Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Znajdźcie sobie uczciwe zajęcia

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie

Znajdźcie sobie uczciwe zajęcia

Postprzez Korczyński 11 cze 2019, o 09:47

Pewnym zjawiskiem życia społecznego w Sarmacji, które zadziwia mnie i to w mało pozytywnym znaczeniu tego słowa, jest wszechobecna chęć do poprawiania innych, często połączona z dosłownym wyszukiwaniem problemów:

1. gdy ktoś przegląda niedotyczące go orzecznictwo sądowe, by dopatrywać się w nim błędów językowych,
  2. gdy drugi ktoś w publicznej rozmowie wytyka drugiemu, że postawił o jedno „i” za dużo,
  3. albo gdy jeszcze kto inny czepia się, że sprawę administracyjną zakończono bez wyraźnego komunikatu, mimo że nie był on z nią w żaden sposób związany, a żądanie strony załatwiono zgodnie z wnioskiem.
Ludzie! Po co wy to robicie? Macie jakieś krzywdy do odreagowania? Nie macie pomysłu na siebie w wirtualnej rzeczywistości, ale lubicie poczuć się lepsi? Weźcie się do uczciwej roboty albo idźcie odetchnąć świeżym powietrzem na dworze. To przecież nie ma żadnego sensu.
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny

Re: Znajdźcie sobie uczciwe zajęcia

Postprzez Piotr III Łukasz 11 cze 2019, o 10:39

Cóż, coś w tym jest.
Dzisiaj dostałem kilka uwaga od mieszkańca na temat literówek w Dzienniku Prawa - poprawiłem je, nagrodziłem mieszkańca punktami aktywności pozasystemowej. Niby drobne rzeczy, ale zawsze jakość się podnosi.
Oczywiście to nieco inny przypadek - bo ani to było publiczne, ani czepialstwo.
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez AJ Piastowski 11 cze 2019, o 11:00

Korczyński napisał(a):idźcie odetchnąć świeżym powietrzem na dworze

Na dworze, tudzież na polu zwykło się mawiać ;) A tak zupełnie serio, to wiadomo że każdy ma jakiś fetysz i będzie się go czepiał jak jest za mało, czy za dużo "i". Poza tym tu siedzą same informatyki lub prawniki więc musi być na bum cyk-cyk.
ObrazekObrazek
Królestwo Teutonii

Postprzez Bocian 11 cze 2019, o 11:21

Korczyński napisał(a):Pewnym zjawiskiem życia społecznego w Sarmacji, które zadziwia mnie i to w mało pozytywnym znaczeniu tego słowa, jest wszechobecna chęć do poprawiania innych, często połączona z dosłownym wyszukiwaniem problemów (...) Ludzie! Po co wy to robicie? Macie jakieś krzywdy do odreagowania? Nie macie pomysłu na siebie w wirtualnej rzeczywistości, ale lubicie poczuć się lepsi? Weźcie się do uczciwej roboty albo idźcie odetchnąć świeżym powietrzem na dworze. To przecież nie ma żadnego sensu.

A ja mam nieco odmienne zdanie.
Nie ukrywam, że wątek ominąłbym jak wiele innych i pewnie tak jak wielu innych użytkowników, bo oczywiście literówki czy błędy ortograficzne, zdarzyć się mogą każdemu, a ja też mam "uczciwszą robotę" oraz nie mam "krzywd do odreagowania". Jednak Twój tekst przyjąłem nieco negatywnie, dlatego postanowiłem się wypowiedzieć. I to nawet nie dlatego, że dotyczy konkretnie mnie, bo staram się nie wytykać rozmówcy błędów (co najwyżej utrwalone gdzieś ogólnodostępne zapisy), ale z zasady, bo mam wrażenie, że tekst jest nieco za ostry.

Próbując ominąć podział na v-świat i nieistniejący real, to napiszę ogólnie, że jesteś kim jesteś, mieszkasz gdzie mieszkasz i Twoim wręcz obowiązkiem jest godnie to miejsce reprezentować, nauczyć się pisać i mówić w ojczystym języku, w tym poprawnie używając "ę", wielkiej litery itp.
Mi też się zdarzają błędy i za każdym razem wdzięczny jestem za informację co robię źle, po to by się poprawić i nie wypaść w oczach innych jako osoba, która nie zna podstawowych zasad pisowni. To jak piszesz i w jaki sposób się wypowiadasz świadczy konkretnie o Tobie, ale niechlujstwo w zapisach do drugiej osoby świadczy o tym, jak traktujesz też swojego rozmówcę.

Generalnie uważam, że Twój tekst zmienił sytuację o 180 stopni i niesłusznie. Stąd moja wypowiedź :) Wychodzi na to, że to nie osoby niedbale piszące popełniają błędy, ale ci, którzy zwracają uwagę na to niedbalstwo? Idąc dalej to nie ten kto rzuci pustą puszkę na ziemię popełnia błąd, tylko ten który to zachowanie wytknie? Bez sensu. Nie podoba mi się ta obrona przez atak, czyli zarzuty dla osób, które starają się poprawić to, co inni robią źle, a także odnoszenie się do ich uczciwości, posądzenie ich o wywyższanie się czy brak innych pomysłów na życie.
Obrazek
Konsulat Sclavinii

Postprzez leszcz 11 cze 2019, o 11:52

Piotr III Łukasz napisał(a): [...]na temat literówek w Dzienniku Prawa -[...]

Dzienniku Praw, Wasza Książęca Mość!
Henryk ex-ciast. Leszczyński
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez FvS 11 cze 2019, o 12:01

@leszcz najlepsza odpowiedź w tym wątku :lol: :D

PS. Czy autor wątku @Korczynski, nas obraża. My to robimy po to, żeby przyciągnąć ludzi do Sarmacji.
Filip von Sarm

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr III Łukasz 11 cze 2019, o 12:05

leszcz napisał(a):
Piotr III Łukasz napisał(a): [...]na temat literówek w Dzienniku Prawa -[...]

Dzienniku Praw, Wasza Książęca Mość!

Czekałem, aż ktoś się zorientuje!
@leszcz jesteś jedyny i niepowtarzalny :)

W każdym razie tej wersji będę się trzymał, ale wtopa!
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez FvS 11 cze 2019, o 12:06

Mały druczkiem też się da czytać WKM :lol: 8-)
Filip von Sarm

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Korczyński 11 cze 2019, o 12:46

Powietrzny napisał(a):PS. Czy autor wątku @Korczynski, nas obraża. My to robimy po to, żeby przyciągnąć ludzi do Sarmacji.

Doskonały plan. Wiadomo, że nic tak człowieka nie cieszy, jak publiczne połajanki za drobne potknięcia. Z pewnością tłumy będą po nie walić drzwiami i oknami.

Bocian napisał(a):Próbując ominąć podział na v-świat i nieistniejący real, to napiszę ogólnie, że jesteś kim jesteś, mieszkasz gdzie mieszkasz i Twoim wręcz obowiązkiem jest godnie to miejsce reprezentować, nauczyć się pisać i mówić w ojczystym języku, w tym poprawnie używając "ę", wielkiej litery itp.
Mi też się zdarzają błędy i za każdym razem wdzięczny jestem za informację co robię źle, po to by się poprawić i nie wypaść w oczach innych jako osoba, która nie zna podstawowych zasad pisowni. To jak piszesz i w jaki sposób się wypowiadasz świadczy konkretnie o Tobie, ale niechlujstwo w zapisach do drugiej osoby świadczy o tym, jak traktujesz też swojego rozmówcę.

Ale jakie niechlujstwo? Twoim zdaniem wyrok, w którym sędzia raz napisał „tą” zamiast „tę” — jest niechlujny? Jeśli tak, czy Twoja wypowiedź, w której zabrakło pustego wiersza między akapitami, też taka jest? Okazujesz mi w ten sposób pogardę, uchybiasz obowiązkom wobec swojego kraju? Dla mnie to śmieszne.

Niechlujstwo jest tam, gdzie natężenie błędów wyraźnie utrudnia komunikację. A jeśli ktoś przegląda forum i tropi pojedyncze omyłki, jest zwyczajnym upierdliwcem.
Konsulat Sclavinii
Trybunał Koronny

Postprzez Bocian 11 cze 2019, o 13:17

Korczyński napisał(a):Doskonały plan. Wiadomo, że nic tak człowieka nie cieszy, jak publiczne połajanki za drobne potknięcia. Z pewnością tłumy będą po nie walić drzwiami i oknami.

Nie wiem czy do Sarmacji, ale w samym wątku na pewno rozgorzała dyskusja :)

Korczyński napisał(a):Ale jakie niechlujstwo? Twoim zdaniem wyrok, w którym sędzia raz napisał „tą” zamiast „tę” — jest niechlujny?

Pozwolisz, że się nie będę na ten temat wypowiadał. Nie ja ten błąd wytknąłem, chociaż faktem jest, że generalnie w tym przypadku w bierniku liczby pojedynczej powinno się zastosować formę "tę".

Korczyński napisał(a):Niechlujstwo jest tam, gdzie natężenie błędów wyraźnie utrudnia komunikację. A jeśli ktoś przegląda forum i tropi pojedyncze omyłki, jest zwyczajnym upierdliwcem.

Nie przeczę, a wręcz się zgadzam :)

Korczyński napisał(a):Jeśli tak, czy Twoja wypowiedź, w której zabrakło pustego wiersza między akapitami, też taka jest? Okazujesz mi w ten sposób pogardę, uchybiasz obowiązkom wobec swojego kraju? Dla mnie to śmieszne.

Owszem, pomiędzy akapitami powinien być pusty wiersz. Cieszę się, że dzięki mnie miałeś możliwość "rewanżu" i uwierz mi, że dzięki tej uwadze już nie zapomnę kolejnym razem takiego wiersza zostawić - tak właśnie działać powinien "system zwracania uwag" :)
Obrazek
Konsulat Sclavinii

Następna strona

Powrót do Polityka i społeczeństwo