Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Czy RODO nas dotyczy?

Serce Księstwa Sarmacji — to tutaj toczy się nasze wirtualne życie

Re: Czy RODO nas dotyczy?

Postprzez Konrad Friedman 13 sty 2018, o 02:03

Co to znaczy "wymiana danych dotyczących kloningu"? Bo jeżeli to co rozumiem, to jestem przeciwny.

Jeżeli już rozmawiamy o ochronie danych osobowych, to trochę kuriozalne jest jednoczesne postulowanie, żeby się nimi swobodnie wymieniać pomiędzy różnymi podmiotami — co przecież jest o wiele bardziej niebezpieczne i "bagietogenne" niż kwestia olania wdrożenia RODO.

Jeżeli ktoś się rejestruje u nas, to dopóki nie wyrazi zgody na udostępnianie informacji uzyskanych podczas rejestracji podmiotom trzecim, to nie możemy Dreamlandowi ot tak wysłać listy użytkowników, maili i adresów IP, żeby oni zrobili to samo ze swoimi listami i żebyśmy potem mogli sobie szukać klonów.

Ekspertem nie jestem, ale moim okiem laika, takie coś to dość poważne naruszenie. Żeby się zarejstrować na dowolnym innym portalu, trzeba zatwierdzić zgodę, żeby ten właśnie portal mógł udostępniać nasze adresy osobom trzecim, i ci mogliby potem przykładowo wysyłać nam spam z ofertami handlowymi. Dopóki tego nie zatwierdzimy, to nie ma mowy o takich praktykach.

Jak nie wyraziłem zgody, żeby mój mail i IP powędrował na przykład do Bialenii, bo a) nie chcę, żeby mi tam Swarzewskie oglądały takie informacje b) jak im odbije lub Bialenia się zwinie i ich ktoś przejmie, to będą mi wysyłali jakieś gówna na skrzynkę pocztową, albo lokalizowały IP żeby spersonalizować wiadomości które dostaję. Albo sprzedadzą nas za paczkę fajek do agencji reklamowej, jako wygodną bazę danych do masowego przesyłania spamu.

Już jako Kanclerz dostawałem takie propozycje, żeby się wymienić listą użytkowników przykładowo z Dreamlandem i szukać hehe Zanika. Ale popukałem się w czoło, bo po pierwsze, nie chciałem być nie fair względem Was, którzy może nie życzycie sobie sprzedawania Waszych danych za frajer, a po drugie, ta akcja wydała mi się niekoszerna i kwaśna, więc nie chciałem ryzykować że jakiś prokurator dziura w dupie wyśle po mnie bagiety, tudzież ktoś z Sarmacji mnie podpierdzieli do pana Ziobry, że prawdopodobnie naruszam ustawę o ochronie danych osobowych.

I nawet jeżeli mielibyśmy to rozwiązać w ten sposób, że po prostu wymuszać zatwierdzenie takich praktyk w trakcie rejestracji, to nadal nie podoba mi się, żeby Sarmacja wysyłała komukolwiek moje dane typu adres mailowy. Bo nie i już.

Ta gra nie jest warta świeczki. Zanika się zbanuje i usunie posty który wytworzył. Ale jak mój mail będzie wędrował w świat jeszcze dalej, to nie chce mi się klikać milion razy żeby pousuwać spam który mi aż za przeproszeniem rozdupca skrzynkę pocztową.

I Państwu polecam ten sam styl którym obrał ja.
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Sereus von Ahabejż 13 sty 2018, o 12:39

Ależ właśnie na to zwracam uwagę!

Że zarówno nasz regulamin, jak i regulaminy innych nacji powinny być w pewien sposób kompatybilne. Właśnie po to by wymieniać dane można było tylko w ściśle określony sposób. Bo prędzej czy później dojdzie do sytuacji, kiedy wymiana danych osobowych może być konieczna.

Poza tym, to nie tylko nasze dane, ale też dane innych państw są w tej materii problemem. Co zrobić gdy ktoś chce nam taką bazę udostępnić?

Więc już teraz można przemyśleć kwestię procedur i ich umocowania w regulaminie, w tym:
  1. Z kim możemy wymieniać dane (w tym jakaś definicja mikronacji)
  2. W jakim zakresie
  3. Jak zabezpieczone

Pewnym rozwiązaniem jest powołanie, lub wykorzystanie istniejącego, stowarzyszenia dla mikronacji. Odpada nam na przykład problem definiowani mikronacji: "wydzielona część stowarzyszenia", odpada nam też problem przekazywania danych osobowych - łatwiej jest dograć te procedury wewnątrz.

Stąd myślę, że warto zaprosić i inne nacje do rozmowy. Zapytać ich o specjalistów i opinię, przedstawić mozliwe rozwiązania i drafty regulaminu, a problemy omijać ;)
||Wicehrabia Sereus, Ordynat Ahabejż,
w wędrówkach różnych zaprawion
piórem, stopą i liczydłem
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Teutonii
Dobry Obywatel

Postprzez Daniel Chojnacki 13 sty 2018, o 12:54

Chyba juz ustalilismy, ze przetwarzane sa dane osobowe - wiec chyba kwestia odpowiedzi na pytanie zadane w watku zostala rozwiazana.

Glosow w nim sporo, ale do roboty zglosily sie tylko 3 osoby - nie wiem na ile ogarniajace sprawy techniczne, ael an pewno jedna taka osoba bedize konieczna. Fajnie ze jest tez Guedes ktory pracuje w DP na co dzien, wiec pewnie moglby jakies rzeczy tez sprawdzic czy na pewno sa dobrze zrobione przez mniej doswiadczonych.,

Kwestie wspolpracy z innymi mikronacjami otwiera nowe problemy ktore nas nie dotycza (np. kwestia podstawy do przetwarzania tych danych po obu stronach...).

Wydaje mi sie, ze powinnismy zrealizowac wylacznie plan minimum, czyli ustalic kwestie tego kto jest administratorem, zalatwic podpisanie umowy powierzenia z naszym hostingiem, zrobic cos na ksztalt DPIA czyli analizy procesow przetwarzania (w uproszczonej formie ofc z udzialem jakiegos konsultanta technicznego np z NIA o ile wyraza chec), stworzyc regulamin i polityke prywatnosci oraz modelowe klauzule informacyjne i zgod. nie mamy tutaj znowu jakiegos rocket science. :)

Taki pokrotce action plan mi sie rysuje - natomiast tak jak pisalem na wstepie, nie widze potrzeby (a tym bardziej mocy przerobowych przynajmniej po swojej stronie) "wspolpracy" z innymi bo nie wiem z jakiego powodu mielibysmy niby odwalac za kogos robote (patrz haslo pozytywny egoizm). :-)
Daniel Chojnacki książę-senior, hrabia Przepadu

Postprzez Roland 13 sty 2018, o 13:45

Na pytanie czy RODO nas dotyczy nie pozostaje nic innego jak #metoo.
(—) Roland hr. Heach-Romański,
Główny Architekt Konsulatu, były funkcjonariusz,
płodny artysta, a także oddany systemowiec
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Trybunał Koronny
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Postprzez Hewret Monderski 13 sty 2018, o 14:32

Proponuję określić, w jakim celu mikronacje miałyby się wymieniać informacjami...
Ambasadorowie, multikonta, śledztwa międzymikronacyjne?
Obrazek
Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości

Postprzez Konrad Friedman 13 sty 2018, o 17:50

Drogi Sereusie, owszem że można unormować kwestie współpracy w dziedzinie wymiany informacji i zrobić to po Bożemu.

Problem w tym, że jak zaznaczyłem, nawet wtedy jestem wielce przeciwny takim pomysłom. Nie chcę żeby rejestrując się w Sarmacji, kilka innych państw miało dostęp do moich danych, chociażby były to dane o wartości ćwierćgroszówki.

A po drugie, kupę byłoby z tym roboty i zabawy, żeby pod względem prawa - już realnego - dobrze to uregulować. A jeżeli w Drimach sprzedadzą listy naszych IP, za powiedzmy pół roku darmowego hostingu? Ciężko będzie wypisywać w regulaminach, że zgadzamy się na przesyłanie danych dalej, i tutaj określić stos wyjątków i sytuacji nadzwyczajnych, oraz wszystkie procedury i tak dalej.

IMO gra nie jest warta świeczki i nie ma się co tym przejmować. Niech się Dreamland zajmie sobą, my się zajmiemy sobą. Kloning nie jest aż tak uciążliwy, żeby robić z tego sprawę wagi państwowej i oddelegowywać naszych prawników sarmackich (tych z reala) do zajmowania się takimi rzeczami. O dziwo, już prędzej by się przydali do majstrowania przy KppTK.
Królestwo Baridasu
Dobry Obywatel

Postprzez Hewret Monderski 13 sty 2018, o 21:10

IMO gra nie jest warta świeczki i nie ma się co tym przejmować. Niech się Dreamland zajmie sobą, my się zajmiemy sobą. Kloning nie jest aż tak uciążliwy, żeby robić z tego sprawę wagi państwowej

Tu i ówdzie pojawiały się pomysły wspólnego sądownictwa. Choć nigdy jeszcze nie doszło do powstania konkretnego projektu, to też nie należałoby zamykać odgórnie furtki do takich działań. Chyba, że wszyscy uznamy wymianę informacji o mikroświatowych przestępcach za zbyt niebezpieczną i definitywnie odejdziemy od realizacji tego typu pomysłów, teraz i w przyszłości.
Obrazek
Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości

Postprzez nospheratu 14 sty 2018, o 12:16

Hewret Monderski napisał(a):Tu i ówdzie pojawiały się pomysły wspólnego sądownictwa. Choć nigdy jeszcze nie doszło do powstania konkretnego projektu, to też nie należałoby zamykać odgórnie furtki do takich działań.

Jak ktoś będzie ostrożnie prowadził klona czy choćby minimalnie ostrożnie prowadził mieszkańca/obywatela/władcę w innej mikronacji to wspólne sądownictwo z jego mizerną szansą na powstanie i tak nie będzie miało technicznych środków, aby wykrywać i zwalczać takie zachowania.
Emanuel mar. Śmigło

Postprzez MSchlesinger 14 sty 2018, o 13:20

Jako niegdysiejszy proponent współpracy w zwalczaniu kloningu, wtrącę się ze swoją propozycją czy raczej modelem.

Wymiana informacji w celu zapobiegania kloningowi nie musi się odbywać na zasadzie „każdy z każdym”. Wystarczy centralny rejestr adresów IP, adresów e-mail i powiązanych z nimi nazwisk, do którego wszystkie państwa przekazują dane i w którym każde państwo może wyszukiwać po adresie IP i adresie e-mail.

Przykładowo: Pewien człowiek zarejestrował się w Księstwie Sarmacji pod nazwiskiem X z adresu IP A. Do rejestru przekazywana jest informacja o powiązaniu nazwiska X z adresem IP A. Ten sam człowiek zalogował się w Księstwie Sarmacji z adresu IP B. Do rejestru przekazywana jest informacja o powiązaniu nazwiska X z adresem IP B. Ten sam człowiek zarejestrował się w Królestwie Dreamlandu pod nazwiskiem Y z adresu IP B. Do rejestru przekazywana jest informacja o powiązaniu nazwiska Y z adresem IP B.

Jeżeli Sarmacja albo Dreamland zwróci się do rejestru z zapytaniem o adres IP B, uzyska informację, że są z nim bezpośrednio związane nazwiska X i Y.

Jeżeli Sarmacja zwróci się do rejestru z zapytaniem o adres IP A, uzyska informację, że jest z nim związane bezpośrednio nazwisko X, a pośrednio nazwisko Y (stopień pośredniości 1).

Załóżmy, że po rejestracji w Dreamlandzie system dreamlandzki automatycznie zwrócił się z zapytaniem o adres IP B, podany przy rejestracji, ustalił, że jest z nim powiązane nazwisko X i zawiadomił dreamlandzki organ ścigania. Ów ustalił, że osoba posługująca się nim zataiła swoją drugą tożsamość. Na wniosek dreamlandzkiego sądu administracja rejestru udostępnia mu pełen zestaw danych związanych z adresem IP B, tzn. adresy IP A i B, nazwiska X i Y oraz informacje o sposobie, w jaki są one powiązane.

W ten sposób jest tylko jeden punkt możliwego wycieku danych (administracja rejestru), a państwo pozyskuje adresy IP (czy też adresy e-mail, które w przykładzie pominąłem), które nie były mu znane wcześniej, dopiero wtedy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie kloningu.

Postprzez nospheratu 14 sty 2018, o 14:30

MSchlesinger napisał(a):Jako niegdysiejszy proponent współpracy w zwalczaniu kloningu, wtrącę się ze swoją propozycją czy raczej modelem. [...]

Sytuacje problematyczne dla tego modelu:
- dynamiczne adresy IP,
- dostęp do internetu z innego źródła (np. praca, publicznych hotspot, internet mobilny),
- VPN,
- Tor,
- sieci osiedlowe, akademiki itp

Z założenia system do zwalczania kloningu będzie systemem profilującym aktywność sieciową lub będzie skutkował wytworzeniem systemów profilujących po stronie jego użytkowników. Przedstawiony model celuje w przypadki trywialne.
Emanuel mar. Śmigło

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka i społeczeństwo