Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wandystan jako kontynuacja KS

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Wandystan jako kontynuacja KS

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 2 lut 2020, o 21:05

W ćwirku pojawiło się pytanie poważnego kawalera Santiago von Hippogriffa o treści:

@Ola a z czego wynika bycie spadkobiercą [Księstwa Sarmacji - przypis mój] przez tzw. "Wandystan" ?

Krótka odpowiedź o twitterowym charakterze raczej nie wyjaśniałaby złożoności problemu, dlatego pozwolę sobie tutaj odpowiedzieć, chociaż również w telegraficznym skrócie.

1. Istniał sobie kiedyś Klub Rzeczypospolitej - nie uczestniczyłem w tym tworze - ale generalnie posiadał pewne cechy mikropaństwa osadzonego na liście dyskusyjnej bodajże yahoo.

2. W ramach różnych rotacji politycznych powstał - kwerenda jest tutaj łatwa, ale z lenistwa bez sprawdzenia powiem, że w roku 2000 - Wolny Klub Rzeczypospolitej Polskiej. W nim ważną rolę odgrywali między innymi pierwszy sarmacki książę Piotr Mikołaj aka Helwetyk Romański oraz obecny książę, wówczas używający realnych danych Łukasza N. WKRP był państwem wirtualnym, już w pełnym znaczeniu tego słowa. Trwały wybory. Istniały spory polityczne. Nie bez problemów, bo na przykład częstym zjawiskiem było wybieranie posłów w ten sposób, że zgłaszało się tylu kandydatów, ile było biorących mandatów. Co nawet żartobliwie nazywano obliczaniem podziału mandatów metodą d'Kluba.

3. Ożywienie WKRP miało przynieść stworzenie systemu gospodarczego, co jednak nie spotkało z aprobatą tego rodzaju, że system wdrażano jako oficjalny państwowy. Powołano systemowe skrzydło WKRP - Księstwo Sarmacji. Było to 25 maja 2002 roku.

4. WKRP ostatecznie wyludnił się i został zlikwidowany. Księstwo natomiast stało się wiodącą mikronacją. WKRP zlikwidowano (tu znów łatwo sprawdzić) pod koniec 2002 roku.

5. Księstwo rozwijało się dobrze. Powstały samorządy. Jednym z nich - Mirią - przewodził bezbłędnie autorytet moralnych wszech czasów, postrach Gelloni - oby żył wiecznie! - mądry, śmiały, boski, Krzysztof diuk de Miria. Miria była krajem szczęśliwym, choćby dlatego, że trawa była w nim bardziej zielona a niebo bardziej błękitne. Trudno zresztą dziwić się innym efektom, skoro na czele Mirii stał Troy.

6. Diuk Troy - jako władca światły - oby żył wiecznie! - wiedział, skąd biorą się jego moce i nieomylność. Ich źródłem był towarzysz Wanda - dlatego Jaśnie Oświecony diuk de Miria - pozwolił jego wyznawcom na stworzenie autonomicznego samorządu niższego rzędu - Bergmaniki Wandei. W ten sposób powstały podstawy wandyzmu-żenadyzmu - którego świeckim ramieniem był Świecki Kościół Wandejski, natomiast politycznym - Komunistyczna Partia Sarmacji.

7. W okolicach wakacji po raz pierwszy i jedyny zostałem kanclerzem Księstwa w ramach koalicji Partii Razem i Konfederacji... wróć... (Precelika i mojej) partii konserwatywno-liberalnej oraz Komunistycznej Partii Sarmacji pod przewodnictwem Michasia Winnickiego, późniejszego księcia Michała Feliksa. Komunistyczna Partia Sarmacji wchłonęła libertarian oraz dotychczasowych rozłamowców narodowo-komunistycznych z Komunistycznej Partii Sarmacji "Acjo". Spoiwem łączącym sarmacki ruch komunistycznych była wiecznie żywa postać Zenona Przeprzechowicza "Wandy" oraz opieka duchowa ówczesnego Ojca Świeckiego Bambuły XIII.

8. Jako liczna grupa mieszkańców wystąpiliśmy do Księcia z prośbą o danie nam w zarząd jednej z nieaktywnych wówczas prowincji Wagarii-Armerii - gdzie mieliśmy zamiar założyć prowincję wandejską, będącą prawnym kontynuatorem Bargmeniki Wandei. Michał Feliks założył nawet 6 grudnia 2004 roku listę dyskusyjną dla nowej prowincji - LD Wandystanu.

9. Książę odmówił stworzenia wandejskiej prowincji, bo komuś tą prowincję obiecał i ogólnie miała ona rozkwitnąć. Bez wandosławieństwa towarzysza Wandy - oczywiście upadła całkowicie.

10. A, że doszło do kilku konfliktów personalnych - jakaś 1/3 populacji Sarmacji przeniosła się na listę Wandystanu. Napisaliśmy z Michasiem konstytucję. I 11 grudnia 2004 roku ogłosiliśmy niepodległość, jako pierwsi wandejscy Mandragorzy. Państwo było bardzo aktywne. To były inne czasy, więc brakowało do czołówki sporo, ale w pierwszym roku istnienia - no chyba aktywniejsze niż Sarmacja obecnie.

11. W Konstytucji Mandragoratu Wandystanu - pisaliśmy wprost, że jesteśmy Sarmatami. Rządziła Komunistyczna Partia Sarmacji (wandów). I generalnie uważaliśmy się za spadkobiercę Klub RP ==> WKRP ==> KS ==> MW.
Tak jak trzeci rzym. Rzym ==> Konstantynopol ==> Moskwa. Chociażby.

12. To jasne nawiązanie do jedności narodu wandejskiego i sarmackiego pomogło zbliżeniu. Razem z księciem podpisaliśmy - i to na prawdziwej maszynie do pisania ;d - u mnie w domu - deklarację ideową "Jeden Naród - Dwa Państwa".

13. Ostatecznie doszło do unii Sarmacji z Wandystanem. W wyniku unii Wandystan dostał olbrzymie przywileje konstytucyjne i rola mandragorów w systemie konstytucyjnym Księstwa była znaczna. Co wywołało konflikty. Nie bez naszej, wandejskiej winy.

14. Książę zrobił konstytucyjny zamach stanu - a nas mandragorów - po prostu wygnał.

15. Ponieważ cały skład Sądu Najwyższego był złożony z Wandejczyków - ten orzekł bezprawność zamachu stanu - i działając w stanie wyższej konieczności zdetronizował Piotra Mikołaja - uznając Mandragorat Wandystanu za jedyną legalną kontynuację KS.

16. Faktycznie samo księstwo miało się nie najlepiej. Tylko, że zdarzył się cud. Artykuł w CD Action. A po nim jakiś trylion zapisów nowych mieszkańców. Spór legalnie wygrał Wandystan, ale faktycznie Sarmacja.

17. Ostatecznie Michał Feliks został Księciem Sarmacji i przekazał tron - w ramach dynastii wandejskiej - swojemu współmandragorowi - czyli mojej osobie.

18. Wandystan ponownie zjednoczył się z Sarmacją pod moim panowaniem, co ostatecznie oznaczało początek końców moich rządów, bo Wandejczycy byli największymi kontestatorami pozycji ustrojowej księstwa. Ostatecznie atmosfera była tak gorąca, że abdykowałem, podpalając wszystko, nie gorzej niż matka smoków.

19. Jakiś czas później Wandystan opuścił Sarmację.

20. W Wandystanie przeprowadzono proces dekhandyzacji - wykreślając moją osobę z kart historii. Michał Feliks zresztą również został uznany za mandragora-renegata.

Po tylu latach - trudno orzec jak było. Tym bardziej, że liczne zjednoczenia raczej podkopały pozycję Wandystanu jako kontynuatora Sarmacji. A z drugiej strony w Wandystanie narodziło się poczycie odrębnej przynależności narodowej.
Piotr II Grzegorz
książę senior
http://zlotawolnosc.pl
Królestwo Baridasu

Re: Wandystan jako kontynuacja KS

Postprzez Michal_Feliks 2 lut 2020, o 22:43

PS. Tak było.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Królestwo Baridasu

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 2 lut 2020, o 22:50

Michal_Feliks napisał(a):PS. Tak było.

Zapomniałem tylko dodać o antyludzkiej polityce gospodarczej ministra Bartkowiaka!
Piotr II Grzegorz
książę senior
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu

Postprzez Michal_Feliks 2 lut 2020, o 23:02

Nawet Pan nie zaczynaj. Do dzis mam niedobor zelaza i implanty gornych jedynek.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Królestwo Baridasu

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 2 lut 2020, o 23:04

Michal_Feliks napisał(a):Nawet Pan nie zaczynaj. Do dzis mam niedobor zelaza i implanty gornych jedynek.

Szczęść Wando, towarzyszu mandragorze. Dobry wieczór, raz jeszcze,

No prawda jest taka, że tak, jak było za Sobczaka, to nigdy. Żyło się może i biednie, ale każdy robotę miał.
Piotr II Grzegorz
książę senior
Królestwo Baridasu

Postprzez Michal_Feliks 2 lut 2020, o 23:12

I tramwaje punktualnie jeździły. Przede wszystkim, w ogóle jeździły. Ostatnio ponoć zamkli ostatnią nitkę na Bulwarze Ofiar Heteroseksualizmu.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Królestwo Baridasu

Postprzez Piotr_II_Grzegorz 2 lut 2020, o 23:23

Michal_Feliks napisał(a):I tramwaje punktualnie jeździły. Przede wszystkim, w ogóle jeździły. Ostatnio ponoć zamkli ostatnią nitkę na Bulwarze Ofiar Heteroseksualizmu.

Zamknąć nie zamkli, ale ceny biletów takie, że mi emerytury majora Sarmackiej Armii Ludowej nie starcza. A k*rwie syny mandragorską mi odebrali, za księciowanie. A Pupka ciągle pobiera, a był w Sarmacji, k*rwa, wicehrabią. To ja się pytam, gdzie tu sprawiedliwość?
Piotr II Grzegorz
książę senior
Królestwo Baridasu

Postprzez Michal_Feliks 3 lut 2020, o 00:26

Piotr_II_Grzegorz napisał(a):
Michal_Feliks napisał(a):I tramwaje punktualnie jeździły. Przede wszystkim, w ogóle jeździły. Ostatnio ponoć zamkli ostatnią nitkę na Bulwarze Ofiar Heteroseksualizmu.

Zamknąć nie zamkli, ale ceny biletów takie, że mi emerytury majora Sarmackiej Armii Ludowej nie starcza. A k*rwie syny mandragorską mi odebrali, za księciowanie. A Pupka ciągle pobiera, a był w Sarmacji, k*rwa, wicehrabią. To ja się pytam, gdzie tu sprawiedliwość?

Mi też odebrali i mówią, żem renegat. Taka to pupka z tej Pupki! Dobre ma nazwisko, motyla noga, przynajmniej jasne gdzie ma lud i gdzie sprawiedliwość.
emeryt
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Królestwo Baridasu

Postprzez Alojzy Pupka 3 lut 2020, o 01:40

Michal_Feliks napisał(a):Mi też odebrali i mówią, żem renegat.

Towarzyszu Mandragorze, proszę nie rozsiewać nieprawdy. Zachowaliście tytuł mandragora-seniora, a że niektórzy określają was renegatem, cóż... Ja akurat wam bardzo za złe nie mam że się udzielacie w Grodzisku, ja mam tylko żal że się nie udzielacie w Genosse.
ppłk Alojzy Pupka h. Magnitogorsk
mandragor-senior

non è ancora finita

Postprzez OlaChojnacka 3 lut 2020, o 02:15

Alojzy Pupka napisał(a): Zachowaliście tytuł mandragora-seniora,

Moim zdaniem należy to nowelizować - przesłanki określone art. 2 w/w Ustawy konstytucyjnej, jakoby w/w eks-Mandragor mógł dalej używać tego tytułu nie czynią w/w eks-Mandragora godnym ani głodnym aby dalej można było go tak nazywać, albowiem odznaczył się wzorową pracą w budowie monarchofaszyzmu.
Obrazek
(-) mgr Ola Kaarina Isadora Helyanve van Hälsing-Scraw de Cubalibre-Adamas et Marcjan-Chojnacka von Hippogriff
Kwestor Republiki Baridas, Cesarzowa Tuolelenkki, Arcyksiężna Egerloon, Diuczessa Jajeczka, Baronowa Sint Arco, Baronetessa w Księstwie Sarmacji, Hrabina Litawy, Szlachetna Dama w Ardemii.
Królestwo Baridasu

Następna strona

Powrót do Polityka, zagranica