okrąg” – pola okalające pole eksploracji pieszej.

Podstawowa zasada jest taka, że członek ekspedycji, wykonujący inną czynność nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu różnego rodzaju czynników. Może się też tak zdarzyć, że czynność będzie wymagała więcej niż jedną turę, wówczas także nie będzie można się przemieszczać.

Przemieszczać się może tylko cała załoga ekspedycji. Przemieszczanie na mapie jest skokowe – na pola, które w swoim obszarze eksploracji nie mają pól, które były w obszarze eksploracji poprzedniego miejsca, w którym załoga się znajdowała, chyba że jest to skraj mapy. Jeśli załoga przemieszcza się na najbliższe takie pole, odbywa się to w ramach jednej tury (na koniec tury eksploracji). Jeśli chce przemieścić się na dalsze, to zajmuje to jedną turę, załoga nie może eksplorować mijanych obszarów, ale je odkrywa. Może też po drodze spotkać obcą formę życia.

Po eksploracji na danym obszarze wszystkich możliwych zdarzeń, przez najbliższych 10 tur, nic nowego się na nich nie wydarzy; pozostaną do eksploracji rzeczy, sprawy, którymi nie zajęła się dana ekspedycja.

Każda załoga składać się może z następujących członków: Dowódca – tylko jeden w załodze na misji, na początku musi być w załodze), daje różne bonusy i może wykonywać niektóre czynności zarezerwowane dla innych; Inżynier – może naprawiać urządzenia, badać znalezione przedmioty, może kierować Łazikiem; Żołnierz – może używać lasera, ogłuszacza i paralizera; Naukowiec – może badać znalezione organizmy obce, znalezione przedmioty; Zwiadowca – może używać neurodetektora, daje kilka bonusów; Nawigator – może kierować Łazikiem, daje bonus do zużycia zasobów; Lekarz – może leczyć bez apteczki, badać znalezione istoty żywe.
Każdy członek załogi posiada te same rodzaje parametrów, o różnej wielkości: Siła (S) –ile może nieść ze sobą członek drużyny w trakcie ekspedycji; Pochwycenie (P) – stopień z jakim członek załogi jest w stanie pochwycić obcą formę życia i przedmioty obcych, niektóre przedmioty mogą modyfikować go; Walka (W) – oznacza wartość bojową danego członka załogi, niektóre przedmioty mogą modyfikować ten parametr; Szybkość (Sz) – wskaźnik przydatny w trakcie ucieczki przed szczególnie groźnymi obcymi formami życia; Inteligencja (I) – może pomóc w porozumieniu się z obcymi formami życia; Życie (Ż) – liczba punktów życia członka załogi, będzie można je utracić, a zbyt niski poziom spowoduje obniżenie pozostałych parametrów.

Skafander – niezbędny do podróżowania na niektórych planetach; Ogłuszacz – pozwala ogłuszyć obce formy życia; Paralizer – pozwala sparaliżować obce formy życia; Neurodetektor – pozwala na przejęcie inicjatywy w czasie walki lub próby przechwycenia obcej formy życia; Laser – pozwala zabić obcą formę życia; Narzędzia specjalne – narzędzia służące do naprawy Łazika; Narzędzia – narzędzia służące do naprawy innych urządzeń wymienionych w tym punkcie; Apteczka – pozwala leczyć drużynę; Neurodetektor – pozwala przejąć inicjatywę w spotkaniu z istotami żywymi; Holoaparat – pozwala zlokalizować ukryte przedmioty obcych oraz jaskinie pod powierzchnią; Klatka-E – pozwala na ujęcie organizmów żywych i dostarczenie ich na pokład promu.

Na początku misji trzeba (i można) zabrać tylko jeden Łazik na prom. Jest on niezbędny do podróżowania w na niektórych planetach, wspomaga też eksplorację planet. Może zabrać do 6 członków załogi oraz do 20 urządzeń. Łazik także ma parametry: Siła (S); Pochwycenie (P); Walka (W); Szybkość (Sz); obecność na pokładzie niektórych członków załogi może zwiększać odpowiednie parametry. W bardzo wyjątkowych sytuacjach łazik może zostać uszkodzony – wówczas może uda się go naprawić lub wziąć na Prom i naprawić, ale może się tak zdarzyć, że będzie trzeba go porzucić, a w skrajnych przypadkach spowoduje także śmierć członków ekspedycji.

W trakcie misji będą zużywane przez Prom, załogę, Łazik zasoby – są to zbiorczo paliwo oraz jedzenie.

Pomiędzy układami i planetami będziemy się poruszać Promem kosmicznym; można będzie tam także leczyć członków załogi oraz naprawiać Łazik i urządzenia, czy badać obce formy życia i przedmioty. Posiada on ograniczoną zarówno zdolność nośną, jak i liczbę miejsc mieszkalnych czy magazynowych.

W trakcie podróży będziemy mogli eksplorować różne rodzaje planet. Ich wielkość będzie miała wpływ na liczbę pól możliwych do eksploracji. A ich odległość na prawdopodobieństwo wystąpienia form żywych oraz na możliwe wielkości tych planet i na siłę grawitacji. Natomiast siła grawitacji będzie miała wpływ m.in. na atmosferę i wielkość zasobów, które można będzie na niej znaleźć.
Na planetach też będą występowały różne rodzaje terenów: Równina, Wzgórze, Góry,
Urwisko, Jaskinia, Lodowiec, Bagna, Zastygła lawa, Płynna lawa, Ciecz (nie zawsze musi to być woda), Rzeka, Jezioro, Rzadka roślinność, Bujna roślinność, Miasto Obcych, Budowla Obcych. Rodzaj terenu może mieć wpływ na poruszanie się ekspedycji, na prawdopodobieństwo wystąpienia obcych form życia, czy przedmiotów Obcych.

Załoga (ekspedycja) może spotkać różne obce formy życia. Sami będą nadawać im nazwy i przedstawią nam ich wygląd. Gdy obca forma życia znajduje się w obrębie eksploracji i widoczności, ja będę podawał tylko parametry: Pochwycenie – oznacza stopień z jakim obca forma życia może się oprzeć pochwyceniu przez załogę; Walka – oznacza wartość bojową obcej formy życia; Szybkość – wskaźnik pomocny obcej formie życia przy pogoni za załogą; Agresja – poziom agresji obcej formy życia, skłonności do walki; Inteligencja – oznacza stopień w jakim można się będzie porozumieć z obcymi formami życia; Badanie – oznacza ile czasu trzeba poświęcić na badanie danej formy życia, w zależności od tego, co chce się uzyskać.
Kontakt będzie mógł polegać na: Walce, Ucieczce, Ogłuszeniu, Paraliżu, Pochwyceniu. Pochwycone stworzenia będzie można zbadać, a jeśli to się uda, to można będzie uzyskać Punkty Zwycięstwa, informacje na temat planety, a nawet… nowego członka załogi.

W trakcie ekspedycji będzie można znaleźć także przedmioty Obcych – artefakty pozostawione przez starożytne cywilizacje Obcych. Większe prawdopodobieństwo znalezienia ich jest w ruinach i budowlach Obcych. Przedmioty będą miały trzy parametry: Pochwycenie i Badanie, których znaczenie jest podobne jak przy obcych istotach oraz Cecha – odpowiednio przebadany przedmiot Obcych będzie mógł zwiększyć parametr jednego członka załogi. Badanie przedmiotu Obcych może także przynieść Punkty Zwycięstwa.

Punkty Zwycięstwa służą do utworzenia rankingu Agencji Kosmicznych. Można je uzyskać w wyniku badań obcych form życia oraz przedmiotów Obcych, za odkrywanie układów i eksplorowanie planet (powyżej pewnej liczby). Mogą się też pojawić szczególne i długie zadania do wykonania, za które także będzie można uzyskać PZ.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja
 

Powrót do Sport i rozrywka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość