Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 sty 2018, o 10:52

Szanowni Państwo,

od dawna walczę o to byśmy ponownie, jako kraj, otworzyli się na możliwości prowadzenia aktywnej polityki zagranicznej. Zapowiadałem zmianę w tym zakresie po objęciu tronu i powoli przychodzi na to czas. Pierwszym krokiem do tego było przeprowadzenie rekrutacji na wakujące stanowiska ambasadorów Księstwa, na które zgłosiła się odpowiednia liczba odpowiednich kandydatów. W tej chwili trwają procesy obejmowania ambasad przez kolejnych ambasadorów, i jest realna szansa, że pierwszy raz od dłuższego czasu będziemy posiadać przedstawicieli we wszystkich krajach, z którymi dziś wiążą nas traktaty. To sytuacja komfortowa i budująca.

Jednak oczywistym jest, że nie chcę swych działań ograniczać li tylko do powołania ambasadorów. Chcę by nasza polityka zagraniczna miała cel/cele, określony kierunek/kierunki. Wobec tego pragnę zaprosić Was wszystkich do dyskusji na ten temat.

Zatem:
  1. z jakimi krajami Sarmacja powinna szukać porozumienia i zbliżenia?
  2. jaki poziom współpracy, i z jakimi krajami, dopuszczacie?
  3. Sarmacja jest mocarstwem, jak rozumiecie takie określenie w kontekście stosunków m-narodowych?
  4. jak powinna Sarmacja podchodzić do nowych/małych krajów, często sezonowych?
  5. jakie największe problemy po stronie PZ dziś widzicie i na co Sarmacja powinna zwracać swą uwagę?
  6. jak rozumiecie i definiujecie pojęcie Racja Stanu?
  7. co Racją Stanu według Was jest?
Zapraszam do szerokiej dyskusji. Nie cenzuruję niczego, nie gaszę niczego. Jedynie proszę o względną kulturę wypowiedzi.
Avatar użytkownika
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Roland 23 sty 2018, o 11:43

Ad 1) Bialenia, Austro-Węgry, Hasseland i Rzeczpospolita Obojga Narodów wydają się najodpowiedniejszymi krajami do wspólnego działania. Z tego co się orientuję są to państwa stabilne, w miarę aktywne (przede wszystkim jakościowo). Nie wymieniam Dreamlandu, bo ten jest naszym naturalnym konkurentem.

Ad 2) Instytucjonalny. Płaszczyzna sportowa, naukowa, kulturalna. Raczej nie polityczne projekty i nie międzynarodowe organizacje. Doświadczenie uczy, że takie projekty nie mają szans powodzenia w perspektywie jakiejkolwiek.

Ad 3) Sarmacja nadal pozostaje najliczniejszą, najaktywniejszą i najbardziej złożoną technicznie mikronacją "na rynku". To marka, której należy mieć świadomość, nie należy jej się wstydzić.

Ad 4) Nijak. Czasy, kiedy małe kraje musiały zabiegać o cokolwiek w stosunku do tzw. wielkiej trójki dawno minęły. Nowe, małe, często sezonowe państewka zazwyczaj zakładane są przez osoby nieprzychylnie nastawione do takich kolosów jak Sarmacja. A jeszcze częściej zakładane są przez osoby, które uważają, że takie kolosy je skrzywdziły. Dopiero stabilizacja takiej mikronacji, jakaś zadowalająca masa krytyczna obywateli tejże winny stanowić przesłankę by rozważać "co z tym fantem robić". Słowem - monitorować i nic ponad to.

Ad 5) Biorąc pod uwagę, że poza V-mundialem i traktatami o uznaniu i przyjaźni PZ na Pollinie nie ma? Nie widzę palących problemów.

Ad 6) i 7) Nadrzędny interes państwowy. Obecnie - rozwiązanie problemów demograficznych Księstwa.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez зхао 23 sty 2018, o 12:00

Roland napisał(a): Nie wymieniam Dreamlandu, bo ten jest naszym naturalnym konkurentem.


A po co konkurować z Dreamlandem? Może warto będzie spróbować ocieplić stosunki. Jeden polityk dremlandzki, który jest trochę sceptycznie nastawiony do Sarmacji, nie będzie tworzyć problemów nie do rozwiązania, nieprawdaż?

Co do reszty wypowiedzi, to w 100 % utożsamiam się z nią.
зхао
Więzień Jego Książęcej Mości
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Roland 23 sty 2018, o 12:10

Po co konkurować z Dreamlandem? Bo obiektywnie rzecz biorąc to "najrówniejszy nam przeciwnik", a stoję na stanowisku, że brak naturalnych konkurentów w ekosystemie powoduje do patologii i szukania konkurentów wewnątrz. Dlaczego tak słabo ostatnio nam wychodzi działalność ogólnosarmacka? Bo stoimy na stanowisku, że jesteśmy na Pollinie ludźmi, a reszta to mało groźne nosacze. I miast konsolidować potencjał na ogólny rozwój, skupiamy się na rywalizacji wewnętrznej.

Historia uczy, że każde wielkie imperium, kiedy dochodzi do etapu, że potencjalnie nie ma wrogów realnie mu zagrażających, popada w patologie i uwiąd. A gdy w końcu okazuje się, że na tej patologi i uwiądzie wyrósł silny przeciwnik - jedyne co może się zdarzyć to upadek.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Roland 23 sty 2018, o 12:16

Najprostszy przykład. W KD od dawna panują nastroje rewizjonistyczne w stosunku do Awary Płd. Przy założeniu, że PZ nie jest nam potrzebna reakcją odpowiednią jest po prostu ignorowanie. Ale jeśli już chcemy nadać rolę i znaczenie PZ to należy rozważyć dwie opcje:
1) rozmowy z KD by owe nastroje załagodzić (co się nie uda, bo nie po to są te nastroje by być);
2) budowanie koalicji państw, które jakiekolwiek próby podważenia przynależności Awary Płd. do Korony uznawać będą za nieskuteczne w oczach społeczności międzynarodowej i wywierać presję na KD.
IMO podejście konkurencyjne w stosunku do KD (i w KD w stosunku do KS) może dać nam tylko korzyści, o ile nie wkroczy na poziom absurdu i przerzucania się memami.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 sty 2018, o 12:18

Jeśli konkurować z Dreamlandem to na jakim polu?

A jeśli zbliżać i ocieplać, współpracować, to na jakim?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Guedes de Lima 23 sty 2018, o 12:29

Wasza Książęca Mość,
Myślę, że poruszona została bardzo ważna i obecnie zaniedbana kwestia.

Ad 1) Do krajów wymienionych przez Hrabiego Heacha-Romańskiego dodałbym jeszcze Trizondal. Mimo iż mikronacja ta złapała ewidentną "zadyszkę" to jest to kraj, który powinien pozostawać w orbicie sarmackiej polityki zagranicznej. Przemawia zanim tradycja, historia oraz wspólne z Księstwem koneksje w przeszłości. Uważam jednak, że choć Królestwo Dreamlandu jest dla Księstwa konkurentem, to pomimo rywalizacji powinna nastąpić normalizacja stosunków w obszarach, gdzie możemy znaleźć nić porozumienia. Nie wierzę, że kultura, sport i rozrywka może dzielić?

Ad 2) Nie wierzę od dobrych kilku lat w powodzenie jakichkolwiek międzynarodowych projektów politycznych. Mikroświat jest niestety nasycony zbyt dużą ilością ludzi fałszywych, którzy nie mają idei budowy wartościowego projektu, lecz chcą zasłynąć jako buntownicy, hucpiarze i zwykłe (przepraszam za kolokwializm) chamy.

Ad 3) Księstwo Sarmacji to wizytówka polskiego mikroświata. Musimy znać swoją wartość. W tym wszystkim jednak najważniejsza jest pokora. Jak już zostało wspomniane, narastanie konfliktów wewnętrznych do niczego dobrego nas nie doprowadzi. Umiejętności i potencjał powinny być kumulowane i wykorzystywane na płaszczyźnie promocji jak i uatrakcyjnienia Księstwa dla nowo przybyłych mieszkańców. Przez promocję i uatrakcyjnienie rozumiem również działania na polu współpracy m-narodowej z innym mikronacjami. Płaszczyzna naukowa, kulturalna i sportowa zawsze na propsie.

Ad 4) Powinna podchodzić w ten sam sposób w jaki mała/ młoda mikronacja podchodzi do Księstwa Sarmacji. Dzisiaj coraz mniej klasy w wirtualnym świecie. Jeżeli więc jakiś młody kraj chciałby dążyć w stronę Księstwa to Księstwo powinno rozłożyć parasol ochronny nad takim młodym projektem. Jeżeli jednak ktoś z góry obrzuca Sarmację obelgami, powinniśmy trzymać się z daleka od takiej mikronacyjnej hucpy.

Ad 5) Znikoma aktywność sarmackiej PZ. Brak skoordynowanych działań. To powinno być spójne. Księstwo powinno przemawiać w najważniejszych sprawach jednym głosem.

Ad 6 i 7) Utrzymanie pozycji wizytówki polskiego mikroświata. Budowa wokół tej maksymy mechanizmów promocyjnych i uatrakcyjniających Księstwo. Tutaj chylę czoła przed sarmackim informatykami. Dużo będzie zależeć od Was właśnie. Atrakcyjne aplikacje, które wciągną użytkowników.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Konsul Sclavinii
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Avatar użytkownika
Konsulat Sclavinii
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Roland 23 sty 2018, o 12:32

Konkurować na wielu polach: aktywności, demografii, wpływów na Pollinie, prestiżu. W wydawanym Rankingu aktywności na forach wieść prym. Może nawet wydawać własny, ale dla całościowej aktywności systemowej (np.: pomijając wszelkiego rodzaju czaty/czaciki), by mieć pełniejszy obraz aktywności. Zadbać o promocję i napływ nowych, a nawet równolegle ponownie otworzyć się na możliwości inkorporacji. Być przodownikiem w proponowaniu arbitrażowych form rozwiązywania konfliktów międzynarodowych (bo takie są i to nierzadko). To takie najbardziej oczywiste płaszczyzny.

A i umówmy się, w mikronacjach PZ, wpływy, prestiż i konkurencja międzynarodowa jest luźna i bazuje na dobrej woli. To nie świat realny, postępująca globalizacja i sieć powiązań, która przekłada się bezpośrednio na sytuację wewnętrzną.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Cudzoziemiec 1 23 sty 2018, o 13:19

Czy stosunki z innymi krajami (uznanie, traktaty, etc.), także od Sarmacji wyraźnie mniejszymi, powinna inicjować strona sarmacka, czy siedzimy i czekamy na to, aż sami do nas przyjdą?
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
 

Re: Sarmacja a zagranica — kierunki, cele, waga problemu

Postprzez Roland 23 sty 2018, o 13:35

Wydaje mi się, że stosunki nawiązuje się wówczas, kiedy ma się w tym interes.
(—) Jaśnie Wielmożny Roland Heach-Romański herbu Złotogryf
z nadania Jego Książęcej i Królewskiej Mości markiz Thuringen

Obrazek
Avatar użytkownika
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
 

Następna strona

Powrót do Polityka, zagranica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości