Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Założenia elekcyjne [Elekcja 10.18] Ł. N.

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Założenia elekcyjne [Elekcja 10.18] Ł. N.

Postprzez Piotr III Łukasz 19 paź 2018, o 11:54

Obywatelki,
Obywatele,
Mieszkanki i Mieszkańcy
Księstwa Sarmacji

Obiecałem, że przedstawię swój program, jeżeli pozwolicie mi na start w elekcji. Niniejszym chcę to uczynić.

Zacznę od postaw.

Uważam, że obecnie Książę ma zbyt małe uprawnienia, jego rola sprowadza się do monarchii tytularno-reprezentacyjnej. Czego w swej istocie nie uważam za złe, jednakowoż uważam, że książę powinien mieć możliwość interwencji w przypadkach tego wymagających. I to dosyć szeroko pojętej interwencji.

Jednocześnie, nie chciałbym się specjalnie wtrącać w proces rządzenia Księstwem przez Rząd. Na tym polega nasza zabawa, symulujemy państwo - a państwo winno rządzić się swoimi prawami. Książę winien być funkcją tytularną oraz mieć władzę nad serwerami, aby demokracja nie zniszczyła tego, co budowaliśmy i budujemy już od przeszło szesnastu lat.

Nie chcę epatować nikogo tym, że byłem współzałożycielem Księstwa. Nie uważam tego za jakąś specjalną zasługę. Po prostu byłem w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Mógł to być ktokolwiek. Jednakże mając możliwość śledzenia dziejów Księstwa od samego początku, mam swoje spostrzeżenia, które niektórzy nazwą truizmami, ale nie zawsze truizmy sobie uświadamiamy.

Co buduje aktywność? Bo nie ukrywam, że to największy problem, jaki mamy.

Nowość.
Nowości zawsze budują aktywność, bo z racji tego, że są nowe - nie są znane. Truizm. Księstwo istnieje już prawie szesnaście i pół roku. Nowością byliśmy dawno temu, tą drogą nie pójdziemy. W każdym razie - nie dosłownie. Na pewno nowością jest zawsze nowy książę, kogokolwiek nie wybierzemy. Czy to starczy na długo? Dotychczas raczej nie starczało.

Grywalność.
No właśnie, to kolejny truizm, ale pozwolę go sobie nieco bardziej sprecyzować. Nie nazywam grywalnością klikalności. Nie chcę, aby Księstwo stało się gierką do klikania, bo to nie ma najmniejszego sensu. Uznałbym to, za rozmienianie się na drobne. Klikalnych gier istnieje multum i wcale niekoniecznie byśmy się musieli w to wstrzelić.
Więc co jest grywalnością?
Problemem jest to, że dla każdego ta definicja się różni.
Czy możemy być bardziej grywalni?
Moim zdaniem tak.

Uważam, że Księstwo Sarmacji miało dwa okresy prawdziwego prosperity. Kiedy się narodziło, a Księciem był Jego Książęca Wysokość Piotr Mikołaj i wtedy, gdy Księciem został Jego Książęca Wysokość Piotr II Grzegorz. Obaj to świetni ludzie (choć z polityką można się czasami zgadzać a czasami nie), za których rządów Sarmację pamiętam największą. Przy czym nie chcę tutaj wysuwać najmniejszych przytyków do reszty Ich Wysokości. Po prostu bywają czasy lepsze i czasy gorsze, nie zawsze mamy na to wpływ.

Chciałbym zająć podobną pozycję do Piotra II Grzegorza. Chciałbym panować spokojnie, nie faworyzując politycznie nikogo, klepiąc sobie kod, który sprawi, że nasza zabawa stanie się znacznie bardziej klikalna. I zanim zostanę za to zlinczowany. Klikalność jest podobna trochę do disco-polo. Owszem, nie są to wysokie loty, ale przyciągają ludzi. Liczę na to, że fajną grą gospodarczą, którą będzie można prowadzić w Księstwie - ściągniemy wielu ludzi i część z nich wciągnie się w tę grę tak, aby chcieć ją poznać głębiej, stanie się aktywnym Obywatelem, zacznie z nami grać na niwie państwa wirtualnego.

Proszę pamiętać, że Księstwo Sarmacji powstało jako odmiana Wolnego Klubu RP z gospodarką... Bo tam gospodarki nikt nie chciał. Rezultat (jasne, to nie działa wprost) jest, jaki jest. WKRP nie ma od lat (byłem osobiście przy naciskaniu guzika wyłączającego) a nasze Księstwo, raz lepiej, raz gorzej, ale jest największą mikronacją w Polsce.

Tak więc dla mnie priorytetem będzie gra gospodarcza. Liczę na to, że uda się w ten sposób pobudzić aktywność. Sprowokować do napisania posta. Ziarnko, do ziarnka. Im więcej będzie ludzi, tym więcej będzie okazji do kłótni.

Nie powinniśmy się kłócić? Książę rzeczyiście, nie powinien. Ale politycy wręcz muszą! Wtedy jest ciekawie, wtedy coś się dzieje.

Ostatnie zdania podsumowania. Jeżeli zechcecie powierzyć mi misję prowadzenia Księstwa, napiszę system gospodarczy, zintegruję go ze stroną główną (która, na litość, będzie w końcu responsywna) ale - i to też jest ważne - nie będę osobiście brał udziału w zabawie w gospodarkę. Byłoby to niewskazane z dwóch względów. Na pewno odezwałyby się osoby, które uważają, że nie umiem się w to bawić a poza tym - miałbym znaczną przewagę, znając system od środka.

Oczywiście zawsze pozostają szczegóły. Jeżeli macie jakieś pytania, proszę je zadać na debacie lub w tym wątku, postaram się w miarę sprawnie odpowiadać.

Bardzo dziękuję za uwagę.
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Ojciec Założyciel Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Re: Założenia elekcyjne [Elekcja 10.18] Ł. N.

Postprzez Remigiusz L. 19 paź 2018, o 12:08

1. Jakie zamierza kandydat przyjąć imię/imiona w razie wygrania elekcji?
2. Jakie założenia będzie miała polityka zagraniczna pod rządami kandydata?
3. W poprzedniej elekcji jeden z kandydatów również startował z tworzonym systemem gospodarczym, ostatecznie nic z tego nie wyszło (nie wiem czy dlatego, że nie wygrał, czy z innych powodów). To pewnie pytanie retoryczne, ale czy jest w stanie jakoś kandydat nas przekonać, że w tym wypadku nie będzie tak samo?
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek

Postprzez Piotr III Łukasz 19 paź 2018, o 12:33

Prześwietny Panie, spieszę z odpowiedziami:

1. Ponieważ uważam panowanie Ich Wysokości Piotra Mikołaja i Piotra II Grzegorza za najbardziej owocne, realnie na drugie imię mam Piotr, skłaniałbym się do Piotr III Łukasz - ale, prawdę mówiąc, nie zastanawiałem się nad tym specjalnie. Wychodzę z założenia, że najpierw trzeba zdobyć poparcie, potem można krzyczeć hej do przodu.

2. W przypadku polityki zagranicznej wolałbym pełnić rolę reprezentacyjną, podporządkowując się życzeniom Rządu. Oczywiście o ile będą w rozsądnych granicach. Prywatnie uważam, że łączenie się zawsze zbliża ale to my mamy największą wartość dodaną, więc mamy prawo czegoś oczekiwać. Oczywiście nie z pozycji nie wiadomo kogo, z pełnym szacunkiem, jednakże pamiętając, że nas do tego nic nie zmusza.

3. Ja nie ukrywam, że system gospodarczy jestem w stanie pisać tylko z pozycji wygranej elekcji. Nie obiecuję, że chciałbym go napisać nie wygrywając. Proszę tego absolutnie nie odbierać jako jakikolwiek rodzaj szantażu, przekupstwa, kupczenia wyborczego. Po prostu uważam, że na gruncie budowania systemu, budowniczy musi mieć całkowicie wolną rękę i możliwość podejmowania autorytarnych decyzji. Po etapie tworzenia - chętnie oddam system pod kontrolę demokratycznego rządu, w końcu polityka gospodarczo-ekonomiczna, musi czegoś dotyczyć. Jednak szkielet musi powstać autonomicznie. Jasne, planuję - ponownie, w przypadku zebrania największej ilości głosów - konsultacje społeczne w tym względzie, ale nie chcę pisać z osobami zaglądającymi mi przez ramię. Tak zrobił Jego Wysokość Piotr II Grzegorz, wcześniej Jego Wysokość Piotr Mikołaj - i im się to udało. Co do samych umiejętności technicznych, pracuję/pracowałem z różną tytulaturą, od lat jest to zazwyczaj "Senior" ale zdarzało się i "Architect" i "Technical Lead", tuszę iż jest to poziom wystarczający.

Dziękuję za pytania.
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Postprzez Remigiusz L. 19 paź 2018, o 12:48

W przypadku polityki zagranicznej wolałbym pełnić rolę reprezentacyjną, podporządkowując się życzeniom Rządu. Oczywiście o ile będą w rozsądnych granicach.

To chyba będzie wymagało zmian ustrojowych, bo obecnie Rząd w polityce zagranicznej nie ma nic do gadania ;)
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek

Postprzez Piotr III Łukasz 19 paź 2018, o 12:52

Remigiusz L. napisał(a):
W przypadku polityki zagranicznej wolałbym pełnić rolę reprezentacyjną, podporządkowując się życzeniom Rządu. Oczywiście o ile będą w rozsądnych granicach.

To chyba będzie wymagało zmian ustrojowych, bo obecnie Rząd w polityce zagranicznej nie ma nic do gadania ;)

A właśnie chciałbym, aby miał. Uważam, że polityka zagraniczna to jedno z tych miejsc, które zapewnia najlepszą zabawę / pole do sporów - a więc aktywność
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Postprzez Piotr Paweł I 19 paź 2018, o 14:02

Rząd może uzyskać uprawnienia w polityce zagranicznej nawet bez zmiany Konstytucji. Wystarczy, by Książę mianował osobę odpowiedzialną za prowadzenie takiej polityki w uzgodnieniu z Kanclerzem - i ta osoba zostałaby też ministrem, członkiem Rządu.
A generalnie - program popieram!
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr III Łukasz 19 paź 2018, o 14:14

Na pewno jest to dobre rozwiązanie, tak czy inaczej - nie chciałbym, gdybym został wybrany, ani pozostawiać polityki zagranicznej sobie ani nawet odgrywać jakiejś większej roli poza reprezentacyjną.
Dziękuję też za generalne poparcie programu, w razie pytań o szczegóły - służę.
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Postprzez zbbrow 19 paź 2018, o 16:14

Zgodzę się, że Złota Wolność zwłaszcza jako nowe narzędzie sporo wzniosło do Sarmacji i pobudzało aktywność w nieco większym wymiarze niż „budowanie”. Pasuje Książę budowniczy, choć fakt, że do budowania systemu nie trzeba stołka.
Zbyszko Gustolúpulo
zbbrow

Postprzez Piotr III Łukasz 19 paź 2018, o 17:47

zbbrow napisał(a):Pasuje Książę budowniczy, choć fakt, że do budowania systemu nie trzeba stołka.

Na pewno! Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że gdy się pisze system, jako osoba - że tak powiem - prywatna, to może on będzie, może nie będzie. Może się spodoba, może się nie spodoba. Może się podpadło księciu, może nie.
Gdy się pisze, jako książę, jest się dyspozytorem serwera i domeny.
To całkowicie inny komfort pisania, inny wymiar odpowiedzialności oraz, nie ukrywam (bo to akurat w moim przypadku), chęci.
(—) Piotr III Łukasz
książę Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Królestwo Baridasu
Królestwo Hasselandu
Konsulat Sclavinii

Postprzez Guedes de Lima 21 paź 2018, o 09:01

Ja swój głos oddam na kandydata, któremu będzie się chciało. Po prostu. Nie widzę innej opcji niż Książę, który staje na przeciw problemom, które dotknęły i dotykają wciąż Księstwo Sarmacji.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Konsul Sclavinii
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Polityka, zagranica