Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

364, czyli co mnie wkurza w Sarmacji

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Re: 364, czyli co mnie wkurza w Sarmacji

Postprzez Roland 1 maja 2019, o 20:40

Helwetyk napisał(a):Nadal uważam, że jednoosobowe orzeczenia to niezbyt dobry pomysł…

Na pobudzenie aktywności ilościowej bez wątpienia jest to środek zaradczy.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurẽt 1 maja 2019, o 21:28

Roland napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Nadal uważam, że jednoosobowe orzeczenia to niezbyt dobry pomysł…

Na pobudzenie aktywności ilościowej bez wątpienia jest to środek zaradczy.

A nie czasem brzytwa? Jeszcze nie toniemy :)
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Roland 1 maja 2019, o 21:47

Nie toniemy czy nie mamy odwagi?

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurẽt 1 maja 2019, o 21:50

Roland napisał(a):Nie toniemy czy nie mamy odwagi?

Dobre pytanie. O odwagę każdy z nas sam siebie powinien zapytać.

(-) Laurencjusz diuk Ma Hi at Atera
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 2 maja 2019, o 16:18

O, sędziowie pokoju? W drobniejszych sprawach jak najbardziej popieram
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Postprzez Arsacjusz 2 maja 2019, o 22:51

Niewątpliwie warto byłoby przyjrzeć się ewentualnej reformie Trybunału Koronnego. Pewnym jest już teraz, że — mówiąc kolokwialnie — nie domaga.
(—) Arsacjusz Arped
były Prefekt Generalny
Scire leges non hoc est verba earum tenere, sed vim ac potestatem

Postprzez Roland 3 maja 2019, o 06:38

Od zawsze nie domaga, nic nowego nie odkrywacie. Byłem Marszałkiem TK w czasach lepszej aktywności i sięgając pamięcią mogę zapewnić, że też były problemy kadrowo-czasowo-techniczne. Nie wiem jak obecnie wygląda skład asesorski, bo ja miałem tę łatwość, że pracowałem z ludźmi praktykującymi prawo w tzw. realu.

Zmierzam do tego, że jak ma być szybko, to nie będzie dobrze. A jak ma być dobrze, to nie będzie szybko - przy założeniu, że TK ma być jednak instytucją rzetelną, a nie przepychaczem.

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez MAP 3 maja 2019, o 08:23

Były takie okresy, w których Trybunał działał tak, jak pan diuk przykazał. Np. podczas księciury JKW P2G, kiedy pierwszym asesorem był JKW Helwetyk. No ale to były czasy, kiedy Sarmacja miała 120 obywateli, a zebranie kompetentnego składu nie stanowiło sporego problemu. To co od tamtego czasu stało się z Trybunałem to rak raka raka.
Mikołaj Torped
UNIA TO POKÓJ
ROZPROSZENIE TO JEDNOŚĆ
IGNORANCJA TO SIŁA
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez KJAF 3 maja 2019, o 12:19

Roland napisał(a):Zmierzam do tego, że jak ma być szybko, to nie będzie dobrze. A jak ma być dobrze, to nie będzie szybko - przy założeniu, że TK ma być jednak instytucją rzetelną, a nie przepychaczem.

A ja się z tym absolutnie nie zgadzam. To nie jest real, gdzie sprawy są zawiłe, a sądzimy się o to, kto jest winny morderstwa. W większości mamy gównosprawy które polegają na tym, że ktoś kogoś nazwał cepem, założył drugie konto albo nie oddał kasy za coś. Nikt mnie nie przekona do tego, że opasłość KppTK wcale zbędnie tego nie wydłuża, chociaż zbadanie sprawy, czy serio wyszukiwarka klonów pokazuje zbieżność, czy serio doszło do znieważenia (skoro nawet nie trzeba tego udowadniać i wzywać świadków) albo czy przelew doszedł czy nie, to fatyga rzędu kilku dni maksymalnie. Wyrzucenie takich bzdur jak wymóg pisania uzasadnień i umówienie się, że TK po prostu wymierza sprawiedliwość, a sposób i procedury w jaki bada sprawę i to robi, to jego sprawa, to absolutne minimum.

Twierdzenie, że jak ma być dobrze, to ma być długo, jest owszem prawdziwe — ale odnosi się do wspomnianego zauważenia w dyskusji, że TK jest od tego, żeby produkować dokumentacje. Wtedy faktycznie czas jest potrzebny, bo inaczej dochodzi do takich absurdów jak to, że asesor nie umieścił sygnatury sprawy w orzeczeniu, więc ktoś to podważał i sprawa ruszała od nowa (xD).

Trzeba się umówić, że jesteśmy społecznością internetową, bo udawanie że jest inaczej, w sytuacjach w których dane działania nie pasują, jest głupie i szkodliwe. Jeżeli Wawrzyniak wyzywa ludzi od pederastów i robi gnój, to zamiast tej "długiej, ale za to sprawiedliwej" ścieżki jego sądzenia, blokowania przez PG, gdzie na dodatek, oba organy się wyłożyły, żeby po miesiącu mu zablokować konto, jest wypaczeniem ogromnym. Na normalnym forum, pacjent dostałby bana od moderatora i tyle. I w takie właśnie narzędzia trzeba wyposażyć aparat państwowy, a TK i PG od tego po prostu odsunąć.

Nie przekonują mnie słowa DDW, że młyny sprawiedliwości mielą powoli, więc żeby wyznaczyć skład orzekający, potrzebuje on dwóch miesięcy (!!!). A żeby wykastrować oczywistego trola, musimy go kilkanaście razy aresztować na 72 godziny, przez funkcjonariuszy którzy muszą do tego odwoływać się bezpośrednio do kół ratunkowych z Konstytucji, 20 dni przeprowadzać rozprawy, pisać uzasadnienie (bo przecież nikt nie wie za co ta rozprawa), a na końcu jeszcze czekać, aż to będzie prawomocne i czy czasami nie będzie apelacji. W tym czasie widząc, jak on bawi się w najlepsze.

Większość bzdur którymi się zajmuje Trybunał, to sprawy ustrojowe. Chyba dopiero tam się zaczyna jakaś zawiłość. Tutaj trochę kontrowersyjnie, ale jako idealne rozwiązanie, zaproponowałbym… usunięcie konstytucji. Sczątkowa państwowość w wersji mini którą dysponujemy, może się jak najbardizej bez niej obejść, skoro przez setki lat istniały państwa realne, które jej nie miały, i żyły. Wielka Brytania nie ma jakichś specjalnych ustaw i aktów, które uchwala się lub zmienia specjalnym trybem, albo była wyżej niż reszta ustaw. I też żyje. Senat rzymski po prostu podejmował decyzje, jeżeli w przyszłości zmieniał prawo, to było ono wyżej niż, to co już było. Skoro Sejm jest w KS reprezentacją suwerena (i jednocześnie - trzeba ograniczać biurokracje, procedury i rozbudowany aparat państwowy), to jeżeli podejmie decyzję X, uchylając Y które było wcześniej, to żyjemy według X i koniec pieśni. Wchodzenie tutaj z rozprawami trybunalskimi, bo tenże X jest niezgodny z Konstytucją, gdzie poza satysfakcją proceduralną, nikomu to większej różnicy nie robi (w tym - obywatelom), a co jedynie robi bajzel naokoło, jest w mojej ocenie, nieporozumieniem. Może by wreszcie Sejm jako taki prestiż zyskał, a wybory byłyby ciekawsze, gdyby faktycznie miał on większą władzę i jego ustawy mogły więcej, niż obecnie. Szczerze wolę, żeby w razie czego, ludzie najwyżej to cofnęli w referendum, niż żeby TK badał czy to jest konstytucyjne i czy Sejm nie przesadza. Byłoby to raz, że pewnie szybsze, to na dodatek, miałoby społeczną legitymację — skoro Sejm robi guano i ogranicza jakieś wolności, a ludzie to zatwierdzają w referendum, to widać suweren tak chciał.

W ogóle coraz bardziej skłaniam się ostatnio ku rozwiązaniom bezpośrednio zaczerpniętym z PRLu, przynajmniej jeżeli chodzi o prawo konstytucyjne. Bo to jest zwyczajnie praktyczne, a że tzw. komuna dawała w dupę, to kwestia nie tych przepisów, tylko tego, że zwyczajnie nie były stosowane (mówimy cały czas o prawie konstytucyjnym i problemie wolności i gwarancji obywatelskich). Niech rządzi Sejm i będzie organem zwierzchnim. Podział władzy, a już zwłaszcza trójpodział, w naszych warunkach staje się coraz większą pokraką i niewypałem. Szwajcaria, z której dużo czerpiemy, a która jest wzorem i ideałem społeczeństwa obywatelskiego, też przecież nie ma podziału władz, w lud może na tyle dużo, że robi wszystko. U nas jest to wprowadzone bez konsekwencji, bo nadużywana czasem instytucja sprawowania władzy bezpośredniej, jest równoważona przez niemiecką szkołę konstytucjonalizmu, z racjonalizacją tych założeń i wprowadzaniu rozbudowanych rozwiązań kontrolnych i szeregu hamulców. Efekt jest taki, jakby ktoś do garnka włożył boczku i gum kulek.

Czyli moje propozycje to — konstytucję zlikwidować, trójpodział władzy ograniczyć, Sejm uczynić organem zwierzchnim, z bezpiecznikiem w postaci referendum. Trybunałowi odebrać prawo kontroli władzy ustawodawczej, z Prefektów zrobić moderatorów, którzy działają jak moderatorzy na każdym innym forum. KppTK wyrzucić, wprowadzić Trybuna Ludowego, który interweniowałby doraźnie tam, gdzie stwierdzi naruszenie jakichś praw.

Absolutyzm jest u nas zbytnio demonizowany. A w naszych warunkach, jest czasami zwyczajnie potrzebny.

Tyle z rozwiązania idealnego, bo że jest to z pogranicza fantazji, to bardziej realne jest wprowadzenie instytucji tego Trybuna Ludowego, przy jednoczesnym wypieprzeniu połowy prawa z DP.

Postprzez Andrzej Fryderyk 3 maja 2019, o 12:56

Wszystko fajnie dopóki rządzimy „my” a nie „oni” ;)
Andrzej Fryderyk
Książę-Senior Sarmacji

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka, zagranica