Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Polityka

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie
Ambasady, ogłoszenia

Re: Polityka

Postprzez Hohenzollern 7 gru 2019, o 15:57

przeczytałem rzeczony artykuł, ale niestety więcej jest w nim argumentów emocjonalnych niż racjonalnych. "Dzisiaj już można zauważyć upadek moralny naszego społeczeństwa" - to znaczy? W czym konkretnie Autor widzi ten "upadek"?
Nie jest to dla mnie problem aż takiej wagi, żeby go forsować nawet za cenę odejścia niektórych osób z Sarmacji. Jeśliby miały przez to odejść, niechby cała ta tytulatura pozostała. Ale jeśli pojawią się projekty w tym zakresie, z zainteresowaniem się im przyjrzę.
Santiago Vilarte

Poważany Kawalerze, mam odmienny zdanie, i jestem przekonany że przedstawiłem mocną garść argumentów, przemawiających za moją racją. Natomiast jeżeli ich kawaler nie zauważył, proponuje wrócić do lektury artykułu, i kto wie może po ponownym przeczytaniu coś więcej rzuci się wam w oczy niż argument emocjonalny. Co do pytanie poważanego, pozwolę sobie zacytować fragment z opublikowanego tekstu; "Kiedyś w naszym państwie istniały dobre obyczaje, pewna kurtuazja, objawiająca się choćby w stosowaniu tak zwanej (nie)etykiety, tytulatura baridajska była powszechnie używana."
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Joanna Izabela 7 gru 2019, o 16:47

Jak mówiłam już kiedyś dla mnie usuwanie tytułów jest pomyłką, Ci ludzie już sobie na daną rzecz zapracowali i odebranie im tego może mieć tylko negatywny wizerunkowo skutek. Jeżeli razi was ilość arystokracji w spisie to wystarczy poukrywać osoby które już nie są aktywne(ostatnie logowanie do systemu pół roku temu) wtedy struktura nie będzie się wydawała taka straszna.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Prefektura Sarmacji

Postprzez Santi Vilarte 7 gru 2019, o 16:47

JO Diuku, rozumiem, że każdy siłą rzeczy skłania się ku prowincji, z którą się związał, ale chciałem uprzejmie zauważyć, że Sarmacja nie kończy się na Baridasie. Co za tym idzie, stosowanie lub nie tytulatury jednej z prowincji nie może być w żaden sposób uznane za kryterium kultury osobistej. Jeśli już, to za próbę symbolicznej dominacji nad pozostałymi. Osobiście posiadam w Hasselandzie inny tytuł, ale nie żądam, aby ktokolwiek poza KH go używał.

Tym niemniej, nie chcę być w jakiś sposób szufladkowany, więc w wolnym czasie odniosę się całościowo w artykule.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Postprzez Hohenzollern 7 gru 2019, o 17:08

Poważany Kawalerze, oczywiście że tytulatura baridajska nie jest wyznacznikiem kryterium kultury osobistej, a przynajmniej nie jedynym, ale swego czasu, była i jest stosowaną kurtuazją, wśród osób którym bliskie są wartości Księstwa Sarmacji. Zresztą wystarczy spojrzeć na Instytut Edukacji Sarmackiej, w którym czytamy następujące słowa o tytulaturze baridajskiej "Zdecydowaną większość osób aktywnych w miejscach publicznych stanowią członkowie arystokracji i szlachty. Należy zatem pamiętać o tym, aby pisząc do nich — lub o nich — stosować należytą tytulaturę. Niniejsza tytulatura pochodzi z Królestwa Baridasu i rozpowszechniła się na całym terytorium sarmackim". Widać gołym okiem że w jakim kierunku kształcimy przyszłych obywatel - w dobrym kierunku. Inną sprawą jest fakt że wielu dumnych obywateli KS przestało używać tytulatury tylko dlatego że się wywodzi z Baridasu, często też dla tego że się po prostu kogoś się nie lubi, bądź po prostu nie uznaje takiej tytulatury. Co akurat mnie mocno martwi, gdyż tak przestajemy kultywować dobre obyczaje, i pewne tradycje, co zaś prowadzi do degeneracji dyskursu publicznego.
Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

(—) Jaśnie Oświecony Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern herbu LaurZwycięski, Diuk Zollern.
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Laurencjusz 7 gru 2019, o 17:21

Szanowni Zebrani!

Tytulatura jest wyznacznikiem jakiejś pozycji, którą każdy z nas zajmuje w Sarmacji. i (tu poprę JO Diuka) kultury tj. poszanowania osoby, do której kierujemy swą wypowiedź. Nie wdając się w takie szczegóły jakie zostały ustalone w każdym samorządzie to przynajmniej przy zajmowaniu oficjalnego stanowiska np. kierowaniu wniosku do Ksiecia nikt chyba nie pomyśli o napisaniu "Szanowny "Łukaszu", bo kulturalny człowiek tak nie postępuje.

Od ilości wsi nadanych przez Księcia zależy pozycja społeczna Sarmaty. Być może za rzadko wsie są nadawane i może w tym kierunku powinna dalej toczyć się dyskusja, bo może ktoś czuje się niedoceniony?
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Santi Vilarte 7 gru 2019, o 17:51

Jeśli dana tytulatura obowiązuje w całym KS, to mówimy już o tytulaturze sarmackiej, bardziej niż o baridajskiej. Natomiast kwestia jej używania jest też kwestią zwyczajnej wygody pisania. Sprawdzanie za każdym razem tytułu przedmówcy jest zwyczajnie męczące, chyba że się już w tym siedzi. Dla mnie wystarczy, gdy ktoś na forum nie pisze mi na Ty, i generalnie wolę skupiać się na konkretach, zamiast na formalnościach. Oczywiście, składanie np. wniosków oficjalnych to inna sprawa.

Tak jak wspominałem, nie jest to dla mnie kwestia życia lub śmierci, czy te tytuły istnieją czy nie, i ile ich istnieje. Uważam, że są one nadawane zbyt hojnie, jeśli weźmiemy pod uwagę całość, czyli zarówno Koronę, jak i prowincje. I co za tym idzie, uważam, że potrzebne są konkretne środki limitujące, nie tylko konsultacje. Będzie to w interesie nas wszystkich.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Laurencjusz 7 gru 2019, o 18:24

Santi Vilarte napisał(a):
Jeśli dana tytulatura obowiązuje w całym KS, to mówimy już o tytulaturze sarmackiej, bardziej niż o baridajskiej. Natomiast kwestia jej używania jest też kwestią zwyczajnej wygody pisania. Sprawdzanie za każdym razem tytułu przedmówcy jest zwyczajnie męczące, chyba że się już w tym siedzi. Dla mnie wystarczy, gdy ktoś na forum nie pisze mi na Ty, i generalnie wolę skupiać się na konkretach, zamiast na formalnościach. Oczywiście, składanie np. wniosków oficjalnych to inna sprawa.

Poważany Kawalerze,

ilu Sarmatów tyle możne być zdań, a żyjemy według ustalonych zasad. Według mnie sprawdzanie tytułu osoby do której się zwracam aż tak męczące nie jest, bo trwa dosłownie kilka sekund, a bezosobowo nie zawsze wypada się do innej osoby zwracać. Jak ktoś szanuje innych tak jest postrzegany i być może nie jest to nic wielkiego. ale świadczy o danej osobie. Zwracanie się "per Ty" w prywatnej korespondencji to już całkiem inna sprawa, bo to rzeczywiście oszczędza czas, a gdy piszę się kilka słów nieoficjalnie to czemu by nie. Sam tak piszę z wieloma osobami, z którymi poruszam nie tylko prywatne sprawy, ale również urzędowe bez niepotrzebnej spiny.

To tak samo jak ktoś pisze artykuły bez formatowania. Niby treść jest, ale wygląd dość często jest kiepski i czasem ogólna ocena jest taka, że nawet sercować się nie chce.
Z wyrazami szacunku,

(-) Laurẽt Gedeon I
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Julian FER 7 gru 2019, o 20:02

Santi Vilarte napisał(a):[justify]@JulianF nie mogę być odpowiedzialny za innych, ale mogę wskazać, że od początku swojej kadencji jako LS w Hasselandzie nie nadałem jeszcze literalnie ani jednego tytułu bądź odznaczenia. Nie dlatego, żebym nie doceniał pracy innych ludzi, ale po to, żeby na swoim małym odcinku zwiększać znaczenie danego orderu, jak się go już zdecyduje nadać.
Analogicznie do swojej aktywności w tym zakresie - nigdy nie ubiegałem się o żadne odznaczenie ani tytuł dla siebie. Nie przypadkiem w poprzedniej kadencji dostałem się do Sejmu właśnie z listy demokratów. To odp a propo drugiego zarzutu. Kiedyś raz zawnioskowałem o parę pkt aktywności, bo to akurat dla mnie dobra forma nagrody - są czasowe, bo liczone tylko przez 30 dni, więc oddają to, co robi się teraz.

Porównajmy też nasze proporcje z realowymi, jakkolwiek to by było słuszne lub nie. O ile pamiętam, odsetek szlachty w I RP dochodził do 10% i był to jeden z najwyższych, jak nie najwyższy w Europie. Gdzie indziej bywało 3-4%. A u nas, gdyby spojrzeć na aktywne osoby, proporcje chyba będą odwrotne.

Poważany Kawalerze!

Sam PK wspomina o znaczeniu nadań w Hasselandzie, a dziwi mnie fakt, że nie rozumie nadań w Sarmacji. Jeśli chodzi o proporcje i odsetki to miedzy Sarmacją a realem to nie należy szukać porównania. Poza tym jak dla mnie powodem do radości jest fakt, że w Sarmacji wciąż są osoby, które są obecne od 5,10 lat, czy od samego początku istnienia tego pięknego kraju.
(-) Julian markiz Fer at Atera
Królestwo Baridasu
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Ludwik Tomović 7 gru 2019, o 22:59

Hohenzollern napisał(a):
Wasza Książęca Mość,
Sarmatki Sarmaci,

Mocno mnie ciekawi jak przez ostatnie czasy zmieniła się polityka w Sarmacji. Czy w ogóle są prowadzone jakieś dysputy publiczne, jakie są osie sporów politycznych, czy też może na stałe zagościł w progach Księstwa technokratyzm? Partie polityczne istnieją jeszcze, czy już umarły śmiercią naturalną? Jakie są priorytety obecnego rządu, jak wygląda polityka wewnętrzna, i czy po za KS i KD dychają jakieś inne mikronacje.

Jest Goricka Skupsztina, symulacja parlamentu ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

/-/
dr net. mat Ludwik Wilhelm diuk Tomović

Prezes SFSP
Trener LKS-NK Troyanowitze Krasnystok
Były Naczelnik Krasnegostoku
Były trener FC San Silvestro, LKS Krasnystok i Wielonarodowej Kadry Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Konsulat Sclavinii

Postprzez AJ Piastowski 20 gru 2019, o 10:10

Tak jak obiecałem, chociaż z poślizgiem ;) Zapraszam do dyskusji Degradacja tytułów.
Książę Sarmacji
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel
Naczelna Izba Architektury
Sejm Księstwa Sarmacji

Poprzednia strona

Powrót do Polityka, zagranica