Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych — komentarz

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych — komentarz

Postprzez Arsacjusz 18 sty 2019, o 14:51

Staram się regularnie przeglądać forum, mimo że prawie od pół roku nie zaangażowany w życie polityczne Księstwa. Muszę przyznać, że zaskoczyłem się, gdy przeczytałem projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych przedłożony Wysokiej Izbie przez JKM Piotra III Łukasza.

Od dawna kolejne rządy poszukują remedium na, moim zdaniem, bardzo wyolbrzymiony problem — brak obiegu liberta. Autor projektu sugeruje, jakoby pieniądze na kontach nieaktywnych osób „leżały i kisiły się z marną perspektywą na przyszłość”. Może po prostu warto zdać sobie sprawę z tego, że przeciętny mieszkaniec nie ma sposobności, aby wydać jakkolwiek zarobione pieniądze? Obecnie, w praktyce, jedyną stałą możliwością jest zakup znaczka w Poczcie Baridajskiej, ew. dotowanie artykułu. Większe opodatkowanie nieaktywnych mieszkańców niczego nie zmieni. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem JKM Konrada Jakuba, że „wszelkie przymusowe i sztuczne właśnie kręcenie jego obrotem to jak przelewanie z pustego w próżne”. Na rachunkach bankowych w państwowym systemie informatycznym „DSG” należących do Rady Ministrów znajduje się prawie 2,8 mln libertów. Jak widać, w rzeczywistości sam rząd kisi pieniądze, a mówiąc ładniej i konkretniej — po prostu nie ma co z nimi zrobić. Przecież rząd nie utrzymuje rezerwy budżetowej — w naszych mikronacyjnych warunkach nie ma do tego żadnych przesłanek. Być może Rada Ministrów ogłosi kilka konkursów, zamówi jakieś grafiki lub wspomoże prywatną inicjatywę, lecz na tym skończy się stymulacja gospodarki. Żadne podatki lub kolejne akty prawne w Dzienniku Prawnym (a pisze to osoba z zamiłowaniem do spraw typowo urzędniczych!) nie uzdrowią naszej sytuacji.

Zastanówmy się nad prostym rachunkiem strat i zysków. Rada Ministrów, według projektodawcy, ani nie straci, ani nie zyska, gdyż osoby aktywne w rozumieniu przepisów zostaną zwolnione z podatku. Na zmianach ucierpią wyłącznie osoby, które z różnych przyczyn nie działają obecnie w Księstwie. Cykl życiowy statystycznego mikronauty można przedstawić, używając następującego schematu:

kilka miesięcy (lat) aktywności —> wyciszenie aktywności —> powrót do działania —> itd.

Apeluję: zaprzestańmy zniechęcania nieaktywnych do powrotu. Mogę wyobrazić sobie minę osoby, która po kilku latach, względnie miesiącach, systemowej nieaktywności, zauważa, że na jej koncie bankowym pozostały grosze, mimo że przed odejściem zgromadziła pokaźny majątek. Nie widzę praktycznych ani moralnych podstaw, aby dokonać grabieży — niestety z czymś takim mamy do czynienia — w portfelach osób, które ośmieliły się zawiesić swoją działalność. Według symulacji w ciągu stu dni Rada Ministrów pobrałaby z mojego rachunku nieco ponad 55 tysięcy libertów. Z pewnością nie wyda ich lepiej niż ja sam.

Kończąc, pozostawię bez komentarza wypowiedź jednego z posłów w trakcie debaty nad wspomnianym projektem ustawy:

Popieram wzrost podatków dla osób nieaktywnych systemowo, nawet nie do 0,5%, ale do 1%, aczkolwiek nie chcę w tym momencie poruszać tematu wielkości podatku (w sumie, to nieaktywnym "całkowicie" można by było zabierać i 100% ich pieniążków [podkreślenie moje — AA]
(—) Arsacjusz Arped
książę krwi Baridasu
Rada Ministrów
Królestwo Baridasu

Re: Nowelizacja ustawy o finansach publicznych — komentarz

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 18 sty 2019, o 15:49

Ja także od dawna mówiłem o braku obiegu liberta, a więc zaznaczeniu jego podaży w wydatkach z budżetu, wpływach czy włączeniu lt w gospodarkę. Nie wiem czy Panowie Arsacjusz oraz Konrad Jakub są ekonomistami, ale ja jako ekonomista patrząc na szczątkowe nowele i pomysły to co najwyżej można się kroić. Takie urywkowe zmiany bez konkretnej koncepcji na finanse to wprowadzanie bałaganu i groteska finansów i trudno znaleźć w tym sens i logikę.
Jarosław Wawrzyniak

Postprzez anglov 18 sty 2019, o 21:46

Mam szczerą nadzieję, że skoro posłowie się nie zreflektowali (patrząc po tym jak przebiega głosowanie o odrzuceniu w całości), zrobią to obywatele.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Zombiakov 18 sty 2019, o 22:28

Arsacjusz napisał(a):Zastanówmy się nad prostym rachunkiem strat i zysków. Rada Ministrów, według projektodawcy, ani nie straci, ani nie zyska, gdyż osoby aktywne w rozumieniu przepisów zostaną zwolnione z podatku. Na zmianach ucierpią wyłącznie osoby, które z różnych przyczyn nie działają obecnie w Księstwie.

Cała dyskusja wokół liberta jest na wyrost... bo z libertem nie ma co robić. To czy się zamyka jego ilość w obiegu oraz zasysa go z rynku podatkami... czy nie pobiera się podatków a wydatki zabezpiecza emisją... żadna różnica. W zasadzie żadna różnica i to od kilkunastu lat. Poza ideologiczną.

Na co wracającym do aktywności brakuje libertów ? Czy chodzi jedynie o to, że będzie ich u bywało 2 razy więcej niż do tej pory (niezależnie od ich przeznaczenia) ?
Czy dla wracającego lepiej jest mieć tyle samo libertów co miał... nawet jak w "obiegu" jest ich więcej niż było ? Pewnie tak - bo mało kogo interesuje ile jest "w obiegu".
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Sejm Księstwa Sarmacji
Naczelna Izba Architektury
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 19 sty 2019, o 17:09

Przy tak prostolinijnym myśleniu, przy całym szacunku, można zlikwidować lt i jechać z koksem bez mamony. Jeśli chce tworzyć się budżet i prawo z nim związane, następnie system jego funkcjonowania a samą wartość głównego składnika budżetu uznać za ideologię czy pierdołe to muszę pogratulować poczucia humoru. To tak jakby ugotować zupę bez warzyw i mięsa i wlać na talerz. No nic, pozostaje mi życzyć smacznego.
Jarosław Wawrzyniak

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 19 sty 2019, o 17:23

Ja nie odnoszę się tylko do obywateli aktywnych czy nieaktywnych bo można szukać rozwiązań. Odnoszę się do kilku poprzednich kadencji Sejmu w których trwa zlepek zmian w ustawie o finansach. Gdyby zmieniać z poczuciem potrzeby ok, ale zmieniać dla zabicia czasu, bez konkretnej myśli, koncepcji czy potrzeby poprawy to raczej bicie piany. Moje pytanie zasadnicze: po co dziś taki twór jak MF? Z całej dyskusji poza pojedyńczymi osobami można wysnuć wniosek że libert to jakieś zło wcielone i jest by było. Faktycznie przy takim podejściu daleko Sarmacja nie zajedzie.
Jarosław Wawrzyniak

Postprzez Zombiakov 19 sty 2019, o 21:46

Nie, libert to nie jest zło wcielone. Przez lata był libert, leżał i zbierał się na kontach i w zasadzie nikt nie wykazał, że jego namnożenie w czymś przeszkadzało. I tak zlecało się pracę za liberty a szansa znalezienia wykonawcy nie wynikała z wartości liberta tylko z aktywności i chęci naszych mieszkańców. I to się nie zmieniło - ciagle podaż usług zależy od chęci a nie od wartości zamkniętego w swoim obiegu liberta.

Poza kwestia zdominowania "nowego" systemu gospodarczego przez "starych" bogatych nigdy nie było dobrego argumentu przeciwko chomikowaniu libertów. A i powiedzmy sobie szczerze, że wpływ wielkich fortun można zredukować regułami systemu.

Cały koszmar UoFP wynika z przeniesienia realnych przesłanek na nasz grunt na którym sa kompletnie nieadekwatne. Podatki, opłata za każdy przysiad urzędnika, wymuszony obrót, przeliczanie liberta jakby gdzieś tam była agencja ratingowa lub Komisarz UE ds. Regulowania Inflacji i Krzywizny Bananów.

Zadaniem MF na ta kadencję miało być uwidocznienie (wykresy itp.) jak działa nasz system finansowy z teza, że obecny model można stopniowo luzować ... i dalej obserwować efekty 8-) Nawet jeżeli przyjmie się, że libertem (czy też budżetem) nie należy tak bardzo się przejmować to powinno się mieć dane które pokazuja w która strone sie idzie. A nie robić za Balcerowicza w oparciu o to z której strony rośnie mech.
Diuk Prokrust Zombiakov
Namiestnik i Opiekun Starosarmacji
Grabarz Koronny
Posłaniec Starych Bogów
... bo śmierć to nie koniec ...
Sejm Księstwa Sarmacji
Starosarmacja
Dobry Obywatel
Rada Ministrów

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 20 sty 2019, o 00:10

Ja Panie ministrze w pełni się zgadzam z postawioną przez Pana diagnozą obecnej sytuacji. To wynik wieloletniej polityki MF-u w relatywnym braku odpowiedniej polityki poprzednich rządów tj. innych ministerstw. Ten rezultat to nie tylko problem z podażą lt, który obecnie nie ma żadnej wartości, ale problem z agregowanej podaży, który zniszczył tę walutę. Najgorsze to że nikt tego kompletnie nie zauważa, a nawet kampania wyborcza jest od tego odległa. Także zgadzam się że, jak Pan nazwał "luzowanie systemu" musi odbywać się stopniowa i analizowanie pewnych zachowań pozwoli na dalsze kroki. Niemniej poprzednie próby zmian jak i ta nic nie da, bo to nawet nie kosmetyka, a jest to debata nad czymś co nie wnosi nic do problemu podaży lt. Zamiast zacząć rozmowę jak zwiększyć z agregowany popyt by zdławić podaż my zajmujemy się transferem środków obywatel- budżet, z których to środków nic nie wyniknie i dalej problem pozostaje. Stąd nie zarzut w czyimkolwiek kierunku, ale apel o podjęcie kroków by zmienić ten stan rzeczy. Trudno będzie zdławić z agregowaną podaż proporcjonalnie do z agregowanego popytu, ale trzeba podjąć działania by przywrócić wartość lt. Właśnie taki kierunek uatrakcyjni nam Sarmację pod każdym względem.

Cieszę się że nie chce iść Pan drogą Balcerowicza bo nie tylko budżet Sarmacji należałoby zadłużyć na ponad 160 mld lt, ale ustalić pożyczki w Sarmacji na lichwiarskich warunkach. Wolę Petru naszego polskiego abnegata ekonomicznego :D
Jarosław Wawrzyniak

Postprzez Konrad Jakub 20 sty 2019, o 00:24

Jarosław Wawrzyniak napisał(a):Zamiast zacząć rozmowę jak zwiększyć z agregowany popyt by zdławić podaż my zajmujemy się transferem środków obywatel- budżet, z których to środków nic nie wyniknie i dalej problem pozostaje. Stąd nie zarzut w czyimkolwiek kierunku, ale apel o podjęcie kroków by zmienić ten stan rzeczy. Trudno będzie zdławić z agregowaną podaż proporcjonalnie do z agregowanego popytu, ale trzeba podjąć działania by przywrócić wartość lt.

Panie, nie rozpędzaj się Pan, bo zaraz Pan tu nam modele IS/LM zaczniesz rozrysowywać czy liczyć agregaty pieniężne.
Obrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Instytut Edukacji Sarmackiej
Dobry Obywatel

Postprzez Jarosław Wawrzyniak 20 sty 2019, o 10:42

Oj przepraszam za wypowiedź. Kara conajmniej szubienicy by się należała :D
Ale ok już milczę jak grób.