Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

364, czyli co mnie wkurza w Sarmacji

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Re: 364, czyli co mnie wkurza w Sarmacji

Postprzez Laurencjusz 3 maja 2019, o 13:14

anglov napisał(a):Wszystko fajnie dopóki rządzimy „my” a nie „oni” ;)

WKW,

myślę, że coś w tym jest.
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez KJAF 3 maja 2019, o 13:18

Myślę, że nie ma nic. Na razie nie rządzi nikt, a ktoś musi.

Postprzez Helwetyk 4 maja 2019, o 10:04

Musiałbym się dość mocno postarać, żeby nie zgodzić się, co do zasady, z JKW Konradem Jakubem (gwiazdkę postawiłbym przy usunięciu konstytucji jako takiej, głównie dlatego, że praktyczniej jest mieć podstawowe zasady zebrane w jednym miejscu). Zatem, w odniesieniu do głosu krytycznego:

anglov napisał(a):Wszystko fajnie dopóki rządzimy „my” a nie „oni” ;)

W tym celu mamy mechanizm kontrolny pod postacią referendów zatwierdzających i dotyczących rozwiązania Sejmu. W mojej mniej nieidealnej mikronacji funkcjonuje rozwiązanie następującego rodzaju: jeżeli partia ogłosiła w swoim manifeście wyborczym (tak, kiedyś takie publikowano…), że zamierza zrealizować X, to ma pełne prawo X zrealizować, trzeba było głosować na kogoś innego (ewentualnie zbierać podpisy pod rozwiązaniem Sejmu i liczyć na to, że w wyborach wygra ktoś inny). Jeżeli partia X nie ogłosiła, a uchwaliła — wówczas „my” mamy prawo zebrać podpisy i pozwolić większości odrzucić to, co postanowili „oni”. I tyle.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 4 maja 2019, o 10:08

A może by przy okazji nie dopuszczać do udziału w wyborach partii czy kandydatów, którzy w ogóle nie mają programu..
Santiago Vilarte
Kanclerz KS
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Julian FER 4 maja 2019, o 10:12

Santi Vilarte napisał(a):A może by przy okazji nie dopuszczać do udziału w wyborach partii czy kandydatów, którzy w ogóle nie mają programu..

Sam program to pojęcie względne i zależne od chęci do działania, ale skompletowanie kreatywnej Rady Ministrów to już sztuka z wyższej półki :)
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 4 maja 2019, o 10:19

Santi Vilarte napisał(a):A może by przy okazji nie dopuszczać do udziału w wyborach partii czy kandydatów, którzy w ogóle nie mają programu..

Co do zasady, byłbym całym sercem za takim rozwiązaniem. W obecnym modelu ustrojowym zupełnie sobie tego jednak nie wyobrażam — ugrzęźlibyśmy w protestach wyborczych przed Trybunałem Koronnym.

Julian FER napisał(a):Sam program to pojęcie względne i zależne od chęci do działania, ale skompletowanie kreatywnej Rady Ministrów to już sztuka z wyższej półki :)

Rada Ministrów potrzebuje: Kanclerza, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Kultury* oraz człowieka od szeroko rozumianej biurokracji. To nie jest niewykonalne, zwłaszcza, że część rzeczy można, w sposób możliwie jak najbardziej elastyczny, przerzucić na dwór.

Postprzez Julian FER 4 maja 2019, o 10:23

Helwetyk napisał(a):Rada Ministrów potrzebuje: Kanclerza, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Kultury* oraz człowieka od szeroko rozumianej biurokracji. To nie jest niewykonalne, zwłaszcza, że część rzeczy można, w sposób możliwie jak najbardziej elastyczny, przerzucić na dwór.

Wasza Książęca Wysokość,

w obecnej sytuacji uważam, że przeniesienie obowiązków RM na Dwór JKM to bardzo dobry pomysł, ale wydaje mi się, że nasze społeczeństwo jeszcze do tego nie dojrzało.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 4 maja 2019, o 10:34

Julian FER napisał(a):[…] w obecnej sytuacji uważam, że przeniesienie obowiązków RM na Dwór JKM to bardzo dobry pomysł, ale wydaje mi się, że nasze społeczeństwo jeszcze do tego nie dojrzało.

Uważam, że wręcz przeciwnie, że to byłaby oznaka pewnego regresu — sądzę jednak, że roztropniej byłoby kreować nasze struktury tak, aby odpowiadały realiom. Nie jest tak, że nie ma ludzi chętnych do działania, ba: nawet do zajmowania się Dziennikiem Praw. Myślę, że warto byłoby sporządzić listę (długą…) spraw, którymi powinniśmy się zajmować — także tych, które leżą odłogiem (szczególne wskazanie: Instytut Edukacji Sarmackiej) — i elastycznie je podzielić między zainteresowane osoby tak, żeby nikt się, brzydko pisząc, nie zaorał.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Julian FER 4 maja 2019, o 10:42

Helwetyk napisał(a):Uważam, że wręcz przeciwnie, że to byłaby oznaka pewnego regresu — sądzę jednak, że roztropniej byłoby kreować nasze struktury tak, aby odpowiadały realiom. Nie jest tak, że nie ma ludzi chętnych do działania, ba: nawet do zajmowania się Dziennikiem Praw. Myślę, że warto byłoby sporządzić listę (długą…) spraw, którymi powinniśmy się zajmować — także tych, które leżą odłogiem (szczególne wskazanie: Instytut Edukacji Sarmackiej) — i elastycznie je podzielić między zainteresowane osoby tak, żeby nikt się, brzydko pisząc, nie zaorał.

Wasza Książęca Wysokość,

regres jest niestety faktem dokonanym. Wiem, że system władzy powinien być zachowany, ale po co sztucznie utrzymywać nieaktywnych Ministrów? Chętnych do działania mamy, ale jakoś tych działań na szczeblu centralnym poza "starą gwardią" zbytnio nie widać. Ludzie łapią etaty po to by je mieć, a nie po to by coś pożytecznego robić. Nie powiem, że tak jest w każdym przypadku, ale za to co raz częściej się zdarza.

Lista spraw do załatwienia to bardzo dobry zadaniowy pomysł skupienia się na czymś konkretnym.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Helwetyk 4 maja 2019, o 10:46

Julian FER napisał(a):Chętnych do działania mamy, ale jakoś tych działań na szczeblu centralnym poza "starą gwardią" zbytnio nie widać.

To, na szczęście, nie jest do końca prawda — choć można odnieść takie wrażenie. W gronie członków Dworu (zarówno obecnych, jak i tych, których kandydatury są w trakcie załatwiania) są trzy młodsze stażem osoby.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka, zagranica