Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Elekcja] Wojciech Hergemon na Księcia!

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

[Elekcja] Wojciech Hergemon na Księcia!

Postprzez kaxiu 17 lut 2020, o 12:14

Popełniłem już artykuł z moim programem i zapraszam do krótszych wypowiedzi pod artykułem, a konkretnej dyskusji w tym wątku. Oczywiście odpowiem na wszelkie sensowne i/lub ciekawe pytania związane z moją kandydaturą, nie ograniczając się do zaprezentowanego programu.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Re: [Elekcja] Wojciech Hergemon na Księcia!

Postprzez AJ Piastowski 19 lut 2020, o 08:41

Federacja może być krokiem w dobrym kierunku, dzięki temu można też całkiem sprawnie raz na zawsze załatwić sprawę Baridasu.

Wspomina Prześwietny, że za Piotra Mikołaja zapanował zamordyzm. Wiązało się to z tym, że Książę miał spore możliwości do działania. Jeśli przekształcimy się w federację jak zamierza Szanowny Hrabia uchronić Sarmację, przed powtórką z historii? Zamiast skupienia władzy w jednym miejscu pod nazwą Książę, czy oby nie podstawiamy sobie Kanclerza?

Czy nie lepiej zachować, nawet po przekształceniu drobne elementy w postaci wentylu bezpieczeństwa i pozostawić Księcia jako swego rodzaju nawet wspomnianą maskotkę? Coś na zasadzie realnej rodziny królewskiej na wyspach? Z tym, że od nas zależy czy uczynimy Księcia pluszakiem, bo przecież można zostawić pewne kompetencje.
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Królestwo Teutonii
Dwór Jego Książęcej Mości
Dobry Obywatel

Re: [Elekcja] Wojciech Hergemon na Księcia!

Postprzez kaxiu 19 lut 2020, o 16:59

Nie jestem za pozostawianiem swoistego kikuta Księcia, bo z takich rozwiązań jest ustrojowo więcej szkody niż pożytku. Natomiast co do strachu przed pozycją ustrojową Kanclerza. Oczywiście również o tym myślałem. W przypadku kanclerza jesteśmy jednak w stanie zrobić klasyczny trójpodział władzy, którego konsekwencją jest naturalna równowaga i szachowanie między różnymi rodzajami władzy. Po pierwsze Kanclerz byłby kadencyjny, więc siłą rzeczy jego szkodliwość byłaby ograniczona w czasie. Po drugie podlegałby kontroli Sejmu oraz Trybunału Koronnego. Sejm miałby impeachment, a Trybunał (co ma i teraz) możliwość kontroli czy poszczególne działania są zgodne z prawem.

Edit: Poza tym - Federacja co oczywiste zakłada dużą wewnętrzną suwerenność państw związkowych. Tym samym powtórki z rządów PMK nie będzie.
Wojciech Hergemon
Miejsce pobytu: Bieszczady.

Dobrym gospodarzem jest nie ten, kto w rok garścią zboża zapełni spichlerz, lecz ten, kto w rok garścią monet zapełni skarbiec ~John Keynes

Dajcie biednemu worek złota, a nabawi się przepukliny, dajcie bogatemu, a gospodarka rozkwitnie ~John Keynes
Królestwo Teutonii

Powrót do Polityka, zagranica