Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Antoni 4 lis 2020, o 23:16

Drodzy Sarmaci,

dzisiaj oficjalnie ogłosiłem swój start w nadchodzącej Wolnej Elekcji. Wstępnie o mojej kandydaturze możecie przeczytać w linkowanym artykule. W najbliższych dnia zaprezentuję program elekcyjny, w którym nieco bardziej szczegółowo rozwinę moje pomysły na siebie jako Księcia i Sarmację w czasie sprawowania przeze mnie tego najwyższego urzędu.

Już teraz otwieram ten wątek, abyście mogli zadawać mi pytania, do których odpowiedzi z moich ust jesteście bardzo ciekawi. Chętnie udzielę odpowiedzi na wszystkie pytania, spostrzeżenia i propozycje. Umożliwiam Wam również zadawanie pytań anonimowo, dlatego jeżeli ktoś z Was chciałby skorzystać z tej możliwości - wystarczy zadać pytanie w formularzu znajdującym się pod tym linkiem. Zachęcam do korzystania! Będę próbował odpowiadać na bieżąco, jeżeli tylko jakieś pytania się pojawią. :)


Pozdrawiam Was serdecznie!

Obrazek
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Avatar użytkownika
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Eradl 6 lis 2020, o 20:36

hmm... nic tu jeszcze nie widzę więc, zadam kilka pytań a co!:

1. Jaka jest przynajmniej przybliżona wizja tej "nowej" po secesyjnej Sarmacji?

2. Jakie są zapatrywania czcigodnego na państwa unii? Dążenie do normalizacji stosunków dyplomatycznych z KS, czy też nie.

3. Co ze sporem ze Sclavinią?

4. Co z osobami które opuściły KS na rzecz państw unii? Niektórzy twierdzą że należy wobec nich zastosować pewnego rodzaju konsekwencje, inni twierdzą że nie ma takiej potrzeby oraz że nie można przekreślać dokonań tych osób w KS.

5.Co z Mennicą Eldoracką i Pocztą Baridajską? oraz z Tytulaturą Baridajską? Nazwa ta powinna być nadal używana, czy należy ją zmienić?
por. Eradl Adrien Marcus Pius mar. da Firenza, wygnieciony muzyk, mag chaosu.
"A Gdy z ziemi chmielowej zebrano plony, prorok piąty rzucił szyszką chmielową w ocean, by sytych nakarmić a głodnych potępić." WK P1-7
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Antoni 9 lis 2020, o 00:34

Dziękuję za pytania @Eradl oraz do dwóch anonimowych osób, które skorzystały z formularza do zadawania pytań.

Anonimowy pytający napisał(a):Witam, jak kandydat rozpatruje się na terazniejsze wydarzenia. Jak planuje zespoic już nadszarpnieta Sarmacje.


Przyjmując bieżące wydarzenia za opuszczenie Księstwa przez trzy państwa stowarzyszone oraz następstwa tych decyzji, uważam, że trzeba ich decyzje po prostu przyjąć, zaakceptować i iść dalej, nie zważając na naszych dawnych współtowarzyszy. Oczywiście, są pewne kwestie takie jak wzajemne uznawanie czy sporne ziemie, które należy uregulować, ale trzeba przy tym zrezygnować z personalnych waśni i uprzedzeń do przedstawicieli byłych państw stowarzyszonych. Z całą pewnością na wysokości tego zadania powinien stanąć Książę, który w tej sytuacji powinien zachować zimną krew i doprowadzić sprawy do miejsca, w którym w przyszłości będzie możliwość budowania jakiejś relacji, która mimo wspólnej przeszłości będzie mogła pozwolić na zbudowanie bardziej lub mniej wspólnej przyszłości.

Mimo to, najważniejszym jest teraz zająć się naszą wewnętrzną polityką, przeprowadzić niezbędne reformy prawne i odbudować narracyjną stronę Sarmacji. Myślę, że siła i energia niezbędna do tego procesu w Sarmatach drzemie, czego przedsmak mogliśmy już zobaczyć przy powstaniu Rady Ocalenia Sarmacji, a jeżeli tylko otrzymam taką możliwość w nadchodzącej Wolnej Elekcji, chętnie tym zmianom będę przewodził, towarzyszył i wspierał każdego, kto zdecyduje się ponownie odbudować Sarmację!

Anonimowy pytający napisał(a):Czy kandydat uważa że należy podjąć jakieś działania przeciwko Dreamlandowi, Sclavinii, Teutonii i Baridasowi?


Jako że mam pacyfistyczne* podejście do mikronacji, nie uważam, że należy podejmować jakichś realnych działań "przeciwko" ww. państwom. Tak jak wspomniałem wyżej - trzeba iść do przodu, bez tracenia czasu na oglądanie się na minione spory i bezcelowe konflikty; pora zadbać o siebie. Jednocześnie cały czas wychodzę z założenia, że w tych relacjach powinniśmy zachować odpowiedni dla Księstwa poziom, nie atakować, a wszelkie próby jątrzenia na naszym forum szybko ucinać.

*w znaczeniu nienarracyjnym - konflikty zbrojne narracyjne są ciekawe, ale konflikty personalne są zupełnie niepotrzebne i z zasady bezcelowe.

Eradl napisał(a):1. Jaka jest przynajmniej przybliżona wizja tej "nowej" po secesyjnej Sarmacji?


Szczegóły przekażę w moim programie elekcyjnym, który już niedługo... :)

Eradl napisał(a):2. Jakie są zapatrywania czcigodnego na państwa unii? Dążenie do normalizacji stosunków dyplomatycznych z KS, czy też nie.


Trochę już pisałem o tym, odpowiadając na poprzednie pytania - jak najbardziej normalizacja stosunków dyplomatycznych. Nie widzę sensu w traceniu energii na kontynuację sporów.

Eradl napisał(a):3. Co ze sporem ze Sclavinią?


Otwarcie przyznaję, że walka o piksele nie jest czymś, co mnie interesuje w mikroświecie i zawsze podchodzę do tego z dystansem. Jednym jest narracja, a zupełnie czym innym są realne roszczenia... o kilka milionów pikseli i poświęcanie czasu na coś, co i tak nie będzie miało żadnych realnych wymiarów i skutków. Oczywiście w tej sytuacji to Sclavinia podjęła decyzję o opuszczeniu sarmackiej wspólnoty i niestety powinna się liczyć z konsekwencjami swoich decyzji - również utratą swojej dotychczasowej lokalizacji na mapie. Sarmacja jest jedna i taka powinna pozostać, również na mapie.

Eradl napisał(a):4. Co z osobami które opuściły KS na rzecz państw unii? Niektórzy twierdzą że należy wobec nich zastosować pewnego rodzaju konsekwencje, inni twierdzą że nie ma takiej potrzeby oraz że nie można przekreślać dokonań tych osób w KS.


Zdecydowana większość osób dobrowolnie zrezygnowała z obywatelstw, co uznaję za rozsądne posunięcie z ich strony. Osoby te nie powinny mieć głosu w nadchodzącej elekcji, jeżeli już zrezygnowały z uczestniczenia w życiu Sarmacji na rzecz działalności w innej wspólnocie. Innych represji nie widzę powodu nakładać. Jeżeli ktoś w przyszłości zdecyduje się wrócić do Sarmacji z dobrymi intencjami - powinniśmy się cieszyć; polityka konfliktów nie jest polityką przyszłości.

Eradl napisał(a):5. Co z Mennicą Eldoracką i Pocztą Baridajską? oraz z Tytulaturą Baridajską? Nazwa ta powinna być nadal używana, czy należy ją zmienić?


Mennica - o ile dobrze pamiętam - formalnie należy do Sclavinii, jeżeli Sclavinia wykaże się dobrą inicjatywą i przekaże Sarmacji Mennicę, z której de facto i tak teraz nie ma jak korzystać - to dobry znak, jeżeli nie - kto powiedział, że nie może powstać Mennica w Grodzisku, Angemoncie czy Ferze? Chociaż nazewnictwo to najmniej istotna kwestia do uregulowania - powinniśmy rozważyć zmianę nazw.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Avatar użytkownika
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Natalia Wittelsbach 9 lis 2020, o 22:35

Zatem do Pana pytanie od strony kobiecej. Ma nadzieję, że nie zostanie uznane za działanie trolla, ponieważ pewien prefekt tutaj jest nader poważny, jak widać. Zatem Panie Antoni Kacprze Burbon-Conti, zważywszy na to, że jest Pan mężczyzną o niezaprzeczalnej urodzie, to czy rozważałby Pan royal wedding w czasie swojej kadencji i jeżeli tak, to które kandydatki brałby Pan pod uwagę? Zapewniam, że to pytanie interesuje płeć piękną i (jestem przekonana), również płeć męską, choć wielu Panów nigdy by się do tego głośno nie przyznała.
Z wyrazami szacunku,
Wicehrabina
Redaktor Naczelna Gazety Teutońskiej
Natalia Helena von Lichtenstein
Avatar użytkownika
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Antoni 9 lis 2020, o 23:24

Natalia Wittelsbach napisał(a):Zatem Panie Antoni Kacprze Burbon-Conti, zważywszy na to, że jest Pan mężczyzną o niezaprzeczalnej urodzie, to czy rozważałby Pan royal wedding w czasie swojej kadencji i jeżeli tak, to które kandydatki brałby Pan pod uwagę?


Nie od dzisiaj poszukuję! A Książęca Mitra zdecydowanie pięknie by się prezentowała na ślubnych fotografiach i malunkach. ;)
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Avatar użytkownika
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez VHS 15 lis 2020, o 10:40

Czcigodny Baronie,
tak jak pisałem już za Discord cieszy mnie kandydatura Czcigodnego, gdyż uznaję ją za niezwykle ekscytującą. Jest Czcigodny w mojej jednym z najwybitniejszych przedstawicieli młodego pokolenia i nie mam wątpliwości, że do Barona należy przyszłość mikronacji. Wiek Barona i Jego podejście niesie ze sobą niesamowity potencjał ale też zagrożenia, w związku z czym mam kilka pytań:
1. Czy nie boi się Czcigodny, że zadanie Pana przerośnie, jak wielu innych monarchów zasiadających ostatnimi czasy na grodziskim tronie? Jakie ma Czcigodny kwalifikacje i przygotowanie do sprawowania funkcji Księcia?
2. Jak widzi Czcigodny rolę Księcia w ustroju Sarmacji? Czy jest Baron zwolennikiem silnej władzy książęcej, czy może Księcia jako symbolicznej głowy panstwa, nie mającego jednak realnej władzy?
3. Czy zdaniem Czcigodnego Sarmacja ma prawo do ziem Mirii? Czy Księstwo powinno z tych ziem korzystać do czasu uregulowania sporu że Sclavinia? Czy nadałby Baron lenno znajdujące się na ziemiach Mirii?
4. Co uważa Czcigodny za największy sukces i największą porażkę w swojej mikronacyjnie karierze i dlaczego?
5. Czy w przypadku wygranej elekcji widzi Baron miejsce na dworze dla swojego konkurenta - Piotra II Grzegorza? Czy w przypadku wygranej ma Czcigodny zamiar zachęcić Jego Książęca Wysokość do prac nad systemem dla Księstwa - jeśli tak to w jaki sposób?
6. Czy w przypadku przegranej widzi Czcigodny dla siebie miejsce w KS? Jeśli tak to jakie?
Vanderlei à la Triste von Hagsen de la Sparasan
Avatar użytkownika
Rada Ministrów
Dobry Obywatel
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Prokrustes 16 lis 2020, o 12:36

Ja mam cały czas niezmienne pytanie do wszystkich kandydatów o to czym jest Księstwo Sarmacji oraz czym powinno być.
Jaki są według kandydatów cele istnienia państwa wirtualnego Księstwa Sarmacji.
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Avatar użytkownika
Rada Ministrów
Naczelna Izba Architektury
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Antoni 16 lis 2020, o 22:53

Dziękuję Prześwietnemu Hrabi oraz JO Diukowi za pytania! Dziękuję również anonimowej osobie, która przesłała swoje pytanie poprzez formularz, z którego nadal można korzystać pod tym linkiem - https://forms.gle/wR9oHBi5PLStdR3u8.

Anonimowy pytający napisał(a):Jak wyobrażasz sobie przyszłość STS i KH?


Wierzę, że w tej kwestii będzie miała zastosowanie zasada mniej znaczy więcej i chyba już teraz można zauważyć piękny rozkwit zarówno Hasselandu jak i Starosarmacji, a jestem przekonany, że wszystko tylko będzie szło w jeszcze lepszym i jeszcze bardziej aktywnym kierunku. Oczywiście, działalność i aktywność to nie wszystko - należy formalnie uregulować status zarówno Hasselandu jak i Starosarmacji - liczę, że w tej kwestii zabiorą głos wszyscy mieszkańcy oraz przedstawiciele KH i STS. Nie zamierzam narzucać jakichkolwiek radykalnych rozwiązań ze swojej strony, w tej kwestii to właśnie samorządy powinny mieć największą siłę głosu oraz wszyscy ich mieszkańcy, oczywiście.

VHS napisał(a):Czcigodny Baronie,
tak jak pisałem już za Discord cieszy mnie kandydatura Czcigodnego, gdyż uznaję ją za niezwykle ekscytującą. Jest Czcigodny w mojej jednym z najwybitniejszych przedstawicieli młodego pokolenia i nie mam wątpliwości, że do Barona należy przyszłość mikronacji. Wiek Barona i Jego podejście niesie ze sobą niesamowity potencjał ale też zagrożenia


Muszę się przyznać, że jestem zaskoczony słowami Hrabi - oczywiście pozytywnie. Chociaż solidne trzy i pół roku w mikroświecie to nadal niewiele względem Ojców Założycieli czy Sarmatów z kilkunastoletnim stażem w mikroświecie, uważam, że przez ten czas wiele już się zdążyłem nauczyć o naszym środowisku, zwyczajach i Sarmacji. Nie mówię, że wiem wszystko - bo absolutnie tak nie jest i zapewne nigdy nie będzie. Tron Książęcy pewnie mógłby mnie wiele nauczyć oraz mam nadzieję, równie wiele ja bym go nauczył, mając za sobą swoje własne doświadczenia, nie tylko sarmackie.

VHS napisał(a):Czy nie boi się Czcigodny, że zadanie Pana przerośnie, jak wielu innych monarchów zasiadających ostatnimi czasy na grodziskim tronie? Jakie ma Czcigodny kwalifikacje i przygotowanie do sprawowania funkcji Księcia?


Niestety Tron w tej kwestii jest niesamowicie nieobliczalny, o czym świadczy historia kilku ostatnich monarchów. Uważam jednak, że Sarmacja znajduje się aktualnie w zupełnie innej rzeczywistości niż jeszcze kilka tygodni temu, dlatego choć Książę będzie miał niemałe wyzwanie, to trafi na to miejsce osoba, która, uznana przez sarmackie społeczeństwo, udźwignie jego ciężar i nie będzie ponownym rozczarowaniem. Jeżeli to będę ja - z pełną odpowiedzialnością przyjmę te obowiązki.

VHS napisał(a):Jak widzi Czcigodny rolę Księcia w ustroju Sarmacji? Czy jest Baron zwolennikiem silnej władzy książęcej, czy może Księcia jako symbolicznej głowy panstwa, nie mającego jednak realnej władzy?


Wiele o mojej wizji ustroju i roli Księcia w nim napisałem w moim programie elekcyjnym, do którego lektury zachęcam. W telegraficznym skrócie - Książę powinien być nie tyko reprezentantem, ale również aktywnym uczestnikiem wydarzeń i aktywnym politykiem, angażującym się w podejmowanie najważniejszych decyzji kształtujących przyszłość Księstwa - zaproponowałem powrót do kierowania polityką zewnętrzną przez Księcia, sprawowanie aktywnej pieczy nad działalnością Rady Ministrów i budowanie długofalowej wizji zarządzania państwem, niezależnie od składu personalnego Rady Ministrów.

VHS napisał(a):Czy zdaniem Czcigodnego Sarmacja ma prawo do ziem Mirii? Czy Księstwo powinno z tych ziem korzystać do czasu uregulowania sporu że Sclavinia? Czy nadałby Baron lenno znajdujące się na ziemiach Mirii?


Ogień w punktach zapalnych w gestii Księcia należy gasić, a nie podsycać. Priorytetem w tej kwestii jest uregulowanie tej kwestii formalnie, ażeby żadna ze stron konfliktu nie miała wątpliwości, jak obecnie wygląda jej sytuacja; choć tak naprawdę myślę, że spór jest tylko delikatną zadrą czy zaczepką w stronę Sarmacji, trochę czasu i pożądnych rozmów dyplomatycznych powinno go zakończyć.

VHS napisał(a):Co uważa Czcigodny za największy sukces i największą porażkę w swojej mikronacyjnie karierze i dlaczego?


Największy sukces - chyba utrzymanie ciągłości władzy Bialenii, w której wówczas aktywnie działałem, w bardzo trudnym w tamtym momencie czasie i podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Sarmacją - wbrew pozorom uznam to samo wydarzenie jako największą porażkę. Niestety, niesprzyjające wówczas okoliczności sprawiły, że to przedsięwzięcie się nie powiodło, jednak uważam, że gdyby Bialenia pojawiła się w innym momencie panowania JKW RF, w innym momencie rozwoju państw stowarzyszonych i w innym momencie sytuacji społecznej księstwa - pewnie współpraca trwałaby nadal. Rzeczywistość oczywiście zweryfikowała nasze plany i ówczesne marzenia, a ja wyciągnąłem porządne wnioski i była to dla mnie swoista lekcja mikronacyjnego życia.

VHS napisał(a):Czy w przypadku wygranej elekcji widzi Baron miejsce na dworze dla swojego konkurenta - Piotra II Grzegorza? Czy w przypadku wygranej ma Czcigodny zamiar zachęcić Jego Książęca Wysokość do prac nad systemem dla Księstwa - jeśli tak to w jaki sposób?


Chociaż nie mam żadnego oficjalnego hasła elekcyjnego, to gdybym się na jakieś zdecydował, to prawdopodobnie byłoby to hasło jednościowe, budujące. Sarmacja dla wszystkich jest możliwa. W ten sam sposób chciałbym budować skład ewentualnego Dworu - osobami kompetentnymi i/lub chcącymi dołożyć większą lub mniejszą cegiełkę do budowy tego ogromnego projektu, jakim jest Sarmacja i dla każdego Sarmaty znalazłoby się odpowiednie miejsce. Chociaż bardzo szanuję moich kontrkandydatów, mam wątpliwości podobne, jak wielu miało podczas kandydowania JKW PIIIŁ, dlatego uważam, że obietnica stworzenia programu gospodarczego nie powinna być głównym założeniem programu elekcyjnego, ale oczywiście rozumiem i mam nadzieję, że niezależnie od wyniku elekcji ruszą prace nad programem. I oczywiście, jeżeli to ja miałbym zaszczyt zająć sarmacki Tron, z przyjemnością podjąłbym współpracę i za wszelką cenę umożliwił pracę nad wszelkimi uzgodnieniami naszej strony, również JKW Piotrowi II Grzegorzowi.

VHS napisał(a):Czy w przypadku przegranej widzi Czcigodny dla siebie miejsce w KS? Jeśli tak to jakie?


Oczywiście. Nie uzależniam swojej obecności w Sarmacji od wyniku elekcji. Prawdopodobnie dalej działałbym tak, jak to robię teraz, obejmując urzędy bardziej i mniej ważne dla funkcjonowania Księstwa.

Prokrustes napisał(a):Ja mam cały czas niezmienne pytanie do wszystkich kandydatów o to czym jest Księstwo Sarmacji oraz czym powinno być. Jaki są według kandydatów cele istnienia państwa wirtualnego Księstwa Sarmacji.


Wizjonerskie pytanie. Sarmacja powinna być przede wszystkim z założenia przyjemną odskocznią od otaczającej nas rzeczywistości, generalnie powinna poprawiać nasz humor lub wręcz odwrotnie - sprawiać, że trzęsiemy portkami przed wynikami Wolnej Elekcji; Sarmatów pewnie można by spokojnie porównać do szaleńców szukających ciekawych emocji i interesujących znajomości w Internecie. Oczywiście, ta wizja nie zawsze wygląda tak łatwo i czysto - czasami napotykamy na swojej drodze osoby o odmiennych poglądach, niosących w sobie negatywne emocje, ale z całą pewnością jest to też dobre miejsce, by tych emocji nauczyć się opanowywać i nauczyć się na nie odpowiadać - w końcu zderzenie różnych poglądów i innych pomysłów może być bolesne, ale trzeba zawsze znaleźć wspólne rozwiązanie.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti
Avatar użytkownika
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel
Rada Ministrów
Starosarmacja
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Laurẽt 16 lis 2020, o 23:27

Antoni napisał(a):Wiele o mojej wizji ustroju i roli Księcia w nim napisałem w moim programie elekcyjnym, do którego lektury zachęcam. W telegraficznym skrócie - Książę powinien być nie tyko reprezentantem, ale również aktywnym uczestnikiem wydarzeń i aktywnym politykiem, angażującym się w podejmowanie najpoważniejszych decyzji kształtujących przyszłość Księstwa - zaproponowałem powrót do kierowania polityką zewnętrzną przez Księcia, sprawowanie aktywnej pieczy nad działalnością Rady Ministrów i budowanie długofalowej wizji zarządzania państwem, niezależnie od składu personalnego Rady Ministrów.

Trochę przypomina mi to rządy JKW Tomasza Ivona Hugona tj. Księcia, który oprócz sprawowania władzy bardzo dużo dał od siebie. To były piękne czasy dla całej sarmackiej wspólnoty, których nigdy nie zapomnę. Później nawet przy dobrych chęciach było już tylko gorzej. Tu pozwolę sobie pominąć szczegóły, bo ostatnio kwasu było aż nadto.
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Avatar użytkownika
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary
 

Re: Pytania do kandydata w elekcji książęcej

Postprzez Prokrustes 17 lis 2020, o 00:01

Laurẽt napisał(a):Trochę przypomina mi to rządy JKW Tomasza Ivona Hugona tj. Księcia, który oprócz sprawowania władzy bardzo dużo dał od siebie. To były piękne czasy dla całej sarmackiej wspólnoty, których nigdy nie zapomnę. Później nawet przy dobrych chęciach było już tylko gorzej. Tu pozwolę sobie pominąć szczegóły, bo ostatnio kwasu było aż nadto.[/justify]


Jak już tak offtopujemy to... właśnie dzisiaj mija siedem lat od objęcia tronu przez JKW TIHa.
@Hugo
Pozdrawiamy z frustrującego i niewdzięcznego wirtuala :D
Prokrustes
Diuk Athos
Markiz Awary Sarmackiej
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Avatar użytkownika
Rada Ministrów
Naczelna Izba Architektury
Prefektura Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel
 


Powrót do Polityka, zagranica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron