Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[KONSULTACJE SPOŁECZNE II] Medale, krzyże i ordery

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Re: [KONSULTACJE SPOŁECZNE II] Medale, krzyże i ordery

Postprzez Hugo 22 cze 2014, o 15:50

Paulus Buddus napisał(a):A dlaczego orderów i odznaczeń Książę ma nie nadawać? Oczywiści tych odznaczeń, które są zapisane w projekcie, czy później w ustawie. Tak samo jak w realu, którego nie ma, odznaczenia państwowe nadaje prezydent, tak tutaj winien to robić Książę.

Przepisy się zmieniły po wypowiedzi Hrabiego Iontza. Wcześniej wyglądało to, jakby już nikt poza księciem nie mógł odznaczeń nadawać, nie tylko tych wynikających z rozporządzenia.
Tomasz Ivo Hugo
Książę Senior, król-senior Baridasu
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Helwetyk 22 cze 2014, o 15:56

Dorzucając kolejne trzy grosze, na podstawie Orderu Australii. Żeby nie było tak zupełnie generycznie, można wprowadzić regułę — na przykładzie Orderu Oratora/Awangardy:

1. Order Awangardy
2. Krzyż Złoty Orderu Awangardy
3. Krzyż Srebrny Orderu Awangardy
4. Krzyż Brązowy Orderu Awangardy
5. Medal Złoty Orderu Awangardy
6. Medal Srebrny Orderu Awangardy
7. Medal Brązowy Orderu Awangardy

Z wyjątkiem Orderu Księcia Unisława, gdzie już istnieje odrębny podział:

1. Krzyż Wielki Orderu Księcia Unisława,
2. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Księcia Unisława,
3. Krzyż Komandorski Orderu Księcia Unisława,
4. Krzyż Oficerski Orderu Księcia Unisława,
5. Krzyż Żołnierski Orderu Księcia Unisława.

Przyznam natomiast, że niespecjalnie rozumiem założenie wymiany punktów zasługi na punkty aktywności; przecież te punkty (czy na pewno mamy na myśli te same?) mają charakter czasowy… Jeżeli mamy na myśli te same, to jeden punkt aktywności (1 wypowiedź w miejscu publicznym?) za 14 punktów zasługi…?

Czy dobrze rozumiem, że pomimo wymiany punktów zasługi na wsie prywatne — nadane ordery, krzyże i medale pozostają? I — dlaczego w takim przypadku raczej nie dokonywać opcjonalnej wymiany na wsie lenne, wiążące się z tytułami (jednocześnie zaprzestając nadawania wsi lennych jako takich)? Tak, wydaje mi się, byłoby spójniej.

Dobrze byłoby w regulacji — dla jej kompletności — ująć także Medal Koronacyjny, Medal Rocznicowy, Medal Nadwyżki oraz, wreszcie, przywrócić Medal Ofiarodawców(!).
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hugo 22 cze 2014, o 16:11

Przepisy o odznaczeniach w kategorii wojskowość dodano. Jednak po rozmowach Hetmanem Horinkiem, postanowiłem nie ingerować w rozporządzenie o medalach wojskowych. Dlatego też zrezygnowałem z Orderu Księcia Unisława, który jednak ma swoją tradycję.
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Hugo 22 cze 2014, o 16:34

Helwetyk napisał(a):Przyznam natomiast, że niespecjalnie rozumiem założenie wymiany punktów zasługi na punkty aktywności; przecież te punkty (czy na pewno mamy na myśli te same?) mają charakter czasowy… Jeżeli mamy na myśli te same, to jeden punkt aktywności (1 wypowiedź w miejscu publicznym?) za 14 punktów zasługi…?
Wsie prywatne też są czasowe i takie jest założenie. Order czy odznaczenie, to powrót do dawnych rozwiązań, a dodanie pośrednika (pomysł diuka Czuguł-Czana) w postaci Punktów Zasług, to rozwiązanie, żeby z jednej strony była wymierna nagroda za nie, a z drugiej, żeby nie wyszło za dużo wsi, gdyby bezpośrednio za ordery/odznaczenia przyznawać określoną liczbę wsi. Wymiana na punkty aktywności wzięła się z koncepcji obecnie głosowanej przez Sejm Walny ustawy o aktywności - żeby można było swoje "przeszłe" zasługi, wykorzystać na korzyść przyszłości. Nie trzeba PZ wymieniać na aktywność. A jeśli zostanie wdrożony system gospodarczy, to może i inne wymiany dojdą do rozporządzenia. A może ktoś ma pomysł na inne wymiany niż zaproponowane przeze mnie; oczywiście poza wsiami lennymi, o czym poniżej.

Helwetyk napisał(a):Czy dobrze rozumiem, że pomimo wymiany punktów zasługi na wsie prywatne — nadane ordery, krzyże i medale pozostają? I — dlaczego w takim przypadku raczej nie dokonywać opcjonalnej wymiany na wsie lenne, wiążące się z tytułami (jednocześnie zaprzestając nadawania wsi lennych jako takich)? Tak, wydaje mi się, byłoby spójniej.
Oczywiście, że zostają. "Znikają" Punkty Zasług. Nadania lenne są rzadziej, niż odznaczenia i ordery na podstawie tego rozporządzenia. Być może nawet zwiększę częstotliwość; wciąż nie jestem przekonany do tych 3 miesięcy :) Wsie lenne, to jednak za całokształt i połączenie tego rozporządzenia albo by powodowało nadprodukcję diuków, albo ciągnęłoby za sobą zbytnie komplikowanie przepisów, żeby nie było tak, że ktoś zdobędzie kilka brązowych medali (najniższe odznaczenie) i od razu tytuł baroneta, a nawet barona. Temat łączenia tego rozporządzenia z nadaniami lennymi został zamknięty jeszcze przed konsultacjami i dalsza dyskusja niepotrzebnie będzie zaciemniać konsultacje.

Helwetyk napisał(a):Dobrze byłoby w regulacji — dla jej kompletności — ująć także Medal Koronacyjny, Medal Rocznicowy, Medal Nadwyżki oraz, wreszcie, przywrócić Medal Ofiarodawców(!).

Te przepisy, oprócz Medalu Ofiarodawców?, już istnieją. Dlatego zajmijmy się tym, co będzie dopiero wprowadzane. W tytule artykułu na głównej napisałem, że konsultacje wkraczają w decydującą fazę, a nie że kończą się. Dodanie Medalu Koronacyjnego, Rocznicowego i Nadwyżki (chociaż z tym ostatnim, to nie wiem) będzie raczej formalnością. Medal Ofiarodawców? Mógłbym prosić o przybliżenie? Ale koniecznie NIE TUTAJ, TYLKO NA PW, żeby nie mieszać w temacie zasadniczym.
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Hugo 22 cze 2014, o 17:04

W związku z tym, że wciąż nie jestem pewien, co do częstotliwości nagradzania, postanowiłem przeprowadzić kolejne konsultacje :)
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Hugo 22 cze 2014, o 17:08

Helwetyk napisał(a):Dorzucając kolejne trzy grosze, na podstawie Orderu Australii. Żeby nie było tak zupełnie generycznie, można wprowadzić regułę — na przykładzie Orderu Oratora/Awangardy:

1. Order Awangardy
2. Krzyż Złoty Orderu Awangardy
3. Krzyż Srebrny Orderu Awangardy
4. Krzyż Brązowy Orderu Awangardy
5. Medal Złoty Orderu Awangardy
6. Medal Srebrny Orderu Awangardy
7. Medal Brązowy Orderu Awangardy
Ech, niestety nawet podoba mi się ten pomysł :P Niestety, bo to sporo zmian by było. Zastanowię się :P
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Winheart 22 cze 2014, o 17:40

Hugo napisał(a):6) krzyż złoty – nie mniej niż 130 serc dla jednej wypowiedzi lub 390 serc łącznie.

130 serc dla jednej wypowiedzi jest chyba mało realne o ile w ogóle... Rozumiem, że założenie jest takie, że jak już kiedyś będziemy mieli 500 aktywnych mieszkańców, to wówczas nie będzie trzeba zmieniać postanowienia, niemniej na chwilę obecną wydaje mi się to nieco frustrujące. Zostawiłabym same 390 serc łącznie... No ale to tylko taka moja drobna obserwacja.

Hugo napisał(a):1) Order Puchaty – za działalność na rzecz Gellonii i Starosarmacji

Nie no, puchaty to jest mój kot po kąpieli. Orderu nie godzi się tak nazywać. Może lepiej: Order Złotego Słońca

Ogólnie kawał dobrej roboty :) Cieszę się, że będzie tyle nowych odznaczeń do zdobycia! 8-)
(-) Calisto diuczessa Norvegicus-Chojnacka
Sołtys Nadziei
Obrazek

Postprzez Hugo 22 cze 2014, o 17:54

Winheart napisał(a):
Hugo napisał(a):6) krzyż złoty – nie mniej niż 130 serc dla jednej wypowiedzi lub 390 serc łącznie.

130 serc dla jednej wypowiedzi jest chyba mało realne o ile w ogóle... Rozumiem, że założenie jest takie, że jak już kiedyś będziemy mieli 500 aktywnych mieszkańców, to wówczas nie będzie trzeba zmieniać postanowienia, niemniej na chwilę obecną wydaje mi się to nieco frustrujące. Zostawiłabym same 390 serc łącznie... No ale to tylko taka moja drobna obserwacja.
Jak nie jeden warunek (dla jednej wypowiedzi), to może drugi warunek (łącznie) się spełni. Wiem, że to spory wymóg, ale o to mi chodzi - z jednej strony więcej nagród, ale z drugiej, te najwyższe trudne do zdobycia :) (W pierwotnych założeniach były np. progi w klasie użytecznie społecznej - x sprowadzonych nowych mieszkańców, które też były na wysokich poziomach ciężkie/niemożliwe(?) do zdobycia :) )

Hugo napisał(a):1) Order Puchaty – za działalność na rzecz Gellonii i Starosarmacji

Nie no, puchaty to jest mój kot po kąpieli. Orderu nie godzi się tak nazywać. Może lepiej: Order Złotego Słońca[/quote] No ok, ok. Ale nazwa tego orderu jest omawiana na forum GiS :P

Hugo napisał(a):Ogólnie kawał dobrej roboty :) Cieszę się, że będzie tyle nowych odznaczeń do zdobycia! 8-)
Dziękuję
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Postprzez Helwetyk 22 cze 2014, o 18:19

Hugo napisał(a):Wymiana na punkty aktywności wzięła się z koncepcji obecnie głosowanej przez Sejm Walny ustawy o aktywności — żeby można było swoje „przeszłe” zasługi, wykorzystać na korzyść przyszłości.

Rozumiem; tutaj mi chodziło w pierwszej kolejności o przelicznik, chociaż jeżeli chodzi o samą ideę wymiany na punkty aktywności, także jestem sceptyczny (właśnie w Sejmie jest głosowana ustawa umożliwiająca uzupełnianie licznika o aktywność na zapleczu, po co dublować…).

Hugo napisał(a):Nadania lenne są rzadziej, niż odznaczenia i ordery na podstawie tego rozporządzenia. Być może nawet zwiększę częstotliwość; wciąż nie jestem przekonany do tych 3 miesięcy :) Wsie lenne, to jednak za całokształt i połączenie tego rozporządzenia albo by powodowało nadprodukcję diuków, albo ciągnęłoby za sobą zbytnie komplikowanie przepisów, żeby nie było tak, że ktoś zdobędzie kilka brązowych medali (najniższe odznaczenie) i od razu tytuł baroneta, a nawet barona.

To kwestia wag i widełek, tak naprawdę. Mnie, na przykład, niespecjalnie oburza wizja uzyskania, na przestrzeni — jak rozumiem, trzech lub więcej miesięcy — trzech brązowych medali, skutkująca następnie możliwością wymiany punktów zasługi na tytuł kawalera. Nie daje mi spokoju to, że zaproponowane przez Waszą Książęcą Mość ordery także mają być nadawane za całokształt. Obawiam się powrotu znanych z przeszłości syndromów postnobilitacyjnych; sytuacje, w których ktoś czuł się dotknięty otrzymaniem orderu zamiast „awansu” nie należały do rzadkości — tytuły, dopóki są, i tak pozostaną podstawowym celem.

System może być prosty. Każdemu stopniowi Orderu wystarczy przypisać odpowiednio ustaloną ilość punktów zasługi, które w okresie najważniejszych świąt państwowych (rocznica, urodziny-rocznica koronacji JKM, święto samorządu, dla wojskowych także święto KSZ) mogłyby być, wedle woli zainteresowanego, wymienione na wsie lenne skutkujące awansami w hierarchii, albo — w dowolnym momencie — na wsie prywatne. To nieskomplikowany mechanizm.

„Widełki” były już raz zmieniane w 2012 roku, więc ich aktualizacja po kolejnych dwóch latach nie stanowiłaby jakiejś znacznej rewolucji.

Na odcinku formalnym, w art. 9 i 10 warto byłoby, chyba, przyjąć ramy czasowe. Na przykład, w ciągu ostatnich 30 dni dzierżąca palmę pierwszeństwa diuczessa Calisto otrzymała łącznie 287 serc, a w ciągu ostatnich 90 dni — 506.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Hugo 22 cze 2014, o 18:53

Helwetyk napisał(a):
Hugo napisał(a):Wymiana na punkty aktywności wzięła się z koncepcji obecnie głosowanej przez Sejm Walny ustawy o aktywności — żeby można było swoje „przeszłe” zasługi, wykorzystać na korzyść przyszłości.

Rozumiem; tutaj mi chodziło w pierwszej kolejności o przelicznik, chociaż jeżeli chodzi o samą ideę wymiany na punkty aktywności, także jestem sceptyczny (właśnie w Sejmie jest głosowana ustawa umożliwiająca uzupełnianie licznika o aktywność na zapleczu, po co dublować…).

Nie chodzi o dublowanie, tylko o kolejną możliwość uzyskania aktywności innej niż wypowiedzi na głównej/forum, żeby nie stracić statusu.

Helwetyk napisał(a):To kwestia wag i widełek, tak naprawdę. Mnie, na przykład, niespecjalnie oburza wizja uzyskania, na przestrzeni — jak rozumiem, trzech lub więcej miesięcy — trzech brązowych medali, skutkująca następnie możliwością wymiany punktów zasługi na tytuł kawalera. Nie daje mi spokoju to, że zaproponowane przez Waszą Książęcą Mość ordery także mają być nadawane za całokształt. Obawiam się powrotu znanych z przeszłości syndromów postnobilitacyjnych; sytuacje, w których ktoś czuł się dotknięty otrzymaniem orderu zamiast „awansu” nie należały do rzadkości — tytuły, dopóki są, i tak pozostaną podstawowym celem.
Zawsze są syndromy postnobilitacyjne - dzisiaj ludzie mają "pretensje", że za mało lub za dużo(!) wsi lennych otrzymali. To rozporządzenie jest właśnie po to, żeby było coś A - częściej niż, B - obok wsi lennych. W tej kwestii nie będę robił ankiety, bo nie będzie łączenia lenn z odznaczeniami i orderami, ale oprócz opinii podobnych JKW, dotarły do mnie także opinie, że ludzie chcieliby powrotu odznaczeń, orderów, niekoniecznie w związku z tytułami; niektórzy uważali, że kategorycznie powinno być to rozłączone. Powrót nie oznacza kopiuj-wklej, więc doskonale sobie zdaję sprawę, że moja koncepcja zawarta w rozporządzeniu na pewno różni się od tego, co było przedtem.

Helwetyk napisał(a):System może być prosty. Każdemu stopniowi Orderu wystarczy przypisać odpowiednio ustaloną ilość punktów zasługi, które w okresie najważniejszych świąt państwowych (rocznica, urodziny-rocznica koronacji JKM, święto samorządu, dla wojskowych także święto KSZ) mogłyby być, wedle woli zainteresowanego, wymienione na wsie lenne skutkujące awansami w hierarchii, albo — w dowolnym momencie — na wsie prywatne. To nieskomplikowany mechanizm.
Tu już JKW wkracza w moją domenę. To ja będę decydował o nadaniach wsi lennych, a nie pytał samego obdarzonego o to czy może chce wsie lenne, czy może co innego. To dopiero deprecjonuje moją rolę - i w mojej prerogatywie, jaką są tytuły, i w ogóle.

Helwetyk napisał(a):Na odcinku formalnym, w art. 9 i 10 warto byłoby, chyba, przyjąć ramy czasowe. Na przykład, w ciągu ostatnich 30 dni dzierżąca palmę pierwszeństwa diuczessa Calisto otrzymała łącznie 287 serc, a w ciągu ostatnich 90 dni — 506.
Raczej zwiększyć próg dla łącznych ;) Ramy czasowe są określone - w art. 3 ust. 2 i jest to póki co raz na kwartał. Jeśli w ankiecie pozostanie taka częstotliwość, to się zmieni łączne, jak będzie to jeden miesiąc, to może jednak zostaną takie progi. Nie sądziłem, że ten drugi próg tak łatwo osiągnąć ;)
Tomasz Ivo Hugo
Królestwo Teutonii
Kościół Diuczej Wiary
Starosarmacja

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka, kultura, sport, zagranica