Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Dlaczego co dwa lata skaczemy na główkę...?

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Dlaczego co dwa lata skaczemy na główkę...?

Postprzez Gauleiter Kakulski 10 kwi 2013, o 14:16

Kolejna abdykacja powoli dobiega końca. Wbrew pozorom nie okazała się tak krwawa, jak można by się tego spodziewać po akcie kończącym ponad półroczną serię konfliktów. Odejście trzech wielce zasłużonych dla Sarmacji osób to wcale nie jest wysoka cena za abdykację. Abdykacja Daniela Łukasza kosztowała więcej ofiar, abdykacja Armina zakończyła się potężnym exodusem scholandzkich elit. Czy oznacza to, że cieszę się z odejścia Piotra Mikołaja, Karakachanowa Średniego i Michała Feliksa? Nie, absolutnie nie! Oznacza to raczej, że sarmacki ustrój jest w tym wymiarze głęboko chory.

Dlaczego potrafimy bezkrwawo zmieniać rządy, ale nie umiemy bezboleśnie przejść od jednego księcia do kolejnego? Źródeł problemu dopatruję się w mechanizmie zmiany monarchy. Gdy data abdykacji zależy od księcia, wiąże się z nią głęboka nuta niepewności, a sam akt abdykacji bywa zaskoczeniem. Nie wiemy dokładnie kiedy spodziewać się zmiany na tronie. W praktyce bardzo często wymusza ją opór społeczny, jak było i w tym przypadku. Spór dużej części społeczeństwa z monarchą dosypywał proch do stosika, który wybuchł odpalony iskrą abdykacji. Książę czuje się zmuszony do abdykacji przez niewdzięczny lud, lud świętuje, gdyż nie mógł się abdykacji doczekać, stronnictwo książęce czuje się dotknięte i zgorszone niezrozumiałą dlań reakcją ludu, postronni obserwatorzy widzą nie zmianę władzy, a festiwal nienawiści...

Alternatywnym wyjściem jest umożliwienie Sejmowi zdjęcie monarchy, gdy ten przestaje być poczytalny, jawnie działa na szkodę państwa lub najzwyczajniej zużywa się. Nie możemy jednak zgodzić się na wprowadzenie brutalnej procedury impeachmentu. Takie rozwiązanie tworzyłoby głębokie poczucie krzywdy u zdejmowanego z tronu, zapewne tworzyłoby ruch społecznego oporu wobec decyzji Sejmu i mogłoby zakończyć się - nie daj Wando! - myślami o przeprowadzeniu zamachu stanu. Impeachment to rozwiązanie jeszcze bardziej brutalne niż niepewna abdykacja.

Pozostaje rozwiązanie, które niedawno popierała zaledwie 1/4 sarmackiego społeczeństwa - wprowadzenie kadencji książęcej. Obejmujący tron książę powinien wiedzieć, że za dwa lata przekaże tron następcy. Lud powinien wiedzieć, że najpóźniej trzy miesiące przed planowanym przekazaniem tronu panujący wyznaczy następcę. Przekazanie tronu byłoby wówczas rzeczą naturalną, oczywistą i spodziewaną, tak jak oczywisty i spodziewany jest koniec kadencji Sejmu, wybory i szukanie kandydata na nowego Kanclerza. Nie byłoby listów poparcia, głosowań narodowych, opóźnień stwierdzenia opróżnienia tronu, ani innych zabiegów, które miałyby na celu wykorzystywanie napiętej sytuacji abdykacyjnej. Nie byłoby szantażowania abdykacją, przeciągania decyzji, zakulisowymi intrygami lub - nie daj Arminie - myślami o przeprowadzeniu zamachu stanu.

Po czterech abdykacjach społeczeństwo powinno dojrzeć do zmiany, która nie znosi Monarchii, nie narusza podstaw ustrojowych, a daje nadzieję na oszczędzenie kolejnej abdykacyjnej hekatomby. Gdyby takie rozwiązanie ustrojowe funkcjonowało wcześniej, to uniknęlibyśmy szalejących od listopada flejmów i wojenek, mając świeżego księcia. Aktywność ustępującego monarchy znacząco spadła właśnie w dwa lata po koronacji.

Zapraszam do wymiany opinii, byle bez przekraczania limesów kultury osobistej. Wierzę, że tym razem apel ten będzie skuteczny.
Płk. Gauleiter Komendant Koniunktura-Kakulski von Salvepol
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Wielki Armin Republiki Scholandzkiej
Suchar-San

Lepiej być zerem, niż Gauleiterem
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi

Re: Dlaczego co dwa lata skaczemy na główkę...?

Postprzez Hohenzollern 10 kwi 2013, o 14:27

Serio? Srysly? Aż tyle nienawiści w tobie jest ? Tak bardzo twoja duma została urażona? Takie to piętno to odcisnęło na twoim ego ? Naprawdę, stronnictwo książęce, festiwal nienawiści tylko jednostronny ? I naprawdę lud, który chciał aby JKW Piotr II Grzegorz został na tronie jest w mniejszości ? Wynik Apelu do narodu w tej sprawie chyba udowodnił że pan się myli! Zresztą przeczytałem pobieżnie w ten tekst, i się spytam tak bardzo to panu sprawia przyjemność ? Kadencyjność jak kadencyjność, wspólnota sarmacka powiedziała nie takim zmianom! Przepraszam piszę jak zawsze chaotycznie, ale niestety po raz któryś skoleji wywołuje u mnie pan skrajne emocje przez które nie potrafię się skupić! Życzę panu jedynie aby , kiedyś może przestał pan brania wszystkiego do siebie, i życzę miłej zabawy!
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Gauleiter Kakulski 10 kwi 2013, o 14:29

Zresztą przeczytałem pobieżnie w ten tekst

Widać, że bardzo pobieżnie. Proponuję odłożyć niezdrowe emocje na bok, uspokoić się i przeczytać raz jeszcze.
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Suchar-San

Obrazek

Postprzez PTR 10 kwi 2013, o 14:32

Serio? Srysly? Aż tyle nienawiści w tobie jest ? Tak bardzo twoja duma została urażona? Takie to piętno to odcisnęło na twoim ego ? Naprawdę, stronnictwo książęce, festiwal nienawiści tylko jednostronny ? I naprawdę lud, który chciał aby JKW Piotr II Grzegorz został na tronie jest w mniejszości ? Wynik Apelu do narodu w tej sprawie chyba udowodnił że pan się myli! Zresztą przeczytałem pobieżnie w ten tekst, i się spytam tak bardzo to panu sprawia przyjemność ? Kadencyjność jak kadencyjność, wspólnota sarmacka powiedziała nie takim zmianom! Przepraszam piszę jak zawsze chaotycznie, ale niestety po raz któryś skoleji wywołuje u mnie pan skrajne emocje przez które nie potrafię się skupić! Życzę panu jedynie aby , kiedyś może przestał pan brania wszystkiego do siebie, i życzę miłej zabawy!

GRATULUJĘ. Towarzyszu, został tow. autorem pierwszej w stu procentach sarmackiej PASTY. Biorę ją i będę używał, bo jest PIĘKNA.

Postprzez Piotr Paweł I 10 kwi 2013, o 14:35

Pozwolę sobie na wypowiedź jako były Sarmata, wciąż mający do Sarmacji sentyment. Jako były kanclerz, podkanclerzy, MSZ, namiestnik Gellonii, marszałek szlachty sarmackiej etc., etc.
Otóż: Sarmacja jest rodzajem organizacji, a w każdej organizacji kwestia osoby kierującej nią budzi ogromne emocje. Monarchia konstytucyjna z wybieralnym kanclerzem i parlamentem zapewnia dwa elementy: trwałości i stabilizacji (monarcha) oraz demokracji (kanclerz, parlament).
Niestety, monarcha w v-państwach "zużywa się" szybciej niż w realu. Co jakiś czas odchodzi i to z różnych powodów. Mi się kiedyś wydawało, że Piotr Mikołaj będzie "wiecznym Księciem". Ale abdykował. Teraz abdykował Piotr II Grzegorz. Nie chcę oczywiście niczego Sarmatom sugerować, ale jestem zdania, że nie da się wypracować skutecznego na zawsze systemu przekazywania władzy monarszej. Bo albo pójdziemy w kierunku faktycznej republiki, albo pozostawimy sprawę abdykacji i następstwa w rękach urzędującego monarchy. Dotyczy to każdego v-państwa.
Ja życzę Sarmatom jak najlepszych rozwiązań, licząc na dobrą współpracę sarmacko-hasselandzką.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Gauleiter Kakulski 10 kwi 2013, o 14:37

Niestety, monarcha w v-państwach "zużywa się" szybciej niż w realu.

Właśnie o to chodzi.
Poseł
Ostatni Prefekt Elfidias
Suchar-San

Obrazek

Postprzez Simon Liberi 10 kwi 2013, o 15:47

Problemem nie jest fakt samej abdykacji, tylko otoczki wokół niej. Podczas odejścia Piotra Mikołaja nie widziałem chaosu, nie widziałem go również po abdykacji Michała Feliksa. Dlaczego widać ją było w przypadku Daniela Łukasza i Piotra II Grzegorza?

Daniel Łukasz odchodząc dokonał aktu, który dla wielu okazał się zamachem na jedno z niezbywalnych, realnych praw człowieka - prawa do własności, popularnie nazywanym u nas "przepadem". Nic dziwnego, że wzbudziło to wielkie emocje.

Piotr II Grzegorz abdykował w niefortunnym momencie eskalacji konfliktu społecznego pomiędzy rojalistami a betonowymi socjalistami, co zamiast ukrócić owy spór - pogłębiło go i doszło do Freudowskiego wylewu agresji osób, które do tej pory starały się tłumić swoje przemyślenia i żale co do dotychczasowego przebiegu spraw.

Sytuacja, w której Książę jest wybierany na kadencje jest wyjątkowo niebezpieczna, bo straci on atrybut bezstronnej ostoi państwowej (nie zawsze utrzymywanego idealnie, ale jednak), co doprowadzi do częstszych "skoków na główkę". Zdecydowanie odradzam to rozwiązanie.
Z wyrazami szacunku,
Simon Peter Liberi
Minister Promocji i Informacji
Poseł na Sejm LVII kadencji
Markiz Rychtowic

Postprzez A0014 10 kwi 2013, o 15:56

Zgadzam się z Panem Kakulskim. Skoro są namacalne dowody na to, że brak kadencji w warunkach wirtualnych prowadzi do złych rzeczy należy zastanowić się nad zmianami, a nie trwać przy błędach.

Plusami kadencji są m.in.:
-przede wszystkim osoba pełniąca daną funkcję ma świadomość kiedy przestanie ją pełnić zatem zaprzestanie jej pełnienia byłoby zaskoczeniem tylko w przypadku wcześniejszej rezygnacji. Teraz to zaskoczenie będzie zawsze.
-określony czas na realizacje własnych pomysłów motywuje
-świadomość nieuchronnego następcy powoduje także zmianę optyki kształtowania ustroju (nie pod siebie)
-w przypadku zniechęcenia znacznie łatwiej doczekać końca kadencji i to zarówno przez poddanych jak i osobie samego Monarchy

Bardzo bym chciał by z takimi zmianami wyszedł sam monarcha, mając na uwadze też to o czym tak pięknie pisał JKW Piotr II Grzegorz - człowiek jest tylko człowiekiem.

Problemem nie jest fakt samej abdykacji, tylko otoczki wokół niej. Podczas odejścia Piotra Mikołaja nie widziałem chaosu, nie widziałem go również po abdykacji Michała Feliksa.

Piotr Mikołaj dość krwawo tłumił "burdy" podczas panowania i się "nie cackał", w obecnym ładzie konstytucyjnym nie wiem jak to by wyglądało. Michał Feliks był nieaktywny, wycofany.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Postprzez Simon Liberi 10 kwi 2013, o 16:01

Misza Kaku napisał(a):Piotr Mikołaj dość krwawo tłumił "burdy" podczas panowania i się "nie cackał", w obecnym ładzie konstytucyjnym nie wiem jak to by wyglądało. Michał Feliks był nieaktywny, wycofany.

Podczas - tak, wtedy wyoływało to niepotrzebny chaos. Co ma do tego kadencyjność? Nie mam pojęcia.
Michał Feliks był w rzeczy samej nieaktywny i wycofany, co oznaczało, że tego chaosu nie miał prawa tworzyć, a samo państwo być może nie zyskało zbyt wiele, ale nie utraciło także niczego. Co ma do tego kadencyjność? Nie mam pojęcia.
Z wyrazami szacunku,
Simon Peter Liberi
Minister Promocji i Informacji
Poseł na Sejm LVII kadencji
Markiz Rychtowic

Postprzez A0014 10 kwi 2013, o 16:07

Zdarza się, że po pewnym okresie czasu ludzie na stanowiskach albo się wypalają albo są tak wykończeni psychicznie, że zachowują się irracjonalnie. Przez to zrażają ludzi do Księstwa.
Tak mi się wydaje.
(—) Misza Korab-Kaku
A0014
Królestwo Teutonii

Następna strona

Powrót do Polityka, kultura, sport, zagranica