Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Moje pytania do kandydatów w elekcji

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie

Re: Moje pytania do kandydatów w elekcji

Postprzez Vladimir 13 gru 2017, o 15:31

6) Czy kandydaci zamierzają stosować pluralis majestatis? To pytanie może się wydać dziwne, ale naprawdę marzy mi się książę, który zbuduje dystans do siebie. Książę z ludu i dla ludu jest mało monarszy.
Obrazek
(—) Vladimir ik Lihtenštán
palatyn Lichtensteinu,
baronet Królestwa Nowej Teutonii,
diuk Abvienolheimu, wicehrabia Tselebormu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Gauleiter Kakulski 13 gru 2017, o 15:33

Vladimir napisał(a):6) Czy kandydaci zamierzają stosować pluralis majestatis? To pytanie może się wydać dziwne, ale naprawdę marzy mi się książę, który zbuduje dystans do siebie. Książę z ludu i dla ludu jest mało monarszy.

BĘDZIEMY.
Płk. Gauleiter Komendant Koniunktura-Kakulski von Salvepol
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Wielki Armin Republiki Scholandzkiej
Suchar-San

Lepiej być zerem, niż Gauleiterem
Obrazek

Postprzez Rihanna 13 gru 2017, o 15:37

Rozmowa z Państwem to wielka przyjemność. Co dadza Państwo Sarmatom jak wygracie?
A) system
B) wieczną chwałę w mikronacjach
C) Swarzewskich na lunch
D) Scholandie
E) inne (wymień)
Rihanna dssa Aureliuš-Sedrovski
Legat Koronny
Niezależna i niepoprawna dziennikarka
Właściciel Pulsu Sarmatów
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Teutonii

Postprzez RCA 13 gru 2017, o 15:44

Jaśnie Oświecony Diuku,

6) istota majestatu monarszego jest dla mnie ważna. Natomiast uczciwie i szczerze mówiąc mam w swym sercu niejednoznaczne podejście do podniesionej przez Jaśnie Oświeconego sprawy. Z jednej strony nimb monarszy buduje monarchię, jako taką, z drugiej strony zaś monarcha pochodzący z demokratycznego wyboru, nie tworzący dynastii, będący człowiekiem ze społeczeństwa/z ludu, mógłby zostać uznany za niepoważnego i zbytnio wywyższającego się. Dodatkową przeszkodą wydaje się tu być fakt pozostawania Księciem otwartym, dostępnym, wspierającym - a takim pragnę być - w zestawieniu z stawianiem się ponad współmieszkańcami. Natomiast nie mam nic absolutnie przeciwko stosowania pluralis majestatis w oficjalnych dokumentach, takich jak nadania, nobilitacje, traktaty, etc. etc. To świetnie uzupełnia rolę Księcia, wzbogaca narrację, a jednocześnie, na co dzień, nie odrywa Monarchy od jego korzeni, od osób, z którymi wszak każdego dnia buduje Sarmację.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Król Sclavinii, suweren Teutonii, etc. etc.
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez RCA 13 gru 2017, o 15:46

Rihanna napisał(a):Rozmowa z Państwem to wielka przyjemność. Co dadza Państwo Sarmatom jak wygracie?
A) system
C) Swarzewskich na lunch
D) Scholandie
E) inne (wymień)

A nie można łączyć? ;(
System to rzecz będąca niczym Święty Graal mikronacji.
Wieczną Chwałę wolelibyśmy zastąpić chałwą, chwała bywa ciężko strawna.
Andrzej Swarzewski jest Marszałkiem Bialenii, więc ma czołgi. AIDS z kolei kolejny raz odeszła.
Scholandię mamy. Kandydat Kakulski to jej żywy przykład.
Inne - ciężką pracę, pot, łzy i odświeżającą mgiełkę wodną o zapachu frezji i bzu.
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, Król Baridasu, Król Sclavinii, suweren Teutonii, etc. etc.
Książę Sarmacji
Królestwo Baridasu
Trybunał Koronny
Korona Księstwa Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Rihanna 13 gru 2017, o 15:47

RCA napisał(a):
Rihanna napisał(a):Rozmowa z Państwem to wielka przyjemność. Co dadza Państwo Sarmatom jak wygracie?
A) system
C) Swarzewskich na lunch
D) Scholandie
E) inne (wymień)

A nie można łączyć? ;(
System to rzecz będąca niczym Święty Graal mikronacji.
Wieczną Chwałę wolelibyśmy zastąpić chałwą, chwała bywa ciężko strawna.
Andrzej Swarzewski jest Marszałkiem Bialenii, więc ma czołgi. AIDS z kolei kolejny raz odeszła.
Scholandię mamy. Kandydat Kakulski to jej żywy przykład.
Inne - ciężką pracę, pot, łzy i odświeżającą mgiełkę wodną o zapachu frezji i bzu.

Oczywiście, że można łączyć! To jest test wielokrotnego wyboru :)
Legat Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Teutonii

Postprzez Gauleiter Kakulski 13 gru 2017, o 16:12

A) system
C) Swarzewskich na lunch
D) Scholandie
E) inne (wymień)

Obiecałem system startując w elekcji. W sto dni od koronacji Sarmacja będzie miała system.

Ja mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Sarmacji zrobić systemu, że nie da się rozkręcić mapy, bo się budżet zawali. To bzdury. Wystarczy zacząć naprawiać sarmacką gospodarkę, a tak naprawdę pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast. Problem polega na czymś innym. Naprawa Rzeczypospolitej jest konieczna we wszystkich dziedzinach życia i to jest sprawa najtrudniejsza. Bo to jest bardzo trudno zrobić. Do tego potrzebna jest jedność, bo zniszczyć, podzielić, burzyć jest łatwo, a odbudować, podnieść jest bardzo trudno.

I dlatego stoi przed nami wielkie zadanie i mam świadomość trudności, mam świadomość również tego, że jeżeli się nie sprawdzę, nie dam rady, to będę księciem pięć miesięcy i odejdę z żalem i wstydem. Ale do tej pory zawsze mi się udawało. I nie widzę powodu, by tym razem nie miało mi się udać. Dlatego będę nawoływał, apelował, wychodził z inicjatywami, proszę tylko, abyście mnie wybrali.
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Suchar-San

Obrazek

Postprzez Rihanna 13 gru 2017, o 16:20

Gauleiter Kakulski napisał(a):
A) system
C) Swarzewskich na lunch
D) Scholandie
E) inne (wymień)

Obiecałem system startując w elekcji. W sto dni od koronacji Sarmacja będzie miała system.

Ja mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Sarmacji zrobić systemu, że nie da się rozkręcić mapy, bo się budżet zawali. To bzdury. Wystarczy zacząć naprawiać sarmacką gospodarkę, a tak naprawdę pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast. Problem polega na czymś innym. Naprawa Rzeczypospolitej jest konieczna we wszystkich dziedzinach życia i to jest sprawa najtrudniejsza. Bo to jest bardzo trudno zrobić. Do tego potrzebna jest jedność, bo zniszczyć, podzielić, burzyć jest łatwo, a odbudować, podnieść jest bardzo trudno.

I dlatego stoi przed nami wielkie zadanie i mam świadomość trudności, mam świadomość również tego, że jeżeli się nie sprawdzę, nie dam rady, to będę księciem pięć miesięcy i odejdę z żalem i wstydem. Ale do tej pory zawsze mi się udawało. I nie widzę powodu, by tym razem nie miało mi się udać. Dlatego będę nawoływał, apelował, wychodził z inicjatywami, proszę tylko, abyście mnie wybrali.

A co ze Swarzewskimi na lunch? Boi się kandydat czopkow z Bialenii?
Legat Koronny
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Teutonii

Postprzez Gauleiter Kakulski 13 gru 2017, o 16:25

PANI KOCHANA... ODPOWIEM PANI CYTATEM Z SAMEGO SWARZEWSKIEGO:

Kulminacja gniewu ludu nastąpiła 11 marca. Wtedy granica pomiędzy opozycyjnością, a zemstą społeczną pękła. Wówczas w teutońskim dziale Forum Centralnego Księstwa Sarmackiego Jan de Kaniewski wygłosił Manifest Powstańczy. Oficjalnym hasłem manifestu, zwanego pierwszym zrywem Powstania Marcowego, było utworzenie równorzędnego Królestwa Teutonii połączonego unią personalną z Księstwem Sarmacji.
Agresja jednak nie wyszła z grupy powstańców, lecz od strony rządowej. Gauleiter Kakulski, emigrant z Królestwa Scholandii, zaatakował na książęcej mapie przywódcę pierwszego zrywu, Jana de Kaniewskiego.

(...)

21 marca, w dzień który obecnie świętujemy jako wielką Rocznicę Powstania Marcowego, powstała Dżamahirija Teutońsko-Sarmacka (później przekształcona w Zjednoczoną Dżamahiriję Narodów, a następnie w Dżamahiriję Bialeńską). Stało się to u szczytu sukcesów rewolucyjnych. Niestety Gauleiter Kakulski, osoba która już wcześniej wypowiadała się wrogo wobec powstańców, obwieścił, że Dżamahirija Teutońsko-Sarmacka zagraża Sarmacji oraz niepodzielności terytorium. Było to oczywistą nieprawdą, gdyż wciąż była mowa o jednym kraju podzielonym politycznie i społecznie. Politycy lewicowi oraz Narodowe Odrodzenie Teutonii sprzeciwiały się pomysłowi wydalenia.
Pomimo tego, 23 marca 2012 roku Książę Sarmacji Piotr II Grzegorz, działając na wniosek Kanclerz Księstwa Sarmacji Ivo Karakachanowa, zdecydował się wydalić Jana de Kaniewskiego oraz Andrzeja Swarzewskiego, twarze powstania. Wykorzystano nieobecność dowódców, spowodowaną wizytacją Wyspy Bialenii, wzmacniając granicę. Zdezorientowane grupy powstańcze zostały pokonane i rozproszone, natomiast Akrypa oraz Piter zostali schwytani i aresztowani.
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Suchar-San

Obrazek

Postprzez Roland 13 gru 2017, o 18:16

Vladimir napisał(a):
Dziękuję za dotychczas udzielone odpowiedzi. Mam dwa kolejne pytania:

4) Jak zapatrujecie się na elekcyjność tronu? Czy gdybyście nań zasiedli, chcielibyście mieć większy wpływ na wybór swojego następcy? Zmodyfikowalibyście zasady elekcji? Książę wyznacza następcę, a lud akceptuje go w referendum? A może wersja bez referendum, a z udziałem Sejmu? Lub i nawet bez niego?

5) To pytanie w pewien sposób nawiązuje do poprzedniego. Jak zapatrujecie się na, poruszoną niedawno sprawę, kadencyjności urzędu książęcego? Dobry pomysł czy zła koncepcja?

Jaśnie Oświecony diuku,

uważam, że zorganizowana w racjonalny sposób kadencyjność tronu monarszego jest rozwiązaniem słusznym i potrzebnym Księstwu Sarmacji. Uważam jednak, że kadencja Księcia Sarmacji winna trwać dwa lata. Przede wszystkim niska częstotliwość kolejnych elekcji nie ujmie na znaczeniu i prestiżu funkcji monarchy w naszej społeczności. To nadal będzie funkcja na swój sposób elitarna, a dla wielu wyśniona. Jednocześnie kadencyjny monarcha w pewien sposób zaspokoi oczekiwania rosnących w naszej Ojczyźnie stronnictw pro-republikańskich. Świadomość czasu na jaki wybierany zostaje monarcha pozwoli też lepiej sformułować program w wyścigu elekcyjnym oraz efektywniej zorganizować czas na jego realizację. Dla świadomego kandydata to bardzo ważne udogodnienie. Dla potencjalnych chętnych do udziału w elekcji wyznaczona przepisami prawa "wysoce prawdopodobna" data zarządzenia wyborów Księcia Sarmacji pozwoli w sposób należyty przygotować się do startu, minimalizując ryzyko wystąpienia sytuacji z jakimi zmagamy się obecnie. Ważne dla mnie jest również to, że jasno określony czas trwania panowania ułatwi monarsze kwestię "decyzji o abdykacji". Z rozmów jakie odbyłem przed podjęciem decyzji o starcie w zmaganiach o mitrę książęcą z książętami-seniorami pojawiały się głosy, że po prostu często czasami podjąć decyzję, że nadszedł już czas na ustąpienie. Bo czy nie zostanie to odebrane jako uleganie naciskom? Czy chęć ustąpienia jest trwała, czy może to tylko chwilowy spadek formy i zwątpienie? Kadencyjność niejako ułatwia tę kwestię.

Co do wyznaczania następcy tronu przez panującego, uważam, że takie prawo monarsze winno przysługiwać, ale jako aspekt sugestywny, na zasadzie mianowania faworyta. Jeśli poświęca się spory kawałek swojego życia na realizację pewnej wizji, powinno się mieć możliwość naznaczenia osoby, co do której ma się pewność lub wysokie przekonanie, że część z rozpoczętych projektów będzie kontynuowała. Czy powinno to wiązać się z jakimś mechanizmem prawnym w stylu akceptacji w referendum? Moim zdaniem nie. Powinna być to prerogatywa prestiżowa, nie legalna. Niemniej, jeśli Naród uważałby za właściwe nadanie formalnego znaczenia procedurze wyznaczania następcy nie widzę powodów by oponować.

Guedes de Lima napisał(a):
Jaka wizja dla samorządów? Centralizacja w jeden silny i zwarty kraj czy wspieranie autonomii i odmienności każdego z zakątków Księstwa Sarmacji?

Prześwietny hrabio,

oczywiście wspieranie autonomii. Sarmacki podział terytorialny nie jest przyjętym sztucznie podziałem administracyjnym. Wynika z historii, a regiony naszej Ojczyzny w zdecydowanej większości były kiedyś samodzielnymi bytami o niepodległej państwowości. Nie można tego negować, a tym bardziej zmieniać na siłę. O tym, dlaczego w prowincjach upatruję się siły Sarmacji można poczytać w niniejszym artykule. Mówi się często, że po przez samorządność i autonomię prowincji i krajów korony Sarmacja traci na szczeblu centralnym. Moim zdaniem Sarmacja traci na szczeblu centralnym bo szczebel centralny jest nijaki. Dlaczego wielu z nas woli angażować się na płaszczyźnie swojej małej Ojczyzny? Bo samorządy mają zdefiniowaną tożsamość, własną, ciekawą narrację, indywidualizm systemów sprawowania władzy i cechują się większą otwartością na pomysły nowych mieszkańców. Kwestie autonomii należy więc wspierać, a zaangażowania na szczeblu centralnym szukać należy w budowaniu ponadnarodowej tożsamości sarmackiej. To na prawdę da się pogodzić - sam jestem tego najlepszym przykładem. Obecnie wypracowane swobody w większości samorządów uważane są za wystarczające. Ale są miejsca w Sarmacji, w których oczekuje się pewnych zmian w tym zakresie. Czy są to oczekiwania słuszne? Nie mogę tego ocenić teraz. Na pewno warto się w te oczekiwania wsłuchać i wyciągnąć z nich wnioski. Jako osoba, która była tak aktywnym centrowcem jak i samorządowcem nie zgodzę się nigdy na centralizację dla samej centralizacji, bo regionalizacja nie jest powodem niskiego zainteresowania sprawami centralnymi.

Vladimir napisał(a):6) Czy kandydaci zamierzają stosować pluralis majestatis? To pytanie może się wydać dziwne, ale naprawdę marzy mi się książę, który zbuduje dystans do siebie. Książę z ludu i dla ludu jest mało monarszy.

Jaśnie Oświecony diuku,

sądzę, że tak, chociażby z powodów narracyjnych. Ale też nie w sposób arogancki i izolujący osobę monarchy od społeczeństwa w sposób przekładający się na codzienne funkcjonowanie państwa. Chciałbym jednak przy okazji tego wzmocnić rolę arystokracji i tu odwołuję JO do mojej wypowiedzi o rezurekcji Senatu. Miłą tradycją i czymś na czym można zacząć szczątkową budowę narracji centralnej jest bez wątpienia powrót do etykiety dworskiej, która w Sarmacji obowiązywała przez bardzo długi czas. Nie uważam tego jako formę wywyższania się monarchy i oznakę jego buty. Sam pamiętam jak w 2013 roku, prowadząc rozmowy z JKW Piotrem II Grzegorzem, starałem się zachować protokół. To sprawiało mi frajdę. Pozwalało lepiej wczuć się w klimat Księstwa, a i jako nowemu mieszkańcowi zapewniało mi to swoistą "wyraźniejszą przychylność" monarchy. Zaznaczę tu jednak, że ten aspekt nie powinien być na pewno wymuszony, a już na pewno nie powinien mieć przełożenia na relację obywateli z Księciem (a już na pewno nie powinien podlegać penalizacji). W czasach kiedy się taką formę praktykowało, była to forma dobrowolna i taką być powinna. Do dziś w rozmowach z książętami-seniorami czy z Księciem Sarmacji bezpośrednio zwracam się do nich stosując "pluralis majestatis" bo moim zdaniem jest to po prostu ciekawe, klimatyczne i właściwe dla stylistyki i konwencji zabawy, w której wszyscy uczestniczymy.

A) system
C) Swarzewskich na lunch
D) Scholandie
E) inne (wymień)

Jaśnie Oświecona diuczesso,

ad A. Nie wiem co JO rozumie po przez system. Jeśli system gospodarczy, to odpowiedź jest prosta - nie. I nie dla tego, że nie chcę czy nie potrafię. Dobry system gospodarczy musi być zakorzeniony w DSG, a tu rola NIA jest rolą wiodącą prym. Co do zasady nie lubię ingerować w kod programistyczny, który nie jest mój, a szczególnie gdy jest bardziej profesjonalny niż mój. Natomiast jeśli miała JO na myśli mniejsze systemy, to oczywiście jak najbardziej tak.

ad B. Nie można dać czegoś, co już jest dane. Można jedynie zadbać o to by nie zostało to odebrane.

ad C. Niestety nie jestem wprawnym kucharzem. Od gotowania mam bardziej uzdolnionych ludzi :).

ad D. Całej być może nie, ale jak zwykle jestem żywotnie zainteresowany kwestią Gnomii. Proszę też pamiętać, że najlepsze co w sprawie dawania Scholandii może dać ex-Konsul Sclavinii to bez wątpienia Republika Scholandzka!

ad E. Duże pokłady lubianego powszechnie sucharyzmu sarmackiego i rewolucyjne podejście do sarmackiego kwadransa :).
(—) Roland hr. Heach-Romański,
Główny Architekt Konsulatu, były funkcjonariusz,
płodny artysta, a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka i społeczeństwo