Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

System wojenny

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie

System wojenny

Postprzez Ferdynand Dugosz 2 lip 2018, o 22:49

Jak dotąd przedstawiliśmy ten system wspólnie z Janem Lubomirskim Dostojewskim już w UTN, Brodrii, Bialenii i Kugarii. Sarmacja to z pewnością o wiele bardziej liczny kraj, dlatego mam nadzieje, że tym razem pojawi się więcej opinii. Od razu uprzedzam, że bardziej dążę do realizmu systemu, niż jest uproszczeń. Niektóre z jego elementów mogą zostać zautomatyzowane, jak na przykład obliczanie obrażeń podczas bitwy, dlatego proszę mieć to gdzieś z tyłu głowy. Nie będę wklejał tu tego regulaminu, by nie zajmować niepotrzebnie miejsca, za to dam link do ogłoszenia w Brodrii, w której jest chyba najmniej wypowiedzi, więc najprościej się go będzie czytać.
https://brodria.eu/forum/viewtopic.php? ... 4726#p4726

Uprzedzam, że niżej w wątku jest streszczenie regulaminu.

Re: System wojenny

Postprzez Remigiusz L. 2 lip 2018, o 22:53

Czy system był już testowany praktycznie, czy na razie tylko dyskutowano zasady?

Z moich doświadczeń z grami bitewnymi wynika, że jeśli gramy w środowisku konfliktowym i czepiajacym się nieścisłości w zasadach (a myślę, że tak będzie z wrogimi sobie mikronacjami), to lepiej stawiać na jak największe uproszczenia, a nie realizm.
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Legat Koronny
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Sejm Księstwa Sarmacji
Trybunał Koronny
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Helwetyk 2 lip 2018, o 22:54

Jeżeli nie doczytałem, to przepraszam, ale: co decyduje o liczebności wojsk?
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, b. dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Ferdynand Dugosz 2 lip 2018, o 23:04

Remigiusz L. napisał(a):Czy system był już testowany praktycznie, czy na razie tylko dyskutowano zasady?

Z moich doświadczeń z grami bitewnymi wynika, że jeśli gramy w środowisku konfliktowym i czepiajacym się nieścisłości w zasadach (a myślę, że tak będzie z wrogimi sobie mikronacjami), to lepiej stawiać na jak największe uproszczenia, a nie realizm.

Jeszcze niestety nie miałem okazji, chociaż były luźne plany manewrów.

Zaś sam regulamin uważam, iż jest nazbyt szczegółowy. Postarałem się, by nie było żadnych nieścisłości. Zresztą napisane jest, że spory rozwiązuje mistrz gry.

Helwetyk napisał(a):Jeżeli nie doczytałem, to przepraszam, ale: co decyduje o liczebności wojsk?

Oficjalne dokumenty danych państw. Jeżeli ktoś pisze oficjalny dokument, że ma milion żołnierzy, to kto go sprawdzi? Jeżeli ktoś zwyczajnie walnie sobie hordę, bez żadnego opisu rozwoju i historii, to druga strona może zwyczajnie z nim nie prowadzić wojny lub zrobić ją narracyjnie (nie polecam).

Chcę uświadomić wam jeszcze, że ten regulamin to swego rodzaju sugestia. Można modyfikować niektóre z jego punktów i to nie moja sprawa, jaką wersje ostatecznie podpiszą obie strony.

Postprzez Helwetyk 3 lip 2018, o 09:54

Ferdynand Dugosz napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Jeżeli nie doczytałem, to przepraszam, ale: co decyduje o liczebności wojsk?

Oficjalne dokumenty danych państw. Jeżeli ktoś pisze oficjalny dokument, że ma milion żołnierzy, to kto go sprawdzi?

Głośno zastanawiam się, czy nie powinno powstać coś w rodzaju indeksu siły militarnej, w oparciu o ogólnodostępne statystyki mikronacji, który następnie byłby modyfikowany w zależności od teatru działań wojennych, np. z premiami za bliskość do mikronacji macierzystej.
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek Sejmu, b. dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Ferdynand Dugosz 3 lip 2018, o 22:46

Taki spis rządziłby się takimi samymi prawami, jak reszta podobnych ogólnoświatowych list. Z czasem wszystkie dane stałyby się rozbieżne z rzeczywistością. Pomijając już, że jakieś fantazje pokroju 100 atomówek powinny wyjaśniać same zwaśnione stopy, a nie twórca indeksu.

Postprzez Hetman.Jack 4 lip 2018, o 16:10

Moim skromnym zdaniem ilość wojsk powinna być pomnożonym odpowiednikiem ilości obywateli danego Państwa.
Jack diuk von Horn
już nikt

Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę...
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Hetman.Jack 4 lip 2018, o 16:12

lub ewentualnie wielokrotność żołnierzy, których dane państwo posiada.
Jack diuk von Horn
już nikt

Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę...
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych

Postprzez Ferdynand Dugosz 4 lip 2018, o 20:56

Często się zdarza, że państwo z większą ilością obywateli mniej wysiłku wkłada w rozwój wojska, niż to z mniejszą. Te dwie rzeczy nie powinny być od siebie zależne.

Postprzez AG763 10 lip 2018, o 12:05

Hetman.Jack napisał(a):Moim skromnym zdaniem ilość wojsk powinna być pomnożonym odpowiednikiem ilości obywateli danego Państwa.

To nie lepiej byłoby od razu ustanowić Sarmację hegemonem? Obyłoby się bez v-jatki.
AG763
Konsulat Sclavinii
Kościół Diuczej Wiary
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Polityka i społeczeństwo