Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

[Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 lut 2018, o 08:58

Szanowni Państwo,

zgodnie z zapowiedziami z dni elekcji, i późniejszymi, pragnę zaprosić Was do wielkiej dyskusji, której celem jest omówienie możliwości i pomysłów na ewolucję państwa naszego w faktyczną federację równych podmiotów. Dziś są ich cztery, model federacyjny zaś może w łatwy sposób, na jasnych i z góry określonych zasadach, otworzyć drzwi kolejnymi krainom i krajom, które w Rzeczpospolitej chciałyby się znaleźć. Dyskusja ta nie oznacza, że uzgodnione punkty z automatu wejdą w życie. Pracujemy nad rozwiązaniem kompleksowym, dopiero wówczas wypracowane zostaną konkretne przepisy prawne, które przedstawimy pod referendum ogólnokrajowe. Tak, referendum.

Wiem, że część z Was oczekiwała rozpoczęcia tej dyskusji już jakiś czas temu, wiem, że wielu oczekuje na jej rozpoczęcie wciąż. Oto więc nadchodzi dzień. Nim jednak do niej przejdziemy chcę, jako inicjator, określić kilka zasad, które w tym wątku będą obowiązywać, a w przypadku odstępstw będę sięgał po narzędzia moderacyjne - wydzielanie postów niemerytorycznych.

Zatem pierwsza zasada — temat ten jak wiecie nie będzie tematem łatwym, wymagać od nas będzie dużo samodyscypliny, i bardzo mi zależy by był to wątek merytoryczny. Unikamy zatem odniesień do spraw z nim niezwiązanych, wszelkiego OT, hyde-parku itd.

Druga zasada — dyskusja aby była produktywna i miła dla uczestników musi być dyskusją wolną od postaw agresywnych. Niezgadzając się z dyskutantami prezentujemy postawę asertywną, nie agresywną. Nie stosujemy argumentów ad personam, nie obrażamy i w miarę możliwości unikamy wulgaryzmów. Jesteśmy cywilizowanymi ludźmi. Po prostu szanujemy się.

Jaśnie Oświecony Vladimir diuk ik Lihtenštán proponował, w jednym ze swych felietonów, aby dyskusja ta odbywała się w gronie wyselekcjonowanych osób. Cytuję, aby zaproszenie do rozmów skierowano do "zamkniętej i ograniczonej grupy złożonej z osób, które reprezentują sobą konkretne wizje oraz z głów samorządów". Postawił tezę, że dyskusja egalitarna, angażująca możliwie wiele osób, spełznie na mieliznę, stanie się miałka i nijaka. Jest takie ryzyko — zgadzam się — jednak właśnie by tego uniknąć przedstawiłem powyżej zasady, które będą w tej rozmowie obowiązywać, oraz zamierzam pełnić w niej rolę aktywnego moderatora. Jestem przekonany, że dokonując pewnych podsumowań i dbając o higienę dyskusji możemy zagrożeń uniknąć. Jestem daleki od tego by ograniczać dostęp do dyskusji komukolwiek. I nie zrobię tego. Zachęcam jednak, bez wątpienia istniejące, grupy interesów do własnych dyskusji i wychodzenia z nich z gotowymi postulatami, które w tej dyskusji zaakcentują.

Dyskusja nad nowym charakterem państwa musi być dyskusją kompleksową. Dyskusją, która bierze pod uwagę nie tylko charakter proponowanych zmian, ale też brać pod uwagę wpływ tych zmian na funkcjonowanie sarmackich instytucji, i nade wszystko sarmackiego społeczeństwa. Na wstępie należy zatem określić wprost, które instytucje i urzędy będą powszechnie i bezspornie uznawane za administrację federalną właśnie. Następnie potrzebujemy zatem rysu koncepcyjnego, w którym wyodrębnimy dwie grupy kompetencji — te, które będą przynależeć przyszłej administracji federalnej, i te, które trafią do podmiotów federacji.

Chciałbym podkreślić, iż jestem zwolennikiem zasady subsydiarności i w tym duchu chciałbym realizować proces zmiany. Jednakże z oczywistych względów chciałbym by uwzględniał on zarówno pewne tradycje naszego kraju, jak i jego powszechnie znany i wyróżniający się charakter. W tym kontekście nie możemy więc zapomnieć o tym jaki wpływ omawiane zmiany będą miały choćby na takie urzędy jak: Sejm, Rada Ministrów, Trybunał Koronny, Prefektura Generalna, Korpus Administracji Rządowej, Naczelna Izba Architektury, czy choćby na Księcia i Dwór Książęcy, wraz z Korpusem Dyplomatycznym. Tyle władzy, na ile to konieczne, tyle wolności, na ile to możliwe oraz tyle państwa, na ile to konieczne, tyle społeczeństwa, na ile to możliwe. To bardzo dobra zasada, a wierzę, że będąc dojrzałym społeczeństwem umiemy ją spożytkować.

Wychodząc od przyjęcia podziału kompetencji i dookreślenia władz federalnych będziemy mogli płynnie przejść do określenia obowiązków, praw i wolności podmiotów budujących Rzeczpospolitą.

Zatem, reasumując, mała road mapa:
  1. omówienie zasad dyskusji, propozycja zmian w przedstawionych regułach, flow itd.,
  2. dyskusja nad określeniem instytucji i urzędów, które winny zachować charakter federalny,
  3. dyskusja nad podziałem wszelkich kompetencji na dwie grupy — kompetencje federalne, kompetencje podmiotów federacji,
  4. określenie obowiązków, praw i wolności podmiotów federacji,
  5. inne punkty, które wyklarują się w wyniku pierwszych wątków.
Jest dla mnie kluczowym zachowanie pewnego flow w tej dyskusji. Dlatego proszę nie poruszać w swych wypowiedziach wszystkich tematów na raz. Zaczynamy od pierwszego punktu, po jego zakończeniu przechodzimy do drugiego, itd.

Zanim zaczniemy — czy macie pytania do organizacji, którą wyżej przedstawiam, sugestie, propozycje, inne sprawy? Mogłem coś przeoczyć, coś mi mogło umknąć.

Zapraszam.
Avatar użytkownika
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Remigiusz L. 23 lut 2018, o 09:18

Road mapa trochę mi się nie podoba, bo zakłada, że wszyscy są zwolennikami federacji. Być może jestem w mniejszości, ale jakiś punkt dyskutujący sam sens takich zmian też by się, moim zdaniem, przydał, a takowego nie widzę. Oczywiście można też uznać, że będzie to tylko hamowało dyskusję nad, rzekomo, nieuniknionymi zmianami. Pozostawiam tę refleksję do przemyślenia Waszej Książęcej Mości.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Avatar użytkownika
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 lut 2018, o 09:30

Remigiusz L. napisał(a):Road mapa trochę mi się nie podoba, bo zakłada, że wszyscy są zwolennikami federacji. Być może jestem w mniejszości, ale jakiś punkt dyskutujący sam sens takich zmian też by się, moim zdaniem, przydał, a takowego nie widzę. Oczywiście można też uznać, że będzie to tylko hamowało dyskusję nad, rzekomo, nieuniknionymi zmianami. Pozostawiam tę refleksję do przemyślenia Waszej Książęcej Mości.

Prześwietny panie hrabio,

to słuszna bardzo uwaga i ciekawe spostrzeżenie. Jednakże... po pierwsze dyskusja nad pewnym tematem nie oznacza ani nie zakłada automatycznego consensusu co do kierunku zmian. Już na samym początku zaproszenia do debaty napisałem "Dyskusja ta nie oznacza, że uzgodnione punkty z automatu wejdą w życie. Pracujemy nad rozwiązaniem kompleksowym, dopiero wówczas wypracowane zostaną konkretne przepisy prawne, które przedstawimy pod referendum ogólnokrajowe. Tak, referendum.". I w zasadzie właśnie w tym zapewnieniu mieści się to o czym Prześwietny napisał. Trudno natomiast jest najpierw zapytać społeczeństwo o zgodę na zmiany, jeśli propozycji tych zmian nie mamy wypracowanych/omówionych. Z drugiej strony chyba nie chcemy iść w kierunku pytania się społeczeństwa o zgodę na w ogóle rozpoczęcie dyskusji, prawda?

Dlatego poniekąd wyszedłem z założenia, że w dyskusji wezmą udział Ci, którzy chcą w niej wziąć udział (a więc także np. przeciwnicy zmian, którzy niektóre pomysły, które tu się mogą pojawić będą łagodzić/sprzeciwiać się im), a ostatecznie wypracowana idea zmian i tak zostanie przedłożona referendum, w którym absolutnie każdy obywatel będzie mógł się wypowiedzieć poprzez zgodę, lub jej brak, dla proponowanych zmian.

Wyobrażam sobie, że gdy zbliżymy się do końca pojawi się frakcja, która będzie żywo namawiała do głosowania na NIE, tak jak i grupa osób namawiających na TAK. Tak działa model demokracji bezpośredniej, taki model przy takich zmianach mamy aktywny.

Czy takie założenia uspokajają Prześwietnego?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Zombiakov 23 lut 2018, o 12:37

Ja osobiście na początek chciałbym usłyszeć/przeczytać wsad od zwolenników Federacji (w tym zwolenników totalnej secesji) - co dokładnie pod tym hasłem rozumieją i jakie kompetencje oraz .... obowiązki chcą zdecentralizować.

Nad ogólnym hasłem federalizacja ciężko dyskutować. W wymiarze społecznym widać według mnie po aktywności i inicjatywach, że ludzie się sami "sfederalili".

Z resztą widać też po niektórych rządzących, że zostawiają społeczeństwo samo sobie (niech się samo aktywizuje w regionach) a koncentrują się na kwestiach prawnych/ustrojowych które są mocno w gestii władzy centralnej. Nie ma widocznej woli (popartej działaniami) integrowania społeczności na poziomie centralnym i scala nas prawo oraz system.

Zależnie więc od zakresu "federalizacji" pójdziemy w mniejszą lub większą rozsypkę. Samo z siebie nie zwiększy to w żaden sposób naszej atrakcyjności dla nowych (i dalej nie będzie co nawet próbować liczyć aktywności nowych mieszkańców - bo ich nie ma) a jedynie zaspokoi prywatne i narracyjne ambicje starych wyjadaczy.

Kusi by przyklasnąć idei daleko idącej federalizacji i patrzeć jak wszystko idzie w piach.... Wtedy Gellońska Federacja Pustkowi poszerzy swoje terytoria :evil: Mam nadzieję, że nie przekroczyłem giętkich granic reguł.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Avatar użytkownika
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Dobry Obywatel
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Guedes de Lima 23 lut 2018, o 14:15

Mnie pomysł daleko idącej federacji i rozluźnienia więzów pomiędzy poszczególnymi regionami Księstwa kompletnie nie przekonuje. W imię prywatnych (i w wielu przypadkach niespełnionych) ambicji doprowadzimy do destabilizacji Księstwa, osłabienia sarmackiej tożsamości narodowej i zatracimy wspólny mianownik na rzecz własnego regionu. Lokalny patriotyzm w dzisiejszej sytuacji mikroświata, który stał się niszą dla koneserów tego typu atrakcji jest zabójczy. Rozdrobnienie prowadzić będzie bowiem do stopniowego upadku każdego z regionów. I dziwię się, że są jeszcze w wirtualnym świecie mikronauci, którzy wierzą, że secesja będzie lekiem na całe zło. Nie tędy droga.
GUEDES DE LIMA h. SZACHOWNICA
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

Obrazek

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Avatar użytkownika
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 lut 2018, o 14:23

Panowie - nikt nie mówi o żadnych secesjach. Nie ma tu tematu secesji. Jest temat federalizacji. Skupmy się na temacie. Dziękuję.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Michał 23 lut 2018, o 14:58

Sądzę, że rozważając ideę federalizacji Księstwa Sarmacji, powinno się przede wszystkim zapoznać z programem i deklaracją Stronnictwa Federalnego reprezentującego dobrą, Teutońską szkołę praw i wolności. Ponadto w postach z kampanii roku 2014 i 2015 zawarty jest interesujący kierunek myślenia, wskazujący sposoby prowadzące do rozszerzania praw samorządów. Szczerze polecam wszystkim lekturę, sam kompletnie zmieniłem swój punkt widzenia po ponownej lekturze i pomyśleniu nad sprawą, a byłem przecież kiedyś Kanclerzem z ramienia NSZZ Represja.

Naturalnie wezmę więc udział w dyskusji, zapowiada się interesująco.
/—/ Michał Pséftis, daw. Bryennios.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Więzień Jego Książęcej Mości
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Zombiakov 23 lut 2018, o 15:34

Ekaton napisał(a):[justify]Sądzę, że rozważając ideę federalizacji Księstwa Sarmacji, powinno się przede wszystkim zapoznać z programem i deklaracją Stronnictwa Federalnego reprezentującego dobrą, Teutońską szkołę praw i wolności.


Na wierzchnich warstwach ciągle nie znajduję konkretów tylko klasyczne narzekanie (http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/6391):

Samorządy powinny być samowystarczalne, potrafić należycie zadbać o nowego mieszkańca. Zaopiekować się nim, zapewnić socjalne minimum, godną pracę oraz zaktywizować go do działania na rzecz wspólnoty. Żeby to urzeczywistnić, należy dać prowincją większe pola manewru, a nie ograniczać je w tych działaniach.


Nie rozumiem zupełnie jak federalizm ulepszy opiekę nad nowym mieszkańcem i jak obecnie prowincja/kraj ma związane ręce. Poszukam później wspominanych postów z kampanii wyborczej ale będę wdzięczny za jakieś dobre linki.
Diuk Prokrust Zombiakov
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Avatar użytkownika
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Dobry Obywatel
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Camel 23 lut 2018, o 20:39

Przepraszam ale czy mi już dyskutujemy na ten temat czy pojawi się nie długo jakiś nowy wątek na dyskusje?
Po nie wiem czy mam już tutaj wypowiadać swoje zdanie na ten temat czy poczekać na odpowiedni wątek.
Zyriusz - RADOŚĆ TWORZENIA
"Złota Wolność" kobieta system


Hrabia Szafranowego Targu
Jan "Camel" Magov-Zaorski
Avatar użytkownika
 

Re: [Federacja] Plan i zasady dyskusji — otwarcie

Postprzez Cudzoziemiec 1 24 lut 2018, o 11:31

Camel napisał(a):Przepraszam ale czy mi już dyskutujemy na ten temat czy pojawi się nie długo jakiś nowy wątek na dyskusje?
Po nie wiem czy mam już tutaj wypowiadać swoje zdanie na ten temat czy poczekać na odpowiedni wątek.

Tak, skoro nie ma uwag co do przedłożonej przeze mnie formuły i zasad - możemy lecieć z tematem. Zapraszam więc.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Następna strona

Powrót do Polityka, zagranica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Kardaczek, Ludwik Tomović i 5 gości